Prezydent Lucjusz Nadbereżny z wotum zaufania i absolutorium

Image

Choć nie jednogłośnie, to jednak radni udzielili wotum zaufania prezydentowi Lucjuszowi Nadbereżnemu. Po długich dyskusjach rajcy przyznali mu również absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Udzielenie wotum zaufania poprzedził raport o stanie Miasta za 2020 rok, który przedstawił prezydent. Zainteresowanych raportem kierujemy TUTAJ.

Dochody miasta wykonane w 2020 r. wyniosły 342 035 510 zł, w tym: podatek od nieruchomości stanowił 61,2 mln zł (17,90% wpływów do budżetu), podatek PIT- 53,9 mln zł (15,78%), dotacje celowe oraz subwencja ogólna z budżetu państwa- 38%.

Wydatki ogółem wyniosły 338 044 343 zł, w tym: zadania oświatowe stanowiły ponad 90 mln zł (26%), pomoc społeczna i wsparcie rodziny, m.in. realizacja programu „Rodzina 500+", wypłata zasiłków i świadczeń rodzinnych- 107,3 mln zł, utrzymanie aparatu administracyjnego- ponad 21,8 mln zł (ponad 6%).

Zadłużenie miasta wyniosło 196 759 000 zł.

- Rok 2020, bez wątpienia, przejdzie do historii jako rok dotknięty pandemią koronawirusa, rok, który odwrócił wszystko do góry nogami. Można powiedzieć, że ten rok zresetował stare reguły gry. Kiedy zaczynaliśmy rok 2020, to wchodziliśmy w niego z pełnym optymizmem, dlatego że od lat widzieliśmy dobry trend podatkowy, dobry trend na rynku pracy, trend inwestycyjny. Miał to być rok przełamania, który będzie pokazywał silną pozycję miasta Stalowej Woli, ale również otwierał nowe rozwiązania i horyzonty rozwoju dla naszego miasta- mówił podczas sesji Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz miasta przypomniał o lękach i obawach, które towarzyszyły wszystkim, gdy koronawirus dotarł do Polski. Podziękował przedsiębiorcom i inwestorom, którzy nie zaniechali swoich działań i nie zawiesili działalności.

- Rok 2020 zakończyliśmy mimo wszystko bardzo pozytywnie pod względem realizacji celów budżetowych, zadań na terenie Stalowej Woli. Wykorzystaliśmy ten czas na przygotowanie nowych projektów, nowych zadań dla rozwoju miasta- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał radny Damian Marczak. Stwierdził, że raport to swoistego rodzaju laurka dla budżetu miasta.

- Ten raport, tak jak i wystąpienie prezydenta, jest pozbawione zupełnie konkretów i liczb- ocenił radny Marczak.

Radny wyraził swoje obawy względem dużego zadłużenia miasta. Zestawił sytuację finansową Stalowej Woli do tej jaką ma podobny do nas wielkościowo Mielec. Tam długi sięgają 90 mln zł, u nas… 200 mln zł.

- Stalowa Wola, tak jak możemy wyczytać z tego raportu, na administrację publiczną wydaje niespełna 25 milionów, kiedy Mielec nieco ponad 18, więc tutaj widzimy już diametralną różnicę. Ta różnica to jest ponad 6 milionów złotych. To jest tak naprawdę jedno przedszkole w ciągu roku- mówił radny Marczak.

Damian Marczak zaapelował do radnych Prawa i Sprawiedliwości, jako tych, którzy są w większości w Radzie Miejskiej, aby zmienili kierunek i sposób myślenia o mieście i zaczęli przez swoje decyzje ograniczać zbędne wydatki i zaczęli zmniejszać dług, który powstał w ciągu ostatnich lat.

Do raportu o stanie miasta odniosła się również Renata Butryn. Radna stwierdziła, że ma on wiele braków. Nikt nie wyciągnął wniosków z wcześniejszych decyzji, zabrakło też pomysłów na rozwój miasta. Podkreśliła, że Stalowa Wola boryka się z różnymi problemami społecznymi, które od lat nie są rozwiązane.

Radna Agata Krzek, w imieniu radnych PiS, zaznaczyła, że była pewna, że radni opozycji nie będą głosować za udzieleniem wotum zaufania prezydentowi. Stwierdziła, że rajcy ze SPS od początku formułowania budżetu byli mu przeciwni. Wytknęła opozycji, że prorokowali upadek miasta.

- Zadłużenie miasta jest, ale proszę mi wskazać takie miasto, które takiego zadłużenia nie ma. Czy w Polsce w ogóle jest takie miasto?- zastanawiała się Agata Krzek. Radna zapewniła, że klub Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował za udzieleniem wotum zaufania. - Uważam, że miasto jest dobrze zarządzane. Podejmujemy takie decyzje, że mimo kredytu, mimo tej apokalipsy, którą prorokowaliście, nic takiego się nie wydarzyło.

Radna Joanna Grobel- Proszowska wyraziła nadzieję, że w budżecie miasta znajdą się zadania majątkowe, które nie będą generować kosztów, tylko przyniosą realne pieniądze na utrzymanie infrastruktury, która została już stworzona. Podkreśliła, że miasto ma na swoich barkach utrzymanie różnych obiektów, co słono kosztuje. Dodała, że wkrótce do tej listy trzeba będzie dołączyć Park Zimnej Wody.

- Dług 196 mln zł, który choć nie rośnie, nie jest powodem do zadowolenia. Żadne przedsiębiorstwo, które zdecydowałoby się na emisję obligacji nie emitowałoby tych obligacji w celu spłacania długu, tylko w celu rozwoju. Inaczej nigdy by nie znalazło się na giełdzie. Nie mamy w tym zakresie pełnego pola do zadowolenia- mówiła Joanna Grobel- Proszowska.

Radny Andrzej Szymonik podkreślił, że miasto generuje nowe zadłużenia, które wchodzą na miejsce starych zadłużeń.

- Odnośnie wotum zaufania, to jak można mieć zaufanie do kogoś, kto udziela nieprawdy w odpowiedziach na interpelacje? Jak można mieć zaufanie do kogoś, kto nie wykonuje uchwał rady?- pytał radny Szymonik.

Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 15 radnych: Mariusz Bajek, Łukasz Durek, Joanna Grobel- Proszowska, Ilona Kaczmarek, Andrzej Kochan, Agata Krzek, Elżbieta Kulpa, Paweł Madej, Lucjan Małek, Paulina Miśko, Karolina Paleń, Piotr Rut, Jan Sibiga, Stanisław Sobieraj, Franciszek Zaborowski.

Przeciw było 5 radnych: Leszek Brzeziński, Renata Butryn, Damian Marczak, Dariusz Przytuła, Andrzej Szymonik.

Od głosu wstrzymał się Łukasz Warchoł. W obradach nie uczestniczyli: Maria Chojnacka i Jerzy Augustyn.

Po długiej dyskusji Rada Miejska przegłosowała udzielenie absolutorium dla prezydenta miasta. „Za” było 15 rajców. Przeciw były 4 osoby. Od głosu wstrzymało się 2 radnych.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

~He he, już głąbie ci powiedziałem dawno i jeszcze raz powtarzam, że gó.no nie może do mnie mówić w twarz, ani spotykać się ze mną solo, bo to tylko gó.no i jak ci się podoba ta nazwa którą sam wybrałeś dla siebie " krzywy, niedomyty kikuci łeb" i wiesz dlaczego.

~He he

Chodź erdees to ci powiem to w twarz ale ty nie masz odwagi tylko mocny zza komputera jesteś .Taki z ciebie kozaczek w necie a pi.... w świecie.

e2rds

~He he, kolejny raz potwierdzasz, że jesteś hieną cmentarną i kanalią w jednym, a do tego co taki krzywy, niedomyty kikuci łeb może mądrego napisać to widać na forum w tych krótkich twoich szczeknięciach.

~wadear

najgorsze w tym wszystkim jest to ze za 3-4 lata nikt juz nie bedzie pamietal o urwisie pod nazwa lucek nadberezny a ogrom dlugow,problemow,nierozwiazanych spraw i degrengolady miasta zostanie i niestety spadnie na barki Nas mieszkancow bo ten uncypal przeciez zniknie i rozplynie sie we mgle historii :( :(

~He he

Kikut to cię nie dorobił .Ty nawet erdees nie wiesz gdzie jesteś tumanie

e2rds

~He he, ty krzywy, niedomyty kikuci łbie, ja za 8 dni wracam, to zobaczę wreszcie tą twoją czteropasmówkę i te drogi serwisowe, myślę, że będę miał ubaw. Napiszę ci o tym z pytaniami do głąba.

e2rds

~He he, już głąbie kiedyś ci pisałem, że osraniec może się umyć i będzie czysty, natomiast zas.aniec taki jak ty, całe życie będzie zas.ańcem i nadal do ciebie nie dociera ty krzywy, niedomyty kikuci łbie.

~He he

Hej hej erddes dziadku osrańcu bojący się wyjść z domu

~Ciapek

Panie Ciapek...czy jak tam cię zwą JA będę wychowywała swoje dzieci a nie jakiś kaczy nominat. WARA ci od moich dzieci bo nie dorastasz intelektualnie do poziomu ich rodziców!

~KSTET

Opozycja podczas tej sesji po raz kolejny udowodniła, że z choinki spadli.
Na przykład według radnej Budryn wielkim problelem skutkującym nie daniem votum zaufania jest wyrastająca z kostki w charzewicach trawa.
Ludzie kumacie to? smiech2 smiech2 smiech2

~Zeszycik

Jak by ktoś w życiu prywatnym w ten sposób się gospodarował majątkiem, to by go komornik najwyżej w dwa lata pozamiatał. Żul spod budki robi to lepiej, bo najpierw pogrzebie po śmietnikach, odda na złom , zarobi i za to kupi kwasa. Nie widziałem typa który by żył ponad stan i kolejne menele miały spłacać po nim długi. smiech2

~to ja

To, że każde miasto ma długi to nie znaczy, że Stalowa Wola musi się zadłużać pisowska paniusiu.

Stalówek123

Do to ja:Chodzi mi o to żeby przypominać o takich sytuacjach.Co do pani Krzek jak napisał Andrzejwts zgadza się że każde miasto ma długi ale nie takie małe tak duże.

~Kimber

Opozycja nie wie co się w Stalowej Woli dzieje

~Tim

Widać trolle opozycyjne zaspały, bo wczoraj artykuł i mało hejtu, a dzisiaj nadrabiają.

Andrzejwts

p. Agata Krzek błysnęła swoją wypowiedziom niczym chrząstka w salcesonie.

~Muezzin

W oczy mili, w pierwszych ławkach w kościele rozmodleni, a tu takie rzygi wylewają na bliźnich w internecie. Z taką postawą to tylko do toruńskiego raju was wezmą i to po opłaceniu cegiełki dla Tadeusza smiech2

e2rds

~He he rżący, hieno cmentarna, kanalio w jednym, znów wypłynąłeś do wierzchu ze stalowowolskiej kanalizacji, a paszoł ty na oczyszczalnie, a nie zasmradzasz forum.
A tak po prawdzie, to może raz na jakiś czas napisał byś pod swoim rejestrowanym nickiem na tym forum, bo może dwa razy ujawniłeś tego nicka. Co wstydzisz się go, może do tego głupiego łba dotarło, że takie "coś to śmierd.ące" nie powinno pisać pod takim nickiem, bo to uwłacza tej nazwie.

~pytanie?

Czy taki dług to nie sabotaż?

~MottodlaElyty

"O nierządne królestwo i zginienia bliskie ..."
Oto obraz królestwa a raczej folwarku małego błazna w krótkich spodenkach i jego zgrai ćwierćyntelygentnych klakierów bez krzty honoru i moralności.

~to ja

Stalówek123 zapomnij, że nadbereżny albo ktoś w jego imieniu ci odpowie r. Aborygen to nadęty aparatczyk i robi co mu się podoba bo ma większość w radzie miasta i przegłosują wszystko, a poza tym boją się go wiedzą, że znany jest w warszawce i koledzy partyjni nie zrobią mu krzywdy a mogą tu namieszać. Najlepszym przykładem niech będzie zastosowanie się n do postanowień nadbereżnego Sądu, czy się tym przejął i zastosował.
W Polsce mamy premiera skazanego przez Sąd za kłamanie a w Stalowej Woli nadbereżnego również drwiącego z Sądu

~centurion58

Problem zasadniczy polega na tym, że w magistracie powstała spółdzielnia "Sami - Sobie". To co teraz się dzieje w przestrzeni miejskiej i budżecie miasta woła o pomstę do nieba. Liczba urzędkiów wzrasta wprost propocjonalnie do liczby ubywających mieszkańców. Rozwoju nie widzę. Fabryka maseczek i monitoring jakości powietrza niewidziale - jak prom Morawieckiego. Dług miasta w porównaniu do miast podobnej wielkości katastrofalnie rośnie. Czy obecny włodarz z ekipą kupujący sobie poparcie niektórych grup społecznych zdaje sobie z tego sprawę ?!

Stalówek123

Panie prezydencie ponawiam pytanie skoro się pan odcina od tematu wycinki drzew przy ul.Popiełuszki:Co się stanie z pięknymi modrzewiami przy niedługo rozpoczynającej się przebudowie ul.Okulickiego od ZBR-u w stronę ,,górki rozwadowskiej''?C zy nie wystarczyłoby zrobić zatok parkingowych po jednej stronie?I czy w planie przebudowy Placu Piłsudskiego i rzekomej budowy drogi obwodowej od przejazdu kolejowego i wylocie przy pizzerii Fiori ten piękny drzewostan też wyrżniecie?I wiem że to jest temat Starostwa ale co z budową galerii dworcowej w miejscu dworca PKS?Powinien pan naciskać ten temat(i tu kolejny podobny temat wycinki pięknej alei dębowej od przejścia kolejowego w stronę postoju taksówek) tylko że przy budowie ul.Przemysłowej waflarnia była piękna do tego stopnia że przy pierwszym przetargu kwota przebudowy wyniosła w granicach 11 mln.zł,miasto zobowiązało się dać chyba 5.6mln. jako podmiot któremu też bardzo zależy na tej inwestycji chociaż jest to droga powiatowa a przy drugim przetargu przy kwocie wykonania dużo niższej około 7.6mln.zł kwota finansowania też powinna się adekwatnie procentowo zmniejszyć ale tak się nie stało.Już panowie zapomnieli o tej wspaniałej współpracy?A pan Kołodzeiej i jego ostatnie lotnisko koło poczty?Jak można teren tak atrakcyjny inwestycyjnie wyłożyć kostką?Niech pan biznesmen zrezygnuje z wynajmu w podziemiach budynku bo były one pierwotnie przeznaczone na garaże podziemne.I prosiłbym jeszcze o ujawnienie długu spółek miejskich i czy miasto kiedykolwiek umarzało długi tym spółkom i dlaczego.Pozdrawiam.

~siwy

mam wrazenie ze komentarze pochlebne pisza urzednicy miasta bo boja sie o posady jak prezydent przegra nastepne wybory

~malwina

Nie rozumiem po co nam ta cała opozycja skoro oni nic nie robią dla Stalowej Woli od 3 lat, tylko pasą się za publiczne pieniądze!

~Hanka

Rozszczekały się w nocy totalniackie pieski, tylko tyle im pozostało

~Rokksana

Dużo tej kasy trafiło na Wasze konta drodzy wybrańcy suwerena?

~Karlay

Do wróżka

ile ci płacą? Wszędzie to piszesz na różnych stronach...

A prawie 200 mln złotych długu mówi samo za siebie. Nic nie zrobiono by coś przynosiło zyski... Ciekawe kiedy kolejna podwyżka podatków?

e2rds

~He he, wide, że kolejny raz stalowowolska kanalizacje wypłynęła i ten z łbem uszytym z tego materiału co cap pod brzuchem nosi kolejny raz zasmradza forum i myślę, że to pseudointeligent ukrywa się pod tym nickiem. Jak zwykle zgodnie z przysłowiem, ruszyć gó.no to natychmiast zaczyna śmie.dzieć.

TylkoZKS

Zadłużenie miasta wyniosło 196 759 000 zł. To się samo komentuje.