Nowa perspektywa dla bloku OZE

Image

14 kwietnia w Grupie Tauron zapadły pozytywne decyzje dotyczące perspektywy funkcjonowania bloku OZE na terenie Elektrowni Stalowa Wola. Według stanowiska z listopada ubiegłego roku blok ten miał być trwale wyłączony z eksploatacji do końca kwietnia 2021, co w konsekwencji uruchomiłoby wypowiedzenia pracowników, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie tej jednostki. W wyniku trwających kilka miesięcy rozmów między zarządem Grupy Tauron, stroną społeczną i zaangażowaniu Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz lokalnych parlamentarzystów: Senator Janiny Sagatowskiej i Ministra Rafała Webera oraz Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego podjęto decyzję o wstrzymaniu likwidacji bloku OZE oraz podjęciu kroków związanych z aktualizacją analizy biznesowej ze względu na trwające prace oraz projekty w zakresie zmian regulacyjnych wspierających działania Zielonego Zwrotu.

Nowa koncepcja zakłada przygotowanie zielonego planu dla lokalizacji źródeł energii w Stalowej Woli, które mają się wpisywać w nową politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Kluczową rolę w jego przygotowaniu, z uwzględnieniem potencjału pracowników Elektrowni Stalowa Wola, odegrał Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, który podkreśla znaczenie tego typu ekologicznych instalacji lokalnych jak Stalowa Wola do równomiernego rozwoju gospodarczego i społecznego naszego kraju.

- Przygotowywany przez Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego Krajowy Plan Odbudowy, oparty na zasadach nowego ładu, zakłada transformację energetyczną naszego kraju, poprzez wykorzystanie ekologicznych źródeł energii. Elektrownia Stalowa Wola oraz Grupa Tauron widzą w Stalowej Woli potencjał w postaci wykwalifikowanej kadry i instalacji, która przy określonych nakładach finansowych może spełnić najwyższy standard źródła ekologicznego i być przykładem jak transformacja energetyczna może działać na rozwój kraju, realizację polityk ekologicznych i co bardzo dla nas istotne, docenienie kadry pracującej od wielu lat na sukces obiektu w Stalowej Woli – mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Samorząd miasta Stalowej Woli od początku tej trudnej transformacji był aktywną stroną rozmów w celu utrzymania potencjału energetycznego stalowowolskiej elektrowni, jednocześnie podkreślając rolę kwestii społecznych, zatrudnienia pracowników i odpowiedniego zabezpieczenia społecznego.

- Bardzo się cieszę z decyzji, która zawiesza wyłączenie bloku OZE i zakłada stworzenie nowego planu inwestycyjnego dla tej instalacji i całego obszaru Elektrowni Stalowa Wola. Mamy szansę być modelowym przykładem tego, jak energetyka z nieekologicznej transformuje w ekologiczną, bo Stalowa Wola już dzisiaj ma ultranowoczesny blok gazowo-parowy, a w przygotowaniu jest inwestycja budowy jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polce. Trzecim elementem dopełniającym byłaby modernizacja bloku OZE. Decyzja o takiej inwestycji zabezpiecza w sposób maksymalny bezpieczeństwo dostaw ciepła dla naszego miasta oraz pokazuje możliwości transformacji na zieloną energię Grupy Tauron, ale jednocześnie dbałość o najważniejszą inwestycję jaką są ludzie, którzy tworzą to miejsce. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować stronie społecznej za zrozumienie oraz cierpliwei merytoryczne rozmowy, które toczyły się w ostatnich miesiącach – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

W Grupie TAURON obecnie prowadzone są analizy dotyczące możliwości przyszłego wykorzystania i zagospodarowania terenu, na którym działa blok OZE w Stalowej Woli. Prace te będą kontynuowane w najbliższych miesiącach. Analizy biorą pod uwagę kilka wariantów takiej transformacji terenu, na którym działa blok OZE, by został on wykorzystany do osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu TAURONA w perspektywie 2025 i 2030 roku. Z początkiem sierpnia mają zostać podjęte decyzje. Wszyscy uczestnicy rozmów zapewniają o aktywnej pracy i zaangażowaniu tak, aby wypracować najlepszy plan, który będzie realizował polityki transformacji ekologicznej, a jednocześnie doceniał stronę społeczną i zabezpieczał pracowników. Decyzja wstrzymująca proces likwidacji bloku OZE jednocześnie obliguje Zarząd Tauron Wytwarzanie do przedstawienia do końca września 2021 koncepcji dalszego wykorzystania bloku OZE w Stalowej Woli.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~pracownik OZE

TO CO PISZĄ TO CZĘŚCIOWA PRAWDA BO NIC SIĘ NIE ZMIENIA KTO MA ODEJŚĆ DO JAWORZNA TO ODCHODZI , CZĘŚĆ ODCHODZI ZA POROZUMIENIEM STRON ŻADNEJ BIOMASY NA DZIEŃ DZISIEJSZY NIE PLANUJĄ

~Bielu

To jest tylko pomysł list intencyjny, mają to na piśmie czy tylko obecanki

~toż to szok

Tam cenzura więc dotyczy tzw. koordynatora: "Może wspomniałby o ludziach stłoczonych w korytarzu. Może wspomniałby o braku lekarza, który tylko przystawiłby pieczątkę. Może wspomniałby o szczepieniu nauczycieli w sposób skandaliczny gdzie lekarza nie było przez półtorej godziny i ludzie stali jeden na drugim. Może wspomniałby o ludziach, którzy przyjeżdżają albo są przywiezieni i nie ma dla nich szczepionki. Może wspomniałby, że nikt nikogo nie informuje o przełożeniu szczepienia, itd..................Nie wspomni. Bo w państwie PIS-u wszystko jest super. A że ludzie umierają? No umierają. Któż nie ma pokus??????

~Juzek

Aż skóra mi cierpnie jak słyszę "inwestycja" bo znowu coś głupiego wymyślą- wydadzą pieniądze i sie okaże że to nietrafiona inwestycja, albo zaczną spalać "gówna" bo są eko i zielone tyle że w połowie miasta będzie śmierdziało tak jak zrobili zakład mechanicznego przetwarzania odpadów w granicach strefy przemyslowej i blisko miasta i momentami śmierdzi tak ze sie porzygać można albo przydusić albo smród albo gaz leci. Oby bylo to przemyslane i dla dobra zalogi ale i ludzi w miescie by ich proeko nie truć spalaniem i pyłami

~Ottis Redding

Nie mam pomysłu...

~Antoś

Biomasa to wyborcy pisu?

~NMW

Dzieki tej decyzji nie zniknie 100 miejsc pracy ale duzow wiecej pozostanie uratownych w 1000 siącach - transport dowozi biomase do spalania, mechanicy , serwisanci maja robote , taratki okoliczne maja gdzie sprzedać odpady typu trocina zrzyny, ludzie mają prace nie tylko w Stalowej ale w Bojanowie, Jastkowicach, Kurzynie i nie tylko , robote będzie miał transport czy autobusy bo trza ludzi dowieść do roboty i w sklepie w Jaskowicach kupi robotnik co nieco , - EKO SPALANIE CZYSTE POWIETZRE

~patałach

...tylko nie sasin! ! !

~Artek H.

A co z kominami?

~Artek H.

A co z kominami?

~sceptyk

pożyjemy zobaczymy

~Bielu

I o to chodziło przez cały czas jeszcze trzeba kupować bezpośrednio od producenta pelet za połowę ceny bez pośredników i będzie wszystko grać k.m.