Konferencja poświęcona ekranom akustycznym. Ile osób podpisało petycję?

Image

W sobotę Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe zorganizowało konferencję prasową podsumowującą akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie szybkiego montażu ekranów akustycznych na obwodnicy Stalowej Woli.

Od 15 maja br. kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Nowa droga w ciągu drogi krajowej nr 77 ma 15,3 km długości i stała się kością niezgody. Mieszkańcy okolicznych bloków przy ulicy: Wałowej, Poniatowskiego, Podgórnej, Bocznej zaczęli odczuwać hałas. Stalowowolanie skrzyknęli się więc i postanowili zawalczyć o ekrany akustyczne, które oddzieliłyby obwodnicę od miasta. Pomagali im w tym radni SPS. W sobotę 10 lipca nastąpiło podsumowanie akcji. Ostatecznie oryginały podpisów i pisma trafią do GDDKiA, a kopie do innych urzędów, również do wojewody, ale także do sanepidu, prezydenta, przewodniczącego RM, wiceministra Rafała Webera, radnych i instytucji środowiskowych itp.

- Zebraliśmy w sumie 776 podpisów. Oczywiście ta akcja nadal trwa, ponieważ wciąż są nam dostarczane podpisy. Dopóki nie wyślemy pisma z petycją, zbiórka będzie jeszcze trwała. Można je zbierać elektronicznie i wysyłać do nas, można także przynosić gotowe listy poparcia. A wszystko zaczęło się od decyzji środowiskowej, gdzie na stronie 6 i 7 jest napisane gdzie mają powstać ekrany, na jakiej długości i na jakiej wysokości. Tego, niestety, nie dotrzymano- mówił podczas konferencji radny Dariusz Przytuła.

Jak powiedziała Renata Butryn, w 2012 została opracowana koncepcja. Zaakceptowano w niej wówczas ekrany. O tym mówiło się i tak też pisało w dokumentacji.

- Mieszkańcy przez cały czas byli przekonani, że ekrany będą. Na konsultacjach informowano tylko mieszkańców jakie te ekrany będą i czy będą skuteczne. Nie przyszło im nawet do głowy to, że tych ekranów nie będzie- mówiła podczas konferencji radna.

Nikt nie kwestionował i nie protestował przeciwko obwodnicy, skoro inwestycja miała być zabezpieczona i chronić stalowowolan przed hukiem i hałasem. Próbowano znaleźć dokumenty, na podstawie których decyzje o montażu ekranów zmieniono, ale ich nie odnaleźli ani radni SPS, ani mieszkańcy. Nie ma ich na stronach internetowych i nie zostały wydane zainteresowanym akcją osobom. Radni opozycji będą domagać się udostępnienia dokumentów ujawniających ocenę oddziaływania drogi na środowisko hałasu. Oceny te miały posłużyć wojewodzie i WIOŚ do wydania decyzji środowiskowych.

- My jako radni wystąpimy o te dokumenty żeby ustalić stan faktyczny, a ponadto będziemy domagać się również dokumentów konsultacji, bo jeżeli tak było, że nie były przedstawione na tych konsultacjach dokumenty, które mówiły, że ekranów akustycznych nie będzie się montować, to znaczy- ja tu użyję bardzo mocno tego słowa- że dokonano na tych konsultacjach dezinformacji, albo wręcz oszustwa. Mieszkańców nie poinformowano po prostu o tym, jaki jest stan faktyczny na rok 2018, jeśli chodzi o montaż ekranów akustycznych- mówiła Renata Butryn.

To, że hałasu, zwłaszcza w miastach, przy dużych fabrykach, czy drogach nie da się uniknąć, nie jest tajemnicą, ale hałasem można zarządzać. Przy tego typu inwestycjach jak obwodnica wykonuje się specjalistyczne pomiary. Takowe mają być prowadzone (standardowo) do roku po oddaniu obwodnicy. Warto powiedzieć, że petycję w sprawie ekranów podpisywali mieszkańcy nie tylko okolicznych bloków, ale również działkowcy, użytkownicy terenów rekreacyjnych nad Sanem, którzy przychodząc lub przyjeżdżając na błonia, chcieliby nieco odpocząć od huku miejskiego. Ekrany więc, by mogły zabezpieczać przed hałasem wszystkich, musiałyby pojawić się po obu stronach drogi.

Radna Renata Butryn jest świadoma tego, że walka o ekrany musi potrwać i że nawet jeśli będzie już decyzja o ich montażu, wszystko i wówczas będzie wymagało czasu, ale przypomina, że już teraz, gdy wiadome jest, że normy hałasu są znacznie przekroczone (mieszkańcy sami dokonywali ich na własną rękę), można tu i teraz coś zrobić, chociażby wprowadzić czasowo ograniczenie prędkości.

Radny Dariusz Przytuła przypomniał rok 2014, kiedy to obecny prezydent wraz z posłem zbierali podpisy przy hali targowej w sprawie zanieczyszczenia środowiska i emisji hałasu w mieście. Temu tematowi poświęcona była nawet jedna z sesji. Więcej TUTAJ. Jak przypomniał radny, kroi nam się kolejne miejsce, które mocno będzie generować hałas. Chodzi o tzw. małą obwodnicę Stalowej Woli.

- Przy VIVO mamy rondo, z tego ronda będzie można zjechać na ul. Chopina, następnie Okulickiego i pod torami na Przemysłową, a dalej do huty. Będą tam mogły skracać sobie drogę TIR-y zamiast jechać obwodnicą co spowoduje, że mieszkańcy bloków przy Okulickiego, Wojska Polskiego, 11 Listopada, Chopina będą mieli taki sam problem jak tutaj. Już teraz mieszkańcy powinni walczyć o to, by zakazać tam wjazdu ciężkich pojazdów- mówił Dariusz Przytuła.

Radny uważa, że takie budowanie bez brania pod uwagę dobra mieszkańców jest brakiem szacunku dla nich.

Radny Damian Marczak zapewnił, że radni SPS zawsze stoją na straży dobra mieszkańców i nie chcą odwracać się od ich problemów, dlatego deklarują, że podejmą trudne nawet tematy, gdy trzeba będzie, a do nich niewątpliwie należy ten dotyczący hałasu na obwodnicy. Przypomniał, że hałas jest szkodliwy i nawet jeśli człowiek przyzwyczai się do niego, nie oznacza to, że nie odbije się to w końcu w znacznym stopniu na jego zdrowiu. Radny nawet przygotował dla dziennikarzy specjalne opracowanie naukowe na temat wpływu hałasu na zdrowie i życie ludzkie. Zapewnił, że radni SPS nie są przeciwko obwodnicy i tworzeniu nowych dróg, ale przeciwko takiemu projektowaniu, które później ma negatywny wpływ na mieszkańców. O konsekwencjach warto pamiętać już w fazie projektowania kolejnych inwestycji.

Renata Butryn podkreśliła, że mieszkańcy powinni mieć świadomość, że mają swoje prawa i mogą domagać się wglądu do dokumentacji i uczestnictwa w procesie tworzenia nowych inwestycji. I z tej opcji też powinno się korzystać.

Przewiń do komentarzy









Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~EDI

"Morfeusz – Matrix jest wszędzie, otacza nas ze wszystkich stron. Nawet tu i teraz. Widzisz go wyglądając przez okno i włączając telewizor. Czujesz, gdy idziesz do pracy, czy do kościoła, gdy płacisz podatki. To świat, który postawiono ci przed oczami, by przesłonić prawdę.
Neo – Jaką prawdę?
Morfeusz – Że jesteś niewolnikiem. Jak wszyscy inni, urodziłeś się w kajdanach. W więzieniu, którego nie możesz poczuć ani dotknąć. W więzieniu umysłów. Niestety, nie da się wytłumaczyć, czym jest Matrix. Sam musisz się przekonać."
Film „Matrix”
KOLEJNA ŚCIEMA ZREALIZOWANA METODĄ FAKTÓW DOKONANYCH BEZ AKCEPTACJI DZIAŁKOWICZÓW
A TERAZ CUDOWNE OBJAWIENIE !!! NAJPIERW PROBLEM SIĘ GENERUJE POTEM SIĘ Z NIM WALCZY HIPOKRYZJA W ROZKWICIE PERPETUM MOBILE I TAK W NIESKOŃCZONOŚĆ KRĘCENIE ABSURDU Z NASZYCH PODATKÓW !!!!TAK NAM DOBRZE ŻE DOBRZE NAM TAK!!!

e2rds

~doktor vel pseudointeligencie, miałem ci już odpuścić, ale rozmyśliłem się, bo niby dlaczego takiemu trutniowi mam odpuszczać, dlatego część twojego wpisu do mnie cytuję: "Takiego dna mniej niż zera na tym portalu nie ma drugiego."
Otóż jest takie dno jak ty, oznaczone "00", wiesz co się tym oznacza. Pozdrawiam, może skorzystam kiedyś z "00".

e2rds

~doktor i jeszcze jedno pseudointeligencie, na tym portalu to wyjątek z kim polemizuję. 90% wpisów do mnie to ty piszesz to tymi różnymi nickami, między innymi "He he, Men, Mieszkaniec" to te zboczone wpisy i mówisz że ja, cyt:
"Do e2rds, chamie daj se siana skończ z obrażaniem każdego kto ma inne poglądy od ciebie.", przecież to tylko wpisy do głąba pseudointeligenta, do nikogo innego i to ty winieneś się leczyć, a nie radzić innym, ja wiem, że jesteś nerwowo wykańczany przeze mnie, ale tak winno być i nic ci nie pomogą ubliżania i tak zostaniesz "krzywym niemytym kikucim łbem" sam to wymyśliłeś.

e2rds

~doktor, to doktorku vel pseudointeligencie, kto tu jest największym chamem na tym portalu i do tego wyzywającym kobiety, ta twoja już dawno winna cię z domu wyrzucić, a córka wstydzić się takiego chama.

e2rds

I kolejny twój wpis pseudointeligencie:
29 Stycznia 2021 12:18:00~lekarz
Najpierw chcą zab..ać nienarodzone dzieci a później przez te przerywanki, zab.janki jak nie mogą zajść w ci.żę to żądają od rządu PIS darmowego leczenia nie płodn.ści. Każda s.mata która wyjdzie na ulicę powinna być spisana i do końca życia zero pomocy od rządu PIS.[ w jakiejkolwiek sprawie]. Szybko nauczymy rozumu te dziwki które nie szanują siebie i swego zdrowia
Nawet chamie już niektórych wyrazów z twoich wpisów system nie przyjmuje i muszę wstawiać kropki, chyba gł.bie cyt: "Szybko nauczymy rozumu te dziwki" miałeś na myśli tą wypowiedź o cnotach niewieścich, a może stosy.

e2rds

Kolejny twój chamski wpis pseudointeligencie:
6 Listopada 2020 16:36:50~doktor
Do e2rds, po co te twoje chamskie wyzwiska nie obrazisz mnie bo ja takich jak ty to olewam wiesz czym. Ja wyjątkowo łaskawie potraktowałem te dziwki bo prawdziwe kobiety tak się nie zachowują a przecież mogłem je dużo gorzej nazwać. Jak się ktokolwiek zachowuje tak go ludzie traktują i chyba wiesz dobrze o tym. Emerycie ja pisząc i wzywając do modlitwy nie komentowałem o ratunku przed śmiercią a pisałem o modlitwie o zdrowie. W tej twojej nienawiści wszystko ci się pomyliło.

e2rds

~doktor, tu największym chamem na tym portalu pseudointeligencie to ty jesteś, cyt; twoje chamskie wpisy i będę przytaczał po kolei bo system nie chce przyjąć w całości:
4 Listopada 2020 11:12:57~WIZJONER
Każda ta zdzira marzy o bogatym i przystojnym mężu w przyszłości a nie zasługuje nawet na tych chłopaków którzy występują w programie stacji POLSAT, ' ' CHŁOPAKI DO WZIĘCIA'' . Pamiętajcie dziwki wasze zło będzie za wami kroczyć do końca waszego życia.
To chamstwo, to są wszystko twoje wpisy "Inteligenta", a właściwie pseudointeligenta zatrudnionego na państwowej posadzie za pieniądze podatnika i piszącego ten hejt w godzinach pracy, największego trutnia stalowowolskiego Palca i Sznura piszącego pod ponad 60 różnymi nickami.
Pseudointeligencie, jeszcze mogę tu t przytoczyć inne twoje wpisy, te zboc.one chorego człowieka, a może i nie człowieka, tylko jakiegoś popapranego zboc.eńca, który dostał ode mnie nazwę " krzywy niemyty kikuci łeb" i sam powinien wiedzieć za które wpisy.

~doktor

Do e2rds, chamie daj se siana skończ z obrażaniem każdego kto ma inne poglądy od ciebie. Najlepiej lecz się w przychodni na Wyszyńskiego bo może nie jest za późno. Takiego dna mniej niż zera na tym portalu nie ma drugiego.

e2rds

~Ma.toł erdees, potwierdzam to, nowy twój nick mówi sam za siebie.

~Matoł erdees

Oprócz rozumu nie brak mi niczego

~Marek

W nocy z huty na Orzeszkowej 60dcb to jest sadyzm nawet okna nie ma jak otworzyć, ale kasa z podatków się zgadza

e2rds

~Men, no ty też masz to co masz, ten krzywy niemyty kikuci łeb, myślisz, że jak zmienisz nicka z He he na Men to będziesz miał inny, albo z Mieszkańca.

