Wkrótce ruszą szczepienia uczniów od 12. roku życia

Image
Po pozytywnej decyzji Europejskiej Agencji Leków i rekomendacji działającej przy premierze Rady Medycznej, Polska przystępuje do szczepień dzieci od 12. roku życia. Pierwsze szczepionki zostaną podane uczniom już 7 czerwca. Na razie akcja będzie prowadzona w punktach szczepień, natomiast we wrześniu planowane jest uruchomienie szczepień w szkołach. Tymczasem już od 1 czerwca w Polsce wydawane będą certyfikaty Covid, które zapewnią swobodę podróży w krajach UE.

Obecnie dzieci w wieku od 12 lat mogą być szczepieni preparatem firmy Pfizer. Uczniowie w wieku od 12 do 18 lat to grupa 2,58 mln osób, kształcąca się w sumie w 24 tys. szkołach i innych placówkach oświatowych.

Pierwsze szczepienia dzieci już 7 czerwca – na razie w punktach szczepień

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek 28 maja wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat, natomiast działająca przy premierze Rada Medyczna wydała pozytywną rekomendację w tym temacie w poniedziałek 31 maja.

Szczepienia dzieci od 12. roku życia rozpoczną się za kilka dni – 7 czerwca. – Po analizie i wymianie opinii z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki ustaliliśmy, że na razie dzieci będą szczepione w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych – poinformował pełnomocnik ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.

– Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Wyniki mają być znane we wrześniu. Jeśli będą one pozytywne, to rząd również w oparciu o rekomendację Rady Medycznej przy prezesie Mateuszu Morawieckim będzie decydował o dopuszczeniu tej grupy dzieci do szczepień – dodał Michał Dworczyk.

Po wakacjach planowane szczepienia w szkołach

Od czerwca do końca wakacji dzieci będą mogły korzystać z istniejących już form i punktów szczepień, natomiast we wrześniu planowane jest uruchomienie akcji szczepień w placówkach oświatowych. – Już w czerwcu rozpoczniemy akcję informacyjną w szkołach – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Od 6 do 10 września dyrektorzy placówek będą zbierali kwestionariusze medyczne od zainteresowanych szczepieniami uczniów, natomiast w okresie 13 – 17 września planowana jest już akcja szczepień. Jak zawsze przyjęcie antidotum przeciwko Covid-19 będzie bezpłatne i dobrowolne. – Akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od zainteresowania – dodał minister Czarnek.

Do tej pory w Polsce wykonano blisko 20 mln 100 tys. szczepień. Szef KPRM zachęca do rejestracji nie tylko młodych, ale każdego uprawnionego:

– Utrzymujemy dobre tempo szczepień, ale namawiamy do zapisywania się. Widzimy, że w rejestracji mamy pewne spowolnienie. Podejmujemy działania ułatwiające zapisy na szczepienia – zaznaczył Michał Dworczyk.

Zdobądź unijny certyfikat Covid! Polska w gronie kilku państw, które już wydają dokument

Swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie pandemii? To możliwe za sprawą unijnego certyfikatu Covid. Certyfikat to dowód na to, że: - przeszedłeś Covid-19,

- posiadasz negatywny wynik testu PCR na Covid-19,

- zostałeś zaszczepiony przeciw Covid-19.

Od 1 lipca certyfikat będzie wydawany i stosowany we wszystkich państwach członkowskich UE, ale w Polsce dostępny do pobrania jest już od 1 czerwca: – Polska znalazła się w gronie 7 państw, które już teraz mogą wydać certyfikat – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kto może uzyskać certyfikat? W jaki sposób?

Dokument jest wystawiany dla osób od 12. roku życia, które przyjęły szczepionkę lub przeszły chorobę albo mają negatywny wynik testu na Covid-19.

W przypadku zaszczepionych certyfikat będzie można pobrać po 14 dniach od daty zakończenia procesu szczepienia.

Dla ozdrowieńców certyfikat będzie ważny przez 180 dni od daty otrzymania pozytywnego testu PCR.

Osoby, które zdecydowały się na test i mają negatywny wynik, mogą pobrać certyfikat w ciągu 48 godzin od daty wykonania badania.

Certyfikat można pobrać w formie cyfrowej przez:

- Internetowe Konto Pacjenta (IKP),

- aplikację mojeIKP (po 25 czerwca),

- aplikację mObywatel (po 25 czerwca).

Ważne! Certyfikat można pobrać także w formie papierowej w punktach szczepień (osoby zaszczepione) lub u lekarza/pielęgniarki w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~lipianka

To mordowanie i obrzydliwe okaleczanie dzieci a nie dbanie o ich bezpieczeństwo . Każdy rodzic , który pozwoli zaszczypawkować swoje dziecko będzie współwinnym tej zbrodni globalnej i mordercą własnych dzieci . prawda jest brutalna .

~Obibok

W d... Wsadzić możecie sobię te szczepionkę. Mądry rodzić nie szczepi siebie a przede wszystkim dziecka.
Szczepionki na koronę to morderstwo

~Obibok

W d... Wsadzić możecie sobię te szczepionkę. Mądry rodzić nie szczepi siebie a przede wszystkim dziecka.
Szczepionki na koronę to morderstwo

~Ania

Kochający rodzice NIE SZCZEPIĄ swoich dzieci produktem o niewiadomym składzie i niewiadomych skutkach!

~Adam

Czy. Niestety zmierzamy w kierunku nazizmu, ustaw norymberskich, napisów na autobusach i sklepach nur fur deutche. Z tym, że deutche zostanie zastąpiony słowami, ten co przyjął preparat.

~cst

Socjalizm zatacza coraz szersze kręgi na skalę globalną. A co z tymi, którzy nie poddali się propagandzie strachu i nie zamierzają szczepić ani siebie, ani swoich dzieci eksperymentem medycznym? Otrzymają status "liszeńców" jak w Rosji bolszewickiej? Już teraz niektórzy skaczą sobie do gardeł i obrzucają się inwektywami za to, że ktoś ośmieli się mieć inne zdanie, a co będzie, kiedy będą "na prawie" i będą legalnie mogli leczyć kompleksy? Jak to ktoś powiedział, "obozy koncentracyjne są czasowo zamknięte". Zobaczymy, czy to pójdzie w tą stronę. Patrząc na historię wszelkich eksperymentów socjalistycznych, wiele na to wskazuje.

~Kwakwa

Niech sobie kaczor swoje dzieci szczepi