Czy maseczki pomogły zatrzymać grypę?

Image

Dyskusje na temat tego czy powinno nosić się maseczki trwają od początku wybuchu pandemii. Nie można zaprzeczyć faktowi, że zakrywanie twarzy przez osoby chore w jakimś stopniu chroni przed przez zakażeniem pozostałych członków społeczeństwa. Wirus zawieszony jest w wydzielinie z nosogardzieli i wydostaje się z niej podczas kichania, kaszlenia i oddychania. Jak pokazują statystyki zachorowań na grypę, noszenie maseczek dało bardzo pozytywny skutek.

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia. Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową, podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze następuje gwałtowne wystąpienie:

- objawów ogólnych- wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;

- objawów ze strony układu oddechowego- suchego kaszlu, bólu gardła i nieżytu nosa (zwykle o niedużym nasileniu).

U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny i obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3- 7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą utrzymywać się do ok. 2 tyg. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań - najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych. Powikłania występują najczęściej u dzieci do lat 2, osób z chorobami przewlekłymi, osób po 60 r.ż. i kobiet w ciąży. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1- 0,5% (tzn. umiera 1- 5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 roku życia.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w okresie od 1 października 2020 roku do 7 kwietnia 2021 roku, na terenie Podkarpacia odnotowano łącznie 14 988 zachorowań. Dla porównania rok wcześniej w tym samym przedziale czasowym zachorowań było 71 402.

Obrazek

Porównując dane ogólnopolskie widać gołym okiem, że przypadków zachorowań na grypę było znacznie mniej. W sezonie 2020/2021 (od 1 października do 7 kwietnia) odnotowano 1 306 522 zachorowania. Rok wcześniej, w sezonie 2019/2020 liczba ta wyniosła 3 403 471.

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~mmms

umiech Banialuki teraz nawet katar i przeziębienie to kowit a do tego kiedys byłly tyle przypadkow oficialnie a 2 lata temu ile osub chodzilo z katarem, i gorączką do pracy i do szkoły bo nie było czasu chorować a teraz z byle śpikiem trze sie zgłosić na treleporade i od razu robią testy i ze śpika z alergii tez bedzie dodatni. Sami mowli ze maseczki nie zatrzymuja wirusa a wrecz poteguja zakazenia wlasnymi wydzielinami i brudem

~Aga

Nie cierpię maseczek ale pytam dla formalności - jak to jest z prawdomównoscią naszych rządzących. Każdy mieszkaniec Podkarpacia miał dostać 4 maseczki. I co?

~OMG

Amerykański koncern motoryzacyjny Tesla wskazał, gdzie zbuduje 'gigafabrykę' w Europie. Po starannej analizie, wybór padł na na na na
Na Stalową Wolę
To wszystko dzięki rafałowi i lucyferowi

bogcek

W 2017r. do szpitali w całej Polsce przyjmowano dziennie po 50 tys. chorych na grypę i było miejsce w szpitalach, nic nie zamykali. Nie było takiego cyrku jak teraz. I nagle grypa zniknęła.

~ewa

Ale szit, niech autor powie ile było testów wykonanych na grypę?.

~gfss

Nie ma grypy nie ma anginy nie ma przeziębień i nie ma alergii co najważniejsze chyba. Ale za to jest Covid no i jeszcze takie bzdury. Nie którym kory we łbie wywaliło i to trzeba leczyć...

~Xyz

Cóż za nowinka. Normalne, że nie ma grypy. Teraz jest tylko COVID. Na nic innego ludzie już nie chorują. umiech

~Adam

Co to za durnoty. To już Horban
lub Simon są bardziej wiarygodni od tego artykułu.

~lol

Oszołom to pisał. Dramat.

~mieszkaniec

@stalowe miasto. przestancie sie kompromitowac.

~Ryk 12

Nawet nie pisz takich glupot ze nie ma grypy bo wszystko jest na odwrot tzn nie ma covida tylko jest Grypa

~TERI

CO ZA OSZOŁOM TO NAPISAŁ

~Jdhdhdh

Grypa zniknęła dzięki maseczkom hahahaha ze tez od lat nikt na to nie wpadł...

~metafen

Wiekszosc przypadków grypy wpisana jest w covida ,trzeba byc idiota zeby przypisywac spadek zachorowania na grype maseczkom