Duża inwestycja, mniej terenów zielonych

Image

W ramach zaplanowanej przez gminę Stalowa Wola dużej inwestycji „Budowa drogi gminnej ul. 11 listopada w Stalowej Woli” m.in. w zakresie budowy łącznika drogowego oraz przebudowy ulicy Przemysłowej i Okulickiego, zaplanowano kolejną redukcję terenów zielonych.

Jak dowiedziało się w ostatnich dniach stowarzyszenie „Nasze Miasto”, na potrzeby tego zadania została wykonana szczegółowa inwentaryzacja zieleni, która wskazuje, że do cięcia przeznaczono ponad 200 drzew.

W ramach inwentaryzacji na pierwszym obszarze na terenie objętym inwestycją, zidentyfikowano 44 drzewa rosnące swobodnie, pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych.

W obszarze drugiej części zadania zidentyfikowano 100 drzew rosnących pojedynczo. W dużej mierze jest to zieleń uporządkowana znajdująca się w pasach zieleni wzdłuż dróg równolegle do osi jezdni (m.in. szpaler modrzewi). Pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych oraz pasy zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów. Z dokumentów wynika, że na terenie inwestycji występują egzemplarze drzew i krzewów należących do aż 23 gatunków. Spośród nich największą liczebnością wyróżniają się drzewa liściaste. Gatunkami dominującymi drzew są Topole, Robinie, Klony, Jesiony oraz drzewa owocowe dziko rosnące jak: Orzechy, Śliwy, Grusze, Jabłonie, Czereśnie. Ponadto wyodrębniono takie gatunki jak: Czeremcha, Dąb Szypułkowy, Wiąz Polny, Brzoza, Leszczyna czy Wierzba.

Analiza dokumentacji wskazuje, że wycinka drzew zostanie ograniczona do niezbędnego minimum i wykonana w okresie od 15 października do 28 lutego. Jednak w rzeczywistości nie jest to takie oczywiste. W ostatnich dniach wycinki drzew były prowadzone w okresie lęgowym ptaków m.in. na ul. Popiełuszki oraz na rynku w Rozwadowie. Jak relacjonował przyrodnik Piotr Bednarek z Polskiego Towarzystwa Przyrodników, tereny zielone na rozwadowskim rynku był wykorzystywany przez ptaki jako miejsce gniazdowania.

Wycinka zieleni w ramach planowanej inwestycji obejmie m.in. grupę samosiejek drzew i krzewów pomiędzy trakcją kolejową a ul. Przemysłową, drzewa rosnące pojedynczo w rzędzie i w rozproszeniu pomiędzy trakcją kolejową a ul. Okulickiego, szpaler Modrzewi rosnących w rzędzie po wschodniej stronie ul. Okulickiego oraz pas zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów po północnej stronie ul. Okulickiego.

Nie ma na razie żadnych informacji o planowanych nasadzeniach zastępczych. Z uzyskanych informacji można się dowiedzieć, że na terenie zaprojektowano 3 470 m2 oraz 3 660 m2 trawników tj. pasy trawników w zieleni przydrożnej. Być może zostaną zamontowane ekrany akustyczne.

Z informacji uzyskanych od stowarzyszenia wynika, że to co budzi duży niepokój to fakt, że w ostatnich sześciu latach wydano pozwolenia na wycięcie już około 6000 drzew na terenie gminy Stalowa Wola, przy braku odpowiedniej liczby nasadzeń zastępczych, które w żaden sposób się nie bilansują. Przykładowo, w pierwszym półroczu 2019 roku wydano zezwolenie na wycięcie ponad 600 drzew, a nasadzono 44 sztuki. Po licznych protestach mieszkańców i organizacji pozarządowych rok 2020 wyglądał odrobine lepiej, ponieważ wydano zezwolenie na wycięcie ponad 300 drzew i tyle też nasadzono. Ale nie można powiedzieć, że to już jest trend. Wycięto też sporą liczbę drzew pod budowę kolumbarium czy w pasie torów kolejowych, które w żaden sposób nie zostaną skompensowane.

- Niepokoi mnie fakt, że dużo terenów zielonych ulega komercjalizacji przez lokalną władzę, a zaczynamy również mocno ingerować w tereny leśne. Do tego zabierane są kolejne fragmenty zieleni pod budowę dróg czy rewitalizacji, które ulegają zabetonowaniu czy zaasfaltowaniu. Do tego dochodzą kolejne ciągi rowerowe i piesze. Przykładem jest ul. Popiełuszki czy Dąbrowskiego oraz parking przy MOSIR-ze, gdzie zredukowano pasy zieleni kosztem powiększenia drogi i parkingu. Przeznaczamy też kolejne tereny pod budownictwo, pozbywamy się dzikich terenów. Nie wiadomo co będzie z retencją w najbliższym czasie i wodami gruntowymi. Coraz więcej deszczówki spływa ulicami do Sanu. Pozbywamy się siedlisk przyrodniczych, w tym ptaków i owadów, a temperatura w mieście wzrasta. Moim zdaniem powinna się odbyć szeroka debata na temat gospodarki drzewostanem i terenami zielonymi z udziałem mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedstawicieli władzy i radnych miejskich. Konieczne jest wyznaczenie specjalnych obszarów ochrony w celu stworzenia spójnej infrastruktury stricte ekologicznej. Będziemy o to wnioskować w najbliższych dniach do prezydenta- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

Planowa wycinka przy omawianej inwestycji odbywa się na mocy ZRID-u, czyli trybu prowadzenia inwestycji drogowych na podstawie tzw. „specustawy wywłaszczeniowej” tj. ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Reguluje między innymi (w Art. 20b i 21) tryb usuwania drzew i krzewów kolidujących z przedmiotową inwestycją.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, widzę, że nerwa cię targa bo zaczynasz robić powtórki głąbie by było mocniejsze, zawsze to trzy razy napisane. Znów popsułem ci noc i będziesz główkował jak tu dopiec dziadkowi i tak ci to nic nie pomoże i tak jesteś tylko " krzywym niemytym kikucim łbem". Miłej, no nie, nie miłej, koszmarnej nocy, bo na taką sobie ciężko zapracowałeś swoim wrednym postępowaniem.

~infra

niestety, znów wytną drzewa. i nic im nie zrobicie? trzeba nagłośnić sprawę o tym wszystkim. póki co są super włodarzami miasta

~Janusze

Hehe rewolucjonisci Donka

~Bab cia

Erdees byłeś jesteś i będziesz sflaczałym nieumytym burakiem

~Babcia

Erdees byłeś jesteś i będziesz sflaczałym nieumytym burakiem

~Babcia

Erdees byłeś jesteś i będziesz sflaczałym nieumytym burakiem

~Babcia

Erdeesku umyj się w końcu

e2rds

~Babcia, pseudointeligent nie wytrzymał, na forum, nie w sanatorium przy VIVO.

~jasio

ja pitolem pokrzywy to loczom na sztuki a ludzi majom tam gdzie u murzyna najciemnij

~VAT 19

Duża inwestycja, mniej terenów zielonych...
Ale za to hejtu opozycyjnych trolli aż nadto...

~Mieszkaniec

Kurka wodna, dzień mnie nie było i co ja widzę?? Znowu artykuł o stowarzyszeniu Nasze Miasto stalowa Wola.
To już drugi w tym tygodniu.
Boję się do lodówki zaglądać.

~Cav

Ja też jestem zaniepokojony jak prezes stowarzyszenia, biorę kartonik i lecę pod sąd protestować.

~Antybuc

Jacy wszyscy nagle proekologiczni, ale śmieci w lesie sie wyrzuca, butelki i puszki po piwie na błoniach, setki petów. Do tego kilogramy chemii w zmywarkach i pralkach ( bo przecież o wodę trzeba dbac - akurat dla przyrody lepiej zużyć dużo czystej wody i jako ściek odprowadzić, niż zużyć niewielką ilość za to pełną chemii).
Albo wożenie d..y samochodem do sklepu 100 m dalej bo przecież lidl i biedronka są eko. Smutne to.

~Milena

Podobno niejaki Marcin T. biega po mieszkańcach osiedla i zbiera podpisy pod zgoda na wycinkę drzew. Oczywiście L. N. o wszystkim wie, ale o tym dowiedzą się mieszkańcy niedługa, są materiały na to

~ONET

Licealistka pozywa rząd za niszczenie klimatu. "W Polsce zbyt rzadko mówi się o ekobójstwie"

~Aamon

Skoro jest taki nalot inwestorów na St. Wolę to może czas sprzedać któremuś fabrykę maseczek za przysłowiową złotówkę. Inwestor prywatny napewno nabyłby ten budynek i przyjął ludzi do pracy. A tak pisowcy tym zawiadują i straty generują, żeby być dyrektorami i zarządem tego trupa gospodarczego. Wszystko musi być sprywatyzowane łącznie a może nawet przede wszystkim z lasami państwowymi. No i oczywiście repolonizacja gruntów kościelnych i scedowanie ich na obywateli.

~Babcia

Erdsiu maleńki mój

~Yorgulson7

Teraz nie ma hejtera broniącego betonowego prezydenta bo ma pewnie urlop. TRZEBA zbierać podpisy żeby nie poszerzali jezdni kosztem drzew. Przecież jezdnia na Okulickiego może być normalna a nie czteropasmową

e2rds

Oj niedobrze, niedobrze, nawet pseudointeligent nie broni swojego pryncypała, o czteropasmówce milczy i o tych drogach serwisowych. Może cokolwiek otworzyły mu się oczy, albo został tak przez komentujących zdołowany, że przestał z tym do końca świata i jeden dzień dłużej, widzi że to wychodzenie jak on to często używa na "użytecznego idiotę", to lepiej milczeć i tak ma być. Nawet wazelina musi się kiedyś skończyć i zostaną tylko "00".

~tiki

Jakie tam znowu obwodnice miasta skoro ich przebieg wiedzie przez miasto. Weźmy np. "Podskarpową" jej przebieg jako zwykłej, dwujezdniowej ulicy zaprojektowano skrajem miasta, a jęsli weźmiemy pod uwagę duże centrum handlowe(VIVO), oczyszczalnię ścieków, ogrody działkowe czy miejsce rekreacji i wypoczynku "Błonia" n/Sanem, to droga przebiega przez miasto. Aktualnie w budowie jest przejście pod torami kolejowymi do przyszłej znowu "obwodnicy" która ma połączyć ul. Przemysłową z Okulickiego i 11 Listopada. Jaka to obwodnica skoro jej przebieg wiedzie przez... miasto? Z jednej strony bloki mieszkalne a z drugiej domki jednorodzinne Osiedla Widok, cały Rozwadów i Charzewice. Dosłownie ta ulica będzie przecinać miasto a nie omijać go. Czy tego nie rozumie lokator z Placu Niebiańskiego Spokoju? Dlaczego on mydli nam oczy i czemu to ma służyć? Nie z pyszna będą się czuć mieszkańcy przy niej usytuowani. Wielu z nich wybierało pana LN jako swojego gospodarza a on im w zamian pokazał znany gest Kozakiewicza. Teraz będą mieć do wyboru jazgod non stop pojazdów, oddychanie kurzem i spalinami lub widok ekranów akustycznych. W dodatku wytnie wiele drzew które będąc sprzymierzeńcem człowieka stanowiły naturalny ekran ochronny, ich po tej budowie nie b ę d z i e . Pamiętajcie to, zdaniem LN jest "OBWODNICA" mająca wam usprawnić codzienny żywot. Chcieliście hrabiego to teraz płaczcie za niego.

nivea

"Pędzą konie po betonie. W Janowie Podlaskim wycięto 94 drzewa. Pod fontannę. Na otwarciu szukano skrawka cienia"
szukajcie w internetach

~Ankaz

Okres legowy?????Dobre sobie.przecież to piasowiec......dostanie zaraz dyspenzę i sprawa umorzona.

~Dareq

Masakra.Mieszkancy walczcie o swoje.Ponad 200 drzew a pewnie wytna 2 razy więcej.Nie wierzcie ani Prezydentowi ani Staroście!!!!!Na Popiełuszki mieli wyciąć 11 topoli a wycieli ponad 30 drzew.To kłamcy ,ludzie chorzy z nienawiści do drzew.

~Metal

Ja prd.....ę tyle obwodnic miasta nie ma nawet Warszawa.I co chce Pan Prezydent osiągnąć wprowadzając ruch z miasta???Ze mieszkancom bedzie sie żyło lepiej????W czym....w betonie?????Trzeba go powstrzymać bo to ostatnie chwile jego rządów w miescie....wyjedzie i zostawi zrujnowane miasto.Wstyd głosowałem na Pana za każdym razem ale zawiodłem się.Nie zrobił Pan nic dla miasta zeby zatrzymać mieszkańców.Zrujnował Pan zieleń,w tym blonia ktore wogole nie sa praktyczne,rujnuje Pan teraz dziki zakątek Park zimniej wody,zrujnowane podworka po rewitalizacjach.O dbalosci o zatrudnienie w miescie-brak inwestorów,brak pracy.Dalem Panu duży kredyt zaufania.A teraz mam nadzieję juz tylko na zmianę włodarza.Przykro mi.

~Heniu

Zgroza porównywać COP do sprzedaży około 1000ha lasów cennych przyrodniczo inwestorom zagranicznym. COP powstał w obliczu wojny powstał przemysł zbrojeniowy polski,w lesie dla zmylenia wroga. To co teraz chce się wykonać nie można w żaden sposób porównać z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Ten proponowany tzw. Park Inwestycyjny będzie wielkim niewypałem nie przyciągnie ludzi.

maszynista

Same komentarze krytykujace pisiorow ,brawo w koncu ludzie przejrzą na oczy.Oni nam niszcza tereny zielone a w zamian mamy siedziec co kilka miesiecy w domu z powodu falszywej pandemii.Jak oni maja budowac te drogi jak nie maja kasy i wszystko robia na kredyt i zadluzaja.Zadluzony to niewolnik,bo musi splacac odsetki.

~!!!!!

Ludzie czy będziemy tylko biernie się przyglądać tej wycince? Trzeba ruszyć, szkoda planety!!!. Tornada nas oszczędzały bo dyże zalesienie, ale przyszłość widzę czarno.

~Roni

Do lasu gamonie się wyprowadzvie.Jak niby maka zbudować te ulice?Będziecie fruwać.Co za głąby i bezmózgi.Buduj Nadberezny i nie patrz na tych debili

~Milena

Brak świadomości i edukacji u większosci mieszkańców poraża. Zaczynają bronić betonu i asfaltu a nie przyrody, zieleni, pszczół które tracą przestrzeń. P O R A Ż A J Ą C E

~Zonk

To krypto pelowskie stowarzyszenie ustawione do ***** ***
Kto to kupi? Lemingi i licealiści.