Czy maseczki pomogły zatrzymać grypę?

Image

Dyskusje na temat tego czy powinno nosić się maseczki trwają od początku wybuchu pandemii. Nie można zaprzeczyć faktowi, że zakrywanie twarzy przez osoby chore w jakimś stopniu chroni przed przez zakażeniem pozostałych członków społeczeństwa. Wirus zawieszony jest w wydzielinie z nosogardzieli i wydostaje się z niej podczas kichania, kaszlenia i oddychania. Jak pokazują statystyki zachorowań na grypę, noszenie maseczek dało bardzo pozytywny skutek.

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia. Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową, podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze następuje gwałtowne wystąpienie:

- objawów ogólnych- wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;

- objawów ze strony układu oddechowego- suchego kaszlu, bólu gardła i nieżytu nosa (zwykle o niedużym nasileniu).

U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny i obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3- 7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą utrzymywać się do ok. 2 tyg. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań - najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych. Powikłania występują najczęściej u dzieci do lat 2, osób z chorobami przewlekłymi, osób po 60 r.ż. i kobiet w ciąży. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1- 0,5% (tzn. umiera 1- 5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 roku życia.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w okresie od 1 października 2020 roku do 7 kwietnia 2021 roku, na terenie Podkarpacia odnotowano łącznie 14 988 zachorowań. Dla porównania rok wcześniej w tym samym przedziale czasowym zachorowań było 71 402.

Obrazek

Porównując dane ogólnopolskie widać gołym okiem, że przypadków zachorowań na grypę było znacznie mniej. W sezonie 2020/2021 (od 1 października do 7 kwietnia) odnotowano 1 306 522 zachorowania. Rok wcześniej, w sezonie 2019/2020 liczba ta wyniosła 3 403 471.

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =