Szybowcowe Mistrzostwa Polski

Image

W sobotę 10.07.2021 rozpoczęły się Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie klub A oraz Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe w klasie klub B. Lotnisko w Turbi zgromadziło blisko 50 pilotów z całego kraju spragnionych rywalizacji.

Niestety, pogoda w tym roku nie rozpieszcza. W Nowym Targu oraz Lesznie zawody się nie rozegrały, dopiero w Grudziądzu oraz Ostrowie udało się polatać. Miejmy nadzieję, że nam pogoda dopisze.

Pierwszy dzień zaczął się od oficjalnego rozpoczęcia zawodów, w którym brali udział m.in. Prezydent Stalowe Woli oraz Prezes Aeroklubu Krzysztof Wasąg. Następnie zawodnicy mieli czas na przygotowanie sprzętu i zaciągnięcie się na tzw. grid. O 10.30 odbyła się odprawa, na której meteorolog Z. Siwik przedstawił sytuację pogodową związaną z przemieszczaniem się frontu. Potem zawodnicy mieli chwilę na dalsze przygotowanie do konkurencji.

GridTime, czyli godzinę, do której zawodnik musi pojawić się na starcie, ustalono na 12.00 czasu lokalnego. Po niej na starcie rozdano zawodnikom zdania nazywane taskami. Obie klasy miały wyznaczone konkurencje obszarowe. Niestety, po wyholowaniu wszystkich szybowców, w związku ze słabą sytuacją pogodową, prowadzący zdecydowali się odwołać konkurencję. Niektórzy piloci postanowili chwilę pozostać w powietrzu, a inni zrobili sobie dzień techniczny lub odpoczywali.

Zawody potrwają do niedzieli. Piloci będą mieli możliwość rozegrania jeszcze wielu konkurencji lotnych. Zawodnicy będą walczyć o tytuł Mistrza Polski Klub A do 18 lipca.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Pilchowiak

Do Irek Masz rację. Od 5 rano larają samoloty z silnikami, robiąc pobudkę całej okolicy. A przeciez jest sezon urlopowy i moze niektórzy chcieliby pospać. W południe nie latają bo gorąco. Wieczirem znowu warkot silników na niebie. I tak od poprzedniego piątku. Masakra

~Tak

Irek za przeproszeniem co ty pi3rd01isz, wilga, tzn. samolot holujący robi tyle hałasu co twój sąsiad na komendzie, samolot ten jest używany od 12 do max 21 więc nie wierzę że nikt w turbi nie może zasnąć (nie jest to hałas od rana do świtu tylko w godzinach pracy więc to jest słaby argument) co do wypraszania ludzi z lotniska, odpowiedź brzmi, wyrzucają tam ludzi z lotniska ponieważ było parę takich sytułacji gdzie ludzie po prostu niszczyli drogi sprzęt jakimi są szybowce (niektóre kosztują nawet do 200 000 tyś). Ja bym się bardziej zajął tym gdzie się rozpływają pieniądze z tego aeroklubu.

~ann

No cóż, ale piękne te szybowce i latają bez silników kilka godzin.

~ackk

Zapomnieliście dodać w artykule, że widzowie są tam niemile widziani... Pojechałem tam dziś z córką. Chciałem pokazać jej ten piękny sport. Zostaliśmy delikatnie mówiąc wyproszenia z terenu lotniska przez osobę, której wydaje się chyba, że ASW i okolice są jej własnością. Szkoda. Dziecku było bardzo smutno...

~Irek

Do Alfonsa i Ireneusza - poziom Waszej ignorancji wskazuje na częste oglądanie tefałenów. Lekarstwem jest odstawienie tej szczujni na minimum miesiąc i znowu wróci Wam rozum.
Ad rem - przy takich zawodach nie jest używana wyciągarka do holowania szybowców ale właśnie potwornie hałaśliwe kukuruźniki. A one nie są napędzane silnikami odrzutowymi lecz właśnie turbośmigłowymi.

~Alfons

Irek, ty masz talent. Ty dla Gazety Polskiej powinieneś pisać.

~Ireneusz

Irek gdzie ty masz tam turbośmigłowe ?

~jasio

oni se polatajom my zaplacimy a kto sie nie zgadza to niech napisze ile to zysku przyniesie

~Irek

Do nikt: a wg Ciebie szybowce same się wzbijają na wysokość przelotową? Każdorazowo szybowiec wyciągany jest przez samolot turbośmigłowy, najczęściej typu kukuruźnik. Hałas generowany przez silniki turbośmigłowe jest potworny a samoloty latają tuż nad dachami domków w Turbii, Pilchowie i Sochach. Dodatkowo samoloty i zaczepione na linie holowniczej szybowce latają w kółko nad domami aż osiągną odpowiedni pułap - trwa to kilkanaście minut na każdy cykl. Przy takich zawodach to hałas jest od świtu do nocy. I to wszystko dla uciechy kilku podstarzałych facetów którzy uprawiają swoje "hobby".

~Klemens

Piękna impreza, trzeba do Turbii wpaść.

~nikt

~Irek a na czym to cierpienie polega ???

~Irek

Dla uciechy i zabawy paru nowobogackich cierpi cała Turbia, Pilchów i Sochy.