Nowi lekarze i więcej porodów w stalowowolskim szpitalu

Image
Dobre wieści z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w stalowowolskim szpitalu. W krótkim czasie współpracę z nim rozpoczęło 5 nowych lekarzy. Wzrasta też liczba porodów na oddziale.

W dobie problemów kadrowych, z którymi boryka się większość polskich szpitali, SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli może pochwalić się rozpoczęciem w ostatnim czasie współpracy z 5 lekarzami o specjalizacji ginekolog – położnik.

- Mimo, że nie podjęli zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, to i tak dla naszego oddziału stanowi to poważne wzmocnienie. Cieszy nas też to, że większość z tych lekarzy to młodzi ludzie, co jest dość budujące i perspektywiczne. Na oddziale cały czas jest minimum 2 lekarzy, daje to lepszy komfort pracy, ale przede wszystkim nasze pacjentki są lepiej zabezpieczone – tłumaczy Tomasz Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym.

Oddział ten, jest ściśle powiązany z Oddziałem Neonatologicznym, na którym też pojawił się ostatnio nowy lekarz, a konkretnie lekarz kierujący oddziałem. To wzmocnienie kadrowe zaczyna przekładać się w bezpośredni sposób na wzrost liczby porodów w stalowowolskim szpitalu. I to mimo zapaści demograficznej, z jaką mamy do czynienia w naszym kraju, a którą najlepiej obrazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w styczniu 2021 roku urodziło się w kraju tylko 25 tys. dzieci, a dla porównania - w styczniu 2020 roku było ich aż 33 tys. Dodatkowo, między 2010 a 2020 rokiem, liczba porodów w styczniu ani razu nie spadała poniżej 30 tys. Aż do teraz.

- Ta statystyka jest więc dramatyczna i niestety ma również swoje lokalne odzwierciedlenie. Dlatego staramy się robić wszystko, aby przyciągać jak najwięcej pacjentek spoza naszego powiatu i to się dzieje. W tym roku mamy już ponad 200 odebranych porodów na oddziale i to rokuje na to, że powinniśmy na koniec roku zbliżyć się w sumie do 700 porodów. To byłby rewelacyjny wynik. Dla porównania, w najgorszym dla nas 2019 roku było ich 594, a w 2020 roku - 619. W chwili obecnej 30 procent porodów, to porody pacjentek spoza naszego powiatu. Dominują pod tym względem powiaty niżański oraz tarnobrzeski. Są też pacjentki z powiatów sandomierskiego i janowskiego, a ostatnio zdarzają się nawet z okolic Rzeszowa. To dla nas budujące i świadczy o tym, że kobiety mają do nas zaufanie, skoro chcą rodzić na naszym oddziale – mówi Tomasz Adamczyk.

I nie ukrywa, iż ma nadzieję, że wzrost liczby urodzeń w stalowowolskim szpitalu stanie się trwałym trendem. A oprócz wzmocnienia kadrowego oddziału, mają do tego przyczynić się kolejne działania. Między innymi powrót do porodów rodzinnych, które przed wybuchem pandemii cieszyły się sporym zainteresowaniem.

- COVID-19 sprawił, że musieliśmy z nich zrezygnować. Obostrzenia związane z epidemią zmusiły nas do przeorganizowania naszego oddziału tak, że w razie gdyby trafiła nam się pacjentka covidowa – a takie na oddziale też się pojawiają i rodzą – to musimy mieć możliwość odizolowania jej i właśnie taką izolatkę posiadamy. Mamy wypracowaną strategię oraz procedury mające nam umożliwić powrót do porodów rodzinnych, musimy tylko dosprzętowić nieco salę w której będą się odbywać i w zasadzie będziemy mogli ruszać. Liczę, że uda się to jeszcze latem – zapowiada lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym.

W planach jest też wprowadzenie znieczulenia zewnątrzoponowego dla rodzących, choć tu problemem jest kadra. Chodzi o lekarzy anestezjologów oraz pielęgniarki anestozjologiczne, które zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, muszą uczestniczyć w porodach ze znieczuleniem zewnątrzoponowym.

– A tych brakuje w każdym szpitalu w kraju, ponieważ niemal wszyscy są zaangażowani w walkę o życie pacjentów chorych na COVID-19. Obsługują respiratory i nie mają jak uczestniczyć w działaniach na blokach operacyjnych. To bolączka wszystkich szpitali. Dlatego mamy pomysł, aby przeszkolić nasze położne, aby odbyły kursy kwalifikujące je do asystowania przy takim znieczuleniu. Mamy nadzieję, że to ułatwiłoby sprawę, choć lekarzy anestezjologów już nie zastąpimy – mówi Tomasz Adamczyk.

Dzięki wzmocnieniu kadry oddziału oraz rosnącej liczbie porodów, pojawiła się nadzieja, że Oddział Ginekologiczno-Położniczy w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli mógłby powalczyć o przyznanie II stopnia referencyjności.

– Spowoduje to lepszą wycenę rozliczanych procedur, co opłacałoby się szpitalowi ze względów ekonomicznych. W mojej ocenie, nasz Oddział Ginekologiczny już spełnia ku temu warunki. Na ten moment główną barierą jest to, że II poziom referencyjny musi posiadać również Oddział Neonatologiczny, a do tego potrzeba jeszcze jednego specjalisty neonatologa. Niewykluczone, że w drugiej połowie roku będziemy spełniać wszystkie warunki – mówi Grzegorz Czajka, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~gal anonom

Jak dla mnie położnictwo w Stalowej to porażka. Rodziłam prawie 18 lat temu i jedyny lekarz , który się naprawdę interesował i to bezinteresownie pacjentkami i im pomagał to doktor ZYMRÓZ....

~haha

Tarnobrzeg zamknięty

~Nikt

Do pacjentki st. . zastanów się co piszesz, dr Napierała niech pracuje jak najdłużej wspaniały lekarz z dużym doświadczeniem młodzi muszą się jeszcze długo uczyć aby dorownac dr.Napierale.2
..

~Nikt

Do pacjentki st. . zastanów się co piszesz, dr Napierała niech pracuje jak najdłużej wspaniały lekarz z dużym doświadczeniem młodzi muszą się jeszcze długo uczyć aby dorownac dr.Napierale.2
..

~złomiarz

Mamuśka, żądasz służących do dziecka, bo nie masz czasu się nim zająć, bo internet ważniejszy ? Może po prostu internet powinni wyłączyć jezyk

~Mamuśka

Witam jeśli chodzi o oddział ginekologiczny jest super zarówno starsi ekarze jak i młodsi wssyscy sa suoer i lelarze i sredni personel odpowiem na każdej pytanie
za to po porodzie zaczyna się horror na oddziale neonatologicznym połowa położnych wypalone albo czekają na prezenty od pacjentek opryskliwe nie dość lże nie pomagają to jesxze zakazane dzwonic dzwonkiem ( nie rozumiem jestem po porodzie kilka godzin jak mam poprosić kogis o pomoc bo np mi dziecko np placze parabnoja powiem.tak rodzić w stalowej woli ale z dzieckiem leżeć po porodzie gdzie indziej szkoda że się tak nie da Panie z neonaltologi średni personel powinien być wymieniony i to szybko . Jak nie mają serca do malutkich dzieci i pacjentek to przykro mi bardzo może reumatologia im będzie bardziej pasowała niech zmienia ....

~Moje zdanie

Fajnie że mężczyzna się wypowiada na temat porodu i tego kto jest dobrym lekarzem a kto nie. Ja rodziłam 3 razy w Stalowej w przeciągu 13 lat. Nie miałam wpływu na to kto będzie przy porodzie ale zawsze było tak jak powinno. Każdy poród był inny i wymagał czegoś innego ale podziwiam tych ludzi którzy byli przy mnie i robili wszystko żeby było dobrze. I było. Pozdrawiam serdecznie.

~Mamuśka

A tak w ogóle to polecam porodówkę i oddział neonatologii. Prócz tej jednej Pani to wszyscy bardzo mili i uprzejmi. I położne i lekarzy i pielęgniarki i Panie sprzątaczki również bo można z nimi sobie na spokojnie porozmawiać o wszystkim.

~Mamuśka

Wam to zawsze coś nie będzie pasowało. Rodziłam w tamtym roku, osobiście cieszę się że nie było rodzinnych porodów bo czułam się swobodniej ale jeśli chodzi o położne na porodówce to ogromne podziękowania dla dwóch młodych Pań które miały wtedy nocną zmianę. Jesteście wspaniałe. Robiły wszystko żeby chociaż trochę ulżyć podczas skurczy. Za to nie pozdrawiam jednej z starszych pań które miały dzienną zmianę. Wredna, niemiła i z wyrazem twarzy jakby chciała zapytac po co przyszłam. Moim zdaniem osoby które są wypalone zawodowo na takim oddziale pracować nie powinny. Tam kobiety potrzebują wsparcia i zrozumienia a nie pretensji i porodu na odwal się. Dziękuję, dobranoc.

~stalowy

tytuł artykułu powinien brzmieć nowi młodzi lekarze i od razu więcej porodów w stalowej woli jak ty nie możesz to młody zapłodni ci kobietę ;)

~mieszkaniec

a ile osob sie przekrecilo bo nie otrzymali pomocy. Ile teleporada ubili?

~Mieszkanka

A czy ta położna, co grała w pasjansja podczas mojego porodu nadal pracuje?

~Pro Live

Na oddziałach położniczych nie powinno się zatrudniać morderców nienarodzonych dzieci.

~Truskot

Pora na młodych lekarzy. Starsi wiekiem lekarze zachowują się w bardzo niemiły sposób wobec pacjentów, są opryskliwi i wywyższają się, nie udzielają żadnych informacji o chorobie, traktują pacjentów z góry, nawet w prywatnych sytuacjach zachowują się brzydko (np. wchodzą bez kolejki - bo im się należy). Młodzi lejarze zachowują się inaczej, są grzeczni i kulturalni wobec pacjentów, odpowiadają na pytania, nie traktują nikogo z góry, zachowują się jak ludzie, którzy są w pracy i starają się solidnie i uczciwie wykonywać swoje obowiązki. Niech będzie jak najwięcej młodych lekarzy, może nie mają doświadczenia, ale za to wynieśli aktualną wiedzę ze studiów i to moim zdaniem jest ważniejsze.

~pacjentka st

Napierała i Pacański nadal na stronie szpitala te zabytki jeszcze goszczą na tym oddziale więc nie wiem która kobieta przy zdrowych zmysłach poszłaby tam rodzić ja kiedyś też nie miałam oleju w głowie dopóki nie urodziłam w pro-famili teraz moja noga nigdy już nie postanie na tym pseudo oddziale

~Pacjentka

Rodzilam w styczniu tego roku i jestem zachwycona podejściem lekarza oraz położnych do pacjentów, polecam szpital w Stalowej Woli i mam nadzieję że będzie tylko lepiej.

~Emerytka

Chirurgia to masakra.Zero empatii u prostackiego ordynatora Nadęte pielęgniarki.

~Stalowianka

Starzy lekarze i tak wyżrą tych co chcą coś zmienić.

~Aneta

Pierdu pierdu... nie musielibyście wzmacniać kadry, gdyby lekarze tam będący zajęli się w końcu leczeniem, empatią, chęcią pomocy, odpowiednią rozmową z pacjentką, podawaliście normalne jedzenie i wyremontowalibyscie ten syf a nie siedzeniem i liczeniem pieniędzy. Niestety, ale to że jest covid to o niczym nie świadczy. Budowaliście zła opinie przez wiele lat i teraz oczekujecie że ludzie do Was powrócą. PORAŻKA!!!

~dsfsd

no już można było wybrać ładniejszy kolor ścian