Miasto chce zmodernizować przejścia dla pieszych. Pojawi się sygnalizacja świetlna

Image

Jak podkreślił podczas obrad Rady Miejskiej prezydent Lucjusz Nadbereżny, miasto będzie ubiegać się o środki w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na modernizację i budowę aż 24 przejść dla pieszych na terenie miasta.

Projekt w tym zakresie został już złożony przez miasto. Jego łączna wartość to 2,88 mln zł, z czego dofinansowanie może wynieść do 80%, a więc miasto może zyskać 2,31 mln zł.

Przy wyborze przejść samorząd brał pod uwagę kilka czynników m.in. analizę zdarzeń drogowych, rekomendację szkół i innych instytucji, które znajdują się bezpośrednio przy tych przejściach.

Przebudowane zostaną 4 przejścia w obrębie skrzyżowań ulic: Skoczyńskiego- Narutowicza oraz te obok Szkoły Społecznej na ul. Skoczyńskiego. Nowe „pasy” będą wyniesione, co przyczyni się do znacznego spowolnienia ruchu ulicznego.

- Dodatkowo przejścia dla pieszych będą wyposażone w listwy zatapiane w asfalcie, mrugające, „wykrywające” osoby przechodzące, a nawet już zbliżające się do przejścia dla pieszych. Dodatkowo będą jeszcze znaki pionowe, również wyposażone w sygnalizację mrugającą. Każde z tych przejść dla pieszych będzie punktowo doświetlone dużym źródłem światła- mówi prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Kolejne zmiany będą widoczne na ul. Okulickiego. 2 z 3 przejść, które mają przejść modernizację, będą miały sygnalizację świetlną. Chodzi o te na wysokości PKS- u oraz to pomiędzy Galerią Prima a obiektem Społem. Trzecie znajduje się przed wiaduktem, na wysokości budynku Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.

Przebudowę przejdzie przejście na ul. Rozwadowskiej, obok wejścia na cmentarz parafialny oraz to przy PSP nr 9.

- W obrębie osiedla Widok mamy przygotowane jeszcze przejścia dla pieszych i podniesione skrzyżowania na ulicy Jana Pawła II, skrzyżowanie z ul. Piaskową. Tam było kilka tragicznych, śmiertelnych wypadków. Pomimo że jest tam już mrugające skrzyżowanie i jest ono doświetlone, nadal dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji. Mam możliwość oceny tej sytuacji z okna. Jest to bardzo niebezpieczne miejsce o bardzo natężonym ruchu, dlatego to skrzyżowanie będzie dodatkowo jeszcze podniesione, tak samo jak skrzyżowanie z ulicą Piaskową, Okrężną i górką- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Kolejne przejścia, które zostaną zmodernizowane znajdują się na ul. Ofiar Katynia (od ronda Lecha Kaczyńskiego do ronda w ul. Bojanowskiej). W tym obrębie zostanie przebudowanych 5 przejść. Jak podkreśla prezydent, obok budynku SBM oraz przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej dochodziło do wielu wypadków i niebezpiecznych sytuacji.

- Ostatni wniosek obejmuje 4 przejścia dla pieszych, na ulicy wewnętrznej Jana Pawła, która też może być postrzegana jako ul. Floriańska, bo różnie je nazywamy. Mowa tu o drodze od ulicy Komisji Edukacji Narodowej do tzw. białych bloków- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Modernizacje na naszych pasach przyczynić się mają do zmniejszonej liczby wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu.

- Mam nadzieję, że te 24 przejścia dla pieszych, które będą wykonane w ramach tego projektu przyczynią się do bardzo istotnego zwiększenia bezpieczeństwa na naszych osiedlach- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Wotkin

Poli, Gogo, Pewnie macie rację ale jak policjanty zostaną zasypani takimi nagraniami coś będą dla świętego spokoju z tym zrobić. Najlepiej jak zwiększą ilość patroli przy przejściach i może wtedy odpowiednimi mandatami nauczą zachowania na drogach pieszych, niby=rowerzystów, oraz kierowców dla których samochód jest tylko dodatkiem do telefonu. Pozdrawiam!

~oki

nic to nie da jak jeden z drugim jedzie wgapiony w telefon

~Gogo

Wotkin i jak odnajda pieszego czy rowera po wizerunku???? smiech2 pomysl

~Antek

Szczegolnie te na skoczynskiego gdzie ruch jest straaaasznie wielki smiech2

~J 23

3/4 przejść typu zebra (innych w Polsce nie ma), należy zlikwidować - podobno przy zmianach przepisów w zakresie pieszych rząd wzorował się na Niemczech, więc tam nie ma przejść typu zebra z pierwszeństwem pieszych poza ścisłym centrum gdzie prędkość jest ograniczona do 30km/h. Reszta przejść w tym te gdzie są dwa pasy dla samochodów w jednym kierunku zawsze ma sygnalizację świetlną i w sytuacji gdy jest wyłączona pieszy nie ma pierwszeństwa przed samochodami. W Polsce najpierw zmienia się prawo, zanim ukończono audyt przejść (rząd wie lepiej). A teraz mamy co 100m przejścia z pierwszeństwem "wchodzącego" cokolwiek to oznacza bo definicji brak. Mam nadzieję, że "wchodzący" to nie "wbiegający" lub wjeżdżający na hulajnodze rolkach itp.

~Busiarz

Stalowa Wola miasto busiarzy. Każdy jest busiarzem umiech dobrze że na Anglię można wozić paczki i do innych krajów bo by trzeba było pracować w Alutecu a tak to chłopaki trochę świata zwiedza.

~Poli

Wotkin a w we wróżke zębuszkę też wierzysz? Kierowce łatwiej ukarać bo łatwiej znaleźć po tablicy rejestracyjnej. Patologia rowerzystów i pieszych w tym mieście to plaga której nie powstrzyma się nigdy. Wystarczy spojrzeć o 15 jak jełopy z narzędziowni ładują się pod koła samochodów. Nie ważne ze jest obok ścieżka rowerowa oni i tak jada ulicą. Z resztą to taki standard w Stalowej, że prawo dotyczy tylko zmotoryzowanych.

~Wotkin

Skoro policja znajduje i karze kierowców na podstawie nagrań z wideo-rejestratorów, proponuję aby przekazywać jej nagrania z niewłaściwych zachowań pieszych i rowerzystów na przejściach dla pieszych. Pewnie duża ilość nagrań zmusiłaby do podjęcia właściwych działań.

~Zatroskani

Radna Butryn z przybocznym Czeresniakiem podjęła juz decyzje o nastepnej prasówce?

~Komisarz

Moze miasto sie tez zainteresuje kanalizacja na ulicy sandomierskiej ?
Wstyd panie prezydencie i cala rada miejska , zero zainteresowania.

~apollo

za komuny robiło się przejścia podziemne ale wtedy ni było tylu emerytów łażących w te i z powrotem do sklepu na cmentarz i tak cały dzień bo przecież nie ma co robić

~Hipolit

Kiedy znikną kramy z przed nowej hali targowej żeby piesi nie chodzili wzdłuż jezdni tylko po chodnikach.

~Podatnik

A fabryka maseczek kiedy? Ponoć ma być 4 fala.

~gfre

A kiedy policja raczy się zająć takimi jak ten człowieczek z telefonem na przejściu? Jakoś mało ich widać. Panie komendancie wojewódzki ma pan jakiś wpływ na stalowowolską policję?

~Masakra

No wreszcie coś rozsądnego wydaje mi się. Oczywiście że piesi powinni przede wszystkim się rozglądać a nie liczyc na cuda techniki, ale skoro nie potrafią pojąć ze zanim się wejdzie na jezdnie to trzeba się upewnić ze jest bezpiecznie to chociaż może kierowcom będzie łatwiej dostrzec niektóre "święte krowy" w złych warunkach pogodowych. No ale nadal należy podkreślać ze piesi i rowerzyści też mają obowiązki a nie tylko prawa,i należy ich edukować z przepisów ruchu drogowego bo nikt i nic nie poprawi ich bezpieczeństwa lepiej niż oni sami.

~Aaaa

Byleby to wzniesienie nie było jak te buble na parkingu obok Leclerca. Jakies takie bobki ulepili. Winowajcow nie ma, skutek jest taki, że i tak wszyscy omijają wzniesienia, żeby nic sobie nie uszkodzić i dopiero to stwarza sytuacje niebezpieczne. Każdy jezdzi jak chce.

~Alina K.

Zamiast modernizować wystarczyłoby edukować. Pieszy powinien się zatrzymać i rozejrzeć, wtedy kierowca ma czas żeby się zatrzymać i pieszego przepuścić. To jest tak proste że nawet zwierzęta to potrafią. No ale co niektórzy myślą że są nieśmiertelni i niezniszczalni, a potem wina kierowcy jest że na pasach takiego debila potrącił.

A na Okulickiego powinny być światła typu zielona fala. Tam przejechać autem graniczy z cudem.

~Gosc

Szkoda że nie zrobią przejścia na przeciwko żłobka miejskiego przy szkole 12...tam kiedyś dojdzie do tragedii.

~ola

Postuluję, by zmniejszyć ilość przejść na ulicy Poniatowskiego. Przejścia co 50 metrów generują nieustanne korki na tej ulicy, gdyż ludzie wchodzą na przejścia nie zważając na pojazdy. Jeden pieszy potrafi zatrzymać 20 samochodów, a jak trafi się, że za jednym pieszym wchodzi kolejny i kolejny to ulica od razu jest zakorkowana. Albo światła, albo likwidacja co najmniej 5 przejść.

~Loo

Nanic modernizacje,jesliy nie będzie kar i nauki.... Wczoraj na przeciwko policji na przejściu dla pieszych trzech chłopców w wieku 10--12lat bez zatrzymania,bez sprawdzenia wjechali na hulajnodze na przejscie... dobrze,że nic nie jechało...jestem i kierowcą i rowerzystka i piechurem,uważam że jest głupi przepis... rowerzysta bezwzględnie powinien się zatrzymać i rower przeprowadzić przez pasy...kierowca nawet jak jedzie powoli a rowerzysta się wtargnie to jest bez szans..... wyjścia bez szwanku.

~emerytka

Wreszcie! Od dawna piszę na forum o tzw. "kocich oczkach" przed przejściem, o światłach dla pieszych na przycisk w miejscach ich dużego ruchu jak na Okulickiego w okolicach Hali Targowej, praktycznie uniemożliwiającego przejazd samochodom.