Premier przywiózł na Podkarpacie i Lubelszczyznę nowy ład

Image

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ruszył w trasę po Polsce, by promować zaprezentowany w sobotę „Polski Ład”. Odwiedził również Stalową Wolę.

Stalowa Wola na trasie „Polskiego Ładu”

Wcześniej Prezes Rady Ministrów zajechał do Szpitala Powiatowego w Rykach, a także wizytował jedną z firm w miejscowości Stężyca, a jeszcze później miejsce budowy szlaku Via Carpatia. Miał też postój w Nowej Wsi, a następnie chciał się spotkać z inwestorami z Korei w Inkubatorze Technologicznym w Stalowej Woli. Lokalni dziennikarze zostali zaproszeni do Charzewic, gdzie premier promował program mieszkaniowy w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Briefing prasowy nieopodal placu budowy nowych bloków, trwał nieco ponad 17 minut. Na scenie stanął prezydent Lucjusz Nadbereżny, który wiele mówił o budowie osiedla, a także o programie Prawa i Sprawiedliwości.

O co chodzi w „Polskim Ładzie”?

Covid-19 wywrócił cały świat do góry nogami, również, a może i zwłaszcza, ten gospodarczy. Podnoszenie się po pandemii zajmie wiele czasu. W programie mowa o inwestycjach, rozwoju firm i dobrej płacy za pracę. Rząd przekonuje, że Polska może konkurować kwalifikacjami swoich obywateli, infrastrukturą, lokalizacją ale także - a może i przede wszystkim - atrakcyjnymi warunkami rozwoju dla firm. Ministerstwo Finansów przygotowało kompleksowy program zachęt podatkowych skierowany do branż przyszłości.

Jego wdrożenie odbędzie się w 4 etapach:

- wsparcie dla inwestycji finansowych i biznesów rodzinnych,

- uproszczenia i zachęty dla inwestorów,

- inwestycje w nowe technologie i w pracowników,

- wsparcie dla firm w ekspansji na nowe rynki.

Smerfy – Marudy polskiej samorządności

Bardzo optymistycznie do nowego programu nastawiony jest prezydent Stalowej woli Lucjusz Nadbereżny.

- Dzisiaj śledząc to, co możemy usłyszeć w „Polskim Ładzie”, widząc te wszystkie nowe strategie, programy, widzimy nową nadzieję, która może odmienić takie miasto jak Stalowa Wola. Jako samorząd widzimy tutaj olbrzymią szansę. W ostatnich godzinach zapoznałem się z opiniami samorządowców, którzy w tym czasie chcą się zachowywać jak takie Smerfy- Marudy, którzy ciągle mówią, że czegoś się nie da, że jest źle, że nie można. Nie, szanowni państwo, czas kryzysu nie jest czasem żeby stać z założonymi rękoma, narzekać i mówić, że się nie da. Samorządy są gotowe do tego, żeby ten wielki, „Polski Ład” realizować- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Przypomniał, że miasto rozwijało się na przestrzeni lat i teraz potrzeba nowych mieszkań dla mieszkańców miasta. Wcześniej odbyło się spotkanie z koreańskim inwestorem, który chce na naszym terenie prowadzić interesy. Żeby zatrzymać tu osoby pracujące, trzeba im zapewnić własne M. W Charzewicach tych mieszkań ma powstać około 1250. Prezydent chce sięgnąć do programu „Polski Ład”.

Morawiecki: Przyjeżdżajcie tutaj, bo tutaj jest wasz dom

Premier Mateusz Mazowiecki podkreślił, że „Polski Ład” to głównie program odbudowy po pandemii, ale nie tylko. Ma niwelować różne bolączki Polaków, również te mieszkaniowe. I to właśnie dlatego programy mieszkaniowe są bardzo istotne. Jeśli nie chce się doprowadzić do wyludniania miast małych i średnich, trzeba postawić na budownictwo.

- Rok 2020 to rok rekordowy w ostatnich dziesięcioleciach, kiedy oddanych zostało 220 tysięcy mieszkań. Łącznie przez całą 5- latkę to blisko milion mieszkań oddanych do użytku, budowanych na różne sposoby: spółdzielczych, TBS- ów, oczywiście na wolnym rynku. W czasach naszych poprzedników było to mniej więcej o ćwierć miliona mniej. Ale nie mówię tego po to, aby jakoś strasznie chwalić ten program, bo jestem przekonany, że stać nas na więcej. Potrzebujemy dużo więcej mieszkań po to, by nie tylko młodzi Polacy mogli mieszkać, ale też żeby ci, którzy wyjechali za granicę żeby wracali, przyjeżdżali tutaj. Przyjeżdżajcie tutaj, bo tutaj jest wasz dom, tutaj tworzymy nowe perspektywy zawodowe!- zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

Premier omówił też sposoby „dojścia” do własnego mieszkania i rodzajów wsparcia przy staraniu się o przydział lokalu lub przy budowie domu. Kredytowanie ma być korzystne finansowo, a za postaranie się o potomków, ma być nawet częściowo umarzany. Pomóc ma w tym gmina przy współudziale państwa.

Materiał video

Przewiń do komentarzy

















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =