Dzięki Funduszom Norweskim i EOG będziemy zmieniać Stalową Wolę

Image

Stalowa Wola znalazła się w gronie 29 miast, które otrzymały wsparcie finansowe ze środków Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014- 2021. Nasze miasto dostało ponad 15,5 mln zł.

Na bocznym tarasie Miejskiego domu Kultury odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania dofinansowania na projekt „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania - Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli” w ramach programu „Rozwój Lokalny”. Wzięli w niej udział m.in.: wiceminister Funduszu i Polityki Regionalnej Waldemar Buda, senator Janina Sagatowska, wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

- Program „Rozwój Lokalny” to był bardzo skomplikowany, trudny proces dochodzenia do wniosków i planowania inwestycji. Dzisiaj możemy już powiedzieć, że z tego ogromnego wyścigu, spośród 212 miast, które uczestniczyły w projekcie, walczyli łącznie o pulę ponad pół miliarda złotych, Stalowa Wola jest na pudle, jest na podium wśród 29 miast, które w Polsce otrzymają dofinansowanie ze środków tzw. „norweskich” i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To niewątpliwie bardzo duże wydarzenie, bo 3,5 mln Euro, ponad 15,5 mln zł to kwota poważna dla średniej wielkości miasta jakim jest Stalowa Wola- mówił Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wiceminister chwalił jakość projektów jakie wpłynęły na „konkurs”. Te zwycięskie stanowiły projekty kompleksowe, o bardzo zbliżonej punktacji. Widać więc jak wielką pracę włożono w ich przygotowanie. Chodziło też o to, by fundusze przyznać na zadania kompleksowe, które przyczynią się do szerokiej gamy zmian w poszczególnych miastach. Bez wątpienia taki projekt złożyła Stalowa Wola. Jak wspomniał wiceminister, spraw Stalowej Woli „przypilnowali” parlamentarzyści. W tym temacie odbyli wiele rozmów „na szczycie”.

Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że przez ostatnie lata miasta takie jak Stalowa Wola miały okazję skorzystać z szeregu programów rządowych, dzięki którym mogły wybudować chociażby nowe drogi. To wszystko miało na celu rozwój i pobudzenie życia społeczno- gospodarczego w małych społecznościach, co w konsekwencji doprowadzi do wyrównania dysproporcji między wszystkimi miejscowościami w Polsce.

- Kwota, która zostanie w ramach tego programu przekazana Stalowej Woli- ponad 3,5 mln Euro- w przeliczeniu na złotówki to prawie 16 mln zł, naprawdę w pozytywny sposób zapisze się jako te środki, za które zostaną zrealizowane projekty, programy, które jeszcze mocniej, jeszcze szybciej zmienią oblicze Stalowej Woli, podniosą potencjał społeczno- gospodarczy. Myślę, że więcej na temat tych działań, które za te środki będą realizowane opowie pan prezydent Lucjusz Nadbereżny- mówił wiceminister Rafał Weber.

Co więc będzie zrobione za pieniądze, które otrzymała Stalowa Wola? Jak mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny środki, którymi będzie dysponować nasz samorząd zostały zmniejszone, ponieważ do projektu dopuszczono ostatecznie więcej miast niż planowano na początku. Pojawiły się w zamian nowe źródła dofinansowania np. „Polski Ład”, z którego można uzyskać dofinansowanie do zadań w wysokości nawet do 95%. Czeka nas nie tylko remont Placu Piłsudskiego, ale też zmiany w instytucjach. Czas biegnie do przodu, konieczna staje się wymiana sprzętu, oprogramowania, wdrożenie nowych technologii, zmiana dostępności dla osób mniej sprawnych. Urząd musi stać się przyjazny ludziom niepełnosprawnym, petentom załatwiającym swoje sprawy. I do tego potrzebny jest „Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli” w ramach programu „Rozwój Lokalny”. Oprócz Placu Piłsudskiego prezydent wymienia różne zadania, które samorząd chce podjąć:

