Podatek od środków transportowych - kto i do kiedy powinien się z niego rozliczyć?

Image

Właściciele dużych pojazdów, które wykorzystuje się do pracy, mają na głowie nieco więcej obowiązków, niż przeciętny użytkownik drogi. Na podstawie przepisów prawa podatkowego jesteśmy zobowiązani również do rozliczania się za naszą flotę. Kto musi to robić i na jakich warunkach?

1. Deklaracja podatkowa od środków transportowych - czym jest?

2. Deklaracje podatkowe od środków transportowych - kto musi je wypełnić?

3. Deklaracja od środków transportowych - do kiedy należy się rozliczyć?

4. Jak wypełnić deklarację w najprostszy sposób?

Deklaracja podatkowa od środków transportowych - czym jest?

Deklaracja od środków transportowych jest dokumentem, z którego należy rozliczyć się w sytuacji, kiedy posiadamy konkretne środki transportowe. Zobowiązuje ona nas do rozliczenia się z tychże, a także do odprowadzenia należnego podatku w określonym terminie do Urzędu Skarbowego. Ten podatek nie zależy od wysokości osiągniętego dochodu, a ma swoje własne zasady rozliczania. Nie musimy jednak martwić się tym sami - możemy skorzystać z gotowych druków i rozwiązań na stronie przyjazne-deklaracje.pl.

Deklaracje podatkowe od środków transportowych - kto musi je wypełnić?

Do wypełnienia deklaracji są zobowiązane właściciele większych pojazdów. Zaliczamy do nich kolejno:

• autobusy;

• ciągniki z naczepą i przyczepą od 3,5 tony;

• samochody ciężarowe, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony;

• przyczepy i naczepy, które w połączeniu z pojazdem silnikowym ważą 7 ton lub więcej.

Od tych reguł istnieje jednak pewien wyjątek: opodatkowaniu nie podlegają przyczepy oraz naczepy, które wykorzystuje się w działalności rolniczej. Wszystkie inne osoby podlegają stawce opodatkowania w postaci liczby posiadanych pojazdów oraz stawek określonych w gminie, w której prowadzimy działalność. Co więcej, ta deklaracja obowiązuje nas także wtedy, gdy nie mamy własnej firmy, ale jest na nas zarejestrowany pojazd z powyższych kategorii.

Deklaracja od środków transportowych - do kiedy należy się rozliczyć?

Podatek od środków transportowych musimy zapłacić po upływie miesiąca od czasu, w którym zarejestrowaliśmy pojazd na terenie Polski. W przypadku kupna w ramach granicy państwa również mamy miesiąc na wywiązanie się z formalności, tyle że czas liczy się od momentu nabycia maszyny. Jeżeli nasz środek transportowy zostanie wyłączony z możliwości poruszania się po drodze, a następnie ponownie dopuszczony do ruchu, to także spoczywa na nas konieczność wypełnienia deklaracji. Wysokość opodatkowania jest ustalana rokrocznie przez gminę, w związku z czym warto przy wypełnianiu dokumentów korzystać z programu posiadającego aktualne informacje lub zlecić wypełnienie deklaracji podatkowych komuś, kto będzie miał świadomość tego faktu.

Jak wypełnić deklarację w najprostszy sposób?

Jeżeli chcemy szybko wywiązać się z obowiązku względem Urzędu Skarbowego, możemy samodzielnie wypełnić deklarację, podobnie jak to ma miejsce gdy rozliczamy podatek dochodowy czy wypełniamy dokumenty dotyczące przychodów ewidencjonowanych. Wystarczy, że skorzystamy z odpowiedniego programu lub strony, która pozwoli nam na uzupełnienie dokumentów, a następnie określającą wysokość zobowiązania podatkowego, jaki nas dotyczy. Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku podatnika podatku dochodowego, także i tutaj mamy określony czas na wywiązanie się z obowiązków i musimy się go trzymać - w innym wypadku narażamy się na rozpoczęcie postępowania podatkowego przez Urząd Skarbowy, co nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =