Jakie rośliny sprawdzą się w mieszkaniu, jeśli nie masz ręki do kwiatów?

Image

Rośliny są ważnym elementem dekoracji mieszkania. Każdemu wnętrzu nadają niepowtarzalny klimat. Dzięki nim pokoje stają się przytulne i domowe. Co więcej, rośliny produkują tlen, a niektóre z nich oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Wśród wielu dostępnych gatunków istnieją takie, które są bardziej problematyczne w uprawie, co zniechęca niektórych do zazieleniania swoich wnętrz. Jednak, jak nietrudno się domyślić, są też takie rośliny, które sprawdzą się nawet u osób niemających ręki do kwiatów.

Zamiokulkas zamiolistny – częsty bywalec galerii handlowych

Często spotykany jest w centrach handlowych i galeriach. Nic w tym dziwnego. Zamiokulkas jest niezwykle wytrzymałą na suszę i niekorzystne warunki środowiska rośliną. Nie ma dużych wymagań, dzięki czemu dobrze sprawdzi się u osób, mających problemy z hodowlą roślin. Jego intensywnie zielone, lśniące liście będą idealną ozdobą pokoju. Ta żelazna roślina, jak często bywa określana, będzie idealna dla osób zapominalskich. Zamiokulkas dobrze znosi przesuszenie, nie trzeba go więc często podlewać. Jest rośliną magazynującą duże ilości wody w łodydze i bulwach. Do wzrostu nie potrzebuje też dużych ilości światła, może stać nawet w bardziej zacienionych miejscach.

Sansewieria dla zapominalskich

Jest to kolejna roślina dla zapominalskich. Dobrze znosi suszę, małą ilość światła oraz pozbawione wilgoci powietrze. Dzieje się tak dlatego, że sansewieria jest sukulentem i gromadzi wodę w swoich mięsistych liściach, które są jej niewątpliwym atutem. Są one grube i sztywne, często z różnymi wzorami i w różnych odcieniach zieleni. Spotykana jest w biurach oraz galeriach, co potwierdza teorię o jej nieskomplikowanej uprawie. Ma ona również zdolność oczyszczania powietrza z toksyn i zanieczyszczeń.

Zielistka, oczyszczająca powietrze z toksycznych substancji

Zielistka jest z kolei rośliną dla osób lubiących często podlewać swoje kwiaty. Od lutego do października wymaga intensywnego podlewania. Jest jednak łatwa w uprawie oraz rozmnażaniu. Wytwarza długie rozłogi, na których powstają rośliny potomne, które po wsadzeniu do ziemi bardzo szybko się ukorzeniają. Zielistka może stać na stanowisku z dużą ilością światła (z wyjątkiem ostrego, bezpośredniego słońca), jak też w półcieniu lub cieniu. Jej dwukolorowe liście stanowią ozdobę zielistki. Występują najczęściej w biało- lub żółtozielonych odcieniach i różnią się między sobą układem pasków i sztywnością liści. Dodatkowym atutem zielistki jest jej zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji, takich jak amoniak, toluen oraz formaldehyd. Potwierdzają to badania prowadzone przez NASA.

Monstera – tolerancyjna względem warunków środowiska

Tej rośliny chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Monstera jest obecnie modną rośliną i coraz częściej występuje w domach. Jej charakterystyczne dziurawe liście i łatwość uprawy sprawiają, że monstera będzie dobrym pomysłem dla ludzi zaczynających przygodę z roślinami. Dobrze wyglądać będzie w starszym, bardziej klasycznym mieszkaniu oraz w nowoczesnym, które znaleźć można chociażby na portalu obido. Monstera jest tolerancyjna względem warunków środowiska. Dobrze znosi suche powietrze oraz mniejsze ilości światła. Nie wymaga także wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzebuje jedynie podpory, gdyż jest tropikalnym kwiatem pnącym. Wśród wielu gatunków najpopularniejsza jest monstera deliciosa oraz odmiana 'Monkey Mask'. Pierwsza z nich osiąga pokaźne rozmiary, zamieniając pokój w tropikalne miejsce, natomiast druga, z mniejszymi liśćmi, może tworzyć długi zielony sznur.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =