Czy na tzw. zakręcie śmierci na DW871 powinien stanąć fotoradar?

Image

Nie milkną echa wypadku, w którym zginęło, osierocając trójkę małych dzieci, małżeństwo z Przędzela. Niestety, nie był to pierwszy wypadek, do którego doszło na zakręcie drogi DW871 w miejscowości Jamnica. Na przestrzeni ostatnich lat śmierć poniosło tam kilka osób. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń była nadmierna prędkość oraz jazda pod wpływem alkoholu. Czy ustawienie przed zakrętem fotoradaru mogłoby w przyszłości uratować czyjeś życie?

Pomysł ustawienia fotoradaru, bądź odcinkowego pomiaru prędkości, sugerowało wiele osób pisząc komentarze, zarówno pod artykułami na naszym portalu, jak i na facebooku. W naszej sondzie na fb zdecydowana większość Czytelników poparła pomysł fotoradaru. W czasie kilkunastu godzin swoje zdanie wyraziło niemal 600 osób, z czego większość jest zdania, że trzeba działać, trzeba wreszcie zapobiec lawinie nieszczęść. Dość już tragedii na zakręcie śmierci. Jesteśmy wszyscy oburzeni bezradnością i bezczynnością. Coś w końcu musi się zmienić. Sami zwróciliśmy się do polityków, instytucji, do jednostek zajmujących się bezpieczeństwem. Cała Polska pisze o powiecie stalowowolskim i to jedyny plus tych strasznych tragedii, bo może w końcu one się skończą i nikt już nie będzie musiał płakać i cierpieć jak rodziny zmarłych, czy poszkodowani przechodząc długie rehabilitacje.

W sprawie fotoradaru, bądź zastosowania jakiegoś innego rozwiązania, które mogłoby poprawić bezpieczeństwo na łuku drogi skontaktowaliśmy się z zarządcą DW871.

- Trudno sobie wyobrazić, żeby jakiekolwiek środki inżynierskie zapobiegły zdarzeniom, których niezaprzeczalną przyczyną jest alkohol i nadmierna prędkość. Ewentualne zastosowanie fotoradaru lub odcinkowego pomiaru prędkości leży w kompetencjach Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego- odpowiada nam Aldona Gujda, Specjalista ds. Informacji Publicznej Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Napisaliśmy w tej sprawie również do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

- Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD prowadzi analizy dotyczące ewentualnego objęcia DW 871 kontrolą z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących. Ocenione muszą zostać m.in. możliwości techniczne ewentualnego montażu urządzenia. Niezbędne jest również przeprowadzenie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego- taką odpowiedź otrzymaliśmy od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Sprawę będziemy monitorować. Nadal będziemy pytać i drążyć temat.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

~dreed, barbarzyńskie to i śmieszne, ale zgadzam się z tobą, bym miał w miarę bezpieczną drogę.

~dreed

tam powinien stać snajper z prawem do odstrzału

~RST

A moze fotoradar + alkomat do dmuchania. Wam tylko kasa w glowach. Jak zarobic ! Zero myslenia.

~cst

Proponuję powstrzymać się od wykorzystywania czyjejś tragedii jako przykrywki dla folgowania swoim totalniackim zapędom zabraniania wszystkiego i kontrolowania wszystkiego, żeby choć na moment poczuć moralną wyższość (co widać po niektórych komentarzach), bo to prowadzi do tego, co teraz dzieje się na świecie - prób kontroli większości przez mniejszość. Wyraźne ograniczanie w idealnym świecie teoretycznie miałoby sens, ale tu jest Polska - tu konsekwencje ponoszą albo niewinni, albo ci, którzy pleców nie mają. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora z garstką debili z plecami, którzy jeżdżą po pijaku bo mają parasol ochronny. Lepiej samemu robić na tyle, na ile to możliwe (wykorzystując zdobycze techniki), żeby zapobiegać, zamiast wymagać od innych czy tzw. państwa, żeby zachowywali się wg naszego widzimisię po fakcie.

~RST

Już kombinujecie jakby tu zarobic pare groszy. A oznaczcie miejsce jako "czarny punkt" i nie kombinujcie ile kasy wplynie do portfela.

Poterka33

Nic nie da pomiar prędkości - chyba ze zdoła wyłapać tez pijanych piratów. Nie szkoda mi tez tych którzy z własnej głupoty - przekroczenia prędkości sami giną. Zal tylko tych niewinnych …Trzeba surowych kar dla tych, którzy po alkoholu wsiadają za kierownicę. Jeszcze surowszych dla tych, którzy w takim stanie zabijają. Mam nadzieje, ze sprawca ostatniego dramatu dostanie karę odpowiednia do tego co zrobił… tyle w temacie.

~Takie tam

Tylko odcinkowy pomiar prędkości i to taki z zerową tolerancją! Dla oponentów proponuję przejechać się tą drogą w stronę stw w nocy jak banda półgłówków wraca z drugiej zmiany najarana oparami aluminium!

~J 23

Do ~Wert. Głupoty piszesz. Nie rozumiesz, że takich kierowców jak ten z wypadku 10 tys. mandatu nie odstraszy? Służby mundurowe, politycy i powiązani też nie będą zagrożeni karą. Fajnie tworzy się prawo nie dla siebie tylko dla innych. Nie rozumiesz, że jednostkowy wypadek nie powinien implikować zmian a na dodatek głupich zmian przepisów? Tak jak z przejściami dla pieszych? Głupota i bezsensowne przepisy, których sami twórcy nie potrafią jednoznacznie zinterpretować.

~Nnn

A jak fotoradar czy odcinkowy pomiar powstrzyma pijanych kierowców czy tych bez uprawnień?

remont

R5_VIRUS w sumie może to głupie, ale ludzie sami nie umierają tam. brawura, pijaństwo a przedewszystkim prędkość w tym miejscu zabija. Sam radar to może głupie rozwiązanie ale odcinkowy... kto wie.

~Zuzana

Odcinkowy pomiar prędkości myślę ze to by było najlepsze rozwiązanie.

~Marek

Muldy ????

~StW

A przez kogo ten zakręt jest tak zwany?? Chyba na potrzeby tych wypocin został tak "ochrzczony"

R5_VIRUS

fotoradar w srodku lasu. Wiekszej głupoty nie słyszałem.

~SiwyEdek

A najlepszym rozwiązaniem było by zbudowania Ronda

~Kajetan

Na stołkach siedzą ,pierdzą i analizują takie ich zadanie a kasa co miesiąc na konto wpływa.Dac odcinkowy pomiar prędkości od budynku lasów państwowych do stacji RiA i prędkość 70h i bedzie bez wypadków tak jest przed Kolbuszową. Wypadki były a po zrobieniu odcinkowego pomiaru ZERO wypadków na tym odcinku.

~Wert

Do J23 jeśli nie masz nic mądrego do powiedzenia zamilcz! Żeby był porządek musi być bat! Takie kary powinny być już dawno wprowadzone bo 200-500 zł mandat na większości nie robi wrażenia. Tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Czy jesteś w stanie zagłębić się myślami tak głęboko i wczuć się w to co teraz czują np. dzieci które straciły rodziców w wypadku! Jesteś w stanie wyobrazić sobie ten koszmar?

~J 23

Zamknąć wszystkie drogi i zakazać używania samochodów - w sumie do tego zmierza UE. Cel oficjalnie przedstawiony to redukcja liczby samochodów na terenie UE. Widać polski rząd już realizuje ten plan: podniesienie mandatów, ceny autostrad, ubezpieczeń, paliwa, zakazy związane z normami spalania, nakaz elektryków itd. Wszystko, żeby zniechęcić do posiadania samochodu. Oczywiście "elyta" będzie nadal korzystała z samochodów.

~Set

Wystarczy nie remontować tej drogi będą dziury i nikt tam szybciej nie pojedzie niż 60

~Erikson

Taki mały apel do kierowców w Stalowej Woli. Stoi osoba, która chce przejść przez pasy. Proszę nie przejeżdżać bez żadnego ale, tylko zatrzymywać się tymi swoimi ,,Niemiec płakał, jak sprzedawał''. To naprawdę jest nie trudne. Jest to obowiązek kierowców (proszę zapoznać się z nowymi przepisami).

~oSzczep

Coś tu nie gra. Zaszczepieni mogą jechać za granicę i chodzić na koncerty, ale przecież zaszczepienie nie chroni ani przed zachorowaniem (jedynie przed ciężkim przebiegiem i to nie u wszystkich), ani przed roznoszeniem wirusa dalej (czyli dalej można się zarażać nawzajem). Więc o co w tym chodzi?

~Marzena

Do maszynista~
"Chłopku" nie tylko kobiety jeżdżą wolno- przepisowo. Mężczyźni również , to pokazuje tylko poziom kultury na drodze. Jeśli ktoś jedzie 65 bo znak jest 70 to nie znaczy, że nie umie, nie chce a jedzie zgodnie z obowiązującą normą. Jeśli Tobie się spieszy wyprzedz , nikt na drodze nie powinien urządzać sobie popisów i wylewać szamba na auto wolniej jadące przed nami. A jak się Tobie nie podoba, zawsze możesz jechać hulajnoga czy rowerem.

~Jan 23.

My na trzeżwo niemądrzy.

~Agatha

Co nam tak hałasuje całą noc? Spać nie mogłam sama....

~Ggv

Spokojnie zaraz benzyna dojdzie do 7 zł i problem sam zniknie

platinet

Może alko-radar? Jak ktoś jedzie pijany to nie powstrzyma go fotoradar, teraz będzie festiwal głupich pomysłów

~www

@ Redaktor - "Niestety, nie był to pierwszy wypadek, do którego doszło na zakręcie drogi DW871 w miejscowości Jamnica." No akurat ten zakręt był w miejscowości Stalowa Wola. Ten bardziej feralny, jest parę kilometrów dalej i dalej jest w granicach Stalowej Woli. Jamnica z żadnym z tych zakrętów nie ma nic wspólnego. Ot, żeby się przygotować do pisania artykułu warto byłoby popatrzeć na mapę. Ale po co... i tak zapłacą wierszówkę...

tomulko

Wystarczy wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości- od wysypiska do stacji paliw w Jamnicy.

~jasio

po co stanac wystarczy wyprostowac abo zrobic szersze pobocza np tak jak a argentynie

~Wert

Ten fragment drogi powinien zostać przebudowany a pasy ruchu rozdzielone tak aby pojazd który wpadnie w poślizg nie przelatywał na przeciwny pas! Tyle w temacie! Fotoradar nie uchroni przed poślizgiem!