Mamy nowy Dom Kultury. Wielkie otwarcie Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół”

Image

Musiało minąć wiele lat zanim mieszkańcy Rozwadowa doczekali się przywrócenia świetności RDK „Sokół”. W sobotę 12 czerwca 2021 roku odbyło się jego otwarcie. W uroczystości, oprócz władz miasta i województwa, jako goście honorowi, wzięły udział sokole rodziny, a także sympatycy i pielęgnujący pamięć o sokolej historii.

- 115 lat temu rozpoczyna się historia tego miejsca, kiedy „Sokół” tu, w Rozwadowie zaczyna inicjować działania patriotyczne, kulturalne, sportowe, działania, które swoim zasięgiem, swoją historią i oddziaływaniem, trwają do dzisiaj i w kulturze, i w sporcie, jak chociażby Klub Piłkarski „San” i wiele, wiele dobrych, pięknych inicjatyw, które z tego miejsca wychodziły. Ale niestety, czas powojenny, późniejszy, trudny czas, po tym jak przestała funkcjonować elita sprawił, że przez ponad 40 lat ten budynek stał niezagospodarowany i niszczał, a wiemy jak duże emocje budziło to wśród mieszkańców Rozwadowa. Tak bardzo więc się cieszę, że od kilku już miesięcy pracuje tutaj fantastyczny zespół młodych ludzi, doświadczonych, którzy z młodzieżą, dziećmi, starszymi kształtują nowy program artystyczny dla Rozwadowa i Stalowej Woli, że od nowa to miejsce żyje i będzie kształtować piękno, którego mieszkańcy Rozwadowa tak pragną. To też początek wielkiej rewitalizacji, która się tu wkrótce zacznie- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Nowy dom kultury pracuje już pełna parą, ale to dopiero dziś nastąpiło jego oficjalne przekazanie mieszkańcom. Po wystąpieniach obiekt został poświęcony przez proboszcza Fary ks. Jana Folcika. Potem zorganizowano przemarsz uczestników uroczystości w towarzystwie Orkiestry Dętej MDK oraz Zespołu Mażoretek „Różanki” RDK „Sokół” do Kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Tam odprawiona została Msza Święta, a po niej, na scenie plenerowej za świątynią przewidziano występ zespołów artystycznych RDK „Sokół” oraz przedstawienie muzyczne „Rozwadowski kram z piosenkami” w wykonaniu Chóru Kameralnego Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz solistów: Małgorzaty Rzepieli, Agnieszki Tomaszek, Pawła Bazana, Marka Piędzio w reżyserii Sylwii Świątek.

W sobotę miało też miejsce ważne wydarzenie. Do RDK „Sokół” przekazano symbol- kapsułę pamięci w postaci orła wyszytego na szkarłatnej tkaninie, wykonanego podczas zajęć rękodzielniczych w dawnym „Sokole”. Tę niezwykłą pamiątkę przechowywała przez lata Maria Rehorowska z nadzieją, że kiedyś orzeł wróci do swego macierzystego gniazda. Oprawionej tkaninie z orłem podczas uroczystości towarzyszyła asysta 54 Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej ZHP im. ppor. Bronisława Kochana.

I to właśnie Maria Rehorowska przez lata, najpierw jako radna miejska, a później zwykła mieszkanka Rozwadowa walczyła o „Sokoła”. W sobotę była niezwykle wzruszona, gdy biorąc udział jako gość honorowy mogła patrzeć na nową historię, która zatoczyła wreszcie krąg z tą starą.

- Jestem mieszkanką Rozwadowa. Trudno dzisiaj wyrazić wielką radość, przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu, że pozwolił mi dożyć takiej chwili. Proszę państwa, ksiądz Jan Twardowski powiedział tak: „nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Ja wierzę, że Sokoli są tutaj między nami i witam Sokołów na tej pięknej uroczystości, która jest dla nich apelem, ale nie apelem poległych, tylko apelem życia, apelem podziękowania od nas, którzy tutaj jesteśmy. Przywołuję na ten piękny apel tych Sokołów, którzy budowali w wielkim trudzie ten budynek, przywołuję tych, którzy później, w 36 roku umieszczali na jego szczycie sokoła, który jest symbolem ciężkiej, wytrwałej pracy, bo tylko z takiej są owoce. Przywołuję tych, którzy u samego zarodka budowania tego budynku wmurowali w węgle budynku Matkę Bożą. O czym to świadczy? Że byli katolikami i chcieli żeby w tym budynku katolicyzm miał miejsce. Kochani Sokoli, przybywajcie, bo czeka na was grono rozwadowian, stalowowolan, przybywajcie, bo czeka piękny budynek, który przecież budowaliście w wielkim trudzie. Jest odnowiony!- mówiła Maria Rehorowska.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Stalowej Woli wzniesiony został ze składek społecznych w 1906 roku. Po wielu historycznych zawirowaniach ten dom kultury wrócił do pełnienia swych funkcji. Umowa w sprawie rozbudowy i modernizacji historycznego budynku „Sokoła” została podpisana w listopadzie 2018 roku. Zakres prac był ogromny. Odtworzono estetykę. Układ funkcjonalny tego obiektu nie zmienił się. W środku znajdziemy m.in. salę widowiskową z antresolą, sale muzyczne, magazyn i salę pamięci.

