Jak będzie wyglądał w przyszłości Plac Piłsudskiego?

Image

Na to pytanie na razie nikt nam nie odpowie, bo nie ma nawet koncepcji zagospodarowania tego terenu. Co więc się dzieje w tym temacie?

Przypomnijmy, że w 2017 roku miasto ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania i rewitalizacji Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli. Projektanci mieli za zadanie stworzyć koncepcję, która obejmie teren od ul. Niezłomnych przez ul. Dmowskiego do torów kolejowych. Spośród 25 prac, które wtedy wpłynęły, sąd konkursowy nagrodził 2 koncepcje. Przyznał także 2 wyróżnienia Ostatecznej koncepcji nie wybrano. Więcej możecie na ten temat przeczytać TUTAJ

W ostatnim czasie miasto otrzymało 16 mln zł z tzw. środków „norweskich” i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Spodziewano się, że będzie to 40 mln zł. Połowa tej sumy pozwoliłaby na wykonanie rewitalizacji Placu Piłsudskiego. W sytuacji, gdy tych pieniędzy wpłynęło mniej niż się spodziewano, miasto będzie nadal poszukiwać środków na ten cel. Może je otrzymać np. z „Polskiego Ładu”. Wróćmy jednak do samej koncepcji, której opracowanie nie będzie tak kosztowne. Radny SPS Dariusz Przytuła zwrócił się z pytaniem do miasta w kontekście ostatecznej wersji wizualizacji i planów koncepcji Placu Piłsudskiego. Na prośbę mieszkańców przyległych bloków, którzy obawiają się, że przy ich oknach stworzona zostanie betonowa pustynia, spytał również o środowiskową opinię w sprawie wycinki drzew, ale też i nowych nasadzeń.

Jak czytamy w odpowiedzi magistratu Gmina Stalowa Wola nie posiada ostatecznej koncepcji zagospodarowania Placu Piłsudskiego.

Dokumenty, którymi dysponujemy nie obrazują ostatecznych zamierzeń Gminy dla tego zadania. Jednocześnie informuję, że prace projektowe związane z Placem Piłsudskiego wymagają zlecenia opracowania, które uwzględni wytyczne przyszłych konkursów na uzyskanie dofinansowania na rzeczową realizację tej inwestycji. Na dzień dzisiejszy planujemy, że opracowanie ostatecznej dokumentacji zostanie zakończone do końca bieżącego roku. Wówczas będziemy mogli udzielić informacji, o które Pan prosi. Ponadto informuję, że przy zlecaniu prac projektowych na zagospodarowanie Placu Piłsudskiego podstawowym wymogiem, który będzie stawiany wykonawcom, będzie zachowanie w pełni istniejącej zieleni a także zaprojektowanie nowych nasadzeń- czytamy w odpowiedzi.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Podatnik

My podatnicy za poprzedni konkurs zapłaciliśmy i teraz znów zapłacimy. Cytat z artykułu z poprzedniego konkursu: Efektem pracy sądu konkursowego było przyznanie 2 nagród oraz 2 wyróżnień. I nagrodę w wysokości 50 tys. zł otrzymała Katarzyna Krejczyk- Myślickiej ze Szczecina.