Uchroń się przed mandatem za używanie telefonu na przejściu dla pieszych

Image

Czy w Stalowej Woli, podobnie jak w Poznaniu, powinno się wprowadzić pewne udogodnienia dla pieszych?

Od 3 tygodni obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Za niedostosowanie się do nich grożą nam konsekwencje finansowe. Radny Dariusz Przytuła proponuje rozwiązanie, które przypomni pieszym o ich nowym obowiązku.

1 czerwca br. weszły w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. Największa zmiana dotyczy pieszych, którzy wchodząc na pasy mają pierwszeństwo przed pojazdem. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, kierowcy grozi mandat w wysokości 350 zł i 6 punków karnych. Kierujący pojazdem zbliżając się do pasów jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się już na tym przejściu lub do niego dopiero zmierzającego.

Kolejna zmiana dotyczy samych pieszych. Został wprowadzony zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Za takie wykroczenie możemy zostać ukarani grzywną od 20 do nawet 500 zł! Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z ich przestrzegania.

Radny Dariusz Przytuła złożył wniosek do urzędu miasta w sprawie wykonania testowych napisów przed pasami informującymi o zakazie używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych. Taka akcja informacyjna prowadzona jest m.in. w Poznaniu.

Koszt wykonania napisów nie byłby duży. Jeśli miałoby to uchronić kogoś przed wypadkiem, bądź nawet mandatem, to może warto i u nas wypróbować takie rozwiązanie? Piszcie w komentarzach co uważacie na ten temat?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
wyborca

Google Glass - projekt upadł - ale jak ktoś hipotetycznie ma taki gadżet to też zapłaci karę?

~LUCJUSZ

DOBRY POMYSŁ

panpikuss

@hehe czemu akurat on? przecież on ma tam tyle do gadania co my tutaj; dostal fuchę z pomazania Lukrecjusza, któremu konsekwentnie wchodził przez lata w wiadomo co. Jego rola w (nie)rządzie, kończy się na szczerzeniu buzi do reporterów, na otwarciu kolejnych, dziesieciometrowych odcinków szutrówki na różnych zadupiach

~Lahaha

Ja bym namalował napis. Sprawdź czy masz buty do pary smiech2

~hehe

Dajcie spokój. Nieprawdopodobną głupotą było wprowadzenie tych przepisów. Weber powinien zastanowić się kilka razy nad każdą śmiercią. I pewnie kiedyś będzie musiał. Wzorował się nad "zachodem"? Tylko tam nie ma malowania pasów w dowolnym miejscu, przemyślane są przejścia dla pieszych i rowerów, nie ma możliwości wyskoczenia rowerzysty czy pieszego tuż przed samochód.

~Masakra

ttt tam gdzie są ścieżki rowerowe i tak rowerzyści jadą jezdnia(nie wszyscy ale jednak jeżdżą). A chodnikiem jak dla mnie sobie jeździj tylko pamiętaj że na chodniku to Ty jesteś gościem, i jedz ostrożnie i nie używaj dzwonka na pieszych. Można powiedzieć przepraszam poprostu kulturalnie. A jak się nie podoba to planuj trasę na około ścieżkami dla rowerów. Zwykły pieszy nie jest winien temu że Tobie ścieżki nie wybudowano.

~Masakra

A ja uważam że jak ktoś będzie miał wzrok skupiony w telefon to i tak nie zauważy napisu na bilbordzie. Ale jeśli ma to komuś uratować życie to należy napisać że pieszy/rowerzysta też ma obowiązek zachować ostroznosc i ocenić czy może bezpiecznie skorzystać z przejscia/przejazdu. I należy jeszcze napisać że zanim wejdziesz na jezdnie to się rozglądnij w lewo prawo i lewo bo przedszkolaki są rozsądniejsze od nie jednego zdrowego dorosłego niestety. Teraz billboard ma chronić niechronionych uczestników ruchu, zamiast oni sami dbać o bezpieczeństwo. Ciekawe co ich będzie miało chronić następne. Ale cóż zawsze to jakaś edukacja pieszego/rowerzysty.

~cst

Standard. Bezpieczeństwo to tylko ładnie brzmiąca wymówka, a jeśli ma jakieś znaczenie, to drugorzędne. Kontrole mają dawać dochód, a nie przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa. Z takim zamysłem tworzy się takie coraz bardziej niedorzecznie brzmiące przepisy. Ale co się dziwić, kiedy premierem jest bankster.

~ttt

Zrób wszędzie ŚCIEŻKI ROWEROWE, a nie jezdnię tak wąską na której ledwo mijają się dwa samochody (czasem jeżdżą i ciężarowe), wtedy my rowerzyści ZJEDZIEMY z Twojego chodnika, o drogi czcigodny pieszy.

~www

A jak ktoś ma rozrusznik serca, który jest przecież urządzeniem elektronicznym, to co...???

~Nikodem

A co z rowerzystami używającymi telefonów w trakcie jazdy i wyjeżdżającymi z impetem zza rogów budynków???Należy też pamiętać o tych, którzy jeżdżą po chodnikach. Zwłaszcza rozwrzeszczeni małolaci. Są przewidziane jakieś nagrody ???