Mamy nowy Dom Kultury. Wielkie otwarcie Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół”

Image

Musiało minąć wiele lat zanim mieszkańcy Rozwadowa doczekali się przywrócenia świetności RDK „Sokół”. W sobotę 12 czerwca 2021 roku odbyło się jego otwarcie. W uroczystości, oprócz władz miasta i województwa, jako goście honorowi, wzięły udział sokole rodziny, a także sympatycy i pielęgnujący pamięć o sokolej historii.

- 115 lat temu rozpoczyna się historia tego miejsca, kiedy „Sokół” tu, w Rozwadowie zaczyna inicjować działania patriotyczne, kulturalne, sportowe, działania, które swoim zasięgiem, swoją historią i oddziaływaniem, trwają do dzisiaj i w kulturze, i w sporcie, jak chociażby Klub Piłkarski „San” i wiele, wiele dobrych, pięknych inicjatyw, które z tego miejsca wychodziły. Ale niestety, czas powojenny, późniejszy, trudny czas, po tym jak przestała funkcjonować elita sprawił, że przez ponad 40 lat ten budynek stał niezagospodarowany i niszczał, a wiemy jak duże emocje budziło to wśród mieszkańców Rozwadowa. Tak bardzo więc się cieszę, że od kilku już miesięcy pracuje tutaj fantastyczny zespół młodych ludzi, doświadczonych, którzy z młodzieżą, dziećmi, starszymi kształtują nowy program artystyczny dla Rozwadowa i Stalowej Woli, że od nowa to miejsce żyje i będzie kształtować piękno, którego mieszkańcy Rozwadowa tak pragną. To też początek wielkiej rewitalizacji, która się tu wkrótce zacznie- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Nowy dom kultury pracuje już pełna parą, ale to dopiero dziś nastąpiło jego oficjalne przekazanie mieszkańcom. Po wystąpieniach obiekt został poświęcony przez proboszcza Fary ks. Jana Folcika. Potem zorganizowano przemarsz uczestników uroczystości w towarzystwie Orkiestry Dętej MDK oraz Zespołu Mażoretek „Różanki” RDK „Sokół” do Kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Tam odprawiona została Msza Święta, a po niej, na scenie plenerowej za świątynią przewidziano występ zespołów artystycznych RDK „Sokół” oraz przedstawienie muzyczne „Rozwadowski kram z piosenkami” w wykonaniu Chóru Kameralnego Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz solistów: Małgorzaty Rzepieli, Agnieszki Tomaszek, Pawła Bazana, Marka Piędzio w reżyserii Sylwii Świątek.

W sobotę miało też miejsce ważne wydarzenie. Do RDK „Sokół” przekazano symbol- kapsułę pamięci w postaci orła wyszytego na szkarłatnej tkaninie, wykonanego podczas zajęć rękodzielniczych w dawnym „Sokole”. Tę niezwykłą pamiątkę przechowywała przez lata Maria Rehorowska z nadzieją, że kiedyś orzeł wróci do swego macierzystego gniazda. Oprawionej tkaninie z orłem podczas uroczystości towarzyszyła asysta 54 Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej ZHP im. ppor. Bronisława Kochana.

I to właśnie Maria Rehorowska przez lata, najpierw jako radna miejska, a później zwykła mieszkanka Rozwadowa walczyła o „Sokoła”. W sobotę była niezwykle wzruszona, gdy biorąc udział jako gość honorowy mogła patrzeć na nową historię, która zatoczyła wreszcie krąg z tą starą.

- Jestem mieszkanką Rozwadowa. Trudno dzisiaj wyrazić wielką radość, przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu, że pozwolił mi dożyć takiej chwili. Proszę państwa, ksiądz Jan Twardowski powiedział tak: „nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Ja wierzę, że Sokoli są tutaj między nami i witam Sokołów na tej pięknej uroczystości, która jest dla nich apelem, ale nie apelem poległych, tylko apelem życia, apelem podziękowania od nas, którzy tutaj jesteśmy. Przywołuję na ten piękny apel tych Sokołów, którzy budowali w wielkim trudzie ten budynek, przywołuję tych, którzy później, w 36 roku umieszczali na jego szczycie sokoła, który jest symbolem ciężkiej, wytrwałej pracy, bo tylko z takiej są owoce. Przywołuję tych, którzy u samego zarodka budowania tego budynku wmurowali w węgle budynku Matkę Bożą. O czym to świadczy? Że byli katolikami i chcieli żeby w tym budynku katolicyzm miał miejsce. Kochani Sokoli, przybywajcie, bo czeka na was grono rozwadowian, stalowowolan, przybywajcie, bo czeka piękny budynek, który przecież budowaliście w wielkim trudzie. Jest odnowiony!- mówiła Maria Rehorowska.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Stalowej Woli wzniesiony został ze składek społecznych w 1906 roku. Po wielu historycznych zawirowaniach ten dom kultury wrócił do pełnienia swych funkcji. Umowa w sprawie rozbudowy i modernizacji historycznego budynku „Sokoła” została podpisana w listopadzie 2018 roku. Zakres prac był ogromny. Odtworzono estetykę. Układ funkcjonalny tego obiektu nie zmienił się. W środku znajdziemy m.in. salę widowiskową z antresolą, sale muzyczne, magazyn i salę pamięci.

Za funkcjonowanie domu kultury odpowiada Miejski Dom Kultury, dla którego stanowi on kolejną siedzibę. Po aneksach wartość tej inwestycji wyniosła 2,73 mln zł. Koszty kwalifikowalne stanowią 75% i wynoszą 1,86 mln zł.

Przewiń do komentarzy
































































































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =