Wielkie plany, wielkie marzenia, a w ślad za nimi nowe miejsca pracy!

Image

Poprzez aklamację Rada Miejska przyjęła rezolucję w sprawie poparcia ustawy tworzącej obszar Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli.

Stalowa Wola i Jaworzno mają szansę na rozwój

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Prawdopodobnie ustawa trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Ustawa umożliwi wprowadzenie czasowej, 2- letniej możliwości dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położonych w Jaworznie i Stalowej Woli oraz terenów Skarbu Państwa z nimi sąsiadujących, na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej. Pozwoli to na rozwiązanie problemów z pozyskaniem lokalizacji dla inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności czy transportu.

Zamiana w stosunku 1:1 nie powoduje strat powierzchniowych i daje PGL Lasy Państwowe możliwość prowadzenia gospodarki leśnej na nowym, możliwym do zagospodarowania na cele gospodarki leśnej, równoważnym powierzchniowo terenie pozostającym w zasobach Skarbu Państwa. Jeżeli w terminie 10 lat od dnia dokonania zamiany nie zostanie zrealizowana inwestycja, na cele lokalizacji, której została dokonana zamiana, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe będzie mogło żądać: zwrotu nieruchomości będących przedmiotem zamiany od każdoczesnego ich właściciela, przy czym zwrotu dokonuje się przez ponowną zamianę nieruchomości, albo zapłaty przez podmiot, z którym zawarto umowę zamiany.

Wielkie nadzieje

Stalowa Wola stoi przed ogromną szansą, aby stworzyć nowoczesną strefę przemysłową, której powierzchnia miałaby wynieść 996 hektarów, dedykowaną określonym branżom (dot. energii, elektromobilności lub transportu).

Uzbrojenie w niezbędne sieci infrastruktury technicznej tak dużego terenu przekracza możliwości finansowe miasta, dlatego potrzebny jest partner, którym będzie Agencja Rozwoju Przemysłu. Planowane jest utworzenie spółki, która wspólnie z miastem prowadziłaby inwestycję uzbrojenia terenu, a później byłaby operatorem strefy.

W Stalowej Woli zgoda ponad podziałami

W środę została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, której jedynym punktem było przyjęcie rezolucji w sprawie poparcia ustawy tworzącej obszar Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli. Sesja została poprzedzona spotkaniem ze wszystkimi radnymi, które odbyło się dzień wcześniej. Rezolucja zostanie skierowana zarówno do Sejmu, jak i Senatu oraz wszystkich klubów parlamentarnych.

Samorząd Miasta Stalowej Woli prosi o poparcie trwających prac legislacyjnych, oraz deklaruje pełne zaangażowanie w realizację celów założonych w ustawie. Jesteśmy świadomi wyzwań prawnych, organizacyjnych, finansowych i inwestycyjnych stojących przed nami w realizacji stworzenia nowej strefy gospodarczej o powierzchni blisko 1000 hektarów. Jednocześnie oprócz celów wynikających wprost z ustawy przygotowujemy wdrożenie nowej strategii rozwoju Stalowej Woli, opartej na idei miasta zrównoważonego z innowacyjnym przemysłem oraz specjalistycznym rynkiem pracy. Zapraszamy wszystkich do współpracy i pomocy w realizacji ambitnych celów miasta, mądrze łączącego wyzwania zielonego, ekologicznego ośrodka miejskiego, jako dobrego i komfortowego miejsca do życia w połączeniu z projektowaną strefą przemysłową dedykowaną dla innowacyjnej gospodarki i nowych technologii- czytamy w treści rezolucji.

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej głos zabrał dyrektor Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu Tomasz Miśko. Podkreślił, że Agencja Rozwoju Przemysłu w Warszawie, zarządzająca Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK WISŁOSAN, na terenie Stalowej Woli zainwestowała ponad 52 mln zł, realizując projekty własne, bądź wspólne z miastem. Podkreślił, że ARP wyraża poparcie dla idei utworzenia Strategicznego Parku Przemysłowego.

- Dostrzegamy potrzebę dalszego Rozwoju Obszarów inwestycyjnych na terenie miasta, szczególnie tych o dużych powierzchniach, z uzbrojeniem gwarantującym możliwość przygotowania atrakcyjnej oferty dla inwestorów zagranicznych. Agencja Rozwoju Przemysłu podejmuje wspólnie z panem prezydentem inicjatywę zaprojektowania i budowy parku przemysłowego, który będzie odpowiadał potrzebom czasów obecnych- mówił Tomasz Miśko, Dyrektor Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu.

Prezydent podziękował za złożoną przez ARP deklarację. Złożył także wyrazy wdzięczności radnym za wspólne uzgodnienie treści rezolucji oraz zgodę ponad podziałami politycznymi.

- Jeżeli nie podejmiemy tego wielkiego wyzwania dotyczącego stworzenia nowych dużych terenów inwestycyjnych, to przegramy każdą konkurencję. Dlatego moment, w którym w tej chwili się znajdujemy, jest taki istotny, bo albo Stalowa Wola podejmie wielkie wyzwanie gospodarcze, wielkie wyzwanie inwestycyjne albo niestety czeka nas degradacja. Obecna strefa ekonomiczna jest zupełnie wyczerpana pod względem nowych terenów inwestycyjnych. To również problem branż, które są już tak mocno obecne. Oczywiście szanujemy i doceniamy wszystkich inwestorów, którzy tworzą naszą lokalną gospodarkę, ale rozwijanie dalej tych branż, które są obecne dzisiaj w Stalowej Woli, nie rokuje na pozyskanie nowych mieszkańców, a rynek pracy w tym zakresie jest wyczerpany nie tylko w Stalowej Woli, ale w zakresie można powiedzieć najbliższych 50 km. Dedykacja w ustawie dla tych nowych branż, do otwarcia się na nowe technologie, jest również tą wielką szansą, aby na nowo zaprosić mieszkańców, którzy kiedyś z naszego miasta wyjechali. Jest to również wielka szansa dla młodych mieszkańców, którzy chodzą jeszcze do szkoły podstawowej, którzy zaraz będą myśleli o wyborze szkoły średniej, a później studiów- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz miasta zaznaczył, że efekty stworzenia nowej strefy przemysłowej nie będą widoczne zbyt szybko, za 5 czy nawet 10 lat. Jest to projekt wieloletni.

- Mamy nadzieję, że ten apel Rady Miejskiej trafi do wszystkich parlamentarzystów, bo byłoby rzeczą wielką, gdyby udało się, aby ta ustawa została podjęta przy ogólnej zgodzie politycznej w Parlamencie- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Radny Damian Marczak zabrał głos w imieniu Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego.

- Oczywiście wyrażamy swoje pełne poparcie dla tego dokumentu. Kieruję również podziękowania na ręce pana prezydenta oraz wszystkich osób zaangażowanych przy pracy nad tą ustawą, gdyż to jest ogromna szansa, szansa, którą jesteśmy winni naszemu miastu i deklaracja w stosunku do mieszkańców Stalowej Woli dbania o to, żeby Stalowa Wola była miastem, które się nadal będzie rozwijało tak dynamicznie jak w początkach swojego istnienia oraz w latach osiemdziesiątych. Stalowa Wola i stalowowolanie oczekują pełnej zgody i tutaj naszą pełną zgodę mają. Chcielibyśmy również zaapelować do wszystkich osób, które będą decydować o powodzeniu tej ustawy o to, żeby wsparli tę inicjatywę, która w tym momencie jest przez nas podejmowana- mówił radny Damian Marczak.

Głos zabrała również radna Renata Butryn z SPS, która podkreśliła, że w poprzednich kadencjach podejmowane były działania aby pozyskać nowe tereny inwestycyjne, do czego dążył prezydent Andrzej Szlęzak. Podkreśliła, że szansą na rozwój dla miasta jest bardzo dobre skomunikowanie Stalowej Woli, jak również poszerzenie terenów inwestycyjnych.

- To jest ta szansa na to, żeby miasto gospodarczo się rozwijało, żeby młodzi ludzie nie tylko stąd nie uciekali, ale żeby przybywali, bo będą mieli konkretną ofertę dobrej, ambitnej pracy i mieszkanie, więc rzeczywiście szereg decyzji, które ostatnio podejmujemy, jeśli one się zaczną i będą realizowane, to dobra wróżba, jeśli chodzi o miasto i jego przyszłość. Oczywiście, że potrzebujemy inwestorów, bo inaczej, tak jak pan prezydent powiedział, będziemy przeżywać regres i to bardzo duży- mówiła Renata Butryn.

Rada Miejska podjęła rezolucję przez aklamację. W obradach wzięło 19 radnych.

W czasie obrad Rady Miejskiej projekt ustawy wpłynął do Sejmuj, obecnie jest w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =