Szlifowanie metalu – o czym pamiętać? Jaką tarczę wybrać?

Image

Szlifowanie metalu wymaga wprawy i użycia odpowiednich narzędzi. Poprawnie przeprowadzone sprawia jednak, że nawet zniszczone powierzchnie nabierają zupełnie nowego blasku. Prace tego typu stanowią fundament do przeprowadzenia bardziej zaawansowanych technik renowacyjnych. Warto wiedzieć, jak powinno odbywać się szlifowanie metalowych przedmiotów i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę.

Na wstępie warto zaznaczyć, że szlifowanie metalu nie jest zajęciem łatwym. Oczywiście, jeśli dana powierzchnia wymaga jedynie kosmetycznej naprawy, to satysfakcjonujący efekt uzyskamy bez większego wysiłku, używając nawet ręcznych materiałów ściernych. W bardziej zaawansowanych przypadkach niezbędne jest jednak skorzystanie ze specjalnie przeznaczonych do tego sprzętów.

Szlifowanie metalu – jak zacząć?

W pierwszej kolejności należy określić, z jakim rodzajem metalu mamy do czynienia. Szlifować można bowiem nawierzchnie aluminiowe, stalowe czy żeliwne. Do każdej z nich należy dobrać dedykowany materiał ścierny. Następnie, warto określić rozmiar planowanych prac i stopień ich zaawansowania. Jeśli nawierzchnia wymagająca obróbki nie jest duża, a na dodatek posiada regularny kształt, zapewne wystarczające będzie użycie tradycyjnej szlifierki. Sprawa skomplikuje się, gdy pole robocze okaże się naprawdę duże lub gdy szlifowany przedmiot ma wyjątkowo skomplikowany kształt. W pierwszym przypadku trzeba zwykle zaopatrzyć się w wysokiej klasy urządzenia szlifierskie o dużych rozmiarach. Z kolei przy obróbce niestandardowych nawierzchni mogą przydać się dodatkowo ręcznie pilniki lub miniszlifierki, wykorzystywane chociażby w zdobnictwie szkła. Tu jednak istotne, by wcześniej zamontować na nich odpowiedni materiał ścierny.

Czym szlifować?

Skoro o materiałach ścierających mowa – jakie kupić? Jeśli korzystamy z popularnej szlifierki kątowej, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni dysk. Tarcze do szlifowania metalu różnią się przede wszystkim przeznaczeniem. Trzeba więc sprawdzić, czy dany model nada się do obróbki tego typu metalu, który chcemy naprawić. Ponadto, trzeba sprawdzić parametry dysku. Poszczególne z nich różnią się rozmiarem czy obsługiwaną prędkością obrotową. Dobrze jest to zestawić z posiadanym elektronarzędziem. W razie użycia nieodpowiedniego dysku może dojść do jego uszkodzenia lub zniszczenia sprzętu czy obrabianego metalu. Ma to też duże znaczenie ze względów bezpieczeństwa.

Tarcze szlifierskie zwykle wykonane są z korundu, węglika krzemu, węglika boru lub diamentu. Te ostatnie są wyjątkowo mocne, choć najczęściej wykorzystuje się je do cięcia. Szlifowanie podstawowe można przeprowadzić przy użyciu tarcz listkowych. Są one tanie i przy nieskomplikowanych przypadkach całkowicie wystarczające. Dla nadania połysku stosuje się też miękkie polerskie gąbki lub dyski wyłożone bardzo delikatnym papierem ścierny. Tego rodzaju asortyment wykorzystywany jest jednak już na końcowym etapie obróbki.

Co ze szlifierką?

W domowych warunkach zazwyczaj wystarczy skorzystać ze standardowej szlifierki kątowej. Nie są one tak precyzyjne jak modele taśmowe lub oscylacyjne, jednak przy pracach wymagających niewielkiej interwencji, powinny okazać się zupełnie wystarczające.

Na co uważać?

Zawsze sprawdzajmy, czy dana tarcza przeznaczona jest do obróbki materiału, który planujemy naprawić. Wybór poszczególnych modeli dysków potrafi zszokować, a w gąszczu różnych dostępnych produktów nietrudno o pomyłkę.

Szczególną ostrożność trzeba zachować przy pracach na powierzchniach ze stali nierdzewnej. Tu nie tylko trzeba zaopatrzyć się w dedykowane temu rodzajowi metalu materiał ścierny, ale też pamiętać, by przy wykonywaniu szlifu unikać wysokich temperatur, które zdecydowanie obniżają wytrzymałość stali i doprowadzają do odkształceń.

Zawsze pamiętajmy też o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas szlifowania metalu można nabawić się urazu. Absolutną podstawą jest używanie ochronnych rękawic, gogli i wytłumiających nauszników.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Fuks

Czego ci farmer zabrakło? Jak jesteś wirtuozem szlifierk, to dodaj coś od siebie. Chętnie poczytam.

~farmer

nawet dzieci po podstawowce wiecej wiedza niz mozna sie dowiedziec z tego artykulu

~farmer

nawet dzieci po podstawowce wiecej wiedza niz mozna sie dowiedziec z tego artykulu

~farmer

nawet dzieci po podstawowce wiecej wiedza niz mozna sie dowiedziec z tego artykulu