- Opracowanie nowego projektu centrum miasta wokół biblioteki i ZUS- u, poczty, więc kolejny plac, który domaga się od lat, aby podejść do niego całościowo. Mamy nową politykę mieszkaniową dotyczącą zmian w substancji mieszkaniowej, socjalnej i komunalnej miasta. Dotyczy to tzw. „trudnych” budynków mieszkalnych na terenie Stalowej Woli, aby tam wprowadzić odpowiednie programy społeczne, edukacyjne, ale również zadania majątkowe w tym zakresie i również projekty dotyczące nowych osiedli mieszkaniowych. To już się dzieje w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej i trzecia, fenomenalna część tego projektu to jest część społeczna, realizowana przez stowarzyszenia, instytucje, uniwersytety na terenie miasta Stalowej Woli, które w drodze konkursu zgłosiły swój pomysł na to, jak zmienić Stalową Wolę przez bardzo ciekawe projekty o charakterze gospodarczym, edukacyjnym, społecznym, kulturalnym i to jest szereg działań, które będą realizowane w ramach tego projektu do 2024 roku- mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

W związku z tym, że Stalowa Wola nie dostała spodziewanych 40 mln zł, środki będą musiały być podzielone nieco inaczej, a na część zadań trzeba będzie uzyskać dofinansowanie choćby z „Polskiego Ładu” (np. na remont Placu Piłsudskiego za 20 mln zł).

- Natomiast te blisko 16 mln zł, które będą w tej chwili przyznane plus wkład własny miasta Stalowej Woli będzie służył do realizacji projektów społecznych, natomiast projekt architektury zielonej, odmiany zazielenienia miasta, będziemy finansować z projektu „Feniks”, który też jest programem krajowym (nabory będą od początku roku). Przygotowujemy się do tego, żeby zgłosić przynajmniej 3 duże projekty, które myślę, że bardzo mocno zaskoczą i odmienią również funkcję Stalowej Woli na jeszcze mocniej otwartą na zieleń, na rekreację, na sport, na spędzanie wspólnego czasu- mówi Lucjusz Nadbereżny.

O szczegółach realizacji projektu dowiemy się wkrótce.

Materiał video

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~mieszkaniec

sagatowska jest najlepsza w nic nie robieniu i zarabianiu kasy za nic.

~EDI

O JEDNO WAS PROSIMY NIE WYCINAJCIE DRZEW TO NASZA KREW!!!
KARMA WAS ROZLICZY NIE BĄDŹCIE TAK DZICY!!!
TO NIE REWITALIZACJA TYLKO DEWASTACJA!!!
Z KARMĄ I NATURĄ NIE WYGRA NIKT ONA ZAWSZE BYŁA JEST I BEDZIE GÓRĄ !!!!
KIMKOLWIEK JESTEŚ CZŁOWIECZE MARNY
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY
JESTEŚ Z NATURY
CZŁEKU PONURY
BO JESTEŚ Z NIEJ
I NIC NIE ZNACZYSZ!!!
CHOĆ PONAD BOGA PYCHA TWA!!!
A POTEM TRWOGA RĘCE DO BOGA !!!
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY!!!
NIE BĘDZIE TAK I NIE BYŁO ŻEBY SIĘ WYCINAŁO, TRUŁO I BEZKARNIE ŻYŁO !!!

~o.Bajtek

Rząd funduje nam kasyno. Zwykły obywatel pójdzie do kasyna i wyjdzie z pustym portfelem. Niektórzy politycy i biznesmeni zawsze wychodzą z wysoką wygraną. Tak samo będzie z loterią szczepionkową. Nie dajcie się oszukać.

A gdyby rozdać po równo zamiast losować nagrody?

Bank woła 10%, a najlepiej 20%, a skąd ja mam wziąć te 20%? Sprzedam hulajnogę (do wygrania Segway-Ninebot E22E warta koło 1500 zł), nie starczy nawet na 1%. Sprzedam auto (do wygrania Toyota Corolla, cena koło 50 000 zł), to po odjęciu podatku wciąż brakuje do 10%. Takie są ceny za rządów PiS. Ale tylko naiwny wierzy w wygraną na loterii.

Podtrzymuję moją ofertę. 10% - szczepię się pfizerem, 20% - to samo, ale przed kamerą

Nic innego mnie nie przekona i nie zaryzykuję śmiercionki, bo MOŻE coś wygram.

~Trzaskowki

To jest tak samo jak z fabryką maseczek.

~Do

Jedna pani mówiła że wystarczy tylko nie kraść.

~do Pracownik

Co ty wiesz jak w nogach śpisz.
Stań twarzą w twarz i powiedz co zrobiłaś. Tylko zdalna praca i nic od siebie, no i zazdrość.
Można było się wykazać, ale tylko jeżeli się coś umie. Do widzenia.

TylkoZKS

W Stalowej Woli obecnej władzy udało się dużo zrobić: zadłużyć miasto, wyciąć mnóstwo drzew, "wyprodukować" maseczki dla całej Polski, zniszczyć klub piłkarski itd.

~Obudzony

Fundusze Norweskie, taa. Już holenderskie korpo ze Szewcji, aka "Ikea", drenuje i niszczy bezkarnie Nasze lasy. A co my z tym robimy ? Nic. Bo zostalismy niewolnikami na Własnej Ziemi. "Jak do tegp doszło ? Nie wiem..." Obudzcie się !

~HOT

Piękny lans za nieswoje. Mdli mnie...

~cdn

No dziwne by było, żeby rodzina na swoim nie dostała umiech

~Zebra

Niech już oni nic w mieście nie zmieniają! No chyba, że zajmą się łataniem dziur w asfalcie, albo ocieplaniem bloków.

~cst

Każdy wie, że nie ma darmowych obiadów, a św. Mikołaj nie istnieje. Więc, komu tak naprawdę i w zamian za co zostały te pieniądze przyznane, i kto tą pożyczkę tak naprawdę będzie spłacał. O tym, że ok 50% tej kwoty prawdopodobnie się "rozpłynie" chyba nie trzeba wspominać...

~ola

Trzeba być niezłym obłudnikiem by niszczyć na potegę zieleń a potem zaklinać rzeczywistość, że otrzymane pieniądze będzie przeznaczał na... zieleń! Ma nas zaskoczyć nową zielenią? Najlepszym przykładem jest potężne rżnięcie drzew przy ul Popiełuszki a teraz na rozwadowskim rynku. Więcej was nie było do tej dykty? Gdzie wy zamienicie ową tekturę na chajs, w którym bankomacie?

maszynista

To oszustwo jest, jak widzicie polityka z kartka a na niej jest jakas suma pieniedzy .Bo ile z tych pieniedzy jest dla ciebie?Kartka z suma pokazuje wirtualne pieniadze czyli nie prawdziwe i nalezy to traktowac jako wyglup politykow taki cyrk.

The_Saint

I jeszcze - Dom Kultury - jak sama nazwa mówi, nie jest od polityki, tylko od kultury...
Upadek i żenada żeby pchać się z polityką do takiego miejsca.
Ale "państwo" taką mają kulturę, że to nie ma dla nich znaczenia.

~MottodlaElyty

Kolejne programy i projekty społeczne i rekreacyjne z "wkładem własnym " czyli kolejne zadłużanie miasta. A robić nie ma komu jak mawiał klasyk. Widmo bankructwa gminy i przyłączenia do Pysznicy jest coraz realniejsze.

The_Saint

Jest i Stasiu S., "pełnynocnik" HSW, jest i pani z telewizji miejskiej, która stała się urzędnikiem urzędu miasta ...
Tu stołeczek, tam stołeczek ...
Hop, hop...

e2rds

Miało być 40 mln, jest obiecane 16 mln, ile faktycznie będzie jeszcze nie wiadomo, ile miejsc pracy, nic, ile wzrośnie zadłużenie, co najmniej 10 mln.

~Pracownik

Dwie super specjalistki od robienia niczego. Jedna już pogoniona z urzędu a na drugą najwyższy czas. Super fachury od tego jak się opiera...ć i stanąć na scenie za czyjąś pracę. Brawa dla Pani Arlety.

~Ryk 12

Brak mi slow,zenada

~marcin

a przypadkiem nie jesteśmy strefą wolną od LGBT? a Norwegia nam daje kasę?

Hammurabi

WOW

Lans za kasę od obcego kraju!

~Marchewka

Hura..bedzie więcej kasy na wycinanie drzew...