Duża inwestycja, mniej terenów zielonych

Image

W ramach zaplanowanej przez gminę Stalowa Wola dużej inwestycji „Budowa drogi gminnej ul. 11 listopada w Stalowej Woli” m.in. w zakresie budowy łącznika drogowego oraz przebudowy ulicy Przemysłowej i Okulickiego, zaplanowano kolejną redukcję terenów zielonych.

Jak dowiedziało się w ostatnich dniach stowarzyszenie „Nasze Miasto”, na potrzeby tego zadania została wykonana szczegółowa inwentaryzacja zieleni, która wskazuje, że do cięcia przeznaczono ponad 200 drzew.

W ramach inwentaryzacji na pierwszym obszarze na terenie objętym inwestycją, zidentyfikowano 44 drzewa rosnące swobodnie, pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych.

W obszarze drugiej części zadania zidentyfikowano 100 drzew rosnących pojedynczo. W dużej mierze jest to zieleń uporządkowana znajdująca się w pasach zieleni wzdłuż dróg równolegle do osi jezdni (m.in. szpaler modrzewi). Pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych oraz pasy zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów. Z dokumentów wynika, że na terenie inwestycji występują egzemplarze drzew i krzewów należących do aż 23 gatunków. Spośród nich największą liczebnością wyróżniają się drzewa liściaste. Gatunkami dominującymi drzew są Topole, Robinie, Klony, Jesiony oraz drzewa owocowe dziko rosnące jak: Orzechy, Śliwy, Grusze, Jabłonie, Czereśnie. Ponadto wyodrębniono takie gatunki jak: Czeremcha, Dąb Szypułkowy, Wiąz Polny, Brzoza, Leszczyna czy Wierzba.

Analiza dokumentacji wskazuje, że wycinka drzew zostanie ograniczona do niezbędnego minimum i wykonana w okresie od 15 października do 28 lutego. Jednak w rzeczywistości nie jest to takie oczywiste. W ostatnich dniach wycinki drzew były prowadzone w okresie lęgowym ptaków m.in. na ul. Popiełuszki oraz na rynku w Rozwadowie. Jak relacjonował przyrodnik Piotr Bednarek z Polskiego Towarzystwa Przyrodników, tereny zielone na rozwadowskim rynku był wykorzystywany przez ptaki jako miejsce gniazdowania.

Wycinka zieleni w ramach planowanej inwestycji obejmie m.in. grupę samosiejek drzew i krzewów pomiędzy trakcją kolejową a ul. Przemysłową, drzewa rosnące pojedynczo w rzędzie i w rozproszeniu pomiędzy trakcją kolejową a ul. Okulickiego, szpaler Modrzewi rosnących w rzędzie po wschodniej stronie ul. Okulickiego oraz pas zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów po północnej stronie ul. Okulickiego.

Nie ma na razie żadnych informacji o planowanych nasadzeniach zastępczych. Z uzyskanych informacji można się dowiedzieć, że na terenie zaprojektowano 3 470 m2 oraz 3 660 m2 trawników tj. pasy trawników w zieleni przydrożnej. Być może zostaną zamontowane ekrany akustyczne.

Z informacji uzyskanych od stowarzyszenia wynika, że to co budzi duży niepokój to fakt, że w ostatnich sześciu latach wydano pozwolenia na wycięcie już około 6000 drzew na terenie gminy Stalowa Wola, przy braku odpowiedniej liczby nasadzeń zastępczych, które w żaden sposób się nie bilansują. Przykładowo, w pierwszym półroczu 2019 roku wydano zezwolenie na wycięcie ponad 600 drzew, a nasadzono 44 sztuki. Po licznych protestach mieszkańców i organizacji pozarządowych rok 2020 wyglądał odrobine lepiej, ponieważ wydano zezwolenie na wycięcie ponad 300 drzew i tyle też nasadzono. Ale nie można powiedzieć, że to już jest trend. Wycięto też sporą liczbę drzew pod budowę kolumbarium czy w pasie torów kolejowych, które w żaden sposób nie zostaną skompensowane.

- Niepokoi mnie fakt, że dużo terenów zielonych ulega komercjalizacji przez lokalną władzę, a zaczynamy również mocno ingerować w tereny leśne. Do tego zabierane są kolejne fragmenty zieleni pod budowę dróg czy rewitalizacji, które ulegają zabetonowaniu czy zaasfaltowaniu. Do tego dochodzą kolejne ciągi rowerowe i piesze. Przykładem jest ul. Popiełuszki czy Dąbrowskiego oraz parking przy MOSIR-ze, gdzie zredukowano pasy zieleni kosztem powiększenia drogi i parkingu. Przeznaczamy też kolejne tereny pod budownictwo, pozbywamy się dzikich terenów. Nie wiadomo co będzie z retencją w najbliższym czasie i wodami gruntowymi. Coraz więcej deszczówki spływa ulicami do Sanu. Pozbywamy się siedlisk przyrodniczych, w tym ptaków i owadów, a temperatura w mieście wzrasta. Moim zdaniem powinna się odbyć szeroka debata na temat gospodarki drzewostanem i terenami zielonymi z udziałem mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedstawicieli władzy i radnych miejskich. Konieczne jest wyznaczenie specjalnych obszarów ochrony w celu stworzenia spójnej infrastruktury stricte ekologicznej. Będziemy o to wnioskować w najbliższych dniach do prezydenta- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

Planowa wycinka przy omawianej inwestycji odbywa się na mocy ZRID-u, czyli trybu prowadzenia inwestycji drogowych na podstawie tzw. „specustawy wywłaszczeniowej” tj. ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Reguluje między innymi (w Art. 20b i 21) tryb usuwania drzew i krzewów kolidujących z przedmiotową inwestycją.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Agsa

Chciało by się miec prąd wodę ścieki drogi ścieżki rowerowe ale i drzewa czyli na podziemnej infrastrukturze nasadzić drzew lub nie wycinać a tak się nie da to albo do lasu mieszkać na kochanach albo być miastowym

~Ags

Chciało by się miec prąd wodę ścieki drogi ścieżki rowerowe ale i drzewa czyli na podziemnej infrastrukturze nasadzić drzew lub nie wycinać a tak się nie da to albo do lasu mieszkać na kochanach albo być miastowym

maszynista

W ostatnich dniach wycinki drzew były prowadzone w okresie lęgowym ptaków m.in. na ul. Popiełuszki.A co jesli ktos znajdzie mlode ptaki przejechane kolem koparki?Komu nalezy dac w mordę?

~Allk

Chciało by się miec prąd wodę ścieki drogi ścieżki rowerowe ale i drzewa czyli na podziemnej infrastrukturze nasadzić drzew lub nie wycinać a tak się nie da to albo do lasu mieszkać na kochanach albo być miastowym

~Allk

Chciało by się miec prąd wodę ścieki drogi ścieżki rowerowe ale i drzewa czyli na podziemnej infrastrukturze nasadzić drzew lub nie wycinać a tak się nie da to albo do lasu mieszkać na kochanach albo być miastowym

~Aga

Niech żyje pierwszy rębajlo w Stalowej Woli! Wyrąbac wszystko i wybetonowac

~Tom

Czy to stowarzyszenie oprócz krzaków i zielonych łąk to ma coś jeszcze do powiedzenia ? ich jęczenie jest już nudne

~Liljana

Mądrzy budowniczowie zostawili te drzewa, by chronić nas od hałasu torów, to przyjdą i wytną... Trawnik nas ochroni! Ręce opadają i nie tylko!

~Marta

proszę wejść na Ceiling Sejm - kot Sejmowy i przeczytać o wymianie lasów w Jaworznie i Stalowej Woli. Powiem tylko że w przypadku stalowej Spec ustawa dotyczy 1000 hektarów lasów.A w lokalnych mediach ciszaa.

~Jola

Odnośnie parkingów!!! Proszę robić parkingi poziomowe!! Mniej betonu rozległego powierzchniowo, tylko w górę albo w dół a miejsc parkingowych po stokroć więcej. Po co takie połacie parkingowe pod vivo. Było wybudować parking piętrowy. Tereny zielone oszczędzić!!!

~Miąższ

A cośty, jak ktoś myśli jak jaskiniowiec to zadziała wg schematu: wyharatać, drewno sprzedać, resztę zabetonować. Spróbuj się przejść przez tereny które zostały dotknięte pisią rewitalizacją np za blokiem Staszica 15. Beton rozgrzewa się jak w piecu akumulacyjnym. Tam było mnóstwo drzew, teraz jest pustynia.

wyborca

Chodniki i ścieżki rowerowe bez drzew nie mają sensu, bo nikt w takie upały nie zaryzykuje udaru. Chyba chodzi o to, aby wszyscy przesiedli się na samochody.

