Wyniki matur w Powiecie Niżańskim

Image

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne statystyki wyników tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej majowej. Z opublikowanych danych statystycznych wynika, iż w całym kraju maturę zdało 74,5% tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, a 17,7% abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Indywidualne wyniki tegorocznych matur zainteresowani mogą już sprawdzić na stronach CKE i OKE.

Przechodząc do wyników w szkołach w Powiecie Niżańskim, należy wspomnieć, że do matury przystąpiło: w liceach – 103 osoby, w technikach - 151 (w sumie – 254 uczniów).

Najwięcej powodów do zadowolenia z tegorocznej matury mają uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, w którym wskaźnik zdawalności był wysoki, bo wynosi aż 95,5%. To właśnie w „Czarnieckim”, gdzie do matury przystąpiło 89 tegorocznych absolwentów, egzamin zdało 85 osób. Wskaźniki zdawalności, sporo powyżej średniej ogólnopolskiej, jak i w województwie, są utrzymywane w niżańskim liceum już od kilku lat, oscylując powyżej 90%, dzięki czemu wielu uczniów dostanie się na wymarzone kierunki studiów i wybrane przez siebie uczelnie.

Dobrze przestawia się także zdawalność w Liceum w Zespole Szkół w Jeżowem, gdzie osiągnięto wynik 71,4%. Podsumowując wyniki matur w liceach prowadzonych przez Powiat Niżański, należy zaznaczyć, że % zdawalności w liceach ogólnokształcących kształtuje się na wysokim poziomie 92,2%. Jest to dobry wynik na tle wyników uzyskanych na Podkarpaciu, gdzie w liceach maturę zdało 84,1 % maturzystów. Natomiast jeszcze lepiej uczniowie naszych szkół wypadli w porównaniu do licealistów z całego kraju, gdzie zdawalność wyniosła 81 %.

Nieco mniej powodów do radości mają absolwenci podkarpackich techników, gdzie maturę zdało 62,3 %. Zaś w kraju zdawalność w technikach wyniosła 64 %. Na tle tych wyników dobrze wypadli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, gdzie spośród 114 zdających, maturę zdało 70,2%, a 23 osoby może poprawić maturę we wrześniu. Łącznie z wynikami matur w Technikum w Rudniku nad Sanem (44% zdawalności) oraz Technikum w Jeżowem (50% zdawalności), maturę w Powiecie Niżańskim zdało 97 osób, a aż 34 osoby może poprawić maturę na wynik pozytywny w miesiącu sierpniu. Łącznie zdawalność niżańskich techników jest na poziomie zbliżonym do średniej krajowej, bowiem wynosi 64,2%.

Podsumowując dane z tegorocznych matur majowych, wskazać należy, że w Powiecie Niżańskim świadectwo dojrzałości otrzyma 192 uczniów, co stanowi 75,6% zdawalności spośród wszystkich przystępujących w tym terminie do egzaminu maturalnego. Natomiast 16,5% niżańskich maturzystów będzie mogło poprawić wynik egzaminu dojrzałości już w następnym miesiącu, czego bez wątpienia im życzymy.

- Mając na uwadze, że nauczanie w minionym roku szkolnym, z uwagi na pandemię koronawirusa, odbywało się głównie w formie zdalnej, to wyniki uzyskane przez tegorocznych maturzystów świadczą o tym, że nauka w takiej formie, indywidualna ciężka praca uczniów oraz pomoc i zaangażowanie nauczycieli, przyniosły dobre efekty – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Aksamit

Niech mi ktoś odpowie jakim trzeba być czarnkiem, suskim lub sasinem żeby nie zdać matury o pisim standardzie: "masz kredki, kartkę i obrazek - pokoloruj obrazek". Nie wspomnę już żeby znać wystarczyło coś koło 20%...

~Gość

Gratuluję