Klaster Lasowiacki. Dziedzictwo, o które czas zadbać

Image

Za nami uroczyste podpisanie „Deklaracji Założycielskiej Klastra Lasowiackiego”.

Lasowiackie dziedzictwo kulturowe jest ogromne. To nasza historia, duma i nasza codzienność. Coraz częściej sięgają do jego źródeł samorządy, przedsiębiorstwa, instytucje kultury i organizacje pozarządowe. To nie tylko moda, to raczej duma i potrzeba serca. Gdyby chciał wymieniać w jakich dziedzinach życia czerpiemy z tej kultury, lista byłaby naprawdę bardzo długa. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że w sercu mu gra lasowiacka nuta. Jest w naszych kuchniach i przy naszych stołach, na naszych talerzach, w wystroju wnętrz, ozdobach, zwyczajach.

Nic więc dziwnego, że przyszedł czas, by zebrać to wszystko w całość i podjąć współpracę na szerszym polu. Klaster Lasowiacki ma na celu sieciowanie i organizowanie współpracy podmiotów działających, czy też dopiero planujących aktywność z myślą o lokalnych potencjałach. Teraz zostaną one skupione i promowane pod emblematem laso life. Zawartość symbolizowana przez ideę laso life jest oczywista, ale dokładną jej charakterystykę będzie można wypracować wspólnie.

Pod deklaracją założycielską Klastra Lasowiackiego podpisało się 30 osób. Są to: przedsiębiorcy, samorządowcy, artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych itd.

- Jest to inicjatywa bardzo otwarta dla wszystkich chętnych, służąca wszystkim, ażebyśmy skupili się tylko na jednym celu, a celem tym jest jak najlepsze wykorzystanie dziedzictwa lasowiackiego, z pełnym szacunkiem dla niego. Chcemy z tego dziedzictwa wykorzystać jak najwięcej i spowodować promocję regionu, rozwój biznesu, kultury itd.- mówi Marek Gruchota, dyrektor MDK.

Pod deklaracją założycielską podpisał się prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt klastra.

- Oby siła Klastra Lasowiackiego pokazywała siłę piękna naszego regionu, piękna tego, kim jesteśmy. Przecież ta lasowiackość, to nasza przeszłość, ale ja widząc to jak działają te różne organizacje, zauważyłem, że to wciąż jest nasza teraźniejszość. Niech będzie to również nasza przyszłość- mówił podczas uroczystości Lucjusz Nadbereżny.

Najbliższymi celami klastra będzie udział w wydarzeniach wakacyjnych m.in. w Jarmarku Dominikańskim i Festiwalu Lasowiackim, gdzie sama idea klastra będzie promowana. Symbolem klastra będzie serce lasowiackie.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Cotyrobisz?

Czym on się zajmuje? Miasto leży z inwestycjami. Marazm, długi rosną. Brak perspektyw a ten uprawia jakieś jasełka które powinny leżeć w kompetencjach kierownika osiedlowego domu kultury...

~Mrco

Pan Prezydent zadowolony zlapał trochę cienia w ten upalny dzień*

* taka aluzja do wycinkiumiech;)

~jasio

ewo ,dopieri tera przeczytalem ala ja tam wszystkie ewy lubie nawet w reformach

~jasio

Nasza historia, duma i nasza codzienność to jagody przez 3 tygodnie w roku , i gałązka sosny przez cały rok

~krzywa

Ten pan podpisuje wszystko co mu urzednicy um podsuna.

~Mark

Bardzo dobra inicjatywa.

~Ewa

Nuda, ja wolę stringi, pizze, techno.