Duża inwestycja, mniej terenów zielonych

Image

W ramach zaplanowanej przez gminę Stalowa Wola dużej inwestycji „Budowa drogi gminnej ul. 11 listopada w Stalowej Woli” m.in. w zakresie budowy łącznika drogowego oraz przebudowy ulicy Przemysłowej i Okulickiego, zaplanowano kolejną redukcję terenów zielonych.

Jak dowiedziało się w ostatnich dniach stowarzyszenie „Nasze Miasto”, na potrzeby tego zadania została wykonana szczegółowa inwentaryzacja zieleni, która wskazuje, że do cięcia przeznaczono ponad 200 drzew.

W ramach inwentaryzacji na pierwszym obszarze na terenie objętym inwestycją, zidentyfikowano 44 drzewa rosnące swobodnie, pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych.

W obszarze drugiej części zadania zidentyfikowano 100 drzew rosnących pojedynczo. W dużej mierze jest to zieleń uporządkowana znajdująca się w pasach zieleni wzdłuż dróg równolegle do osi jezdni (m.in. szpaler modrzewi). Pozostała roślinność to przede wszystkim grupy drzew wielogatunkowych oraz pasy zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów. Z dokumentów wynika, że na terenie inwestycji występują egzemplarze drzew i krzewów należących do aż 23 gatunków. Spośród nich największą liczebnością wyróżniają się drzewa liściaste. Gatunkami dominującymi drzew są Topole, Robinie, Klony, Jesiony oraz drzewa owocowe dziko rosnące jak: Orzechy, Śliwy, Grusze, Jabłonie, Czereśnie. Ponadto wyodrębniono takie gatunki jak: Czeremcha, Dąb Szypułkowy, Wiąz Polny, Brzoza, Leszczyna czy Wierzba.

Analiza dokumentacji wskazuje, że wycinka drzew zostanie ograniczona do niezbędnego minimum i wykonana w okresie od 15 października do 28 lutego. Jednak w rzeczywistości nie jest to takie oczywiste. W ostatnich dniach wycinki drzew były prowadzone w okresie lęgowym ptaków m.in. na ul. Popiełuszki oraz na rynku w Rozwadowie. Jak relacjonował przyrodnik Piotr Bednarek z Polskiego Towarzystwa Przyrodników, tereny zielone na rozwadowskim rynku był wykorzystywany przez ptaki jako miejsce gniazdowania.

Wycinka zieleni w ramach planowanej inwestycji obejmie m.in. grupę samosiejek drzew i krzewów pomiędzy trakcją kolejową a ul. Przemysłową, drzewa rosnące pojedynczo w rzędzie i w rozproszeniu pomiędzy trakcją kolejową a ul. Okulickiego, szpaler Modrzewi rosnących w rzędzie po wschodniej stronie ul. Okulickiego oraz pas zadrzewień z udziałem podrostów drzew i krzewów po północnej stronie ul. Okulickiego.

Nie ma na razie żadnych informacji o planowanych nasadzeniach zastępczych. Z uzyskanych informacji można się dowiedzieć, że na terenie zaprojektowano 3 470 m2 oraz 3 660 m2 trawników tj. pasy trawników w zieleni przydrożnej. Być może zostaną zamontowane ekrany akustyczne.

Z informacji uzyskanych od stowarzyszenia wynika, że to co budzi duży niepokój to fakt, że w ostatnich sześciu latach wydano pozwolenia na wycięcie już około 6000 drzew na terenie gminy Stalowa Wola, przy braku odpowiedniej liczby nasadzeń zastępczych, które w żaden sposób się nie bilansują. Przykładowo, w pierwszym półroczu 2019 roku wydano zezwolenie na wycięcie ponad 600 drzew, a nasadzono 44 sztuki. Po licznych protestach mieszkańców i organizacji pozarządowych rok 2020 wyglądał odrobine lepiej, ponieważ wydano zezwolenie na wycięcie ponad 300 drzew i tyle też nasadzono. Ale nie można powiedzieć, że to już jest trend. Wycięto też sporą liczbę drzew pod budowę kolumbarium czy w pasie torów kolejowych, które w żaden sposób nie zostaną skompensowane.

- Niepokoi mnie fakt, że dużo terenów zielonych ulega komercjalizacji przez lokalną władzę, a zaczynamy również mocno ingerować w tereny leśne. Do tego zabierane są kolejne fragmenty zieleni pod budowę dróg czy rewitalizacji, które ulegają zabetonowaniu czy zaasfaltowaniu. Do tego dochodzą kolejne ciągi rowerowe i piesze. Przykładem jest ul. Popiełuszki czy Dąbrowskiego oraz parking przy MOSIR-ze, gdzie zredukowano pasy zieleni kosztem powiększenia drogi i parkingu. Przeznaczamy też kolejne tereny pod budownictwo, pozbywamy się dzikich terenów. Nie wiadomo co będzie z retencją w najbliższym czasie i wodami gruntowymi. Coraz więcej deszczówki spływa ulicami do Sanu. Pozbywamy się siedlisk przyrodniczych, w tym ptaków i owadów, a temperatura w mieście wzrasta. Moim zdaniem powinna się odbyć szeroka debata na temat gospodarki drzewostanem i terenami zielonymi z udziałem mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedstawicieli władzy i radnych miejskich. Konieczne jest wyznaczenie specjalnych obszarów ochrony w celu stworzenia spójnej infrastruktury stricte ekologicznej. Będziemy o to wnioskować w najbliższych dniach do prezydenta- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

Planowa wycinka przy omawianej inwestycji odbywa się na mocy ZRID-u, czyli trybu prowadzenia inwestycji drogowych na podstawie tzw. „specustawy wywłaszczeniowej” tj. ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Reguluje między innymi (w Art. 20b i 21) tryb usuwania drzew i krzewów kolidujących z przedmiotową inwestycją.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Obiektywny, jeszcze jedno, ja tak jak i inni np: jabar, bzk, maszynista, manukun i wielu innych, bez tego wężyka z przodu jesteśmy zarejestrowani na tym forum i piszemy pod swoimi nickami. Ty głąbie ukrywasz się pod nickami za wężykiem i myślisz, że jesteś ukryty i pisałeś i piszesz pod teraz minimum, bo nie chce mi się zliczać 70 różnymi nickami. Jedyny twój zarejestrowany nick który ujawniłeś bodaj dwa razy to "Inteligent", więc głąbie a raczej "krzywy niemyty kikuci łbie" nie pluj się i nie strasz.

~jacek

Maseczkowy szmelc za 258 mln zł. Jak kierowca ojca premiera Morawieckiego rozłożył rządowy projekt #PolskieSzwalnie.
Aj, jaj, jaj. Ale się dzieje.

e2rds

Program #PolskieSzwalnie miał dać Polakom dostęp do maseczek chroniących przed COVID-19. Zabrał się za niego były kierowca Kornela Morawieckiego, ojca premiera. Dziś projekt jest w rozsypce. Polskie firmy uszyły aż 178 mln maseczek, jednak gros z nich nadaje się co najwyżej na budowę. Dziesiątki milionów zalegają w magazynach. Niektóre zaangażowane w program firmy zamiast spodziewanych zysków, toną w długach. Szacunkowo podatnik zapłacił za to 258 mln zł.
Wynika z tego, że czego Palec i Sznur dotkną się to sp..rd.lą, może być tak i z naszą tą fabryczką i z tą drogą i z tymi inwestycyjnymi terenami leśnymi.

~gugu

ceny drewna poszły mocno w górę. i wszystko jasne

~Mieszkaniec

Krzywy kikut flaku to cię nie dorobil

manukun

O, Edzio dalej bredzi. Aż odorek czuć, tak szambo wybiło. Problem polega na tym, że Nadbereżny ma w doopie interes mieszkańców. Więc likwiduje tereny zielone, żeby budować na pokaz, szybko i byle jak. Kto normalny likwiduje zieleń w mieście? I to nie jakieś krzaki, tylko dorodne, zdrowe drzewa szlachetnych gatunków. Zamiast posłuchać mieszkańców, wysyła takich szczekaczy na forum albo przed kamerami wetknie kilkaset patyków w ziemię, które niepodlewane uschną przy pierwszym upale.

Poczytaj sobie, co robią poważne miasta z drzewami kolidującymi z planowaną infrastrukturą. Z Olsztyna masz nawet filmy, bo widzę, że czytanie ze zrozumieniem twoją dobrą stroną nie jest.

~Mieszkaniec

Erdeesie sflaczały tumanie nikogo nie obchodzą twoje komentarze więc się nie wypowiadaj

maszynista

Radni maja prikaz z gory ,maja dzialac i wycinac drzewa jak chca duzo zarabiac i pnac sie po stolkach kariery.Wybrali zamiast drzew nowoczesny beton i portfele pelne kasy.A mieszkancy ich malo obchodza, mamy skakac z radosci jak te malpy ze betonuja miasto zamiast robic kolejne nasadzenia.Pytanie dlaczego nie betonuje pod mieszkancow jakies nowe bloki ?

~uczony

Manekinie cała zachodnia strona miasta to tereny ochronne tzw. natura 2020. Więc o czym ty gęgasz trollu, lemingu zidiociały. A o przebiegu obecnej obwodnicy to decydował Szrek i wszyscy mieszkańcy o tym wiedzą, dlatego ten chory układ ,walenizm już nigdy nie zasiądzie przy korycie w naszym mieście.

~krycha

o, pseudointelygent pisze pod nowymi nickami i dla zmyły tęskni za ~takaprawda,
ośle - myślisz ze nikt się nie pozna? taki styl ma tylko jeden tutaj na forum. mega dzban!
a propos ostatnich twoich postów - co z tego ze shrek za przebieg obwodnicy odpowiada jak to obecna władza zrealizowała! mogła przecież zmienić przebieg. o budowie domu tez pojęcia nie masz bo na wielu posesjach (jamnica, ruda, pysznica) drzewa dosłownie otaczają domy.

~uczony

Oj manekinie twoja głupota to największy obłęd twój oszołomie. Jak mamy zbudować duże rondo łączące ulicę okulickiego, przemysłową i 11 listopada bez wycinki tych nie potrzebnych tam drzew? Albo duży tunel pod torami jak z obu stron tych torów rosną dzikie nie potrzebne drzewa. Ja gdybym decydował to po skończeniu całej rewitalizacji naszego miasta wszędzie bym zasadził nowe przepiękne drzewa bardzo pożyteczne dla mieszkańców naszego miasta. Bo przyjeżdzający do naszego miasta ludzie z całego świata wyśmiewają się z mieszkańców naszego miasta , że tu mieszkają lasowiacy bo wszędzie w mieście tylko las , tak nie ma nigdzie na świecie.

~uczony

Oj manekinie twoja głupota to największy obłęd twój oszołomie. Jak mamy zbudować duże rondo łączące ulicę okulickiego, przemysłową i 11 listopada bez wycinki tych nie potrzebnych tam drzew? Albo duży tunel pod torami jak z obu stron tych torów rosną dzikie nie potrzebne drzewa. Ja gdybym decydował to po skończeniu całej rewitalizacji naszego miasta wszędzie bym zasadził nowe przepiękne drzewa bardzo pożyteczne dla mieszkańców naszego miasta. Bo przyjeżdzający do naszego miasta ludzie z całego świata wyśmiewają się z mieszkańców naszego miasta , że tu mieszkają lasowiacy bo wszędzie w mieście tylko las , tak nie ma nigdzie na świecie.

~uczony

Manekinie cała zachodnia strona miasta to tereny ochronne tzw. natura 2020. Więc o czym ty gęgasz trollu, lemingu zidiociały. A o przebiegu obecnej obwodnicy to decydował Szrek i wszyscy mieszkańcy o tym wiedzą, dlatego ten chory układ ,walenizm już nigdy nie zasiądzie przy korycie w naszym mieście.

manukun

Przecież to czysta głupota. Mieć gotowe, dorodne drzewa i je wycinać? Inwestorzy potrafią zapłacić pół miliona za działkę budowlaną tylko po to, żeby mieć cień na tarasie. Nadberezny w Stalowej woli wycina wszystko jak leci, bez większego pomyślunku. Widać, że rzadko bywa w mieście i nie pilnuje podwładnych. Najwyraźniej ważniejsza jest jego kariera w partii niż porządna realizacja projektu

e2rds

Od wczoraj i dzisiaj trwa wycinka drzew pod przedszkole przy KEN, to które miało już stać od trzech lat. Pod piły idą trzydziestoletnie : lipy, modrzewie, akacje, świerki, jarzębina, wszystko co da się wyciąć. Wycinka na razie jest na obrzeżach przy siatce, więc myślę, że i tych kilkanaście rosnących po środku też wytną.

manukun

@bobo
Jedyną nadzieją jest budowa obwodnicy miasta po zachodniej stronie. Ale obwodnicy, a takiego bubla jak na błoniach. No chyba, że uda im się zorganizować dowóz koleją surowca oraz gotowych produktów, wtedy może wytrzyma obecny układ komunikacyjny. No bo skąd weźmie 2 mld zł?

~Drwal

IKEA jest daleko z przodu.

~Mstzyk

Grubo panie Lucjuszu z tymi wycinkami... 6000 drzew...łolaboga

~Bobo

Ostatnio Rada Miejska pozytywnie zaopiniowała plany przeznaczenia prawie 1000 ha na potrzeby Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli. Jedyną lokalizacją wydają się tereny po zachodniej lub południowo-zachodniej stronie miasta (za pozostałościami HSW). Aż strach pomyśleć, co się będzie działo na tych naszych nowych „obwodnicach” i „łącznikach” , gdy zostanie na nie skierowany cały ruch ciężarowy. To są efekty perspektywicznego myślenia naszych lokalnych wizjonerów.

art2deco

Zieloni puszczą nas z torbami.

~EDI

DECYDENCI JESTESCIE Z BETONU
SWIAT WASZ ZABETONOWANY BETONOWA ZIELEŃ ŚWIAT WASZ ZAKLAMANY TEGO WAM NIE BRAKUJE BETONOWI WANDALE BETONOWI ZBOJE

~EDI

CHCĄ WYCIĄĆ NAS JAK DRZEWA SZCZPIENIEM

~jkl

Całego problemu by nie było, gdyby obwodnica Stalowej Woli biegła pod lasem i przez tereny przemysłowe huty. A tak trzeba jakoś połączyć drogę od Tarnobrzega z obwodnicą.

~EDI

KIMKOLWIEK JESTEŚ CZŁOWIECZE MARNY
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY
JESTEŚ Z NATURY
CZŁEKU PONURY
BO JESTEŚ Z NIEJ
I NIC NIE ZNACZYSZ!!!
CHOĆ PONAD BOGA PYCHA TWA!!!
A POTEM TRWOGA RĘCE DO BOGA !!!
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY!!!
OBY TYLKO TAK NIE BYŁO ŻEBY SIĘ WYCINAŁO,TRUŁO I BEZKARNIE ŻYŁO

~EDI

KARMA JUŻ POWRACA TRĄBY ,POWODZIE OSUWISKA DALEJ TNIJCIE ,TRUJCIE DEGRADUJCIE NA PEWNO NIE UJDZIE WAM TO PŁAZEM !!!TYLKO KTO DAŁ WAM PRAWO DO TEGO ŻEBY KUPCZYĆ NASZYM ZDROWIEM I ŻYCIEM POD POZOREM RZEKOMEGO NASZEGO DOBRA CZYTAJ TECHNOLOGII NIEPRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU I LUDZIOM ZAGŁĘBIE ALUMINIOWE W IMIĘ OBCEGO KAPITAŁU JESTEŚ NIEWOLNIKIEM WE WŁASNYM KRAJU !!!

~Ikx

Czy hejterzy już się wypisali, wódeczkę już piją?
Żałosne wasze wywiady i prymitywne do bólu

~EDI

OSZOŁOMY DECYDENCI I PSEUDO RODACY CHORZY NA DEWASTACJĘ
MACIE PLANY 1000ha LASÓW WYCINAĆ
W IMIĘ OBCEJ ZARAZY KTÓRA I TAK NAS JUŻ TRUJE
ALUMINIOWE ZAGŁĘBIE W ROZKWICIE CZYTAJ :
KTO ŻYW NIECH STĄD IDZIE RATUJE SWOJE ZDROWIE I ŻYCIE!!!
GDZIE CZŁOWIEK I LASY PRZYRODA CZYSTE POWIETRZE I WODA
TO SIĘ JUŻ NIE LICZY DAL BARBARZYŃCÓW I DZICZY!!!
PRZECIEŻ DECYDENCI WYJADĄ GDZIE ZECHCĄ
A NAS JAK ROBAKI ZOSTAWIĄ ROZDEPCZĄ
JAK NAWÓZ HISTORII I MIĘSO ARMATNIE
ZATRUJĄ STOPNIOWO I ZUTYLIZUJĄ !!!
JEST SZANSA JEDYNA DO BOJU RODACY
O PRAWO DO ZDROWIA I GODNEGO ŻYCIA
BÓDŹMY SIĘ RODACY!!!

~Sama prawda

Wszyscy wiedzą że dziad stary erddes to kozak w necie a pi.... w świecie. To dziad bojący się wyjść z domu ,nie mający swojego życia bo kto by wytrzymał z takim prymitywem.

~Erdsiuu

Jestem zero,miernota i baran

~Iza

Za te wszystkie anomalie pogodowe z jakimi mamy teraz do czynienia odpowiada fakt że nie szanujemy przyrody. Niech Ci wszyscy drwala dalej rąbią , niech wiola lecą z naszych drzew a potem jeden z drugim pójdą w posłowanie a my zostaniemy z nocnikiem