Warzywa – najlepsze z przydomowego ogrodu

Image

Warzywa to jedne z najzdrowszych dostępnych nam produktów. Ich regularne spożywanie dostarcza nam dużej ilości niezbędnych witamin i minerałów. Niektóre warzywa zawierają substancje mogące chronić nas przed poważnymi chorobami. Walory warzyw są trudne do przecenienia. Niestety jakość tych, które kupujemy w supermarketach pozostawia wiele do życzenia. Zdecydowanie najzdrowsze są warzywa, które pochodzą z naszej własnej hodowli.

Warzywa w codziennej diecie

Kto chce odżywiać się zdrowo powinien jeść warzywa. Dietetycy zalecają, żeby dodawać je do każdego posiłku – w ciągu dnia możemy zjeść nawet pół kilograma warzyw. Warzywa zawierają duże ilości witamin A, C, E, K, D, a także witaminy z grupy B (są one potrzebne do prawidłowej pracy układu nerwowego i nie tylko). Wszystkie warzywa dostarczają nam błonnika (usprawnia procesy trawienne, zapewnia długotrwałe uczucie sytości, stabilizuje poziom cukru we krwi, obniża stężenie złego cholesterolu, pomaga oczyścić organizm z toksyn), a także minerałów: potasu, magnezu, wapnia, jodu, fluoru, fosforu cynku, miedzi i innych. W składzie warzyw znajduje się dużo wody, dzięki czemu umożliwiają one nawodnienie organizmu.

Jakość i ilość składników odżywczych jest uzależniona między innymi od koloru warzyw. Przykładowo zielone zawierają duże ilości witaminy C i chlorofilu. W warzywach czerwonych znajdziemy antocyjany, karotenoidy i potas. Z kolei warzywa fioletowe są szczególnie bogatym źródłem antocyjanów.

źródło: https://www.esklep.legutko.com.pl/4-warzywa

Własny ogródek warzywny

Założenie własnego ogródka warzywnego z pewnością szybko zaprocentuje. Warzywa wysiewane w dobrych warunkach z najwyższej jakości nasion posiadają najwięcej substancji odżywczych. Jedząc je możemy mieć pewność, że do naszego organizmu trafiają tylko najlepsze składniki (warzywa sprzedawane w sklepach często zawierają szkodliwe chemiczne związki mające przedłużyć ich trwałość). Zakładając ogródek warzywny zobowiązujemy się do regularnej pracy, która będzie trwała od wczesnej wiosny do jesieni.

Wiosną możemy zacząć wysiewać warzywa w doniczkach (nie dotyczy to brokułów i kalafiora, które lepiej jest sadzić bezpośrednio do ziemi), a dopiero po pewnym czasie przenieść je do ogrodu. Nasiona można wysiewać na tacach rozsadowych, w drewnianych skrzyniach, a także w doniczkach z tworzywa sztucznego, które kupimy w każdym sklepie ogrodniczym, czy supermarkecie.

Wysiew nasion bezpośrednio do ziemi ma zazwyczaj miejsce w maju, gdy ziemia jest już wystarczająco nagrzana. Zaleca się wysiewanie trzech nasion w jednym miejscu – jest to gwarancja, że roślina wyrośnie.

Warzywa łatwe w uprawie

Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z prowadzeniem ogródka warzywnego, dobrze jest kupić nasiona warzyw, które są łatwe w uprawie. W przypadku, gdy dysponujemy ogrodem o niewielkiej powierzchni, dobrze jest wybierać warzywa, które nie zajmują wiele miejsca (ogórki, czy dynia olbrzymia to nie najlepszy pomysł w bardzo małym ogrodzie).

Zaleca się, żeby ogród warzywny zlokalizowany był w miejscu dobrze nasłonecznionym (większość warzyw potrzebuje słońca do szybkiego wzrostu). Idealna gleba do ogrodu warzywnego jest żyzna – warto wzbogacać ją przy pomocy kompostu i obornika.

Warzywa, które nie sprawią problemów w uprawie nawet osobom początkującym to między innymi: pietruszka, burak ćwikłowy, cebula, rzodkiewka, koper, marchew, szpinak, warzywa strączkowe. Nieco bardziej wymagające są pomidory (na początek dobrze jest wybierać pomidory koktajlowe), czy sałata.

Łączenie warzyw w ogródku warzywnym

Warto zdawać sobie sprawę, że warzywa oddziałują na siebie wzajemnie. Zdarza się, że zapach jednych warzyw odstrasza pasożyty, które żerują na gatunkach rosnących na sąsiedniej grządce. Obecność jednych warzyw może też hamować niekontrolowany rozrost korzeni innych, co ma pozytywny wpływ na proces ich dojrzewania. Taka uprawa jest zdecydowanie bardziej efektywna.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają, żeby łączyć kapustę z fasolą i kukurydzą, marchewkę z cebulą, a kalarepę z ziemniakami, grochem, fasolą, selerem, szpinakiem, czy szczypiorkiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =