Coraz więcej zoperowanych kręgosłupów w stalowowolskim szpitalu

Image

Już nie tylko protezoplastyka biodra, kolana czy chirurgia stopy i ręki, ale i chirurgia kręgosłupa staje się specjalnością Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

– Przez ostatni rok zoperowaliśmy ponad 80 kręgosłupów. To jeden z lepszych wyników w województwie podkarpackim. I to nie koniec, ponieważ wciąż zamierzamy rozwijać się w tym kierunku – mówi kierujący oddziałem Dariusz Sowa.

Ostatnie 12 miesięcy, to okres zdecydowanego rozwoju chirurgii kręgosłupa w stalowowolskim Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym.

– Rzeczywiście, nasz oddział przeżywa ostatnio dość intensywny rozwój pod tym względem. Wszystko zaczęło się od wypadku dwojga młodych osób – chłopaka i dziewczyny, którzy w wypadku złamali kręgosłupy w tym samym miejscu. Trafili do naszego szpitala i wymagali pilnej operacji, dlatego skontaktowałem się z dr hab. n. med. Grzegorzem Guzikiem, ordynatorem Oddziału Ortopedii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie, który zgodził się przyjechać do Stalowej Woli. I tak zaczęło się operowanie kręgosłupów w stalowowolskim szpitalu. Od tamtej pory nawiązaliśmy z dr Guzikiem stałą współpracę – to wybitny fachowiec, chyba jeden z najlepszych w Polsce, mający na koncie kilka tysięcy wykonanych operacji, a więc ogromne doświadczenie. Bardzo dużo się od niego uczymy, coraz więcej operacji przeprowadzamy też samodzielnie, choć pod jego czujnym okiem. Oczywiście te najtrudniejsze zabiegi dr Guzik wykonuje osobiście, ale dobrze jest w nich asystować i obserwować go przy pracy. Nasz zespół bardzo na tym korzysta – mówi Dariusz Sowa, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Na oddziale wykonywane są operacje chirurgiczne kręgosłupa w pełnym zakresie, zespół lekarski podejmuje się zmagań zarówno z urazami, jak i zwyrodnieniami i deformacjami. Operowane są też różne odcinki kręgosłupa – zarówno szyjny, jak i piersiowy czy lędźwiowy. Większość przeprowadzanych tu zabiegów jest wcześniej zaplanowana i dotyczy zmian zwyrodnieniowych, głównie dyskopatii szyjnych i lędźwiowych. Ale nie brakuje również przypadków będących następstwem urazów.

– Jest ich coraz więcej. Niedawno operowaliśmy na przykład młodego człowieka po wypadku komunikacyjnym, ze złamanym kręgiem w odcinku piersiowym. Udało nam się mu pomóc w małoinwazyjny sposób - wstawiliśmy mu do złamanego kręgu tak zwanego Spine Jacka, odtworzyliśmy wysokość trzonu i zacementowaliśmy. Efekt był spektakularny - następnego dnia pacjent wyszedł o własnych siłach i bez żadnego unieruchomienia do domu – opowiada Dariusz Sowa.

Innymi, również rzadkimi zabiegami operacyjnymi kręgosłupa wykonywanymi przez ortopedów w stalowowolskim szpitalu, są operacje złamanego zęba obrotnika. Z racji swojej specyfiki, są to zabiegi wykonywane głównie na oddziałach neurochirurgicznych.

- Tymczasem my na naszym oddziale wykonaliśmy z powodzeniem już kilka takich operacji. Warto również pochwalić się tym, że wraz z dr Guzikiem, wykonaliśmy protezę trzonu kręgu w odcinku szyjnym kręgosłupa, co było pierwszą tego typu operacją w Polsce – mówi lekarz kierujący stalowowolskim Oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Kolejną grupą schorzeń kręgosłupa obok urazów i zwyrodnień, są zmiany nowotworowe. I takie operacje na kręgosłupie w Stalowej Woli również się zdarzają.

– Oczywiście nie jesteśmy ośrodkiem onkologicznym, ale jeśli trafia do nas pacjent, który jest zdiagnozowany pod kątem nowotworu i trzeba mu ustabilizować kręgosłup, to staramy się pomóc. Później leczenie onkologiczne przejmuje już wyspecjalizowany ośrodek – mówi Dariusz Sowa.

Rozwój chirurgii kręgosłupa nie koliduje jednak z wykonywaniem zabiegów z zakresu ortopedii. Tych wciąż odbywa się na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli bardzo dużo, bo około 1 000 rocznie. Oprócz typowych złamań kończyn, których jest najwięcej, wykonywane są też skomplikowane operacje złamań miednicy, a także protezoplastyka bioder, kolan i barków.

– Cały czas poszerzamy zakres zabiegów wykonywanych na naszym oddziale. Mamy mocny i coraz bardziej doświadczony zespół, a do dyspozycji nowoczesne sale operacyjne na bloku operacyjnym. Jedyne, czego nam brakuje, to nowy oddział dla naszych pacjentów. Na szczęście wiem, że dzięki realizowanym konsekwentnie w szpitalu inwestycjom, już niedługo trafimy do nowo powstałych pomieszczeń w innej lokalizacji – mówi Dariusz Sowa.

Tomasz Wosk


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~skandal!

prosze natychmiast umozliwic chorym odwiedziny rodzin..... to jest wstyd i hanba kontynuowac represje pacjentow podczas gdy na pseudowirusa praktycznie nie ma zgonow !!!! panie dyrektorze apeluje o okazanie troche sumienia i wstydu....

~Radek

Po co te chwały. Wszyscy znają i wiedzą. Dobrze że już nie ma tego Cz....... Bo szpital by zaorały

~Sylwek

Ja też chciałbym wiedzieć jak finansowo szpital wyszedł na tych operacjach????????

~Anna

Podstawowe pytanie dlaczego panAK po dyrektora nie odpowiada skąd tyle długu ma szpital bo podobno ma duuuuuzy dług Więc pociągnąć do odpowiedzialności tego pana Niech wytłumaczy skąd dług Przecież to bardzo proste żeby sprawdzić Sprawdzić kto miał płacone 2razy za ten sam czas pracy np za etat i w tym samym czasie szczepienia to samo etat a na wyjeździe ktoś szczepi a kasa płynie dwa razy Który szpital takie cyrki udzwignie To tu kropla w morzu a poszukać dalej..... Głowa mala

~Zenon

Proszę rozliczyć właśnie te zabiegi Ile pokrył NFZ ile szpital Noi oczywiście podać oficjalnie do wiadomości jakie to było dochodowe

~Mądry

Teraz pytam ile szpital na tym zyskał czy raczej stracił??????? Nowy dyrektor to na pewno rozliczy I powinien za to odpowiadać ten co juz20 lat jest Pytam co robił pan AK przecież jest cały czas więc widział jak rośnie dług i co w związku z tym???? Kto za to odpowie

~Jan

W szpitalu w st woli nawet palca bym się bał zszyć duuuuuużym łukiem omijać

~janko

Czy NFZ zapłacił za te zabiegi?
Czy weszły w koszty szpitala?
Bo słychać tylko, że szpitala długi rosną ...

~Karol

A może trochę statystyki..... Ilu pacjentów było z naszego regionu a ilu z planu przyjezdnych??????

~Cecylia

A moja ciocie operował Pan Giebułtowicz i jest mu wdzieczna przywrócił jej sprawność . Jest mu ogromnie wdzięczna bo to wspaniały lekarz

~Adas

Proszę napisać ilu tych pacjentów było z naszych okolic?????? A ilu..........

~Zosia

Ja marzę o tym żeby drGiebułtowicz wrócił wreszcie do Stalowej Woli To wspaniały fachowiec i człowiek cudowny. Za nim pójdą pacjenci całe pielgrzymki bo ludzie wiedzą kto jest dobry i jakie ma osiągnięcia

~Karol

Hm........... Napisałbym coś ale chyba to jest karalne.................... Bo szczerość ukazałaby wiele.

~Anna

Mój sąsiad po protezie biodra miał gronkowca o mały włos nie stracił nogi Dobrze ze Rudna mu potem poprawiała i pomogła ale ile zdrowia to kosztowało tony antybiotyków że zrujnowal wątrobę Może z nim wywiad co?????

~Zosia

Operacje zrobione ale potem z jakim skutkiem????? Ciekawe że nikt temu się jeszcze nie przyjrzał Może warto.......

~Febo

Ja mam pytanie kto na tych eksperymentach zarobił????? Bo szpital chyba nie???????niech ktoś uczciwie napisze!!!!!

~Anna

Ktoś pisze ordynator lekarz Sowa jest tylko pełniącym obowiązki. Tak naprawdę to po różnych przejściach z tym oddziałem omijam szerokim łukiem

~Kazek

Śmiechu warte... W życiu do Stalowej z kręgosłupem A w ogóle to tylko do dr Stelmacha.... LUDZIE TO ZAMÓWIONY ARTYKUŁ dla reklamy

~małgośka

W 2018 r. ordynator Sowa operował mi rękę po złamaniu
nasady bliższej kości lewego ramienia z przemieszczeniem.
Operacja trwała trzy godziny pod pełnym znieczuleniem.
Ręka została bardzo dobrze zoperowana,
konsultowałam się ze specjalistami z Rudnej Małej.
Po półrocznej, intensywnej rehabilitacji, ręka jest w pełni sprawna,
a po roku usunięto mi (również operacyjnie i pod pełnym znieczuleniem)
zespolenie wewnętrzne lewej kości ramiennej. Była to
moja pierwsza w życiu operacja.
Dziękuję lekarzom: Dariuszowi Sowie i Robertowi Stelmachowi
oraz całemu personelowi medycznemu. Brawo!

~Marzena

Pacjenci , którzy się operowali w stalowowolskim szpitalu , chodzą??? Chodzicie już po tych operacjach?? Czy zostało coś spier.... Przez tych doktorów??

~Anka

BARDZO DORY SZPITAL

krysz

na stalówce piszą że i owszem operacje robią ale i poprawki potrzebne więc rekomendacja słaba

~Pacjent

Wkońcu.. Dr. Sowa to JEDYNY lekarz przez którego ten szpital funkcjonuje i zarabia. Dzięki niemu jest szansa na to, że szpital będzie miał lepszą opinię

~złomiarz

Czort z kręgosłupami, ale czy pacjenci przeżyli ?

jabar

czekamy na opinie pacjentów

~tola

Nareszcie jest nadzieja że szpital odbije się od dna i zacznie zdobywać dobrą markę! Brawo panowie chirurdzy z ortopedii Jesteśmy WAM BARDZO WDZIĘCZNI.

e2rds

Których było więcej, tych 33 kręgowych i 34 kręgowych.