Dlaczego szpital wydzierżawił 4 karetki na rzecz Pogotowia Ratunkowego w Mielcu?

Image

Dyrektor SP ZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli wystąpił z wnioskiem do Rady Powiatu o wyrażenie zgody na oddanie w dzierżawę w trybie bezprzetargowym czterech ambulansów typu C wraz z wyposażeniem tj.:

1) Volkswagena Craftera z 2014r.,

2) Fiata Ducato z 2015 r.,

3) Renault Master z 2018 r.,

4) Renault Master z 2019 r.

na okres od 1 marca 2021 roku do 29 lutego 2024 roku (3 lata) na rzecz Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu w Mielcu.

W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (wejście w życie od 01 stycznia 2021 r.) świadczenia w zakresie ratownictwa medycznego od 1.03.2021 r. w obszarze działania SP ZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli realizowane będą przez Powiatową Stację Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu w Mielcu. Z tytułu dzierżawy ambulansów wraz z wyposażeniem, wydzierżawiający będzie ponosił czynsz miesięczny w wysokości 16 tys. zł netto.

W uzasadnieniu uchwały podjętej przez Radę Powiatu Stalowowolskiego czytamy, że wydzierżawienie ambulansów wraz z wyposażeniem jest niezbędne w celu zachowania ciągłości pracy zespołów ratownictwa medycznego. W związku z powyższym podjęcie uchwały jest uzasadnione.

Na terenie Podkarpacia utworzono 5 niezależnych od szpitali stacji pogotowia ratunkowego, podlegających Ministerstwu Zdrowia. I to właśnie one będą teraz obsługiwać nasze województwo. Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu zatrudnia naszych ratowników medycznych. Według starosty uchwała podjęta na sesji przez radnych dotycząca dzierżawy karetek była dla powiatu najlepszym rozwiązaniem, ponieważ stacja z Mielca wzięłaby w leasing inne samochody by jeździć do mieszkańców powiatu, a nasze karetki bezczynnie stałyby na terenie szpitala.

- Początkowo proponowano 3 tys. za jedną karetkę, 3 tys. za miejsce postojowe. Doszliśmy do porozumienia. Teraz za jedną karetkę za miesiąc dyspozytornia mielecka płaci szpitalowi 4 tys. zł i kolejne 4 tys. za jedno miejsce postojowe karetki- mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Tym samym do budżetu szpitala wpłynie co miesiąc 32 tys. zł. Dla przeciętnego mieszkańca powiatu nic się ma nie zmienić. Karetki jak jeździły do chorych, tak nadal będą jeździć, a uzyskiwana pomoc będzie identyczna jak przed zmianami.

- Nasi mieszkańcy nic nie stracą. Ten sam tabor będzie wykorzystywany tak jak dotychczas, bo do tej pory też byliśmy obsługiwani z dyspozytorni mieleckiej i wszystko działało na tej samej zasadzie- zapewnia starosta.

Wątpliwości ma radny Zbigniew Gola. Jako dyrektor drugiego szpitala w mieście, ma w tym zakresie duże doświadczenie.

- Dlaczego pan oddaje te cztery samochody do Mielca, zamiast wykorzystać je na miejscu?- pyta radny.- Nawet, jeżeli byłoby to kosztem dodatkowego zatrudnienia personelu. Nam w tej chwili brakuje transportu sanitarnego. Czy pan jest pewien, że on nam jesienią nie będzie potrzebny jako transport covidowy? Bo ja nie jestem tego pewien.

Jak zapewnił dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Grzegorz Czajka transport będzie zapewniony, bo szpital dysponuje kilkunastoma samochodami. Umowy więc nie są zagrożone, chociażby z POZ-tami.

[i]- Jeśli idzie o transport szpitalny, całodobowo są to dwa zespoły plus trzy zespoły obsługujące pacjentów dializowanych plus zaopatrzenie i plus auta, które obsługują dorywczo w nocnych godzinach przewóz wyników badań pilnych na covid czy pilnego dowozu krwi- wyjaśnia dyrektor Czajka.

Na zmianę ogólnopolskich przepisów nie mamy wpływu. Gdyby szpital chciał rozwiązać umowę z Mielcem przed czasem, będzie to mógł zrobić z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
panpikuss

@Massa, telefony pod 999 ze stalowej woli, odbiera od niedawna już tylko skoncentrowana dyspozytornia w rzeszowie, nie w mielcu. Nie rozumiem pytania, bo co ma wg ciebie miejsce siedzenia do orientacji w sytuacji? Przecież w stalowej woli dyspozytor też nie widziałby wszystkiego przez okno, tylko zbierał informacje przez telefon. Żyjemy w 21 wieku, dzisiaj nikt nie uczy się topografii i ulic na pamięć, dziś nawet bezdomni mają smartfony z dostępem do internetu i zespoły ratownictwa medycznego są dysponowane do zdarzeń za pomocą dwóch kliknięć na mapie, po czym na urządzeniu w karetce wyświetla się cała trasa i zespół poprowadzony jet po nitce. Naprawdę nie ma dziś potrzeby, żeby na każdym zadupiu siedziała w dyspozytorni pani grażyna, która zna na pamięć każdy kamień przy kościele.

~Massa

Smutne maż rzycie panpikus smiech2 No ale jaka masz gwarancję że mielecki dyspozytor będzie miał lepsza orientację w sytuacji niż taki na miejscu?

~Dobra rada

A może by tak to lądowisko dla śmigłowców oddać w dzierżawę bo jest tylko od parady .

~Taka prawda

Wiemy jak ktoś dba o wypożyczony nie swój sprzęt jak wrócą o ile wrócą te karetki to się nadawać na złom i taki to będzie zarobek DOBRY ZWYCZAJ NIE POŻYCZAJ.

~Wkurzony

Tak dla pisu liczy się stalowka. Oddać głosy a potem ponosić tylko koszty. Gdzie najdrozsze paliwo na orlenie w regionie? W Stalowej. Most ? W Mielcu. Obsługa chorych ? W Mielcu! Inwestycje ? Mielec i Rzeszów. Tak to jest w państwie pis

~Ka Sandra

Marszałek województwa promuje Mielec. Tak było z budową mostu, który wybudowano w Mielcu, a nie w Stalowej. Dziwnym jest fakt , że szpital stalowowolski posiada lotnisko,a traktowany jest jak piąte koło u wozu. Odnośnie dyspozytorni pogotowia to miałem taki incydent. W lesie w rejonie Niska natknąłem się na nieprzytomnego mężczyznę. Dzwonię na 112, dyspozytor sprawdza moje dane, położenie i dopytuje o osobnika. Podaję, że gość jest nieprzytomny, zero kontaktu. Dyspozytor mówi, że zawiadomi policję aby podjechali i zobaczyli co się dzieje. Mija kolejne 10-15 minut nikt nie nadjeżdża. Mężczyzna przytomnieje, jak się okazało miał atak padaczki. Skoro gość leży nieprzytomny, dlaczego nie wysłano karetki tylko policję. Zdarzenie i zachowanie pozostawiam bez komentarza

panpikuss

@Massa, niestety niedobrze, ale patrząc na ten twój "chumor", to jakoś mnie to nie dziwi.
Zmienia się tylko formalny dysponent zespołow ratownictwa medycznego, "nasze" karetki, będą stacjonować jak do tej pory, w Stalowej Woli. Powiem Ci więcej, nawet, gdyby stalowowolski szpital nie wydzierżawił swoich pojazdow, zrobiłby to ktoś inny i sytuacja wyglądałaby tak jak wyżej. Bo karetka bez ratownika to tylko samochód.

~Massa

Tak jest towarzysze, a jak będzie kumulacja potrzebujących to się im zleci teleporade i na poprawę chumoru zdjęcie wyciągu bankowego ile na tej karetce co miała przyjechać a nie przyjechała szpital zarobił. Dobrze rozumuje?

~Yhyy

@śmiech Nie porównuj tego do wypożyczalni. Po pierwsze umowy długoterminowe mają całkiem inne ceny, po drugie wypożyczalnie mają duże koszty utrzymania tych samochodowy. Tutaj jest czysty zarobek. A auta mają jeździć a nie stać.

~obserwator

Źle się czułam, spadło mi ciśnienie gwałtownie więc mąż chciał wezwać pogotowie. Zadzwonił na nr pogotowia stalowowolski i powiedziano mu, że ani karetka ani lekarz nie przyjedzie. Można jedynie zadzwonić po teleporadę. Zadzwonił a lekarz łamaną polszczyzną zaleciła wypicie meliski. Brawo. Taką mamy pomoc medyczną. Nie dziwi wiec nic, że karetki do mielca wynajmują bo na co one tutaj. Tu jedynie szpital jest by rządzący się lansowali niby remontami i niby sprzętem a jak co do czego to ani specjalisty nie ma w Stalowej ani badań konkretnych. Nie dziwne, że młodzi uciekają z tego miasta. Nie dziwne, że ludzie umierają nie otrzymując na czas pomocy.

TylkoZKS

Stonoga miał rację - będzie nas pis r...hał tak, że Platforma nas nie wyr...hała jak wy...cha nas PiS. Stonoga na prezydenta, Korwin na premiera.

~Patriota

PiS ma w powazaniu StW. Licza sie tylko Wasze glosy. A potem robia co chca..

~śmiech

4.000 zł za miesiąc (30 dni) za dzierżawę karetki
to 130 zł dziennie.
To tyle ile za wypożyczenie Toyoty Yaris w wypożyczalni.
Tak starosta z dyrektorem robią interesy na mieniu społecznym.

~obserwator

Źle się czułam, spadło mi ciśnienie gwałtownie więc mąż chciał wezwać pogotowie. Zadzwonił na nr pogotowia stalowowolski i powiedziano mu, że ani karetka ani lekarz nie przyjedzie. Można jedynie zadzwonić po teleporadę. Zadzwonił a lekarz łamaną polszczyzną zaleciła wypicie meliski. Brawo. Taką mamy pomoc medyczną. Nie dziwi wiec nic, że karetki do mielca wynajmują bo na co one tutaj. Tu jedynie szpital jest by rządzący się lansowali niby remontami i niby sprzętem a jak co do czego to ani specjalisty nie ma w Stalowej ani badań konkretnych. Nie dziwne, że młodzi uciekają z tego miasta. Nie dziwne, że ludzie umierają nie otrzymując na czas pomocy.

~farmer

czyli od mielca bedzie zalezec dyspozycja pogielo ich w tej warszawie juz kiedys tak bylo w zakladach miesnych w Nisku ze wyproduktowane konserwy i miesa mrozone musialy isc do chlodni w Debicy a jak wiadomo zawsze koszula blizsza cialu

~Wyvborca

Jakoś temu Januszowi nie wierzę.
Za kilka miesięcy okaże się, że kolejny raz nie ma racji.
Decyzje jego mają to do siebie, że nie ponosi za nie odpowiedzialności.