Zaprezentowano Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Image

W piątek w południe w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano nowy, 10- łóżkowy oddział szpitalny. Jak wyglądają sale i jaki sprzęt będzie ratował życie mieszkańców powiatu?

O trudach powstawania nowego miejsca, tak bardzo potrzebnego tym najciężej chorym, opowiedział pełniący obowiązki dyrektora szpitala Andrzej Komsa.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli usytuowany jest na I piętrze Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego. Sprzęt o wartości 1 mln 385 tys. 109 zł zakupiony został już w 2017 roku ze środków przekazanych z rezerwy budżetowej. Są to: pompy infuzyjne, aparat USG, monitor medyczny, defibrylator, aparat do terapii nerkozastępczej, łóżka dla pacjentów, respiratory. Wniosek o dofinansowanie zakupu pozostałego potrzebnego sprzętu medycznego został złożony w 2021 roku przez starostwo. Mowa tu o kwocie 2 mln 66 tys. zł 748 zł. Na decyzję o przydzieleniu pieniędzy powiat jeszcze czeka.

Roboty budowlane na nowym oddziale zakończono wiosną 2021 roku. Koszt to około 4 mln 328 tys. zł. Przeprowadzone zostały przez rzeszowską firmę, a objęły wykonanie: ścianek działowych, sufitów podwieszanych i płytek podłogowych, a także montaż wykładzin podłogowych i ściennych, dostawę i montaż drzwi wewnętrznych, montaż odbojoporęczy na korytarzach oraz narożników, jak również wykonanie: instalacji c.o., c.t. i chłodu, instalacji wod- kan, instalacji elektrycznych, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, instalacji gazów medycznych oraz dostawę i montaż kolumn anestezjologicznych. Na oddział 29 czerwca dostarczone zostaną meble medyczne i wózki medyczne o wartości 390 tys. zł brutto. 14 tys. kosztuje wykonanie rolet, oklejenie szyb i oznakowanie pomieszczeń. Warto wspomnieć, że meble do biur, gabinetów pokoi lekarskich i pielęgniarskich na OAiIT (50 sztuk elementów na wymiar) wykonał pracownik szpitala Mirosław Biszczak.

Realizacja prac możliwa była w większości ze środków pochodzących z kredytu inwestycyjnego udzielonego szpitalowi na kwotę 4 mln 700 tys. zł. Wciąż brakuje około 160 tys. zł na mniejsze elementy wyposażenia.

Oddział jeszcze nie pracuje. Dziś mieliśmy okazje wziąć udział w prezentacji.

- Oddział powstał w roku 1993 i miał być w tym miejscu maksymalnie 2-3 lata. Później mieliśmy się przenieść w inne miejsce i od wielu, wielu lat proces ten był przesuwany. Mimo tylu trudności, nerwów, z pełnym szacunkiem, muszę podziękować tym wszystkim, którzy podjęli tę trudną decyzję, mimo tego, że jest tak ciężko, bo cała ochrona zdrowia w Polsce nie należy do tych działów, do których przelewa się pieniądze i że nie jest łatwo te pieniądze zdobyć, byliśmy po kilkunastu przetargach, ale dzięki wielu osobom udało się ruszyć już w tę naszą drogę- mówił kierujący oddziałem AiIT lek. Aleksander Zieliński - Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jak zapewnia szef oddziału „skok” między tym co było, a jest, naprawdę jest potężny. Zmiany, nawet dla laika, są widoczne gołym okiem. Przede wszystkim dwukrotnie zwiększyły się możliwości leczenia, bo w starym miejscu było 5 łóżek, a obecnie jest ich 10. Oddział jest specyficzny i różni się od innych tym, że przebywają tam pacjenci w najcięższych stanach i chorobami, które leczone są na wszystkich innych oddziałach, dlatego trzeba najlepszego sprzętu i wyjątkowego personelu medycznego. Praca jest trudna i stresująca. Tutaj trwa nieustanna walka o życie. Tę walkę można wygrywać mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt.

Starosta Janusz Zarzeczny przypomniał, że o tym oddziale mówiło się od lat, a teraz on staje się faktem. Zapewnił też, że pojawi się więcej sprzętu i że wiele się zmieni jeszcze do końca wakacji. Powiat nie idzie po minimalnej linii i chce zapewnić naszym medykom najlepsze wyposażenie. Wyjaśnił też, że 10 stanowisk w czasach, gdy mamy chociażby COVID, będzie wykorzystywanych i Stalowa Wola do sytuacji ekstremalnych będzie dobrze przygotowana.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Febo

Ihaha Ihaha.......

~Ferdek

Koń...... By się uśmiał....... A może i nie................

~Grzegorz

Mam pytanie Otóż ta pseudosekretareczka to jakie ma wykształcenie Bo przy tej kasie jaka dostaje to powinna mieć co najmniej doktorat

~Czesiek

A ludzie którymi otaczał się cz.... niech lecą za nim Tych wszystkich których miał obok siebie i których sobie powołał Niech zabiera ich tylko niech oddadzą kasę Szpitalowi która wydarli

~Ferdek

Wreszcie coś dobrego się dzieje

~Klasak

Połowa zdjęć do śmietnika, bo uja widać przez tych pisich lansjerów smiech2

~warte uwagi!

A Rafałowi nic nie dali do przecięcia? Wielka gafasmiech2

~rstsr

tz.eutanazjalisci

~Zenia

Na zielona trawę to nagroda Niech oddadzą to co wydarli ze szpitala oraz niech poniosą kary finansowe i dyscyplinarne Przez nich szpital jest w niesławie i śmieją się ludzie

~Edek

Ekipia czajki na zielona trawę

~Norek

W czerwonych pantalonach to lata taki po szpitalu i myśli że świetnie wygląda Ale kurde niet go na fotach Czyżby już go nie było O kurde....

~Marek

Nigdzie tak nie było żeby osoba która podpisała listę obecności w danym miejscu poszła wykonywać pracę zarobkową w innym Czegoś tu nie rozumiem. Bo gdzie był organ nadzorujący Czyli ktoś z ten stan rzeczy odpowiada I to nie jest blachostka tylko bardzo poważna sprawa

~Vera

Niech oddadzą kasę te osoby co miały podwójnie płacone czyli za etat i w tym samym czasie szły szczepić Oj dużo kasy to szpital kosztuje Więc pociągnąć do odpowiedzialności i je i te co na to pozwoliła Karygodne oczywiście myślę o odpowiedzialnosci finansowej i już szpital odzyska duża kase Te sprawę proszę wyjasnic

~Ula A.

A kiedy konkurs na babkę klozetową tego sroca przy LO? Czy musi być z PiSu?

~Zefir

W czerwonych pantalonach hahaha a no je taki ale tu go nima

~Jarek

Ten dług państwa to robią nieroby dziecioroby Zabrać 500plus i resztę kasy za darmo co dostajo

~fopa

"Daria" ty pierwszy raz w życiu ujrzała homo sapiens i zagadnęła a on się ozwał i zechciał po ludzku z tobą pogadać? Niesamowite odkrycie, ja też się cieszę, że ty taka happy. O szczęście niepojęte sam pan minister pogawędził ze mną... Teraz ty będziesz mój i masz mój głos? Jak człowiekowi mało trzeba do szczęścia! Dario ta twoja radość zamienia się za twoimi plecami z każdym rokiem w koszmar długów, ktore dzieki m. innymi temu panu ministrowi przysporzyły ci aż 44 tys. zł/osobę. Tak tyle będziesz musiała już spłacić ale przecież ty i minister wcale nie kończą swej misji. Ty nadal będziesz się cieszyć na sam widok persony a pan minister będzie zaciągał dla ciebie, mnie, twoich bliskich kolejne zobowiązania byś żyła w ułudzie dobrobytu i niepojętego szczęścia. Na koniec roku bieżącego dług państwa wyniesie 1,5 bln. złotych. Ta kwota musi być spłacona, jak myślisz kto ją będzie spłacał, ten co go zaciąga czy my wszyscy? Gdy odpowiesz sobie na to pytanie nie potrzebne będą różowe okulary. Ludzki chłop?

~Zło

Będę ten zły i zapytam gdzie serduszka... a no tak, da się bez czterookiego w czerwonych pantalonach.

~Kolo

Zobaczymy w jesieni............ Czy krytycy nadal będą aktywni

~Stach

Ten oddział jest bardzo potrzebny Więc dobrze ze go powiekszaja

~Mądry

Czyż matura jest wyznacznikiem wartości człowieka???? To skąd się wzięło powiedzenie:Nie pomogą doktoraty jeśli człowiek chamowaty.

~ssmiech

Czy aby wszyscy na tych zdjeciach maja matury?

~Cidi

Szalety są potrzebne bo co potem niespodzianki w klatkach

~Hmmmm

To ten kibel ma złote gody....... Z budynkiem obok....

~Zyta

Mówił dziad do obrazu a obraz ani razu.....

~Karol W.

A kiedy niedoszły kibel przy LO i szpitalu zniknie? To już 50 lat ma?

~Karol W.

A kiedy niedoszły kibel przy LO i szpitalu zniknie? To już 50 lat ma?

~Uriah Heep

Ta ambona we Florianie to nie był zabytek?

~Gleason

Hanka, w Polsce nic nie działa...Jesteśmy Dziady cd.

~mieszkaniec

Pewnie E2RDS Bbo on poluje na dziką zwierzynę.