Duża inwestycja, mniej terenów zielonych

Image

W ramach zaplanowanej przez gminę Stalowa Wola dużej inwestycji „Budowa drogi gminnej ul. 11 listopada w Stalowej Woli” m.in. w zakresie budowy łącznika drogowego oraz przebudowy ulicy Przemysłowej i Okulickiego, zaplanowano kolejną redukcję terenów zielonych.

Jak dowiedziało się w ostatnich dniach stowarzyszenie „Nasze Miasto”, na potrzeby tego zadania została wykonana szczegółowa inwentaryzacja zieleni, która wskazuje, że do cięcia przeznaczono ponad 200 drzew.

W ramach inwentaryzacji na pierwszym obszarze na terenie objętym inwestycją, zidentyfikowano 44 drzewa rosnące swobodnie, pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych.

W obszarze drugiej części zadania zidentyfikowano 100 drzew rosnących pojedynczo. W dużej mierze jest to zieleń uporządkowana znajdująca się w pasach zieleni wzdłuż dróg równolegle do osi jezdni (m.in. szpaler modrzewi). Pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych oraz pasy zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów. Z dokumentów wynika, że na terenie inwestycji występują egzemplarze drzew i krzewów należących do aż 23 gatunków. Spośród nich największą liczebnością wyróżniają się drzewa liściaste. Gatunkami dominującymi drzew są Topole, Robinie, Klony, Jesiony oraz drzewa owocowe dziko rosnące jak: Orzechy, Śliwy, Grusze, Jabłonie, Czereśnie. Ponadto wyodrębniono takie gatunki jak: Czeremcha, Dąb Szypułkowy, Wiąz Polny, Brzoza, Leszczyna czy Wierzba.

Analiza dokumentacji wskazuje, że wycinka drzew zostanie ograniczona do niezbędnego minimum i wykonana w okresie od 15 października do 28 lutego. Jednak w rzeczywistości nie jest to takie oczywiste. W ostatnich dniach wycinki drzew były prowadzone w okresie lęgowym ptaków m.in. na ul. Popiełuszki oraz na rynku w Rozwadowie. Jak relacjonował przyrodnik Piotr Bednarek z Polskiego Towarzystwa Przyrodników, tereny zielone na rozwadowskim rynku był wykorzystywany przez ptaki jako miejsce gniazdowania.

Wycinka zieleni w ramach planowanej inwestycji obejmie m.in. grupę samosiejek drzew i krzewów pomiędzy trakcją kolejową a ul. Przemysłową, drzewa rosnące pojedynczo w rzędzie i w rozproszeniu pomiędzy trakcją kolejową a ul. Okulickiego, szpaler Modrzewi rosnących w rzędzie po wschodniej stronie ul. Okulickiego oraz pas zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów po północnej stronie ul. Okulickiego.

Nie ma na razie żadnych informacji o planowanych nasadzeniach zastępczych. Z uzyskanych informacji można się dowiedzieć, że na terenie zaprojektowano 3 470 m2 oraz 3 660 m2 trawników tj. pasy trawników w zieleni przydrożnej. Być może zostaną zamontowane ekrany akustyczne.

Z informacji uzyskanych od stowarzyszenia wynika, że to co budzi duży niepokój to fakt, że w ostatnich sześciu latach wydano pozwolenia na wycięcie już około 6000 drzew na terenie gminy Stalowa Wola, przy braku odpowiedniej liczby nasadzeń zastępczych, które w żaden sposób się nie bilansują. Przykładowo, w pierwszym półroczu 2019 roku wydano zezwolenie na wycięcie ponad 600 drzew, a nasadzono 44 sztuki. Po licznych protestach mieszkańców i organizacji pozarządowych rok 2020 wyglądał odrobine lepiej, ponieważ wydano zezwolenie na wycięcie ponad 300 drzew i tyle też nasadzono. Ale nie można powiedzieć, że to już jest trend. Wycięto też sporą liczbę drzew pod budowę kolumbarium czy w pasie torów kolejowych, które w żaden sposób nie zostaną skompensowane.

- Niepokoi mnie fakt, że dużo terenów zielonych ulega komercjalizacji przez lokalną władzę, a zaczynamy również mocno ingerować w tereny leśne. Do tego zabierane są kolejne fragmenty zieleni pod budowę dróg czy rewitalizacji, które ulegają zabetonowaniu czy zaasfaltowaniu. Do tego dochodzą kolejne ciągi rowerowe i piesze. Przykładem jest ul. Popiełuszki czy Dąbrowskiego oraz parking przy MOSIR-ze, gdzie zredukowano pasy zieleni kosztem powiększenia drogi i parkingu. Przeznaczamy też kolejne tereny pod budownictwo, pozbywamy się dzikich terenów. Nie wiadomo co będzie z retencją w najbliższym czasie i wodami gruntowymi. Coraz więcej deszczówki spływa ulicami do Sanu. Pozbywamy się siedlisk przyrodniczych, w tym ptaków i owadów, a temperatura w mieście wzrasta. Moim zdaniem powinna się odbyć szeroka debata na temat gospodarki drzewostanem i terenami zielonymi z udziałem mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedstawicieli władzy i radnych miejskich. Konieczne jest wyznaczenie specjalnych obszarów ochrony w celu stworzenia spójnej infrastruktury stricte ekologicznej. Będziemy o to wnioskować w najbliższych dniach do prezydenta- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

Planowa wycinka przy omawianej inwestycji odbywa się na mocy ZRID-u, czyli trybu prowadzenia inwestycji drogowych na podstawie tzw. „specustawy wywłaszczeniowej” tj. ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Reguluje między innymi (w Art. 20b i 21) tryb usuwania drzew i krzewów kolidujących z przedmiotową inwestycją.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~EDI

KIMKOLWIEK JESTEŚ CZŁOWIECZE MARNY
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY
JESTEŚ Z NATURY
CZŁEKU PONURY
BO JESTEŚ Z NIEJ
I NIC NIE ZNACZYSZ!!!
CHOĆ PONAD BOGA PYCHA TWA!!!
A POTEM TRWOGA RĘCE DO BOGA !!!
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY!!!
OBY TYLKO TAK NIE BYŁO ŻEBY SIĘ WYCINAŁO,TRUŁO I BEZKARNIE ŻYŁO

~EDI

KARMA JUŻ POWRACA TRĄBY ,POWODZIE OSUWISKA DALEJ TNIJCIE ,TRUJCIE DEGRADUJCIE NA PEWNO NIE UJDZIE WAM TO PŁAZEM !!!TYLKO KTO DAŁ WAM PRAWO DO TEGO ŻEBY KUPCZYĆ NASZYM ZDROWIEM I ŻYCIEM POD POZOREM RZEKOMEGO NASZEGO DOBRA CZYTAJ TECHNOLOGII NIEPRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU I LUDZIOM ZAGŁĘBIE ALUMINIOWE W IMIĘ OBCEGO KAPITAŁU JESTEŚ NIEWOLNIKIEM WE WŁASNYM KRAJU !!!

~Ikx

Czy hejterzy już się wypisali, wódeczkę już piją?
Żałosne wasze wywiady i prymitywne do bólu

~EDI

OSZOŁOMY DECYDENCI I PSEUDO RODACY CHORZY NA DEWASTACJĘ
MACIE PLANY 1000ha LASÓW WYCINAĆ
W IMIĘ OBCEJ ZARAZY KTÓRA I TAK NAS JUŻ TRUJE
ALUMINIOWE ZAGŁĘBIE W ROZKWICIE CZYTAJ :
KTO ŻYW NIECH STĄD IDZIE RATUJE SWOJE ZDROWIE I ŻYCIE!!!
GDZIE CZŁOWIEK I LASY PRZYRODA CZYSTE POWIETRZE I WODA
TO SIĘ JUŻ NIE LICZY DAL BARBARZYŃCÓW I DZICZY!!!
PRZECIEŻ DECYDENCI WYJADĄ GDZIE ZECHCĄ
A NAS JAK ROBAKI ZOSTAWIĄ ROZDEPCZĄ
JAK NAWÓZ HISTORII I MIĘSO ARMATNIE
ZATRUJĄ STOPNIOWO I ZUTYLIZUJĄ !!!
JEST SZANSA JEDYNA DO BOJU RODACY
O PRAWO DO ZDROWIA I GODNEGO ŻYCIA
BÓDŹMY SIĘ RODACY!!!

e2rds

~Sama prawda to gó.no prawda vel pseudointeligent, a wszyscy to pseudointeligent pod ponad obecnie 70 nickami łącznie z @, a w gruncie rzeczy to "krzywy niemyty kikuci łeb". Pozdrawiam.

~Sama prawda

Wszyscy wiedzą że dziad stary erddes to kozak w necie a pi.... w świecie. To dziad bojący się wyjść z domu ,nie mający swojego życia bo kto by wytrzymał z takim prymitywem.

e2rds

~Erdsiuu, idzisz, gdybyś o tym nie pisał to tylko ty byś o tym wiedział, a tak to cała okolica wie, że "~Erdsiuu jest zero,miernota i baran" i po co ci to. Gdybyś uważnie czytał i analizował dziadka "e2rds" to nie wychodził byś jak to nieraz pisze pseudointeligent "użytecznego idiotę". Pozdrawiam.

~Erdsiuu

Jestem zero,miernota i baran

~Iza

Za te wszystkie anomalie pogodowe z jakimi mamy teraz do czynienia odpowiada fakt że nie szanujemy przyrody. Niech Ci wszyscy drwala dalej rąbią , niech wiola lecą z naszych drzew a potem jeden z drugim pójdą w posłowanie a my zostaniemy z nocnikiem

~EDI

OSZOŁOMY DECYDENCI I PSEUDO RODACY CHORZY NA DEWASTACJĘ
MACIE PALNY 1000ha LASÓW WYCINAĆ
W IMIĘ OBCEJ ZARAZY KTÓRA I TAK NAS JUŻ TRUJE
ALUMINIOWE ZAGŁĘBIE W ROZKWICIE CZYTAJ :
KTO ŻYW NIECH STĄD IDZIE RATUJE SWOJE ZDROWIE I ŻYCIE!!!
GDZIE CZŁOWIEK I LASY PRZYRODA CZYSTE POWIETRZE I WODA
TO SIĘ JUŻ NIE LICZY DAL BARBARZYŃCÓW I DZICZY!!!
PRZECIEŻ DECYDENCI WYJADĄ GDZIE ZECHCĄ
A NAS JAK ROBAKI ZOSTAWIĄ ROZDEPCZĄ
JAK NAWÓZ HISTORII I MIĘSO ARMATNIE
ZATRUJĄ STOPNIOWO I ZUTYLIZUJĄ !!!
JEST SZANSA JEDYNA DO BOJU RODACY
O PRAWO DO ZDROWIA I GODNEGO ŻYCIA
BÓDŹMY SIĘ RODACY!!!

~EDI

CHROŃMY WSZYSTKO CO SIĘ DA SZCZEGÓLNIE ZAŚ DRZEWA PŁUCA ŚWIATA !!!!
CHROŃMY SIĘ OD TYCH KTÓRZY W IMIĘ RZEKOMEGO NASZEGO DOBRA NISZCZĄ NIE TYLKO NAS ALE OTACZAJĄCĄ PRZYRODĘ W IMIĘ TZW WARTOŚCI CZYTAJ JEJ BRAKU OCKNIJ SIĘ WRESZCIE POLKO POLAKU
NIE KUPUJ PAPKI KTÓRĄ PODAJĄ I W IMIĘ NASZEGO RZEKOMEGO DOBRA NAS ZABIJAJĄ !!!
O JEDNO WAS PROSIMY NIE WYCINAJCIE DRZEW TO NASZA KREW!!!
KARMA WAS ROZLICZY NIE BĄDŹCIE TAK DZICY!!!
TO NIE REWITALIZACJA TYLKO DEWASTACJA!!!
Z KARMĄ I NATURĄ NIE WYGRA NIKT ONA ZAWSZE BYŁA JEST I BEDZIE GÓRĄ !!!!
KIMKOLWIEK JESTEŚ CZŁOWIECZE MARNY
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY
JESTEŚ Z NATURY
CZŁEKU PONURY
BO JESTEŚ Z NIEJ
I NIC NIE ZNACZYSZ!!!
CHOĆ PONAD BOGA PYCHA TWA!!!
A POTEM TRWOGA RĘCE DO BOGA !!!
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY!!!
OBY TYLKO TAK NIE BYŁO ŻEBY SIĘ WYCINAŁO,TRUŁO I BEZKARNIE ŻYŁO
I JEST ODPOWIEDŹ N/P DLACZEGO STĄD UCIEKAJĄ BO DOŚĆ JUŻ DEWASTACJI I TRUCIA MAJĄ!!!
SPRAWIEDLIWOŚĆ ZATRYUFUJE A MIŁOSIERDZIA NIE BĘDZIE ZBÓJE JEDYNA DLA WAS DROGA TO CZERWONA KARTKA OD NAS I OD BOGA!!!

e2rds

maszynista, a czemu się dziwisz, pseudointeligent pisał, że obwodnica ta czteropasmowa jest za szeroka i należałoby ją zwęzić o 4 metry, obwodnice, to co mówić o wewnętrznych drogach miasta.

~Mrco

Faktycznie Staroste powinmo sie pociągnąć do odpowiedzialności za wycinke Popiełuszki niezgodna z obietnicami.skoro Starosta po interwencji Prezydenta oraz wielkiego niezadowolenia mieszkańców obiecał ograniczyć wycinke do okolo 10 drzew(mialo to byc skonsultowane i pozostałe drzewa mialy w niczym nie przeszkadzać jesli chodzi o przebudowę ulicy)to dlaczego wycieto okolo 30drzew??????Przecież to klamstwo w zywe oczy.I teraz tłumaczy ze beda nasadzenia 4 drzew.Zalosne.To powinno sie skończyć w Sądzie.A jak chce Pan wyjść z twarzą to proszę o wzdłuż ulicy Popiełuszki zasadzić takie drzewa kak na Wyszyńskiego wzdluz ulicy.I zrobi się piękna Aleja.Dlavzego woli Pan sądzić krzewy i jakas bylinę?czy utrzymanie 40 drzewel tego typu po obu stronach ulicy będzie drozsze niz pielęgnacja kilkuset krzakow krzewów i mniejszej roślinności????

~Adokoli

Barany jesteście i tyle w temacie.Do lasu mieszkać. Co Wy kuźwa latac chcecie nad domami?Tam ma być tunel i dojazd do niego barany

~Marcin

,,Zle się dzieje w Państwie Duńskim":(

maszynista

Co tez ci szkodliwi urzednicy wymyslili,beda zwezac ulice , ktora jest szeroka i zeby zwezic trzeba wyciac drzewa przy ulicy ,bo wtedy bewdzie wiecej dofinansowania.Skoro ma byc zwezana to znaczy ze drzewa zostana i trawnik przy drodze bedzie poszerzony.Ja tego nie rozumi co tez gegaja urzadasy .

e2rds

~Antybuc, masz racje, ale jak inni śmiecą to mnie to nie upoważnia do robienia tego samego i nie upoważnia to do jeszcze większej dewastacji przyrody i zrobienia z miasta betonowej pustyni. Miasto winno być przyjazne mieszkańcom tego, podkreślam tego miasta, a nie rządzącym w nim nie mieszkającym.

~ADA

Antybuc - święta racja

e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, przecież ci głąbie napisałem, jak nie zrozumiałeś to jeszcze raz ten wpis zacytuję:
"~Babcia vel pseudointeligencie, ja też tak potrafię, tylko przecież to nic nie daje, wystarczy raz, a dobrze."
No to o czym piszesz tępaku, czytaj ze zrozumieniem, a później pisz te wypociny, tylko z głową a nie z " krzywym niemytym kikucim łbem".

~Babcia

Skarbciu erdeesku nerwa to Ciebie targa jak po 6 razy dodajesz ten sam komentarz miernoto.

~Rollmopsy

PiS niech buduje a PO niech hejtuje.

~Flus

Hejtu, ta. Miłośników betonu nie tylko partyjnego PiS ci u nas dostatek w mieście. A podobno niejaki Marcin T. zbiera podppisy pod poparciem wycinki. Nie wiadomo czy nie na prośbę urzędu. Ale nie ma pewności. Ale coraz więcej jest świadków

~Kris

Najbardziej mi żal szpaleru modrzewi wzdłuż ulicy Okulickiego. Drzewa około dwudziestoletnie, pięknie rosnące wzdłuż wykonanej 2 lata temu asfaltowej ścieżki na odcinku prawie 800 metrów muszą zginąć, bo trzeba zwęzić ulicę i porobić zatoki parkingowe. Remont Okulickiego od stacji paliw do osiedla Widok powinien ograniczyć się do wykonania dobrego odwodnienia i remontu nawierzchni.

e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, ja też tak potrafię, tylko przecież to nic nie daje, wystarczy raz, a dobrze.

e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, widzę, że nerwa cię targa bo zaczynasz robić powtórki by było bardziej przekonywujące, zawsze to trzy razy napisane. Znów popsułem ci noc i będziesz rozmyślał jak tu dopaść dziadka i tak ci to nic nie pomoże i tak jesteś tylko " krzywym niemytym kikucim łbem". Miłej, no nie, nie miłej, koszma.nej nocy, bo na taką sobie ciężko zapracowałeś swoim wr.dnym postępowaniem.

e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, widzę, że nerwa cię targa bo zaczynasz robić powtórki gł.bie by było bardziej przekonywujące, zawsze to trzy razy napisane. Znów popsułem ci noc i będziesz rozmyślał jak tu dopaść dziadka i tak ci to nic nie pomoże i tak jesteś tylko " krzywym niemytym kikucim łbem". Miłej, no nie, nie miłej, koszmarnej nocy, bo na taką sobie ciężko zapracowałeś swoim wr.dnym postępowaniem.

e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, widzę, że nerwa cię targa bo zaczynasz robić powtórki gł.bie by było mocniejsze, zawsze to trzy razy napisane. Znów popsułem ci noc i będziesz główkował jak tu dopaść dziadka i tak ci to nic nie pomoże i tak jesteś tylko " krzywym niemytym kikucim łbem". Miłej, no nie, nie miłej, koszmarnej nocy, bo na taką sobie ciężko zapracowałeś swoim wr.dnym postępowaniem.

e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, widzę, że nerwy cię targa bo zaczynasz robić powtórki gł.bie by było mocniejsze, zawsze to trzy razy napisane. Znów popsułem ci noc i będziesz główkował jak tu dopiec dziadkowi i tak ci to nic nie pomoże i tak jesteś tylko " krzywym niemytym kikucim łbem". Miłej, no nie, nie miłej, kos.marnej nocy, bo na taką sobie ciężko zapracowałeś swoim wr.dnym postępowaniem.

e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, widzę, że nerwa cię targa bo zaczynasz robić powtórki gł.bie by było mocniejsze, zawsze to trzy razy napisane. Znów popsułem ci noc i będziesz główkował jak tu dopiec dziadkowi i tak ci to nic nie pomoże i tak jesteś tylko " krzywym niemytym kikucim łbem". Miłej, no nie, nie miłej, koszmarnej nocy, bo na taką sobie ciężko zapracowałeś swoim wr.dnym postępowaniem.

e2rds

~Babcia vel pseudointeligencie, widzę, że nerwa cię targa bo zaczynasz robić powtórki głąbie by było mocniejsze, zawsze to trzy razy napisane. Znów popsułem ci noc i będziesz główkował jak tu dopiec dziadkowi i tak ci to nic nie pomoże i tak jesteś tylko " krzywym niemytym kikucim łbem". Miłej, no nie, nie miłej, koszmarnej nocy, bo na taką sobie ciężko zapracowałeś swoim wr.dnym postępowaniem.