Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce

Image

SSE, czyli specjalne strefy ekonomiczne to pewne wytyczone administracyjnie obszary Polski. Przeważnie składające się z kilku sąsiadujących ze sobą miast i powiatów. Ich specjalność polega na tym, że można prowadzić tam działalność gospodarczą na bardziej preferencyjnych warunkach niż w reszcie kraju. Działający tam przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi podatkowe i łatwiejsze procedury. Choć początkowo ich istnienie przewidziano na 20 lat, było ono kilkukrotnie przedłużane a ilość SSE zwiększana. Dziś specjalne strefy ekonomiczne w Polsce to 14 obszarów. Na chwilę obecną zakłada się ich istnienie do końca 2026 r.

Specjalne strefy ekonomiczne pobudzają inwestycje

Legnicka, Łódzka, Pomorska, Suwalska, Euro-Park Mielec, Krakowski Park Technologiczny – to tylko przykłady SSE. Ideą ich powstania było pobudzenie rozwoju gospodarczego w obszarach, które bardziej dotkliwie przeszły transformację ustrojową. Od początku stawiano na wsparcie infrastruktury i budowy zakładów produkcyjnych w tych rejonach. Dwie dekady starań sprawiły, że specjalne strefy ekonomiczne mają lepsze drogi i płynne skomunikowanie z resztą kraju i zagranicą. Postawiono na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, istniejącej tam w wyniku tradycji przemysłowych. To wszystko plus dobry marketing inwestycyjny, jaki wokół nich wytworzono, przyciągnął inwestorów. Zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zainwestowano na tych obszarach 112 miliardów złotych, a powstałe tam firmy dały pracę 312 tysiącom Polaków. Obszary z czasem się rozrastały – nadal przedsiębiorcy mogą wnioskować o poszerzenie SSE na teren ich firmy, nawet jeśli fizycznie znajduje się ona poza granicami administracyjnymi.

Mniej formalności i ulgi podatkowe

Jedną z największych korzyści inwestowania w SSE jest zwolnienie z podatku dochodowego. Refundowane przez państwo są też koszty nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia pracowników. Można uniknąć podatku od nieruchomości i łatwiej zakupić lub wynająć nieruchomość. Formalności przebiegają sprawniej. Wiele spraw można załatwić przez pośrednictwo Zarządu Strefy, który bezpośrednio współpracuje z samorządami. Refundacje następują na podstawie założeń projektu inwestycyjnego. Co ważne – na pomoc publiczną liczyć można nie w momencie realizacji projektu, ale wypracowania określonego wcześniej dochodu. To powoduje, że publiczne pieniądze trafiają do projektów przemyślanych, dobrze prowadzonych i udanych.

Specjalne strefy ekonomiczne – jaka przyszłość?

Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce spełniły swoją funkcję. Podniosły wytypowane regiony gospodarczo. Do tego stopnia, ze z czasem zaczęły powodować kolejne nierówności rozwojowe pomiędzy obszarami Polski. W 2018 r. ich rola nieco się zmieniła. Mocą ustawy o wspieraniu nowych inwestycji cała Polska stała się jedną Polską Strefą Inwestycyjną (PSI). Inwestorzy i przedsiębiorcy mogą wnioskować o profity (dotąd właściwe jedynie dla SSE) na terenie całego kraju. Przykładowo zwolnienia z podatków obowiązują na 10 – 12 lat, a w miejscach o wyższym bezrobociu nawet 15 lat. Ci przedsiębiorcy, którzy zainwestowali na terenie SSE, będą cieszyć się przywilejami do końca 2026 r. Na zarządy SSE nałożono zadania promujące przedsiębiorczość i zachęcające inwestowanie w Polsce.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =