Duża inwestycja, mniej terenów zielonych

Image

W ramach zaplanowanej przez gminę Stalowa Wola dużej inwestycji „Budowa drogi gminnej ul. 11 listopada w Stalowej Woli” m.in. w zakresie budowy łącznika drogowego oraz przebudowy ulicy Przemysłowej i Okulickiego, zaplanowano kolejną redukcję terenów zielonych.

Jak dowiedziało się w ostatnich dniach stowarzyszenie „Nasze Miasto”, na potrzeby tego zadania została wykonana szczegółowa inwentaryzacja zieleni, która wskazuje, że do cięcia przeznaczono ponad 200 drzew.

W ramach inwentaryzacji na pierwszym obszarze na terenie objętym inwestycją, zidentyfikowano 44 drzewa rosnące swobodnie, pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych.

W obszarze drugiej części zadania zidentyfikowano 100 drzew rosnących pojedynczo. W dużej mierze jest to zieleń uporządkowana znajdująca się w pasach zieleni wzdłuż dróg równolegle do osi jezdni (m.in. szpaler modrzewi). Pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych oraz pasy zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów. Z dokumentów wynika, że na terenie inwestycji występują egzemplarze drzew i krzewów należących do aż 23 gatunków. Spośród nich największą liczebnością wyróżniają się drzewa liściaste. Gatunkami dominującymi drzew są Topole, Robinie, Klony, Jesiony oraz drzewa owocowe dziko rosnące jak: Orzechy, Śliwy, Grusze, Jabłonie, Czereśnie. Ponadto wyodrębniono takie gatunki jak: Czeremcha, Dąb Szypułkowy, Wiąz Polny, Brzoza, Leszczyna czy Wierzba.

Analiza dokumentacji wskazuje, że wycinka drzew zostanie ograniczona do niezbędnego minimum i wykonana w okresie od 15 października do 28 lutego. Jednak w rzeczywistości nie jest to takie oczywiste. W ostatnich dniach wycinki drzew były prowadzone w okresie lęgowym ptaków m.in. na ul. Popiełuszki oraz na rynku w Rozwadowie. Jak relacjonował przyrodnik Piotr Bednarek z Polskiego Towarzystwa Przyrodników, tereny zielone na rozwadowskim rynku był wykorzystywany przez ptaki jako miejsce gniazdowania.

Wycinka zieleni w ramach planowanej inwestycji obejmie m.in. grupę samosiejek drzew i krzewów pomiędzy trakcją kolejową a ul. Przemysłową, drzewa rosnące pojedynczo w rzędzie i w rozproszeniu pomiędzy trakcją kolejową a ul. Okulickiego, szpaler Modrzewi rosnących w rzędzie po wschodniej stronie ul. Okulickiego oraz pas zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów po północnej stronie ul. Okulickiego.

Nie ma na razie żadnych informacji o planowanych nasadzeniach zastępczych. Z uzyskanych informacji można się dowiedzieć, że na terenie zaprojektowano 3 470 m2 oraz 3 660 m2 trawników tj. pasy trawników w zieleni przydrożnej. Być może zostaną zamontowane ekrany akustyczne.

Z informacji uzyskanych od stowarzyszenia wynika, że to co budzi duży niepokój to fakt, że w ostatnich sześciu latach wydano pozwolenia na wycięcie już około 6000 drzew na terenie gminy Stalowa Wola, przy braku odpowiedniej liczby nasadzeń zastępczych, które w żaden sposób się nie bilansują. Przykładowo, w pierwszym półroczu 2019 roku wydano zezwolenie na wycięcie ponad 600 drzew, a nasadzono 44 sztuki. Po licznych protestach mieszkańców i organizacji pozarządowych rok 2020 wyglądał odrobine lepiej, ponieważ wydano zezwolenie na wycięcie ponad 300 drzew i tyle też nasadzono. Ale nie można powiedzieć, że to już jest trend. Wycięto też sporą liczbę drzew pod budowę kolumbarium czy w pasie torów kolejowych, które w żaden sposób nie zostaną skompensowane.

- Niepokoi mnie fakt, że dużo terenów zielonych ulega komercjalizacji przez lokalną władzę, a zaczynamy również mocno ingerować w tereny leśne. Do tego zabierane są kolejne fragmenty zieleni pod budowę dróg czy rewitalizacji, które ulegają zabetonowaniu czy zaasfaltowaniu. Do tego dochodzą kolejne ciągi rowerowe i piesze. Przykładem jest ul. Popiełuszki czy Dąbrowskiego oraz parking przy MOSIR-ze, gdzie zredukowano pasy zieleni kosztem powiększenia drogi i parkingu. Przeznaczamy też kolejne tereny pod budownictwo, pozbywamy się dzikich terenów. Nie wiadomo co będzie z retencją w najbliższym czasie i wodami gruntowymi. Coraz więcej deszczówki spływa ulicami do Sanu. Pozbywamy się siedlisk przyrodniczych, w tym ptaków i owadów, a temperatura w mieście wzrasta. Moim zdaniem powinna się odbyć szeroka debata na temat gospodarki drzewostanem i terenami zielonymi z udziałem mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedstawicieli władzy i radnych miejskich. Konieczne jest wyznaczenie specjalnych obszarów ochrony w celu stworzenia spójnej infrastruktury stricte ekologicznej. Będziemy o to wnioskować w najbliższych dniach do prezydenta- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

Planowa wycinka przy omawianej inwestycji odbywa się na mocy ZRID-u, czyli trybu prowadzenia inwestycji drogowych na podstawie tzw. „specustawy wywłaszczeniowej” tj. ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Reguluje między innymi (w Art. 20b i 21) tryb usuwania drzew i krzewów kolidujących z przedmiotową inwestycją.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~RYCHU

jeszcze w stalowej malo drzew dookoła STALOWEJ WOLI same lasy obiboki z PO I EKOLOGI TO BY NIC NIE ROBILI TYLKO BY SIEDZIELI NA DRZEWACH

~Aronek

Juz niedługo Donald z Szymonem i PSLem zdobędzie władzę i każdy dostanie dowód osobisty opiekuna drzewa z "Naszego Miasta" Będzie podlewał i zbierał robaki.
I juz nigdy nic nie wybudujemy dla pisowskiej ciemnoty tylko ładne objazdy po okolicznych Zielonych przysiółkach.

~Flis

Lokalna władza nie prezentuje żadnego poszanowania przyrody. Jak pisze stowarzyszenie to permanentna komercjalizacja i wszystko co dzikie do zlikwidowania. Zapacocie za to kiedys najwyższa cenę

~Aamon

Pokazcie mi pisowca co ma szacunek do przyrody, do życia... Wycinanie drzew w okresie lęgowym to barbarzyństwo! Co złego moim braciom mniejszym uczyniliście , mnie uczyniliście. Ale oni z tego maja ,, bekę", bo wiadomo do czego im ciemny bogobojny ludek. Sami księża jakie jaja sobie robią, jak egzorcyzmy salcesonem odprawiają, posągi Jezusa pod Szydlowcem czy przerobiona w Małopolsce matka boska na Jezusa. Brzuch, jakby piwo walił, a uroda Konchity Würst. A weźmy tych ich biskupów, ostatnio Skworc szmatę zakłamaną z siebie zrobił. No i ta wszechobecna pedofilia. Zakłamani, perfidni.

~mieszkaniec

aborygeńska betonoza

maszynista

Dobre komentarze pokazuja ze nie lubimy wladzy co nam rewitalizuje i wycina drzewa zamiast je przesadzac.Moze wziasc taczki i przejechac sie pod urząd ,urtzednika na taczki i niech cala Polska widzi jak sobie ten urzędnik siedzi na taczkach i tłum go wywozi .

~marcin

tak z czystej przyzwoitosci niech urzednicy przejda sie w ten gorac i popatrza gdzie mozna spotkac ludzi. oczywiscie ze na ławkach pod drzewami, logiczne jak drut. spot betonozie!!!

~KAROLA

Odpie... rzyć się od mojej ulicy! Ja i z pewnością wielu sąsiadów mieszkających w blokach i domach w okolicy Rozwadowskiej Górki nie chcemy tu drugiej obwodnicy! Ja chce żeby było zielono, ale od drzew a nie wysychających trawników i plastikowych ekranów! A od ciągłej wycinki lasu pomiędzy Stalową i Jamnicą wystarcza odrobina wilgoci w powietrzu, mały deszcz lub mgła i wiatr z tamtej strony niesie smród wysypiska. Kiedyś tego nie było a teraz zdarza się coraz częściej. Protestuję przeciwko ciągłym wycinkom wszystkiego! Popierałam Pana LN ale zaczynam żałować. Może sobie wycinać, ale fryzurę na głowie

wyborca

Czy ktoś może racjonalnie uzasadnić wycinkę? Co tam chcecie robić, prawoskręt? Nie jest on tam do niczego potrzebny.

wyborca

Istnieją jeszcze rady osiedli? Zbierzcie się i wyjdźcie na ulicę. W internecie można sobie pisać, a LN "wali mnie to".

~jasio

ja tobym zakazal kosci siano ytam dopiero miliony roslin sa ucinane no i ludzie meczom sie suszac to w taki upal

~LUSI

Witaj tartaku!!!! My dajemy drzewa a tartak daje nam raka płuc!!!

art2deco

Ja mam skuteczne lekarstwo na pogłębiającą się traumę organizacji "Nasze Miasto".

Będziemy budować wyłącznie na terenach już zabudowanych. Będziemy przymusowo wydzierżawiać Ciemny Lud Roszczeniowy z ich nieruchomości, żeby tereny niezabudowane w mieście, pozostały w stanie dziewiczym.

Albo nie będziemy robić nic, żeby było tak jak było, bo było nam dobrze.

Ile razy Nekrotrof może obrzydzać mieszkańcom wszystkie plany rozbudowy infrastruktury w celu utrzymywania ich w przekonaniu ze,,, Bumelanctwo poprzedników było uzasadnione a drwalom słusznie odrąbiemy ręce? To oligofag
złośliwy na życzenie?

cool girl

~yola

U szanownego pana LN jest w gienach niechęć do przyrody. Na każdym kroku to widać a ostatnio to nawet tak się rozzuchwalił, że pod oknami prokuratora urządzili rzeź pięknych strzelistych topól. Poszła cała aleja wiekowych drzew. Bardzo dobrze robi pan Prezes Stowarzyszenia "Nasze Miasto", że inwentaryzuje drzewa przed tzw. "rewitalizacją"(w praktyce oznacza wycinką planowaną drzew). Kiedy nastąpi zmiana tej 'dobrej zmiany" będą jak znalazł materiały do prowadzenia czynności sprawdzających. Pis-owscy urzędnicy nieomal wszyscy mają awersję do rosnących drzew dlatego na razie bezkarnie rżną na potęgę uzasadniając to jak powiedział jeden z nich o imieniu Wianuszek, że korzenie drzew, które wyrżnął mają nawet 50 metrów długości i "dziurawią" rury kanalizacyjne i inne. Mnie ciekawi w jaki sposób on zmierzył długość tych korzeni? Można śmiało o nich powiedzieć , że to urodzeni kilerzy drzew.

jusek

Beton to przyszłość!!!Ciąć drzewska.Walić asfalt,beton kostkę co tam jeszcze im do głowy wpadnie.O!Lastryko!
PS.Ciekawe kto z rządzących ma"szwagra"pilarza albo firmę od "betonozy"?

~taka prawda

Ścierwa pissowskie wytną tylko las a z resztą będzie jak z fabryką maseczek.

~taka prawda

Ścierwa pisowskie wytną tylko las a z resztą będzie jak z fabryką maseczek.

~taka prawda

Ścierwa pisowskie wytną tylko las a z resztą będzie jak z fabryką maseczek.

~Jolka

1000 hektarów lasów mają nam wyciąć???????

TylkoZKS

Wycinka drzew tak jakby robili tam autostradę. Wszystko jest jasne - remont jakiejś drogi jest tylko wymówką, prawdziwym celem jest eliminacja drzew w tym miejscu miasta. Ta władza ma dwa cele - zniszczenie klubu piłkarskiego i wycinka wszystkich drzew. Oba niestety realizują bezbłędnie.

~Rrrr

Stalowa Wola staje się miastem tyle w temacie.

~mieszkaniec

Miąższ: Racja. To samo park na skarpie. Kiedyś z dziećmi tam chodzilem w upaly bo był cień. Dzisiaj przed 19 nie ma co się pojawiać bo się wysiedzieć nie da. Im już rozum odjelo kompletnie.

~Ferbanks

Zostawcie drzewa bandyci, tutaj już i tak nie ma czym oddychać, naprawdę chcecie doprowadzić do stanu że te obiekty rekreacyjne będą eksploatowane przez chorych ludzi?

~Longus

Czytając komentarze stwierdzam, że najlepiej nic nie robić w mieście..... Widzę że Wam marzy się Prypeć !

krysz

posiadacie za monitorami w udajecie ekologów, trzeba się skrzyknąć i zorganizować jakimś protest. Kto chętny poprowadzić organizacyjnie?

~cst

Bo tu ma być konglomerat przemysłowy, w którym się robi na dobrobyt korporacyjnego pana, a nie spędza czas na bumelowaniu na łonie natury. Bo socjaliści nie pozwolą, żeby obywatel miał jakiekolwiek zdanie, jak ma wyglądać miasto, w którym on mieszka i spędzał czas tak jak on chce - tu decyzje podejmuje władza, a ty obywatelu milcz i rób co ci każą za (docelowo) miskę ryżu. Tu się liczy dofinansowanie i zyski, a nie zdanie jakiegoś anonimowych trybów w rozpędzonej maszynie socjalizmu jak my.
Powyższe to tylko wyolbrzymienie tego, w jakim kierunku wszystko zmierza - jak ktoś chce wiedzieć, co władza europejska i światowa obywatelom szykuje, niech popatrzy na Chińską Republikę Ludową, gdzie większość zap...la na mniejszość (= elity) i jest trzymana na technologicznej smyczy dającej bardzo ograniczone możliwości samostanowienia o sobie. Pewne rzeczy będą się tu różnić, ale idea pozostaje ta sama.

~Georgi

Zieloni to idealny partner obiboków z PO. Same pozytywy :-)

~Georgi

Zieloni to idealny partner obiboków z PO. Same pozytywy :-)

~Agsa

Chciało by się miec prąd wodę ścieki drogi ścieżki rowerowe ale i drzewa czyli na podziemnej infrastrukturze nasadzić drzew lub nie wycinać a tak się nie da to albo do lasu mieszkać na kochanach albo być miastowym

~Agsa

Chciało by się miec prąd wodę ścieki drogi ścieżki rowerowe ale i drzewa czyli na podziemnej infrastrukturze nasadzić drzew lub nie wycinać a tak się nie da to albo do lasu mieszkać na kochanach albo być miastowym