~zbyr

Może część tych drzew w dobrej kondycji i wartościowych udałoby się przesadzić w inne miejsce. W niektórych miastach takie postępowanie staje się regułą.

~www

Macie racje. Jest to dokładnie odwrotne działanie niż dzisiaj się podejmuje w miastach. Zwłaszcza w tych miastach ktore mają urbanistów/architektow miejskich i są ładne i przyjemne do życia. Nic z tym nie zrobimy, wszystko zostało już napisane. Wiedza jak projektować miasta jest na wyciągnięcie ręki. Jeżeli ktoś by chciał to by z tego skorzystał.

Wydaje mi się, że wiem co jest powodem takiego betonu administracyjnego. Większość dycydentów zamieszkuje tereny poza Stalową Wolą. Oni mają ogródki, drzewka, zieleń ale u siebie na podwórku. Do Stalowej tylko jeżdżą i widzą miasto tylko z tej perspektywy - żeby podjechać pod same drzwi budynku i zaparkować.

Ja bym proponował wyciągnąc ludzi odpowiedzialnych za miasto z samochodu i raz w tygodniu zostawiają samochód na obrzeżach miasta i w garniturach niech się przemieszczają po mieście pieszo, rowerem lub komunikacją publiczną. Szczegolnie w te upały po wygolonych z drzew chodnikach. Jak idę pod dużymi drzewami to jest przyjemnie, jak wyjdę na taką patelnię to 30 sekund i czlowieka zalewa pot. Dla mnie do zycia nie jest najważniejsza zieleń gdzieś w jakimś parku gdzie muszę pojechać. Dla mnie ważniejsza jest ta na osiedlach, po drodze do pracy czy sklepu.

~xXx

Zabetonujcie to miasto a będziemy mieć afrykańskie temperatury i po każdej burzy zalane ulice i podtopione domy jednym zdaniem piekarnik z funkcją pary

~galazka

Świry wszystko powycinają!!!!

~wax

Jak poinformowały WP SportoweFakty Jarosław Niezgoda, były piłkarz Legii Warszawa, powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Citkę. Były agent piłkarski może zostać oskarżony o sfałszowanie podpisu piłkarza.

~Bobsonek

Niech tną byle narobili miejsc parkingowych, szczegolnie koło bloków w sąsiedztwie westerplatte/okulickiego.
Natomiast problem jest z metalową kladką postawioną w okolicach kopanego tunelu, poziom hałasu jaki "produkuje" przejeżdżający pociąg jest dramatyczny - kilka razy wièkszy odczuwalnie, niż jak jej nie było. Nocne wybudzenia na porządku dziennym.
Czy ktoś kto to postawił w ogole ma rozum? Nie da się tego lepiej poskładać?

~ckm

od nowego roku 2022 urząd miasta-UM,zmieni nazwę na urząd ochrony misiewiczów-UOM.

~Zyta

Tyle pisza i betonozie w miastach, ale do naszych rzadzacych nic nie dociera. Glosowalam na Lucka bo myslalam, ze ma wiecej oleju w glowie, niestety pomylilam sie...

Persymona

no i znów bezkarna władza, a ludzie sobie moga poszczekac jedynie w necie......żal, żal, żal.....dlaczego nikt z tym nic nie robi??gdzie protresty, gdzie ci ludzie, ktorzy tam mieszkają, godza sie na taką deprawacje!!!!!

~ubek

jak nie będzie 1000 ha to wytniemy ciebie kudłaty.

wyborca

Może ktoś streścić, co konkretnie zostanie wykonane w ramach zadań?

Naczelny pilarz miasta rżnie dalej, a większość prawdopodobnie da się oszczędzić.

~skarpa

no jakżeby inaczej....

~Allo

Lewaki ekolodzy i ta cała unia z tym zielonym ładem doprowadzi do upadku ekonomicznego już po nowym roku to odczujemy płacąc za wszystko o wiele więcej. To powoli nie będziecie jeździć samochodami prąd będzie jak wiatr zawieje to i przyroda się odnowi a wy będziecie siedzieć w tych upragnionych krzakach

~Nieuki

ciąć i to ostro, więcej wycinać panie prezydencie, jeszcze trochę zostało

~Jola

W dzisiejszych czasach walczy się z betonozą, a w Stalowej Woli wręcz odwrotnie. Zmieniam zdanie o naszym prezydencie, zapamiętam z gorszej strony. Aż mnie dusi z powodu braku tlenu.