Marek Zaremba i Roman Niwierski nagrodzeni „Znakiem Kultury”

Image
Stalowowolscy twórcy kultury zostali uhonorowani prestiżową nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury”. Mowa o Marku Zarembie i Romanie Niwierskim. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 30 czerwca.

– Kultura jest tym co tworzy nasze korzenie i buduje naszą tożsamość. Aby te korzenie mogły istnieć potrzebni są Państwo czyli twórcy kultury – mówił Piotr Pilch wicemarszałek województwa podkarpackiego.

– Bez państwa talentów, zaangażowania, starań, miłości do kultury i sztuki nie było wzorców z których mogą czerpać młodzi ludzie. A we współczesnym świecie jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebne są przykłady ludzi z pasją, z talentami, artystów, którzy czynią nasz świat lepszym i piękniejszym – dodała wojewoda Ewa Leniart.

Gratulacje stalowowolskim laureatom złożył również Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. – Budujecie naszą tożsamość kulturalną, ale Wasza działalność i aktywność przekracza granice Stalowej Woli. To jest nasza siła, że dzielimy się tym pięknem, które u nas powstaje z innymi samorządami. Dziękuję, że jesteście „Znakiem Kultury” dla kolejnych twórców i gratuluję tego niezwykłego osiągnięcia – powiedział prezydent Stalowej Woli.

Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury w tym roku po raz pierwszy zyskała nazwę „Znak Kultury”. To pokazuje jej rangę i znaczenie dla rozwoju kultury i budowania tożsamości Podkarpacia.

Za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej w roku 2021 „Znakiem Kultury” został nagrodzony m.in. Marek Zaremba, wieloletni choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” i „Mali Lasowiacy”, gdzie szlify pod jego okiem zdobyło 2 500 tancerek i tancerzy.

Nagrodą za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury uhonorowany został z kolei Roman Niwierski – historyk, regionalista, nauczyciel, pisarz i działacz społeczny. Członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola (Okręg Podkarpacki), gdzie aktywnie działa na rzecz pamięci o żołnierzach Armii Krajowej. W 2020 roku napisał i wydał książkę „Katyń. Prawda i zakłamanie”.

– Bez ludzi, którzy rozumieją, że kultura jest ważnym elementem naszego istnienia, że współtworzy nasz świat, że dodaje skrzydeł, nie byłoby możliwe jej promowanie, docieranie do kolejnych obiorców, kształtowanie wrażliwości i talentów kolejnych pokoleń. Dziękuję w imieniu wszystkich nagrodzonych za to, że Zarząd Województwa, Samorząd Województwa dostrzega, docenia i nagradza artystów – w imieniu wszystkich nagrodzonych mówił w czasie uroczystości poeta Mirosław Welz.

fot. podkarpackie.pl


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~PiS

Nasi górą!!!

~EDI

GRATULUJE TYM WSPANIAŁY LUDZIOM TO DZIĘKI NIM TAKIM JAK ONI POLSKA NIE ZOSTANIE WYMAZANA Z MAPY ŚWIATA ,ONI WSKRZESZAJĄ HISTORIĘ I TRADYCJĘ NA POKOLENIA I DLA POKOLEŃ DALSZEJ WYTRWAŁOŚCI I DALSZYCH SUKCESÓW W IMIĘ POLSKI WIELKIEJ I NIEZAWISŁEJ CHWAŁA IM I CZEŚĆ !!!
A DLA MŁODYCH TO PRZYKŁAD WIECZNY I PONADCZASOWY BO:„Naród, który zapomina o swojej historii, jest skazany na zagładę” BO DZISIAJ LICZY SIĘ POWINIEN NIE TEN KTO ILE MA ALE CO SOBĄ REPREZENTUJE JAKI MA KRĘGOSŁUP MORALNY!!! BO JEŚLI GO NIEMA TO NIE CZŁOWIEK LECZ CZŁEK MARNY!!!! ZGNILIZNY SIEDLISKO I TO WSZYSTKO!!!

~lola

Nie SB a CBA, to robi różnicę!

~Emerytka

Ten kraj to cyrk.Hańba.

~Rychu

SB przyznało nagrody............Wieczna hańba dla pis-u.