PSS Społem zakończyło dużą inwestycję związaną z budową elektrowni fotowoltaicznych

Image
W 5 obiektach Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Stalowej Woli płynie już „zielona energia”. Dzięki dopiero co zakończonej inwestycji, która miała na celu zaopatrzenie budynków w instalacje fotowoltaiczne, PSS Społem pozyska duże oszczędności na energii elektrycznej.

Został złożony wniosek o dofinansowanie do projektu pn. „Rozwój Odnawialnych Źródeł Energii poprzez budowę elektrowni fotowoltaicznych na obiektach należących do „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Stalowej Woli”, w ramach projektu: Regionalny Program Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020. Oś priorytetowa: III Czysta Energia. Działanie: 3.1 Rozwój OZE konkurs ogólny.

W ramach tej inwestycji wykonano 5 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 140 kW na następujących obiektach:

- Hala Targowa (40 kW),

- Zakład Piekarsko- Ciastkarski (40 kW),

- Sklep Jubilat (25 kW),

- Sklep Społem przy ul. Siedlanowskiego (15 kW),

- Restauracja Lasowianka, (20 kW).

Przetarg na to zadanie wygrała lokalna firma CoverNET ze Stalowej Woli. Koszty tego projektu zamknęły się w kwocie około 520 000 zł. Dofinansowanie wyniosło niemal 70% kosztów kwalifikowanych co daje kwotę 286 000 zł. Biorąc pod uwagę koszty poniesione poza projektem dofinansowanie wynosi ponad 50 % kosztów całej inwestycji.

Prace były realizowane od października 2020 r., a zakończyły się na początku maja br. W pierwszej kolejności wykonawca zajął się montażem elektrowni fotowoltaicznej na Hali Targowej i Zakładzie Piekarsko- Ciastkarskim. Ostatnimi obiektami, które wzbogaciły się o nowoczesne źródła zasilania są sklep i restauracja przy ulicy Siedlanowskiego.

Instalacje, które pracowały do połowy maja br. wyprodukowały około 16 GW energii elektrycznej. Jeśli przeliczymy to na złotówki, to PSS Społem zaoszczędziło już około 9 tys. zł. W głównej mierze oszczędności wygenerowała Hala Targowa.

Szacunkowo, dzięki „zielonej energii” PSS Społem rocznie uzyska 140 GWh, a więc zaoszczędzi netto ponad 90 tys. zł. Biorąc pod uwagę koszty instalacji, zwróci się ona w ciągu trzech lat, a być może nawet wcześniej, bo koszty energii elektrycznej ciągle rosną. Gdyby inwestycja była wykonywana za środki własne spłacałaby się do 7 lat.

Przez ostatnie lata stalowowolskie Społem zrealizowało wiele projektów. Postawiono na nowoczesność, estetykę i jakość. Wiele sklepów zyskało nowy blask. Nowoczesne wnętrza zachęcają do robienia zakupów. Zastosowanie instalacji fotowoltaicznych do duży krok w przyszłość, to gospodarność i wychodzenie naprzeciw potrzebom naszej planety. Być może więc PSS Społem pokusi się o kolejne inwestycje związane z budową elektrowni fotowoltaicznych.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona