Dzięki tym kwiatom każdy będzie zazdrościł ci ogrodu. Sprawdź

Image

Piękny ogród to największa ozdoba każdego domu. Wielobarwne kompozycje roślin i intensywne zapachy kwiatów są nieodłącznym elementem lata, ale żeby ogród rzeczywiście cieszył zmysły, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Pierwszym krokiem jest wybór kwiatów. Jakie rośliny będą prezentować się najlepiej? Które gatunki warto zasadzić w swoim ogrodzie? Podpowiadamy.

Kiedy planować sadzenie kwiatów?

Większości roślin nie można sadzić w dowolnym momencie. Kiedy więc zacząć zastanawiać się na nad zakupem sadzonek, cebulek i nasion? Przeważnie kwiaty sadzimy wiosną i jesienią, ponieważ to właśnie wtedy na zewnątrz panują optymalne warunki. Podłoże należy odpowiednio przygotować poprzez nawożenie i oczyszczanie. Trzeba również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między zasadzanymi roślinami. Odstępy powinny być dostosowane do rozmiarów, jakie kwiaty osiągną po wyrośnięciu. Sadzonki i cebulki kwiatowe tuż po umieszczeniu w ziemi należy obficie podlać . Istotna jest także jakość sadzonek i bulw. Nie powinny być na nich widoczne oznaki chorób lub uszkodzeń. Najlepiej więc kupować je w sprawdzonych źródłach. Dobra hurtownia cebulek kwiatowych to w tym przypadku podstawa.

Lawenda

Jakie kwiaty dobrze zaprezentują się w ogrodzie? Pierwszą propozycją jest lawenda. To ona wprowadzi wyrazisty akcent fioletu. Ta niezwykle piękna roślina ozdobna rośnie w zwartych kępkach osiągających wysokość do 50 cm. Doskonale sprawdzi się na skalniakach, w rabtach i na tarasach. Jej intensywny zapach przyciąga pszczoły, a jednocześnie odstrasza komary i mszyce, dzięki czemu wieczorny odpoczynek w ogrodzie jest bardziej komfortowy. Lawenda rośnie w miejscach nasłonecznionych. Nie lubi kwaśnej ziemi i wymaga regularnego przycinania. Zabieg skracania gałązek należy przeprowadzać w pierwszym roku wzrostu, a potem co roku tuż po zakończeniu pory kwitnienia. Dzięki temu krzew wypuści wiele pędów. Lawenda cieszy oko, ale ma jeszcze jedną istotną zaletę - odstrasza mole. Warto więc ją zasuszyć, a potem umieścić w szafie.

Kocimiętka

Kocimiętkę łatwo pomylić z lawendą. Ma bowiem kłosowaty kształt i kolor zbliżony do fioletu. Jest jednak łatwiejsza w pielęgnacji i odporna na niskie temperatury. Wymaga dużej ilości światła, dzięki czemu kwitnie przez całe lato i szybko się rozrasta. Jeśli koty są częstymi gośćmi w ogrodzie, trzeba być jednak ostrożnym. Nazwa tej rośliny nie wzięła się znikąd. Jej zapach rzeczywiście przyciąga czworonogi, które mogą wyrządzić wiele szkód w kwiatostanach.

Begonia

Kocimiętka kwitnie od czerwca do września, ale to jeszcze nic w porównaniu z begonią. Ten gatunek należy do prawdziwych rekordzistów. Kwiaty begonii pojawiają się od wiosny do późnej jesieni i mają rożne barwy. Begonie zazwyczaj najlepiej rosną w miejscach zacienionych na żyznej glebie.

Piwonia

Jeśli nie lubisz zmieniać aranżacji rabatek każdego roku i zależy ci na szybkim, komfortowym rozwiązaniu, zasadź piwonie. Te kwiaty mogą rosnąć w tym samym miejscu nawet kilkanaście lat. Występują w wielu wariantach kolorystycznych, a poszczególne odmiany różnią się także kształtem liści i kwiatów. Rośliny te powinny być umieszczane na stanowiskach nasłonecznionych, ewentualnie półcienistych. Piwonie zasadniczo dobrze radzą sobie na każdej glebie i osiągają spore rozmiary. Na metrze kwadratowym powinny znaleźć się więc maksymalnie dwie rośliny.

Jeżówka

Jeżówka to kolejna roślina o długim okresie kwitnienia. Jej kwiaty, podobnie jak w przypadku kocimiętki, pojawiają się od czerwca do września. Lubi mocno nasłonecznione miejsca i lekko kwaśną ziemię. Swoją nazwę zawdzięcza okrągłemu stożkowi przypominającemu nieco jeża.

Róże pienne

Róże to najszlachetniejszy gatunek wśród kwiatów. Najczęściej spotykane są krzewy różane, ale coraz większą popularnością cieszą się także róże pienne. I nic dziwnego, ponieważ wyglądają nie tylko pięknie, ale i oryginalnie. Niestety ich pielęgnacja jest dość wymagająca. Trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu i o osłonięciu roślin na zimę, ponieważ źle znoszą niskie temperatury. Widok kwitnących pąków z pewnością zrekompensuje jednak każdą niedogodność związaną z ich pielęgnacją. Wyglądają naprawdę pięknie!

Kwiaty to najpiękniejszy dar natury dla ludzi. Jeśli lubisz patrzeć jak z tygodnia na tydzień rozrastają się, by tworzyć wielobarwne żywe mozaiki, czas pomyśleć, które gatunki wybrać do swojego ogrodu. Jesienne sadzenie zbliża się przecież wielkimi krokami…

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =