Wnętrza Fary w rejestrze zabytków?

Image

Nie milkną echa pokomisyjnych kontroli w rozwadowskim kościele Farnym. Więcej na ten temat przeczytać można TUTAJ. Od tamtego czasu nieco się zmieniło.

- W tej chwili trwa procedura wpisu do rejestru zabytków wystroju i wyposażenia kościoła w Rozwadowie. Jesteśmy po komisjach z udziałem pracowników delegatury w Tarnobrzegu. Kościół został dokładnie sfotografowany, wszystkie detale wystroju i wyposażenia. Jesteśmy w trakcie opracowywania projektu decyzji wpisu do rejestru zabytków- mówi Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Gdy uda się wpisać do rejestru wyposażenie wnętrza świątyni, będzie można uchronić zabytki chociażby przed niewłaściwymi zabiegami mającymi na celu oczyszczenie na przykład polichromii.

- Prace przy polichromiach zostały wstrzymane decyzją konserwatorską po to, aby ustalić prawidłowe postępowanie konserwatorskie. Na ostatniej komisji protokólarnie ustaliliśmy, co pani konserwator powinna nam przygotować. Dokonujemy wyboru sposobu oczyszczenia polichromii- mówi Beata Kot.

Po zakończeniu procesu wpisu do rejestru zabytków będzie można ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do zabiegów renowacyjnych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
maszynista

Kto dal zgode na dobudowanie do kosciola dodatkowych pomieszczen?Dlaczego nie ma tabliczki informujacej ze pod parkingiem przy kosciele jest stary cmentarz ze szkieletemi?

~Kot

Ziemia się kręci w jednym kierunku (chłop + baba =dziecko). U nich odwrotnie do tego - samotność lub ukrywanie pokochanych ludzi. Po co Bogu takie dziwadła? Tzn duchowni

~Sredniowiecze

Za parę lat wszystkich tych kawalerów w sukienkach wpisze się do rejestru zabytków. Z ich stylem bycia i myślenia już dawno to powinien ktoś zrobic

~stalowiaczek

Ja powiem tak że gdyby obecny proboszcz nie zrobił remontu dachu , zakristji odwodnienia budynku , izolacji chodnikow w kolo kościoła to na pewno można by tą naszą świątynię nazwać przeszłością staroświeczystą , reliktem przeszłości a że ksiądz dba i ciągle coś remontuje a wierni nie chodzą po piachu i błocie w koło świątyni tylko po chodnikach mają parkingi to innym udających wiernych się nie podoba i piszą donosy i ploty co za wredni ludzie,

~Wierny

To był normalny kościół znalazło się takie coś co zrobiło z niego sanktuatium, czy ktoś tam został uzdrowiony?. Ciekaw jestem jaki myk zastosuje pleban żeby kasu uszczknąć z tych dofinansowań. Może za jakiś czas usłyszymy o nowych domach plebana F na ulicy Lipowej, A poza tym to dalej dajemy się doić z kasy przez Olimpa dla proboszcza takiego administratora sobie wybrał!!!

~JAKUB

maszynista czytaj ze zrozumieniem proces do rejestru zabytków dopiero się rozpoczyna po donosach jakiegoś grzdyla

~Aamon

Czy ten co konserwatora sprowadził anathemą obłożony siedem pokoleń do przodu?

maszynista

Przeciez tam zostaly dobudowane pomieszczenia na zakrysti i to bez zgody konserwatora zabytkow .Czy ktos poniesie za to kare ?

~Lary

Łapy precz od rozwadowskiej Fary! Pseudo znawcy zabytków ze świątyni próbują zrobić muzeum.
Kościół to dom modlitwy, a nie podziwiania wystroju i wyposażenia.

~Elżbieta

Piękny kościół. Chodzimy tam ma Mszę św., gdy jesteśmy u rodziców męża.