MZK- czy na śmieciach da się zarobić?

Image

Radny SPS spytał prezesa MZK o zysk 11,7 mln zł brutto (9,664 mln netto) wypracowany przez spółkę.

- Skąd taki zysk? Na czym spółka tyle zarobiła w roku 2020? Przypominam, że w 2020 była ogromna podwyżka kosztów wywozu nieczystości. Chciałem zapytać czy to jest ten główny punkt, który przyniósł taki dochód spółce?- zadał pytanie Damian Marczak.

Przy okazji tej wypowiedzi Lucjusz Nadbereżny od razu przypomniał, że Stalowa Wola jest najtańszym miastem na Podkarpaciu i jednym z najtańszych w Polsce, jeżeli chodzi o obciążenia komunalne.

Prezes MZK Radosław Sagatowski przyznał, że to co trafia do nich z Gminy Stalowa Wola, to zaledwie 1/3 wszystkich odpadów jakie przywożone są na miejsce.

- Przerabiamy 45- 46 tysięcy ton odpadów zmieszanych rocznie, a do nas trafia z samej gminy 13 tysięcy ton, czyli 70% mamy z zewnątrz- mówił podczas sesji RM Radosław Sagatowski.

Prezes MZK podkreślił, że należałoby jeszcze zwiększyć ilość dostaw, by praca zakładu była w pełni zoptymalizowana. Przypomniał jak zmieniały się ceny w ciągu ostatnich lat.

- Jak przyszedłem 2 lata temu, ta cena za odpady zmieszane na bramie była 195 zł, ale to nie pokrywało jakiegokolwiek kosztu funkcjonowania firmy. Bo już wtedy za utylizowanie płaciło się 340 zł. Każda dodatkowa tona przynosiła dodatkową stratę na zakładzie. Cena, która teraz jest dla gminy, czy dla Porozumienia, jest konkurencyjna z cenami, które są wokół. Do nas teraz odpady przywożone są spod Lublina, bo ceny mamy atrakcyjne. Ci, którzy nie są w Porozumieniu, mają ceny wyższe- mówił Radosław Sagatowski.

Obecnie zwiększona przepustowość przerobu odpadów zmieszanych podniosła się z 15 ton na godzinę do 21- 22, w przypadku tworzyw sztucznych- z 3,5 ton do 5 ton na godzinę. Zoptymalizowanie pracy przyniosło spodziewane zyski. W przypadku wody i ścieków na zyski MZK nie liczy. Chce jedynie by nie było strat. Zyski są również z działalności komercyjnej, czyli z funkcjonowania stacji benzynowej (zysk około 0,5 mln zł/rocznie) i wynajmu pomieszczeń. Na samych odpadach MZK zarobiło około 4,5 mln zł. Są też drobne zyski chociażby na usłudze oczyszczania miasta czy zieleni miejskiej.

Prezes MZK zapowiedział również rozbudowę składowiska śmieci. To obecnie funkcjonujące będzie pełne prawdopodobnie do końca 2021 roku.

Radna Renata Butryn przypomniała o zmianie przepisów, na mocy których zmieni się sposób obliczania poziomu recyklingu (od całej masy odpadów, a nie tylko zebranych do czterech pojemników). Już w 2021 roku gminy muszą osiągnąć pułap 20%, w 2025 r.- 55%, w 2030 r.- 60%, w 2035 r.- 65%. Za niedotrzymanie norm będą grozić kary finansowe. Jak wspomniała radna, gminy, będą musiały zmniejszać poziom odpadów zmieszanych, co oznacza, że do Stalowej Woli będzie ich trafiać coraz mniej.

Jak zapewnił Radosław Sagatowski, w Stalowej Woli powstanie spalarnia RDF i wszystkie wymogi są i będą spełniane. Póki co, odpadów wciąż przybywa i nie zachodzi obawa, że ich zabraknie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ja 2

A ja tak z czystej ciekawości: Czy miał ktoś umyty chociaż jeden raz pojemnik na śmieci? Tak jak mówi uchwała?Szczególnie te organiczne. Czy tylko od wielu lat otwierają wieko pojemnika i czekają aż się wywietrzy? I śmierdzi wszędzie.

~bagpak

Z tej sortowni to capi gorzej niż z morawieckiego butów

~prawda

Nawet po 15 tys. zł specjalnych premii dostali pracownicy kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego - wynika z kolejnego maila wykradzionego z poczty ministra Michała Dworczyka.

~ubek

Pewnie faktury za zaległe niezapłacone przez Urząd Miasta odpady komunalne wpłynęły do Mzk.

~P Jaki

"Są też drobne zyski chociażby na usłudze oczyszczania miasta czy zieleni miejskiej."
To kiedy mam sie spodziewać koszenia w Charzewicach????

~Do Ares

Jak zrobią jak książka pisze to nie ma co panikować a taniej bedzie. Trzeba tylko głowy zeby tego dobrze przypilnowała. Jeżdze tirem i woże ten materiał z różnych sortowni. Jeżdzimy z tym do Chełma wiec transport kosztuje kupe kasy. a za odpad cementownia jeszcze bierze kase. W Rzeszowie jest i nikt nie narzeka. bo wszystko zabudowane i szczelne. Słyszałem pozatym że jak się pali tym rdf-em to normy spalin są 10x ostrzejsze niż przy paleniu węglem. Dlatego wszstkie te ciepłownie elektrownie wolą kupować węgiel i mieć niże normy niż brać smiecie za które im zapłacą bo wtedy tzreba mieć dodatkowe systemy do czyszczenia.

~bobi-robi

O jak pięknie i kolorowo opisane tylko co z tymi, którzy stoją przy taśmach na sortowni bez klimy przy 40 stopniach na hali i za jakie pieniądze?? Podkręcić jeszcze taśmę to śmieci będą fruwać przez dach do Bagpaku wtedy będzie przerób a co????????????

~Cyk

Ja tam robię i moze kokosów dużych nie ma ale nie ma co narzekać. Wszyscy robio, nikt się sam nie zwalnia - to chyba wszystkim pasuje. Wole to niż auminum

~Ares

Spalarnia RED to spalarnia odpadów wysokoenergetycznych np tworzyw sztucznych. Czy w Stalowej Woli która ma kłopoty z dotrzymaniem normy czystość i powietrza potrzebna jest SPALARNiA? Beda6 spalac śmieci z całej okolicy zbijac kasę a mam zostanie smród. Czy rzeczywiście tego chcemy MY mieszkańcy miasta?

~nepotyzm

Oczekujemy, że wszystkie ugrupowania pójdą naszym śladem, że opozycja, która ma liczny udział w spółkach samorządowych, miejskich, komunalnych, dojdzie do takiej refleksji - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, komentując wdrażanie przez PiS uchwały sanacyjnej. Zakazuje ona zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa rodzin i krewnych polityków, ale z jednym wyjątkiem. Powiedziała, że liczy, iż zatrudnieni po kluczu "rodzinnym" sami zrezygnują
Więcej wiadomosci radiozet pl
PiS-o-uchwale-sanacyjnej
Teresa-Czerwinska- wzywa- opozycje. -Koniec-z- nepotyzmem???

~irys

chcialbym zobaczyc ten zaklad a szczegolnie sortownie Czy jest to mozliwe

~Pracownik

Ja pracuje i sobie chwalę

~Działacz

Zyski kosztem pracowników, zero szkodliwego i najniższa krajowa.

~hehe

dla Pysznicy śmieci są dwa razy droższe, proste?

~Cichy

Mzk ma zyski ponieważ , pracownicy pracują za najniższą krajową. Nie mają żadnego dodatku szkodliwego. Kierownictwo karze pracować w deszczu czy w zimie na zewnątrz. Chwalą się ilością przerabianych odpadów, a co z jakością.

~Miglos

Przypomnijcie sobie w jak dobrej kondycji finansowej bylo MZK za Szlęzaka. Wtedy nikt nie pytał czy da się zarobić, tylko się zarabiało umiech

~Nah

To co według SPS taki MZK ma nie zarabiać? smiech2 smiech2