Ekologicznie i kreatywnie – pierwszy turnus wakacji w MBP za nami

Image
Pierwszy turnus wakacyjnych zajęć za nami. Uczestnicy zapoznali się z przygodami sympatycznego detektywa Pozytywki, którego przygody opisał lubiany przez dzieci autor książek Grzegorz Kasdepke; zgłębili tajniki kosmosu z profesorem Astrokotem - bohaterem książki "Układ Słoneczny z profesorem": D. Wallimana i B. Newmana; przekonali się że kot może mieć "charakterek"- na podstawie serii książek N. Bruela "Zły Kocurek". Wakacje to czas przygód, nie mogło zatem zabraknąć perypetii Kaczora Donalda z lotnią. Ostatnie zajęcia w ramach pierwszego turnusu, przeprowadzone na podstawie książki „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii", uświadomiły dzieciom jak ważna jest segregacja odpadów i dbanie o środowisko przyrodnicze.

Poznanie różnorodnej literatury z zasobów MBP stało się wstępem do warsztatów plastycznych, których efektem była m. in. kukiełka detektywa Pozytywki z plastikowych butelek i opakowań po jogurtach, recyklingowy przybysz z obcej planety, gra planszowa „Bezkresny wszechświat", kocurek z papierowych talerzyków, guzika i sznurka oraz kolorowy latawiec.

Na dłużej zatrzymaliśmy się nad zagadnieniem recyklingu i segregacji śmieci. W ramach nauki i zabawy dzieci przeszły krótki kurs segregowania odpadów, a później praktyczne jego zastosowanie. Plastikowe kubeczki, puszki, butelki, stare gazety oraz odpadki z owoców wędrowały do właściwych kolorowych pojemników. Później nasi mali ekolodzy pracowali przy „czyszczeniu stawu" pełnego śmieci, a także spróbowali swoich sił w grze "Super Bohater" – o segregacji śmieci i zasadach z nią związanych.

Zajęcia w ramach pierwszego turnusu upłynęły w miłej atmosferze, dzieci miały okazję zagrać w grę planszową, którą same stworzyły, sprawdzić zdobytą wiedzę w kalamburach i quizach oraz poćwiczyć spostrzegawczość i refleks w zabawach ruchowych m.in. z chustą animacyjną.

Zwieńczeniem pierwszego z trzech turnusów w MBP, była miła niespodzianka. Za aktywność i kreatywność na zajęciach, dzieci otrzymały upominki ufundowane przez współorganizatora wakacji w bibliotece - Lucjusza Nadbereżnego prezydenta Miasta Stalowej Woli. Upominki wręczyły: kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska - Patrycja Jędruch i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - Ewa Biały.

Zajęcia dla dzieci zapisanych w ramach drugiego wakacyjnego turnusu, potrwają od 20 do 29 lipca.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =