Radni SPS liczą straty i wskazują na popełnione błędy

Image

23 kwietnia klub radnych Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe zorganizował konferencję prasową poświęconą Podkarpackiemu Centrum Piłki Nożnej i Piłkarskiej Spółce Akcyjnej w Stalowej Woli.

Radni mają prawo pytać

Rozpoczynając konferencję radna Renata Butryn podkreśliła, że radni SPS mieli prawo do zwołania sesji nadzwyczajnej, bo wynika to z ustawy o samorządzie, jak również ze statutu Rady Miejskiej.

- Sesja została zagadana- użyję takiego słowa przez pana prezydenta, istota sprawy dotycząca kondycji finansowej spółki oraz zakładu budżetowego związanego ze sportem stalowowolskim, została po prostu rozmyta. Widząc zabiegi pijarowe, socjotechniczne pana prezydenta zdecydowaliśmy, że o wszystkim będziemy informować mieszkańców, również za pomocą konferencji prasowej. Chcieliśmy pokazać na tej sesji zagrożenia jakie istnieją dla płynnego funkcjonowania PCPN-u i PSA, a także zwrócić uwagę na niepokojące fakty, które miały miejsce w zakresie zarządzania tymi spółkami, jak również spadek drużyny Stal Stalowa Wola do III ligi za czasów prezydenta Lucjusza Nadbereżnego. Pan prezydent mówi o tym, że będzie ratował piłkę przed upadkiem. Upadek już nastąpił, należy zastanowić się co dalej- mówiła radna.

Renata Butryn podsumowując nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej podkreśliła, że prezydent wyraźnie unikał odpowiedzi na pytanie, czy stan finansów Piłkarskiej Spółki Akcyjnej Stal Stalowa Wola jest na tyle zły, że można postawić tę spółkę w stan upadłości. Przypomniała, że o to kilkakrotnie pytał radny Andrzej Szymonik. Odpowiedź była odsuwana przez prezydenta, bo sprawę zbada biegły rewident. Nic na ten temat nie miała do powiedzenia Rada Nadzorcza i zarząd, choć ich przedstawiciele uczestniczyli w tym spotkaniu.

Kompromitacja wizerunkowa

Jak podkreślił Leszek Brzeziński, od czerwca 2018 klubem zarządzało już 5 prezesów. Od 1 maja będzie rządzić szósty. W opinii radnego cel i sposób dokonywania tych zmian był wątpliwy.

- Ostatnia sytuacja z prezesem Tomaszem Soleckim, gdzie państwo pamiętacie tę historię, to była zwykła kompromitacja. Jeżeli prezesa wybieramy miesiąc wcześniej, zna sytuację, jaka jest w II lidze, wie że Stal Stalowa Wola balansuje na krawędzi spadku. Nie wiem czy w ogóle nie było planu? Na pewno planu awaryjnego na wypadek spadku nie było. Czy prezes został zwolniony, czy sam podał się do dymisji? To też jest jakaś taka sprawa niejasna, dyskusyjna- mówił Leszek Brzeziński.

Radny Brzeziński wyliczył szereg różnych sytuacji, które odbiły się szerokim echem w środowisku sportowym, wymienił m.in. zarzuty wobec Skry Częstochowa odnośnie korupcyjnej propozycji, list do PZPN-u od prezesa Tomasza Soleckiego w sprawie powiększenia liczby drużyn grających w II lidze. Radny miał również zastrzeżenia w kontekście częstej zmiany trenerów. Jak podkreślił, od kwietnia 2017 r. pierwszą drużynę trenowało aż 10 szkoleniowców.

- Wróćmy do ostatniej sprawy na poziomie III ligi. To też się wiąże z niszczeniem wizerunku. Nie może być takiej sytuacji, że cały czas są zmieniane godziny rozpoczęcia spotkań. Raz będziemy grali przy świetle, raz nie. Nie wiem jaka w tym wszystkim jest logika. Kolejna sytuacja z Avią Świdnik: warunki atmosferyczne dobre, mamy piękny, nowoczesny stadion, który w tym celu został zbudowany. Nagle się okazuje, że przy podgrzewanej płycie stadion rozgrywa ten mecz na sztucznym boisku. Wizerunkowo całkowicie niezrozumiała sytuacja- mówił Leszek Brzeziński.

I jak podkreślił, szkolenie młodzieży to podstawa funkcjonowania spółki.

- Cały czas na sesjach i komisjach upominaliśmy o to, by była jednoznaczna odpowiedzialność spółki akcyjnej za cały pion szkolenia, czyli od pierwszej drużyny zawodowej seniorów, przez juniorów, do najmłodszych adeptów piłki nożnej. Tego nie było. Funkcjonowały 3 podmioty, 4 grupy pod spółką (młodzieżowe i drużyny seniorów), kolejne grupy pod Akademią Piłkarską i kolejne grupy pod Stalą Stalowa Wola. Wiązało się to ze sposobem zatrudnienia tych trenerów i przede wszystkim jakościom pracy, która musi być kontrolowana- mówił Leszek Brzeziński.

Radny podkreślił, że w III lidze nie mamy szans na premię z Pro Junior System. W składzie pierwszej drużyny nie ma naszych wychowanków i to stanowi bardzo duży problem.

Nakłady na PSA stale rosną

Radny Damian Marczak przypomniał, że w 2017 roku miasto stało się większościowym udziałowcem akcji PSA.

- W 2017 roku odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której pan prezydent przekonywał ówczesnych radnych, że jest to słuszny zabieg, że miasto inwestuje bardzo dużo w infrastrukturę i to miasto musi wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za sport zawodowy, za budowanie drużyny. Twierdził, że miasto zrobi to dobrze, profesjonalnie i że udział miasta w sporcie zawodowym, nie tylko kapitałowy, ale właścicielski spowoduje to, że ta drużyna będzie funkcjonowała profesjonalnie. Później zbudowany był plan 5- letni, którego żaden z celów nie został spełniony- mówił Damian Marczak.

I jak podkreślił, o ile w latach poprzednich do 2015 roku miasto przekazywało na PSA kilkaset tysięcy złotych (maksymalnie 500 tys. zł), to później w latach 2015- 2017, łącznie z nabyciem akcji, wydało około 2 mln zł. W latach 2018- 2020 na ten cel poszło 4 mln zł.

Studnia bez dna

Z wyliczeń Damiana Marczaka wynika, że by dograć wiosenną kolejkę miasto musi wydać 1 mln 750 tys. zł, a do końca roku, około 3 mln 200 tys.

- Pan prezydent przedstawił informację o tym jakie zaległości finansowe posiada spółka: m.in. zaległości do PCPN- u na 180 tys. zł, zaległości do ZUS- u 330 tys. zł, kara, która wisi cały czas nad spółką związana z ZUS- em na 200 tys. zł, to pożycza w PEC- u, a obecnie MZK na 505 tys. zł z groszami. Łącznie daje nam to kwotę 1 mln 200 tys. zł. Wiadomo już, że te pieniądze trzeba będzie do spółki dorzucić. Jesteśmy w tym momencie, w kwietniu 2021 r. i wiemy, że dotacji, która ma być przeznaczona na ten rok, jakby wchodzi w tą całą pulę, zostało jeszcze dopłaty 200 tys. zł. Jednocześnie koszty samych wynagrodzeń to 150 tys. zł plus koszty zarządu plus inne koszty związane z wynajmem boisk, z wyjazdami. Prezydent określił, że to jest przynajmniej 200- 250 tys. zł na miesiąc, co daje nam do końca czerwca, czyli rundy wiosennej dodatkowe 750 tys. zł, a do końca roku to około 3 mln 200 tys. To są pieniądze, które spółka musi otrzymać od miasta żeby uregulować bieżące zobowiązania. Zaległości z wynagrodzeniem sięgały nawet blisko 3 miesięcy. Wiemy, że są jeszcze jakieś kwestie sporne z zawodnikami z lat poprzednich, czyli z zawodnikami, którzy już nie grają w Stali Stalowa Wola- mówił Damian Marczak.

Jak powiedział radny Marczak, pomimo, że od 2015 do końca tego roku miasto wydało już prawie 10 mln zł, to wciąż nie na sukcesu sportowego, nie ma sztabu trenerskiego, nie ma szkolenia młodzieży, nie ma zawodników, na których można by budować zespół.

Zobacz również: Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta o sytuacji PSA i działalności PCPN-u

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~DomWariatów

Kibice i polityka to główna przyczyna spadku do 3 ligi waszej kochanej stalówki. W klubach, gdzie walczy się o awans piłką zarządzają osoby z biznesu, płacą i wymagają. A u nas ani politycy ani kibice nie znają się na biznesie i zarządzaniu. Wygrało kolesiostwo i znawcy futbolu.

manukun

@yetti
Ale po co w ogóle samorząd ma finansować klub sportowy?

~kibic

Pamietajcie kibice kto spyscil Stalowke do 3 ligi Nadberezny ze swoimi kolesiami z pisu .Wstyd i hanba dla kibicow ,pikarzy i dzialaczy ,mieszkancow miasta.Najwiekszy wstyd od powstania klubu.

~kibic

Pamiętajcie kibice STALÓWKI kto chciał wykończyć piłkę nożną w naszym mieście po wykończeniu koszykówki. Będzie startował na prezydenta naszego miasta to wszyscy pokażemy mu środkowy palec.

~kibic

DO xxl, ten radny to największy hejter z naszego miasta z byłego chorego układu WALENIZMU. Cala propaganada polega na tym , że w czasie jak nawet firmy upadają bo mamy pandemię oni chcą wiedzieć ile kasy zarabia PCPN. Owszem zarabiamy ale dużo mniej niż moglibyśmy gdyby nie było pandemii.Już na naszym przepięknym CENTRUM SPORTOWYM mogli byśmy zrobić mistrzostwa POLSKI w piłce nożnej kibiców. Każda drużyna by wniosła wpisowe 5 tysięcy złotych a pieniądze te byśmy mieli na STALÓWKĘ.

~xxl

Panie Marczak tego bełkotu na sesji nie dało się słuchać czy stracił pan już resztki wyobraźni no jak miał Nowak zarabiać na sali konferencyjnej jak był kategoryczny zakaz w związku z pandemią i chwalisz się dobrą pamięcią chłopie posłuchaj swojej wypowiedzi to może na przyszłość dasz sobie na zatrzymanie

~aaaa

ludzie jest pandemia to jak pcpn ma zarabiac :/

~XXL

BRAWO PANIE PREZYDENCIE !!! Mam propozycję do rozważenia, proponuję powołać pięcioosobowy zarząd PSA w tym prezes urzędujący za wynagrodzeniem pozostali działacze oddani stalowowolskiej piłce bez gratyfikacji finansowych, zgłaszam swoją osobę do tej grupy.

~login

Jak ma w tym klubie być dobrze jak co drugi bez kompetencji. Który z prezesów ma jakieś wykształecenie? A trenerzy? Zatrudnili znajomków, Po linii partyjnej. Oprócz starych (Adamus, Kasiak, co drugi ma kurs przez internet na trenera. Ale jest "Swój".

maszynista

Ludzie, przecież ten PCPN to dla nas, dla naszych dzieci kredyt do splacenia.Tylko likwidacja pomoze.

~Skos

Liczą?
To niech policzą co zrobili dla Stalowej Woli, dla ludzi!

~tabaluga

Ten pcpn to dla naszych dzieci dlug do splacenia.

~tożToSzok

Co to za uliczna maniera występowania z koszulą poza spodniami i bez marynarki? Mentalność ulicy i zupełny brak szacunku dla wyborców.

~Vincent

Ludzie, przecież ten PCPN to dla nas, dla naszych dzieci. Po co się kłócić?

~Kalkulator

SPS to niech policzy kartony.
wychodzi póki co 8 fanów pod sądem.

~antystal

Wy tu wszystkie sie nie znata...!!! I tratatata...Jo to się znom i jo to żem łon . Na trenera tylko Gmoch na dyrektora tylko Obs_rajtek.

~~~123

Lucka na trenera i już jest pierwsza liga

~Dareczek

Ja będę trenerem ale wcześniej sobie posieje ziarenka i powstanie łąka kwietna

~Stal

Staszek i Lucek na ławke trenerską.

~yetti

Pilkarze powinni byc finansowanie z budżetu miasta i to nie milion złotych tylko 10 milionów na sezon.Wolalbym to niz kuźwa te wszystkie place zabaw.

maszynista

Likwidacja PCPN I zwiazanych z tym wydatkow .Urzad Pracy jeszcze dziala wiec moga sie tam zarejestrowac.

~King Crimson

Kiedy obwodnicą?

~King Crimson

Kiedy obwodnicą?

~jAN

Fabianowski co z Toba fachowcu skuliles ogon narobiles balaganu i co ? podobno nowa posadka cieniasu ??

~xyz

Nie trzeba być specjalistą od sportu ,żeby widzieć co się dzieje. Masz liczby i to wszystko wyjaśnia. Pchają naszą kasę do studni bez dna. Ta nasza piłka to dno i wszystko co się z nią łączy. Prezydent na siłę trzyma to dziadostwo, tylko ciekawe dlaczego. To z naszych podatków utrzymuje coś nie daje żadnych korzyści. Niech wydaje ze swojej kieszeni i wtedy zobaczy jak się rządzi. Od razu mu się odechce. Kolesiostwo jak zwykle i tyle. Ale najłatwiej szasta się nie swoim.

kabi

josef, żeby kupić dobrego zawodnika trzeba sporo zapłacić a taki zawodnik też nie będzie biegał po boisku za grosze.

~Smoliwąs

Marczak specjalistą od spraw sportu? Ludzie, trzymajta mnie!

~josef

A i jeszcze z Wieczystej Kraków.

~josef

Wystarczy kupić zawodników trochę z Sieniawy,trochę z Łagowa i będzie nie tylko 2 ale i 1 liga za dwa lata.

~mrw

Augustyn to się zna na tym jak się "przytulic" do każdej władzy. On jest jeszcze w opozycji?