Stalowa Wola 221 z 236 gmin miejskich w Polsce. Ranking finansowy bardzo dołujący.

Image

Nie dalej jak wczoraj odbyła się sesja absolutoryjna, podczas której doceniono pracę prezydenta Lucjusza Nadbereżnego na rzecz miasta. Tymczasem dzień później radni SPS przypominają, że miasto jest mocno zadłużone i przytaczają „RANKING FINANSOWY SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE 2020”. Niestety, nasze miasto zamiata w nim tyły, bo na 236 gmin, zajmuje 15 miejsce… 15 od końca. Daleki od udzielenia wotum zaufania prezydentowi był radny opozycji Damian Marczak. Dziś nie kryje oburzenia, że miasta jest tak nisko w rankingu finansowym w Polsce.

- Głosowałem przeciwko wotum zaufania głównie z powodów finansowych (ogromne zadłużenia sięgające 196 mln zł.), jakości zarządzania miastem oraz wydawaniem pieniędzy na zbędne, wykraczające poza kompetencje gminy obiekty jak Hala owocowo-warzywna. Z raportu przedłożonego przez Miasto Stalowa Wola, jak i wypowiedzi radnych PiS wynika, że gmina jest w doskonałej sytuacji finansowej. W ostatnich dniach ukazał się dokument „RANKING FINANSOWY SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE 2020”, w którym Miasto Stalowa Wola plasuje się na 221 z 236 gmin miejskich w Polsce. To dobitnie pokazuje w jakim stanie są finanse miasta oraz jaka jest jakość zarządzania naszym majątkiem przez PiS!- pisze na fb Damian Marczak.

W pierwszej dziesiątce wśród gmin miejskich za 2020 rok znalazły się:

1. Podkowa Leśna (Mazowieckie)

2. Jordanów (Małopolskie)

3. Puszczykowo (Wielkopolskie)

4. Szklarska Poręba (Dolnośląskie)

5. Polanica- Zdrój (Dolnośląskie)

6. Hel (Pomorskie)

7. Józefów (Mazowieckie)

8. Imielin (Śląskie)

9. Świdnik (Lubelskie)

10. Ząbki (Mazowieckie)

Gminy miejskie z Podkarpacia w rankingu według miejsc:

19. Leżajsk (Podkarpackie)

34. Mielec (Podkarpackie)

71. Jasło (Podkarpackie)

82. Radymno (Podkarpackie)

95. Łańcut (Podkarpackie)

156. Dębica (Podkarpackie)

169. Jarosław (Podkarpackie)

174. Dynów (Podkarpackie)

196. Lubaczów (Podkarpackie)

221. Stalowa Wola (Podkarpackie)

222. Przeworsk (Podkarpackie)

235. Sanok (Podkarpackie)

Cały raport dostępny jest TUTAJ.

Nieco inaczej sytuację finansową Stalowej Woli ocenia sam włodarz miasta. Wynika z niej, zresztą takie samo zdanie słyszeliśmy na sesji Rady Miasta, że na lokalnym podwórku wiele się dzieje i że rozwój naszego grodu przebiega modelowo.

- Za nami trudny, pełen wyzwań rok 2020. Musieliśmy zmienić sposób myślenia i pracy. W nowej rzeczywistości, na nowo, ważne stały się podstawowe wartości do jakich przez lata przywykliśmy – bezpieczeństwo, zdrowie, solidarność czy przewidywalność jutra. Jak – jako samorząd – poradziliśmy sobie z wyzwaniami postawionymi przez pandemię? Co udało nam się zrealizować pomimo przeciwności? Jakie działania podjęliśmy, aby rozwijać naszą małą ojczyznę? Zapraszam do zapoznania się z naszym raportem o stanie Miasta Stalowej Woli za rok 2020. Znajdą w nim Państwo obiektywne informacje o tym co zrobiliśmy, jaki jest nasz potencjał na tle podobnych do nas samorządów, a także w którym momencie realizacji konkretnych strategii jesteśmy. To dokument o nas samych, dla nas samych – mieszkańców Miasta Stalowej Woli. Bo siłą naszego miasta są właśnie dynamiczni, przedsiębiorczy, pracowici i aktywni mieszkańcy, którzy każdego dnia budują nasz wspólny sukces, za co z serca Państwu dziękuję!- pisze prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Z pełnym Raportem o stanie miasta można zapoznać się TUTAJ.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ubek

kudłaty kłamco-gdzie obiecane 140 hektarów terenów inwestycyjnych,innym razem 104 ha-już się pogubiłem.

~Bicz Boży

Fakty i liczby mówią, że Lucjusz Nadbereżny to najgorszy prezydent Stalowej Woli, przynajmniej od 1989r. Oto dowody:
1. Najniższa liczba mieszkańców od 1989r.
2. Najwyższy poziom podatków od 1989r.
3. Największa liczba urzędników od 1989r.
4. Najwyższe zadłużenie miasta od 1989r.

~Dobromir

Każdy kto twierdzi, że Lucjusz Nadbereżny dobrze zarządza niech mnie zatrudni do zarządzania swoimi finansami. Za połowę wynagrodzenia Nadbereżnego nabiorę mu kredytów i pożyczek ile się da, zorganizuję trochę imprez dla rodziny i znajomych, wymienię kostkę brukową i ogrodzenie, powymieniam sprzęty w domu na nowoczesne, wymienię samochody wszystkim członkom rodziny na nowsze, wyremontuję to i owo, zatrudnię mu kucharkę i służącą, itp. Każdy wyborca Nadbereżengo będzie zdumiony cudami jakich dokonam.

~www

I teraz nie liczcie na to, że ktoś przyjdzie i to naprawi. Wiele z tych "inwestycji" cały czas generuje i będzie generować koszty. Kredyty będziemy spłacać długimi latami, o ile wogóle będziemy je w stanie z takimi finansami spłacać. Dziś przyjdzie inwestor i powie, ze stworzy 1000 miejsc pracy i da miliony z podatków, ale musi mieć w mieście bocznicę kolejową i 100 hektarów uzbrojonych terenów. Czy podołamy, czy powiemy nie stać nas i choć by to był złoty interes który zwróci się w 3 lata to już nawet nie możemy na to pieniędzy pożyczyć?

~www

"Za nami trudny, pełen wyzwań rok 2020." Ta... a za innymi gminami był łatwiejszy? Pisałem to raz za razem od 2015 roku. Mieliśmy w Polsce i na świecie czas prosperity gospodarczej i zamiast przyciągać inwestorów i się rozwijać to przebimbaliśmy wszystko na na parki ławki i inne świecidełka. A po czasie prosperity przychodzi czas kryzysu. I wtedy widać jak kto rządził. A wypadliśmy jako jedna z najgorszych gmin. Pamiętacie czasy Szlęzaka? Całościowe zadłużenie po 3 kadencjach wynosiło 74 mln, jedno z najmniej zadłużonych miast w tej części Polski. Praktycznie co roku nowi inwestorzy, nowe tereny. A póżniej jak to było? 100 mln kredytu na "rozwój" w rok? To efekty tego "rozwoju" można podziwiać z całą okazałością w tym rankingu.

TylkoZKS

Proponuję zadłużyć miasto na kolejne 100 milionów złotych. Na pewno to pomoże!

manukun

@bio
Jakie inwestycje? Większość projektów opóźniona albo dalej jedynie obiecywana.

Rozbudowa urzędów, tworzenie muzeów i instytucji miejskich to nie są inwestycje. Podobnie remonty dróg.

Który projekt Nadbereżnego generuje dodatkowe zyski dla miasta? Sztandarowym przykładem głupoty było wyrzucenie straganów z terenów hali, żeby zrobić tam zadaszony obiekt - obecnie świecący pustkami - oraz darmowy parking. Jedno i drugie generuje tylko problemy oraz dodatkowe koszty, no ale Nadbereżny mógł zrobić kilka konferencji prasowych i chwalić się "absorpcją środków zewnętrznych".

~Bio

Miasto pakuje kupę kasy w inwestycje, a nie stagnacja jak Nisko czy Tarnobrzeg

~A to ja

Jak tam Trzaska? Za milion zrobi plac z palet? Rozda lewakom setki tysięcy złotych na szkolenia do bijatyk ulicznych. Tu sie radny nie niepokoi?

~Xxx

O już manipulacja w tytule, bo chodzi nieo Polska o podkarpacie.

~Wen

Ale co to za problem, dodrukują trochę kasy, znów dla ludu trochę się rzuci, zrobi się igrzyska aby nikt nie marudził a co będzie później? Kto się teraz tym przejmuje, jaka inflacja ? Covid jest, to ważne, szczepienia ważne aby koncerny kasę łoiły.
Polityka jest gorsza od kobiety "lekkich obyczajów" bo ta , bierze kasę ale daje coś w zamian.

art2deco

Wszystko idzie do przodu, albo idziemy i my albo zostaniemy Niskiem za dwa pokolenia. Ilość obozów pracy niczego nie zmienia.

~Gienek

Dzieci powinny bawić się w piaskownicy, a nie zarządzać miastem.... Dramat!!!

~lola

Dla mnie nie było zaskoczenia, że jest źle ale zaskoczyło mnie ogromnie oddanie głosu na LN przez panią radną Proszowską. Co się z ludźmi pragmatycznymi dzieje? Ktoś ich zaczarował, jakaś wiedźma rzuciła uroki, nie rozróżniają zła od dobra? Dobre samopoczucie tego pana jest odwrotnie proporcjonalne do osiągnięć, a tylko w wymiarze propagandowych są olbrzymie, najlepsze i nie widzi tego, że ta tratwa zaczyna zamieniać się w podwodną łódkę! Ten ranking to kwintesencja dokąd już doszliśmy. Bawcie się dalej!

The_Saint

To jeszcze małe miki: jak nałożymy na to o ile zmniejszyła się liczba mieszkańców w ciągu paru lat (wyjazdy, mniej urodzeń - kilka tysięcy, a to już prawie 10%) oraz to, że nie powstają nowe miejsca pracy + kosztotwórcze pomysły, które nie przyniosą dochodu, a tylko wygenerują wieloletnie koszty...
Do tego dodajmy dotacje dla miejskich spółek (choćby MZK) i ... trzeba kupić dobry kapok żeby nie zatonąć.
Powodzenia.

e2rds

Cyt: " na lokalnym podwórku wiele się dzieje i że rozwój naszego grodu przebiega modelowo.". Znaczy, na lokalnym podwórku zadłużanie naszego grodu jest modelowe, już dawno pisałem, że samych odsetek nie jesteśmy w stanie spłacić nie mówiąc o długu przy takim gospodarzu. Widocznie trzeba na spłatę nowe obligacje do spłaty w 2050 roku.

~MottodlaElyty

Jaki Pan taki kram. Kudłaty oszołom sam prywatnie ma długi na ponad pół miliona zł. Znacie takiego drugiego bezmyślnego typa co w życiu nie zarobił uczciwie ani grosza tylko "uprawia politykę"? Długi Nadbereżnego będą spłacać 3 pokolenia stalowiaków, no chyba że wcześniej gmina zbankrutuje i zostanie podzielona pomiędzy Niskiem; Pysznicą i Zaleszanami. Boże czemuś nas pokarał takim nieudacznikiem?

~Siwy

Na Titanicu też orkiestra grała do samego końca

wytacarz

To chyba to pryskanie na virusa było takie drogie. Ale za to bardzo skuteczne,pryskane było tylko 1 raz...I do tej pory chyba działa. A przed nami 4 fala w sierpniu jak zapowiada minister zdrowia. Może by jeszcze raz popryskać całe miasto to będziemy bezpieczni przez następne półtora roku

maszynista

Niestety, nasze miasto dzieki budowie placow zabaw,rewitalizacji ,wycinki drzew jest zadluzone ,jestesmy na koncu ,bo na 236 gmin, zajmuje 15 miejsce… 15 od końca.A kto zadluzyl to dzieci nawet wiedza .Kto teraz jest przy korycie.