Zaprezentowano Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Image

W piątek w południe w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano nowy, 10- łóżkowy oddział szpitalny. Jak wyglądają sale i jaki sprzęt będzie ratował życie mieszkańców powiatu?

O trudach powstawania nowego miejsca, tak bardzo potrzebnego tym najciężej chorym, opowiedział pełniący obowiązki dyrektora szpitala Andrzej Komsa.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli usytuowany jest na I piętrze Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego. Sprzęt o wartości 1 mln 385 tys. 109 zł zakupiony został już w 2017 roku ze środków przekazanych z rezerwy budżetowej. Są to: pompy infuzyjne, aparat USG, monitor medyczny, defibrylator, aparat do terapii nerkozastępczej, łóżka dla pacjentów, respiratory. Wniosek o dofinansowanie zakupu pozostałego potrzebnego sprzętu medycznego został złożony w 2021 roku przez starostwo. Mowa tu o kwocie 2 mln 66 tys. zł 748 zł. Na decyzję o przydzieleniu pieniędzy powiat jeszcze czeka.

Roboty budowlane na nowym oddziale zakończono wiosną 2021 roku. Koszt to około 4 mln 328 tys. zł. Przeprowadzone zostały przez rzeszowską firmę, a objęły wykonanie: ścianek działowych, sufitów podwieszanych i płytek podłogowych, a także montaż wykładzin podłogowych i ściennych, dostawę i montaż drzwi wewnętrznych, montaż odbojoporęczy na korytarzach oraz narożników, jak również wykonanie: instalacji c.o., c.t. i chłodu, instalacji wod- kan, instalacji elektrycznych, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, instalacji gazów medycznych oraz dostawę i montaż kolumn anestezjologicznych. Na oddział 29 czerwca dostarczone zostaną meble medyczne i wózki medyczne o wartości 390 tys. zł brutto. 14 tys. kosztuje wykonanie rolet, oklejenie szyb i oznakowanie pomieszczeń. Warto wspomnieć, że meble do biur, gabinetów pokoi lekarskich i pielęgniarskich na OAiIT (50 sztuk elementów na wymiar) wykonał pracownik szpitala Mirosław Biszczak.

Realizacja prac możliwa była w większości ze środków pochodzących z kredytu inwestycyjnego udzielonego szpitalowi na kwotę 4 mln 700 tys. zł. Wciąż brakuje około 160 tys. zł na mniejsze elementy wyposażenia.

Oddział jeszcze nie pracuje. Dziś mieliśmy okazje wziąć udział w prezentacji.

- Oddział powstał w roku 1993 i miał być w tym miejscu maksymalnie 2-3 lata. Później mieliśmy się przenieść w inne miejsce i od wielu, wielu lat proces ten był przesuwany. Mimo tylu trudności, nerwów, z pełnym szacunkiem, muszę podziękować tym wszystkim, którzy podjęli tę trudną decyzję, mimo tego, że jest tak ciężko, bo cała ochrona zdrowia w Polsce nie należy do tych działów, do których przelewa się pieniądze i że nie jest łatwo te pieniądze zdobyć, byliśmy po kilkunastu przetargach, ale dzięki wielu osobom udało się ruszyć już w tę naszą drogę- mówił kierujący oddziałem AiIT lek. Aleksander Zieliński - Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jak zapewnia szef oddziału „skok” między tym co było, a jest, naprawdę jest potężny. Zmiany, nawet dla laika, są widoczne gołym okiem. Przede wszystkim dwukrotnie zwiększyły się możliwości leczenia, bo w starym miejscu było 5 łóżek, a obecnie jest ich 10. Oddział jest specyficzny i różni się od innych tym, że przebywają tam pacjenci w najcięższych stanach i chorobami, które leczone są na wszystkich innych oddziałach, dlatego trzeba najlepszego sprzętu i wyjątkowego personelu medycznego. Praca jest trudna i stresująca. Tutaj trwa nieustanna walka o życie. Tę walkę można wygrywać mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt.

Starosta Janusz Zarzeczny przypomniał, że o tym oddziale mówiło się od lat, a teraz on staje się faktem. Zapewnił też, że pojawi się więcej sprzętu i że wiele się zmieni jeszcze do końca wakacji. Powiat nie idzie po minimalnej linii i chce zapewnić naszym medykom najlepsze wyposażenie. Wyjaśnił też, że 10 stanowisk w czasach, gdy mamy chociażby COVID, będzie wykorzystywanych i Stalowa Wola do sytuacji ekstremalnych będzie dobrze przygotowana.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Radio Zet

Chyba czas garnitur zmienić , bo się dobrze powodzi na tym przecinaniu wstęg

~Polak

Widzę że niektórzy się tu lansują i będą startować na prezydenta. Fajnie się "wycierać" nie swoimi pieniędzmi.
Interesuje nas który coś dał ze swoich pieniędzy.

~a co tam

Starosta weżmie pożyczkę, Prezydent wyemituje obligacje i będzie na wyposażenie oddziału. Trzeba mieć pomysł. na rozwój miasta i funkcjonowanie lecznicy.

~Stalowianka

Do boby......Te nogi są z gliny.

~boby

Weber postawił Stalową na nogi !!!

~lili

tych pięciu w maskach z pierwszego zdjęcia to są wszyscy anestezjolodzy? Tak mi trochę obco wyglądają!

~Podatnik

Puki nie zmieni się podejście personelu do chorych , będzie to wyglądać jak Weber na zdjęciuumiech

~Sasin

Weber już nic ci nie pomoże ,partia się kruszy .

~Janek

Wakacje ma dżentelmen po napisaniu ustawy o pierwszeństwie pieszych na jezdni, którego sam nie rozumie.

~kolio

Czy może ktoś zna nowy adres Filii Ministerstwa Infrastruktury w Stalowej Woli w którym pracuje pan Weber? Przecież jest to skandaliczne by każdego nieomal dnia urzędnik tej rangi był pod ręką starosty czy prezydenta i ich obsługiwał. Kiedy on jest w pracy realnej, czy może wówczas gdy wpada po kolejne tekturki? Widać, że ten stołek jest całkowicie zbyteczny w strukturze resortu bowiem bez jego obecności też ten resort funkcjonuje. Pytam dlatego, że ja opłacam ze swoich podatków tego dżentelmena.

~Rafciu

Rafałek wręczył kartonik z kwotą na most i przygonił do szpitala wręczyć kolejny. Typowy partyjny działacz. Podnosi w sejmie rączkę za zwiększaniem podatków różnych, opłaty paliwowej i inne a później rozdaje nasze pieniądze jako święty Mikołaj! Ale czas lasu się kończy.

~Ppp

Weber tylko lans na Stalowej Woli. On kiedyś pracuje?

~Stalowianka

I co z tego jak lekarze stalowowolscy mają chorych w d.........