Mądry prezent dla dziecka - postaw na gry edukacyjne!

Image

Współczesny dostęp do dobrodziejstw cywilizacji sprawia, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przy komputerach, tabletach i telefonach. Z drugiej strony - posiadają tak wiele zabawek, że trudno zaskoczyć ich czymś nowym. Chcesz sprawić maluchowi prezent, który będzie połączeniem przyjemnego z pożytecznym? Postaw na gry edukacyjne. To świetny i ciekawy sposób na zdobywanie nowych umiejętności, a zupełnie niezwiązany z tradycyjnym uczeniem się. Dobra gra wciąga i sprawia radość, przygotowując Twoje dziecko do życiowych wyzwań.

Gry rozwijające podstawowe umiejętności (czytanie, pisanie, liczenie, wymowa)

Początki nauki bywają trudne. Jeśli młody człowiek potrzebuje wsparcia w zakresie rozwoju podstawowych umiejętności, zaproponuj mu gry, dzięki którym uniknie dodatkowego stresu. Forma zabawy pozwoli mu łatwiej i przyjemniej przyswoić dany zakres wiedzy. Mogą to być m.in. gry:

• wspomagające czytanie i pisanie,

• stymulujące do poprawnej wymowy,

• matematyczne,

• ortograficzne,

• budujące zdolność koncentracji,

• wspierające dzieci z dysleksją, autyzmem, zespołem Aspergera, alalią, afazją dziecięcą.

Gry edukacyjne będą świetnym prezentem dla dziecka z zaburzeniami rozwoju oraz problemami w przyswajaniu nowych zagadnień - im szybciej, tym lepiej. Sprawdzą się również jako doskonały wstęp do nauki szkolnej dla najmłodszych, zwłaszcza tych ciekawskich i żądnych wiedzy. Zanim pociecha trafi do szkoły, rozwinie niektóre umiejętności - bez przymusu i ocen, za to z dużą przyjemnością.

Poziom dalej - łamigłówki, gry logiczne, strategiczne, zręcznościowe, pamięciowe

Obrazek

W przeciwieństwie do wielu zadań szkolnych, gry edukacyjne wzbudzają ciekawość i chęć działania. Połączenie rozrywki z nauką jest wspaniałym pomysłem na spędzanie czasu - dziecko mimowolnie uczy się rozwiązywania rozmaitych zadań i problemów. Dzięki dodatkowemu czynnikowi w postaci emocji, zajęcie staje się wciągające i angażujące.

Gry logiczne lub strategiczne wspierają praktyczne używanie umysłu, które wielokrotnie przydaje się w późniejszym życiu. Spostrzegawczość, kreatywność, umiejętność współpracy z innymi, praca wyobraźnią, refleks, planowanie, organizacja - czy nie warto zająć się tym jak najszybciej? Niektóre gry wymagają także nieszablonowego myślenia, które sprzyja otwartości na nowe pomysły i podejmowanie wyzwań.

Kolejne cechy, które warto rozwijać od najmłodszych lat, to zręczność i sprawność manualna. Choć wydaje się, że są to kwestie mniej istotne, w rzeczywistości wyraźnie wpływają na całościowy rozwój dziecka. Pamiętajmy o tym, jak wiele czasu dzieci spędzają przy ekranach i jak zmalała ich aktywność na przestrzeni lat. Warto stymulować te zdolności przy użyciu gier zręcznościowych i manualnych. Może to być np. jak najszybsze układanie klocków w celu odzwierciedlenia figury przedstawionej na wylosowanej karcie.

Gry dbające o umiejętności społeczne - rodzinne, towarzyskie

Bardzo ważną sferą rozwoju człowieka są umiejętności społeczne. Gry towarzyskie wymagają spędzania czasu z innymi, integrują i otwierają na drugiego człowieka. Atrakcyjna gra towarzyska to świetny pomysł na wspólne popołudnie w gronie rodzinnym. Jeśli szukasz prezentu dla własnego dziecka, sam docenisz jej zalety. Sięgnij po ciekawy produkt, aby zmobilizować najbliższych do wspólnego spędzania czasu. Zorganizuj swój grafik w taki sposób, aby znalazł się w nim czas przeznaczony na zacieśnianie więzi.

Niektóre z gier towarzyskich pozwalają nie tylko na miłą rozrywkę, ale również na poznawanie siebie nawzajem. Gra rodzinna Pytaki ćwiczy komunikację, słuchanie innych i opowiadanie o sobie. Rozwija empatię i cierpliwość. W rodzinie łatwo jest zapomnieć o pogłębionej rozmowie - tego rodzaju gra zachęca do spojrzenia nieco dalej niż zwykle. Dziecko, które potrafi się komunikować, tworzy szczęśliwsze relacje - przyjaźnie i związki. Towarzyskie gry edukacyjne sprawdzą się również na imprezach.

Gry edukacyjne - nowe spojrzenie na gry

Twoje dziecko ciągle w coś gra? Zachęć je do zmiany celu, zamieniając “zwykłe” gry na gry edukacyjne. Czy będą to łamigłówki do samodzielnego rozwiązywania, czy raczej planszówki zachęcające do spędzania czasu z innymi - zadbaj o to, aby mały człowiek rozwijał się prawidłowo.

Pamiętaj, że nauka połączona z zabawą jest znacznie skuteczniejsza i przyjemniejsza niż ta, do której podchodzimy z poczuciem obowiązku. Zadbaj o to, aby w pokoju dziecka zawsze były gry edukacyjne - czy wiesz już, które wybierzesz?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =