Muzeum Regionalne ma nowego dyrektora

Image

W lutym br., po 25 latach pracy na rzecz Muzeum Regionalnego, na emeryturę przeszła Lucyna Mizera. Nowy dyrektor placówki został wyłoniony w drodze konkursu.

30 czerwca, podczas obrad Rady Miejskiej, prezydent Lucjusz Nadbereżny wręczył oficjalną nominację na stanowisko dyrektora Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Anecie Garanty, która po przejściu na emeryturę Lucyny Mizery, pełniła już obowiązki szefa placówki. Oprócz niej do konkursu przystąpiła jeszcze jedna osoba.

- Pani dyrektor jest osobą poważaną i szanowaną w środowisku muzealnym i kulturalnym, wiele razy nagradzaną za swoją pracę. Gratuluję i życzę powodzenia w realizacji wytyczonych celów- mówił podczas sesji prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Przed nową dyrektor Muzeum Regionalnego stoi wiele wyzwań.

- Przed muzeum ogromne zadanie- zakończenie inwestycji, jaką jest budowa Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. W tym momencie dobiegają końca prace budowlane, ale przed nami ta najważniejsza taka dla muzealników część, czyli budowa trzypoziomowej wystawy stałej, która ma 2000 m², co jest ogromnym przedsięwzięciem. To także praca merytoryczna, organizacyjna, a na końcu oczywiście raport, zakończenie wniosku itd.- mówi Aneta Garanty.

Kolejnym zadaniem, które stoi przed nową dyrektor muzeum jest skompletowanie zespołu, który będzie pracował w nowym oddziale Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Obecnie w szeregach Muzeum Regionalnego, które zajmuje jak na razie 2 budynki, pracują 24 osoby.

- Muzeum to też przede wszystkim wystawy, publikacje, to konferencje, ale musimy być też atrakcyjni dla turystów. Mam nadzieję, że to muzeum COP przyciągnie turystów nie tylko z Podkarpacia, ale też z innych rejonów Polski. Musimy dla naszych obiektów stworzyć spójną ofertę turystyczną, która zainteresuje naszych gości. Mam nadzieję, że nadal będziemy blisko mieszkańców. Będziemy reagować na ich potrzeby, na ich pomysły. Nie ukrywam, że potrzebna jest odbudowa frekwencji po czasach pandemii. To będzie jedno z najważniejszych, kluczowych zadań. Szkoły, goście indywidualni odwykli od przychodzenia do nas, po prostu było to niemożliwe- mówiła podczas sesji Aneta Garanty.

Aneta Garanty jest magistrem historii, absolwentką UMCS, adiunktem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Od 2003 roku prowadzi Dział Historii. Jest kuratorem i autorem scenariuszy wystaw stałych, czasowych i plenerowych o tematyce historycznej ze szczególnym uwzględnieniem historii regionalnej Rozwadowa i Stalowej Woli, a także zagadnień z pogranicza historii sztuki, wzornictwa i rzemiosła artystycznego z okresu międzywojennego. Jest autorką, współautorką i redaktorką książek, albumów i katalogów.

Za wystawę „Dwa spojrzenia na kobietę doby socrealizmu” była nominowana w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2011 w kategorii „Wystawy historyczne”. W 2019 roku otrzymała Odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Anka

Na bip muzealnym informacja że niejaka Beata Garanty zatrudniona została na stanowisko edukatora muzealnego. Przypadek czy nepotyzm?

~jan b.

Powodzenia! Dziekujmy też pani Lucynie Mizera. Dziękuję.

~Stalowa wola

Szkoda że więcej ludzi na stanowiskach z pobliskich wiosek niż naszych stalowiakow

~Somsiedzi

Dzierdziowka gratuluję

~kutir

bardzo dobrze

~jasio

smaczna babka no i juz połstalowej ma pod sobą

~Historyk

Bardzo dobry wybór. Nareszcie człowiek z zamiłowaniem do historii na prawidłowym stanowisku. Mam nadzieję, że to nowy etap dla stalowowolskich placówek pod banderą Muzeum Regionalnego. Życzę dużo sukcesów!