~Men

Niestety erdeesik masz to co masz

e2rds

~Men, ale ty eunuchu przygłup jesteś, a masz się za inteligenta.

~Men

Erdeesik ma małego i mu kapie z niego

~Karlay

Ja tylko przypomnę, że te ekrany były w pierwotnym projekcie drogi. Dlaczego się wycofano? Tego nie wiadomo.
Aleje od zawsze było wiadomo, że będą głośne bo droga w środku miasta i ci którzy kupowali mieszkania przy tej ulicy wiedzieli jak będzie. Tam należałoby nasadzić więcej drzew które skutecznie ograniczają szum i spaliny aut, ale nasza władza lubi ciąć.

~Polak

Gdyby oni rządzili to by nie było trzeba ekranów montować bo by drogi nie było, a teraz robią wytyki byle się lansowac

~popieram

~J 23 - 100% racji

art2deco

Dawno temu to zaprojektowano, propozycje przebiegu zawsze były ciekawe.

e2rds

~Men, o, He he głupiego dzioba zamknął to teraz pod nickiem eunucha "Men" pisze. Pseudointeligent, nic ci to nie da głąbie, jak chcesz to te twoje wpisy mogę tu powtórzyć, jako "Mieszkaniec" też, mam całą kolekcję parchu.

Tymcio2708

Wiadomo o co chodzi o kasę bo ekrany powinny być od razu postawione

~Men

Hej erdees chcę ciebie

~jkl

Za PO-PSL ekrany budowali nawet w lasach. Teraz tak zmienili normy, że trudno się doprosić. A już sam fakt, że ktoś chce mieć ekrany, bo mieszka w okolicy powinien wystarczyć, a nie jakieś normy.

~J 23

Do Dario Człowieku zachowujesz się jak "Obserwator" oraz słynny mieszkaniec Staszica, który cieszy się, że teraz hałas mają inni mieszkańcy niż on. Zrozum, że przy takiej inwestycji należało ją zaplanować i zrealizować tak, aby nie szkodziła mieszkańcom Stalowej Woli. Twoim tokiem rozumowania można by było zrobić obwodnicę ulicą Ofiar Katynia. A teraz Nisko ma obwodnicę a Stalowa Wola ma ulicę przez tereny rekreacyjne i pod blokami i domami ludzi.

~J 23

Do Obserwator - Jak jesteś głuchy to może Tobie ekrany nie są potrzebne. Zmarnowaniem pieniędzy było zbudowanie tej ulicy przez miasto i zielone tereny rekreacyjne. Ruch samochodowy słychać tam z daleka i mieszkańcy bloków mają uzasadnione pretensje. Ekrany może zmniejszą hałas ale nie wiem w jakim stopniu. Nie wiem tylko czy na tak wąskim wale (mam nadzieję zgodnym z projektem, chociaż trudno w to uwierzyć) da się je postawić. Niektóre miasta i wioski zrobiły obwodnice, my mamy ulicę...

~Dario

Ja rozumiem że gdy ruch był przez centrum miasta to była cisza i spokój

~obserwator

Po co te ekrany? Przecież tam nie ma zamieszkałych budynków ani dużego ruchu. Lider opozycji wrócił ale mądrości nie przywiózł. Boję się, że uległy na krytykę włodarz zaraz będzie realizował tą głupotę. Może wreszcie ktoś zacznie rozliczać za wydawanie publicznych środków, bo na razie hulaj dusza diabła nie ma.

~J 23

Ja wiedziałem, że tak będzie. Obwodnica powinna być od strony przemysłowej miasta. Tu mamy ulicę czyli zabrano hałas jednym mieszkańcom a przekazano go innym mieszkańcom. No tak się się nie powinno wydawać publicznych pieniędzy. Ta wąska ulica jest niebezpieczna - nie tak powinna wyglądać obwodnica. Wychodzi na to, że jakiekolwiek władze wybierzemy, to one i tak nie liczą się z dobrem mieszkańców. Stalowej Woli.

~gosia

ojeju nie poznałam Pani Butryn bardzo niekorzystnie wygląda...

~Ola

~Inżynier
PAN Z INNEJ EPOKI? WSZYSTKO SIĘ DA, TYLKO BĘDZIE ZDECYDOWANIE DROŻEJ . ALE O TO NIECH SIE MARTWIA CI, KTÓRZY PRZECINALI WSTĘGI NA OTWARCIU.