Za funkcjonowanie domu kultury odpowiada Miejski Dom Kultury, dla którego stanowi on kolejną siedzibę. Po aneksach wartość tej inwestycji wyniosła 2,73 mln zł. Koszty kwalifikowalne stanowią 75% i wynoszą 1,86 mln zł.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ TO JA

debilizm

~Mano Mano

Ty sobie nie wycieraj Karolem swojej pisiej gęby. Asystent czarnka się znalazł smiech2

~EDI

"Naród, który zapomina o swojej historii jest skazany na zagładę” SŁOWA ŚW. JANA PAWŁA II TO CAŁA PRAWDA
I TAK NA ZAKOŃCZENIE : „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” MUSICIE SIĘ MŁODZI UCZYĆ I PRACOWAĆ WALCZYĆ I BUDOWAĆ OJCZYZNĘ TRZEBA KOCHAĆ I SZANOWAĆ ....!!!

~Gonzo

Nastepny projekt dla mieszkańców ukończony.

~Vax

A kiedy otwarcie już otwartej fabryki maseczek?

~Aamon

A teraz czas na wskrzeszenie ,, Maccabi". Skoro budynek został poświęcony przez księży w obecności pisowców, czyli dwóch obozów rządzących i drenujacych Polskę, to dla reszty jest to nic nie warta imprezka. A szkoda, bo to nie była organizacja kościelna tylko polska, narodowa. ,, Mens sana in corpore sano" i nie dorabiajmy ideologii, że to ruch katolicki czy narodowo-socjalistyczny, albo komucho-katolski. To było towarzystwo gimnastyczne i sportowe.

maszynista

Teraz to nie jest zabytek,bo budynek w styropianie,wszystko z plastiku .A czy jest cos drewnianego w tym budynku ,bo meble tez z wior drzewnych sa.Od wrzesnia 2021 znowu plandemia ,wiec dlugo nie podziala ten budynek.

~Lola

Brawo Rzeszów,teraz reszta Polski ***** ***

~Wert

Czy bez udziału tych kieckowych nic się nie może odbyć? I ten co ma dziecko ważniejsze od innych w przedszkolu.

~Dieta

A p Rehorowska jest Sokołem ???

~ boss

Rzeszów na początku następnie cała Polska ***** ***

~ole

Cały Rzeszów śpiewa dziś ***** ***
***** ***

~Dubpit

Uuu ale wysyp trolli ból dup. ściska że wreszcie na nowo odżył ten zabytek jakby poprzednia władza dalej rządziła ten budynek skończył by jak parowozownia

~Monroł

Czym wy się zajmujecie? Titanic tonie a orkiestra gra. Po pięciu latach od przejęcia miasta od prezydenta Andrzeja Szlęzaka z dobrze prosperującego i perspektywicznego miasta stało się prowincjonalną i zadłużoną dziurą bez perspektyw. Pokzowy pisowski kołchoz, swoisty rezerwat lub zagłębie ludzi nieporadnych którym każdy kit można sprzedać.

~luu

Jak zwykle same mądrości hejterzy totalnej wypisują.
Nie wiedzą, że daja w ten sposób świadectwo własnej głupoty i nietolerancji.

~Pieron

Czy dyrektor nowego dk z ramirnia partii juz zostal wybrany? Nie widziałem ogłoszenia pracy..

~Łucku

Czy już wysłałeś gratulacje wojewodzinie za jej propagandę wyborczą i Warchołowi za reklamę kleju do protez zębowych?

~@Marcin

Bo oni uważają że Matka Boska była z Częstochowy, a przecież była Żydówkąsmiech2

REPUBLIKABANASI

do brandby ***** *** duzymi literami

~Renia

Czy ktoś raczy potrafi przypomnieć działalność Ronity w tym budynku? Czy to nie wygodne?

~jasio

dlaczego w tym domu nie bylo nima i nie bedzie ludzi

~Zofia

Trzepaki pora zlikwidować. W Londynie nie widziałam...

~Karolek

Poniat 19 remontują chodnik i ustawiono nowy trzepak. Ludzie, 21. wiek, a wy trzepiecie komuś pod oknem? Kultura?

~Karolek

Poniat 19 remontują chodnik i ustawiono nowy trzepak. Ludzie, 21. wiek, a wy trzepiecie komuś pod oknem? Kultura?

~J D

Ja bardzo się cieszę ,że Rozwadów ma tak piękną placówkę /nie jestem mieszkańcem Rozwadowa/ i ,że pani Rehorowska doczekała tej chwili . Dziękuję wszystkim ,którzy się przyczynili do tego .

~toż to szok

Gdzie jest @edek? Jeszcze świętuje? Nie broni swoich, nie obrzuca normalnych mieszkańców błotem? Toż to szok.

~Vaeoa

Kto pamięta słusznie minioną epokę, te widzi ile ananalogii jest w podrygach obecnej "władzy"

~Masaj

Było zwieźć tego grubasa od kofetti. Byłoby bardziej uroczyście smiech2

~Syf 2020

Z tego co wiem to p.Rechorowska to była działaczka PZPR ,a teraz tu ???

~Marcin

Mieszkańcy miasta z inną wiarą nie mają tam wstępu Według pani bo Maryja jest w ścianie?