Rozbudowa Jedenastki i SLO. Czy jest to zasadna decyzja?

Image

Niedawno pisaliśmy już o planach rozbudowy popularnej w Stalowej Woli szkoły podstawowej z ulicy Wojska Polskiego. Miasto zaplanowało ogłoszenie przetargu w czerwcu br. Inwestycja będzie realizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”.

Podczas sesji Rady Miasta dyskutowano na temat tego pomysłu. Czy w dobie niżu demograficznego rozbudowa placówek edukacyjnych ma póki co sen?

- Rozbudowa szkoły podstawowej numer 11. Chciałem zapytać, jak ta inwestycja ma się w korelacji ze zmniejszającą się liczbą uczniów Stalowej Woli i czy faktycznie jest to rozsądne? Tutaj moje pytanie jest takie, jaka jest różnica w liczbie uczniów pierwszych klas na przestrzeni ostatnich 2- 3 lat. Czy ma pan prezydent takie informacje? Po prostu czy jest to zasadne- pytał Damian Marczak.

Radna Agata Krzek uważa, że rozbudowa szkoły jest wręcz konieczna ze względu na poprawę warunków, w jakich obecnie muszą się uczyć uczniowie.

- Szczególnie w podziemiu są to bardzo małe sale lekcyjne, niespełniające warunków. Tutaj pytają radni o przyrost naturalny Stalowej Woli. Nie mam takich dokładnie danych, ale tych dzieci danego rocznika raz jest więcej, raz jest mniej i ta potrzeba rozbudowy tej szkoły rzeczywiście zachodzi, głównie dla uczniów liceum. Tam chodzi też o dwuzmianowość, żeby zejść z tej dwuzmianowości, to w rzeczywistości ułożenie planu lekcji, to podział na grupy. Czasem ułożenie planu lekcji, jeżeli chodzi o tę osobę, która to robi, graniczy z cudem, więc ja uważam, że jak najbardziej ta rozbudowa jest potrzebna- przekonywała Agata Krzek.

W dyskusji udział wziął również prezydent Stalowej Woli. Przyznał, że zmiany na lepsze mają dotyczyć głównie Liceum Samorządowego.

- Występuje pewien konflikt, jeśli chodzi o podział sal dotyczący możliwości korzystania z sal specjalistycznych, tych, które są w podziemiach. Jeżeli patrzymy na spadający nabór w szkołach, ze względu na demografię, chociaż na pewno nie dotyczy to i Szkoły Podstawowej numer 11 i Liceum Samorządowego. Wręcz przeciwnie, na pewno te szkoły mogłyby przyjąć więcej uczniów, dlatego, że mają też profile klas, które nie podlegają rejonizacji i często mogą też zaprosić uczniów spoza Stalowej Woli. Tak się dzieje też w Liceum Samorządowym, że bardzo duża liczba uczniów jest tak naprawdę mieszkańcami okolicznych powiatów, więc wybudowanie tego nowej nowego skrzydła jest stworzeniem nowych warunków i nowej jakości dla PSP 11, ale przede wszystkim jest też otworzeniem przestrzeni w Liceum Samorządowym. Nie można tych projektów jak gdyby rozdzielać- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent zachęcił radnych do zapoznania się ze statystykami o stanie oświaty, celem uzupełnienia wiedzy o sytuacji demograficznej miasta. Raport pokazuje również sytuację demograficzną poszczególnych szkół na terenie miasta Stalowa Wola, jeśli chodzi o dokładną liczbę uczniów. Dane znajdują się też na stronie gminy.

Prezydent przypomniał również, że niedługo będziemy mieć nowe osiedla mieszkaniowe, a co za tym idzie, prawdopodobnie przybędzie nam młodych obywateli. Jest więc szansa na wzrost liczby mieszkańców.

Przypomnijmy, że w ramach planowanej inwestycji powstanie trzypoziomowy budynek (dwa piętra i podpiwniczenie). Na parterze przewidziano dwie sale lekcyjne, salę dla przedszkolaków z przeszklonymi ścianami od strony korytarza oraz z wydzielonymi WC, gabinety, pokój nauczycielski i dyżurka. Na pierwszym piętrze będzie mieścić się sześć sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt i tablice interaktywne, toalety, świetlica szkolna. Szatnie, pomieszczenia techniczne oraz sale zajęciowe znajdą się na poziomie „-1”. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawią się w nim windy. Budynek będzie miał powierzchnię ok. 1550 m2 i będzie miał kształt prostokąta z półokrągłą ścianą.

Pierwsze prace budowlane prawdopodobnie rozpoczną się na początku przyszłego roku. Ich finał powinien nastąpić przed rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024.

Zadanie nie mogłoby być realizowane gdyby nie wsparcie finansowe z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto pozyskało na ten cel 3,8 mln zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Jedziemy

36 uczniów w klasie. To rzeczywiście wymaga rozbudowy albo kasy ma korepetycje zeby dostać się na publiczne studia.
O prywatnych "elitarnych" kominach do palenia pieniędzy nie myślę.

~Ziomek

Potrzebna ta rozbudowa jak drugi pas obwodnicy.

~zasada?

Do STW
Kiedy Ty człowieku się rodziłeś.że tak piszesz.?!
Raczej Liceum zabrało sale uczniom Szkoły Podstawowej. Byli tacy Prezydenci ,którzy mieli parcie na tą Szkołę i stworzyli SLO.
I nie zabieraj głosu.

~Jeee

Pan radny Marczak chyba nie wie, że do SLO nie ma rejonizacji. Tam uczy się młodzież z całego powiatu i okolic. Klasy liczà 36 uczniòw. Ale tak jest jak wydaje się, że znam się na wszystkim.

~Kol

To są słowa wyrwane z kontekstu całej wypowiedzi nie widzę tam cudzysłowu,sesja rady miejskiej jest nagrana,a pseudo dziennikarze piszą co chcą i tak powstaje niepotrzebnie
hejt

ziuta

Nie twierdzę, że głos radnej Krzek jest zbędny. Ale jej słowa, zacytowane w artykule, przeczą regułom poprawnej polszczyzny. A co jak co, ale od polonistki można wymagać, by wysławiała się poprawnie.

~Do Ziuta

Dobrze, że pani Krzek zabrała głos w tej sprawie. Zależy jej na oświacie w mieście, chociaż jest dyrektorem w szkole powiatowej. Opozycja milczy, ponieważ rozbudowa 11 - tki spowoduje słabszy nabòr do LO KEN ( ulubionej szkoły drugiej polonistki) pani Butryn.

ziuta

Czy pani radna Agata Krzek, polonistka w końcu, mogłaby wysławiać się poprawną polszczyzną?

~P Jaki

~`Stw
Chciałem tylko przypomnieć, że Liceum powstało w budynku PSP 11 i to jakies 10 lat po jej otwarciu. I tu pojawia sie pytanie. Kto komu zabrał sale lekcyjne...... Pozostawie to be odpowiedzi.

~Stw

Gdyby podstawówka nie zabrała sal lekcyjnych Samorządowemu Liceum - to nie byłoby problemu ze zmianowością w szkole średniej.
I to nic, że w Liceum jest więcej uczniów niż w PSP 11.