Nikt nie chce kilkukilometrowej drogi, czyli samorządowa spychologia

Image

Od momentu otwarcia obwodnicy Stalowej Woli i Niska nowo powstała droga stała się drogą krajową, a konkretnie DK77. W spadku po krajówce ulicę ciągnącą się od Al. Jana Pawła II poprzez ul. Staszica, Energetyków aż do Niska otrzymały Drogi Wojewódzkie… Tyle tylko, że one tego ciągu nie chcą. Przekazały więc „dar” powiatowi czyniąc tę szosę drogą powiatową. Kukułcze jajo nie w smak i starostwu.

- My się odwołaliśmy od tego. Napisaliśmy pismo do marszałka województwa podkarpackiego, że nie chcemy tej drogi przejmować, bo to nie jest z definicji droga powiatowa. Z definicji to jest droga wojewódzka i niech województwo ją trzyma- mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

„Prezent” nie tylko jest nietrafiony, ale będzie drogi w utrzymaniu. Przejęcie kilkukilometrowej ulicy oznacza tylko koszty, bo szosę trzeba będzie odśnieżać, remontować itd. Powiat nie ma na to odpowiednich pieniędzy.

- Byłyby to dla nas duże koszty utrzymania i nijak ma się to do drogi powiatowej. Tu trzeba by było żeby tą drogę wykorzystać na jakieś inne cele np. zatoki parkingowe i inne rzeczy. Napisaliśmy zarówno do pana Andrzeja Szlęzaka, jako do wojewódzkiego radnego, jak i do pani Kamili Piech. Pan Andrzej się zainteresował tym tematem i na sejmiku w poniedziałek ten temat poruszy- mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Na temat drogi, której nikt nie chce napisał na Facebooku wspomniany wyżej radny sejmiku województwa podkarpackiego Andrzej Szlęzak. Przyznaje, że Starostwo Powiatowe zwróciło się do niego z prośbą o wsparcie sprzeciwu wobec działań władz samorządu wojewódzkiego, zmierzających do przekazania mu w zarząd ciągu głównych ulic w Stalowej Woli.

W przywołanej sprawie wszyscy zainteresowani widzą tylko kłopot. Ta sprawa nie jest dla mnie nowa. Gdy byłem prezydentem planowałem po wybudowaniu obwodnicy miasta, która miała stać się drogą krajową, przejąć jako gmina ulice biegnące środkiem miasta, będące dotychczas drogą krajową oraz jego główną osią komunikacyjną. Uważałem, że trzeba je przebudować, a pozyskane tereny udostępnić prywatnym przedsiębiorcom. W ten sposób miasto zyskałoby coś w rodzaju centrum, którego nigdy nie miało i duże wpływy do budżetu, a mieszkańcy atrakcyjny teren dla rekreacji, zakupów i spotkań. Dla mnie to był nie kłopot, a szansa. Teraz okazuje się, że ciąg tych ulic jest jak gorący kartofel, który przerzucają między sobą trzy szczeble samorządu. Przy czym nikt nie myśli o współpracy, ale tylko o tym, jak nie dać sobie wcisnąć tych dróg do utrzymania. Szczególnie smuci i dziwi mnie zachowanie samorządu Stalowej Woli. Rozumiem, że powiat, który samorząd województwa chce uszczęśliwić tym ciągiem ulic ma najmniej tu do czynienia. Niepokoić jednak musi brak współpracy samorządu województwa z samorządem miasta. Problem jest wspólny i wspólnie powinien być rozwiązany. Taka była przecież jedna z głównych idei powołania samorządu gminnego, a potem wojewódzkiego. W tej sprawie z tej idei współpracy różnych szczebli samorządu nic nie wynika. Jak widać jest odwrotnie. Metodą działania jest nie rozwiązanie problemu, a pozbycie się go. Sukces polega na tym, jeśli przerzuci się ten problem na sąsiada albo na inny szczebel samorządu. Zatem nie musimy wydawać swoich pieniędzy i mamy święty spokój- czytamy na Facebooku Andrzeja Szlęzaka.

Będziemy przyglądać się tej sprawie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jkl

A nie przyda się wam reprezentacyjna aleja w mieście? Jest gdzie zorganizować wyścig albo pochód.Po co to zwężanie.

wopin

Nie macie pieniędzy ??
Weźcie dofinsowanie na „ inwestycje „ kolejna matoly rządzące

~BillG

Znaleziono dowód, że szczepionki posiadają mikrochip.

Weźcie monetę 1 gr i przyłóżcie ją odpowiednią stroną do szczepionki. I co???

Było słuchać rad forumowiczów i się nie szczepić. Teraz będziecie sterowani przez Billa.

Rozpowszechniajcie to na FB, żeby ostrzec nieuświadomionych.

~Zeus

Lepsze drogi niż oczko prezesa które wy pisiory macie w głowie smiech2

~Kierowca

Drogi to oczko w głowie Totalnych.
Moze tylko te z Zachodu na Wschód?

~aborygen

Ortograw ,co się trzepiasz przeciesz to był celowy błąt ortograficzny

~ortograf

Czeba zacząć luciom tuc do gowy słowniki polszczyzny i robić ekza miny na uszywanie indernetu. Albo automat, chcesz coś napisać, musisz wrzucić złotówkę. Funduszę przeznaczą się na naukę etyki w szkołach zamiast religii.

~Zbereźny

Czeba zrobić bramki na tej drodze jak na autostradzie lub zrobić winety elektroniczne a zyski przeznaczyć na 4 ligową Stalufke

~Kibic

Lucek mugby pomyśleć coś dla kibicuw i zrobić wielki transparent wszyscy na mecz pozdro dla kumatych he he

~siwy

zaorać i postawić bloki tak potrzebne

art2deco

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach w Rzeszowie i już jest wesoło. Może Warchol z Braunem cos zaproponują Stalowej Woli,,,

~patol.

taaakom duzom siłke na całym jednym pasie bysmy chciały. i piaskownice dla bombelkow od górki az po katedre. my juz sie wynosimy z tego pieknego betonowego miasta ale bedziemy odwiedzac babcie i wtedy skorzystamy.

wyborca

Pomysł Szreka nie jest nowy, zawsze byłem przeciwko takiemu rozwiązaniu, ale może to nie jest głupi pomysł?

Droga zyskuje drugi pas dopiero na Ozecie na Energetyków aż do górki. Aby nie wprowadzać chaosu, to trzeba by zaorać 2 pasy na całym tym odcinku. Z której strony? I ile faktycznie zyskamy miejsca pod nowe inwestycje? I kto tu zainwestuje? Ilość aut rośnie w takim tempie, że po zwężeniu drogi za kilka lat będziemy ją poszerzać i burzyć budynki.

Więc trzeba podejść do tematu, patrząc w przyszłość.

~Krystek

Dziecko rozumie, że ta droga należy teraz do gmin.

~Mohikanin

do Adam

Albo bułmistsz jak go do Wałszawy nie porwą smiech2

las

Tak ma zostać bo po zmianie nie będzie aleja tylko uliczka .Budować nie ma co bo Stalówka się wyludni .tylko jeszcze w Charzewicach bloki.

~Ojciecmateusz

Ja ją wezmę jak nie chcą .

~Ojciecmateusz

Ja ją wezmę jak nie chcą .

~jan

.... nie tak dawno czytaliśmy peany o ,,świetnej" współpracy miasta i powiatu, teraz może pan Nadbereżny zapewni nas o ,,świetnej" współpracy z zarządem województwa, ciepło wypowie się dobroci jaką na Stalową Wolę zsyła pan Ortyl .....

~mieszkaniec

Zdanie pana Szlęzaka znamy.
A lokalny SPS milczy w tej sprawie?
Nie są zaniepokojeni?
Może koniecznie protest trzeba będzie zrobić w tej sprawie albo połazić buciorami po pomnikach.

~brat

Już się trolle i hejterzy opozycji uruchomili...
co za motłoch nic tylko te nienawistne komentarze wypisują

~Adam

Mohikanin. Masz rację, ale za niedługo nie będzie już płezydęt tylko burmistrz.

~www

retok: Nie zaorać, tylko dostosować całościowo układ komunikacyjny do realiów. Obecnie masz odcinki, gdzie cały układ drogowy to 8 równoległych pasów (np. na wyskokości stokrotki dwie jezdnie alei + dwie jezdnie zbiorcze równoległe). To jest oderwane od rzeczywistości. Nikt już nie projektuje tak dróg przez centrum miasta, bo to nie działa. Możesz sobie pojechać do znacznie większych miast (w kraju czy za granicą), gdzie osób do centum dojeżdża kilkadziesiąt razy więcej i zobaczyć jak przeprojektowywany jest układ drogowy w centrum.

~kicia

Dlaczego wiadosci lokane podawane są na fesjglupu a nie polskim portalu ja nie mam tam konta ,i nie zamierzam tam zakladac , a napedzac konto ; cukiernikowi ....

~Mohikan

Jarek, Lucek, co to za obrzydliwe ocieplanie wizerunku pisowców . To jest poprostu płezydęt

~Adam

Drogę zaorać i niech Lucek posadzi tam 5000 drzew, które wyciął.

~xxx

Skoro nikomu nie potrzebna to zaorać tę drogę. Popieram. Macie obwodnicę to jeździjcie obwodnicą.

~retok

www, aleś wymyślił ! zaorać drogę i zrobić park ! takie DWUPASMOWE drogi powinny być standardem dla wszystkich głównych ulic w mieście. Dzięki temu brak korków i układ komunikacyjny w mieście jest o wiele przyjaźniejszy.

Ja bym raczej się zastanawiał, jak z tej drogi zrobić TRZYPASMÓWKĘ. Np. zaorać więcej niepotrzebnej zieleni.

Łąki kwietne do lasu! To jest miasto nie park narodowy.

~TylkoZKS

Drogę należy sprzedać, pieniądze przeznaczyć na spłatę długów miasta. Można też na niej zrobić stragany dla Wietnamczyków żeby sprzedawali majtki i skarpetki, odpowiednio opodatkować i zyski przeznaczyć na spłacanie zadłużenia i pensje dla działaczy Stalówki.

~www

Najlepszym rozwiazaniem byloby przejecie tej drogi przez miasto i w przyszłoście przerobienie całego układu komunikacyjnego. Dzisiaj mamy dwe dwupasmowe jezdnie, oraz po obydwu stronach drogi dojazdowe do tej głównej drogi. W dodatku spory pas trawy miedzy nimi. Tego jest za dużo i spokojnie można by uwolnić ogromny teren w centrum miasta, część przeznaczyć na budynki mieszkalno usługowe, część na parki i zieleńce. To samo można by zrobić z KEN jak zostanie wybodowana obwodnica po śladzie ul. Przemysłowej

Jeżeli przemie to powiat lub co gorsza województwo, to można zapomnieć o tworzeniu tu miejskiej, przyjaznej przestrzeni.

Natomiast jak patrzę jak urbanistycznie miasto podchodzi do planowania przestrzeni to nie mam złudzeń, że coś fajnego tam powstanie.