Dlaczego skład Rady Muzeum wywołał wzburzenie części radnych?

Image

Uchwała dotycząca składu Rady Muzeum pojawiła się podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej. Radna Renata Butryn, w imieniu klubu SPS, zabrała głos mówiąc, że radni z jej klubu nie byli poinformowani o tej sprawie.

- My, jako Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe, w ogóle nie mieliśmy informacji, że będzie powołana ta rada. Nie mieliśmy też okazji np. delegować, czy np. zaproponować jakąś osobę czy z naszego środowiska, czy w ogóle kogoś z naszych radnych- mówiła Radna Renata Butryn.

I jak podkreśliła, w statucie Rady Muzeum znajduje się informacja, że w składzie rady pracuje 12 osób i właśnie tyle tych osób zostało wskazanych w uchwale. Oznacza to, że skład ten został już ustalony w całości. W opinii radnej klub, który ona reprezentuje został zlekceważony.

Przewodniczący Stanisław Sobieraj poinformował radną, że jeśli ktoś z klubu SPS chciałby pracować w Radzie Muzeum, to jest to wciąż możliwe.

Kadencja poprzedniej Rady Muzeum dobiegła końca w ubiegłym roku. Poprzednia dyrektor Lucyna Mizera nie powołała nowej, dlatego została ona wybrana teraz.

- Pan prezydent został poproszony o wskazanie 4 osób, ponieważ może wskazać 1/3 składu Rady Muzeum. Przez pana prezydenta została wskazana pani dyrektor Lucyna Mizera, pan Stanisław Cisek, który z Naszą Radą Muzeum wiele lat współpracował, był jej przewodniczącym, pan Grzegorz Męciński, który również w tej radzie już był oraz pan Franciszek Zaborowski. Wszyscy kandydaci wyrazili chęć pracy w Radzie Muzeum- mówiła Aneta Garanty, dyrektor muzeum.

Ponadto w skład Rady Muzeum na kadencję w latach 2021- 2025 weszli: prof. Sylwester Czopek, prof. Paweł Grata, dr hab. Sławomir Toman, Mariusz Potasz, Tomasz Nowakowski, dr Dominik Porczyński, dr Bartłomiej Belcarz, Sławomir Stępak.

- Myślę, że jest to bardzo taki reprezentatywny skład Rady Muzeum, który będzie wspierał naszą działalność i służył nam również radą i pomocą- mówiła Aneta Garanty, dyrektor muzeum.

W sprawie powołania składu Rady Muzeum zabrał głos prezydent mówiąc, że uprawnienie do zgłoszenia kandydatów ma prezydent miasta, a nie kluby radnych. Zaznaczył, że klub Prawa i Sprawiedliwości nikogo nie zgłaszał do rady.

- To nie jest tak, że ktoś został pominięty w konsultacji. (…) Zostały wskazane osoby, które od wielu lat pracują na rzecz środowiska kulturalnego w Stalowej Woli. Cechują się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie- mówił Lucjusz Nadbereżny.

W szeregi Rady Muzeum może wejść maksymalnie 15 osób, jak na razie jej skład nie został poszerzony o nowe osoby.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~to ja

@rni a czego inne można się spodziewać po budowniczym piaskownic

art2deco

:-) codziennie ***** Burza

~rni

Tłumaczenie Prezydenta na poziomie przedszkolaka.