Coraz mniej lasu w lesie. Poligon stale się powiększa

Image

Podczas obrad Rady Miasta Joanna Grobel- Proszowska zwróciła uwagę na problem poszerzających się granic poligonu znajdującego się na terenie powiatu stalowowolskiego, przez co kurczy się przestrzeń, którą mogą wykorzystywać mieszkańcy.

Jak zauważyła radna nikt z właścicielami terenów objętych granicami gminy czy powiatu nie konsultuje faktu tworzenia na wielu hektarach poligonów.

- Tworząc tuż obok ścieżki rowerowej teren poligonu bez jakichkolwiek uzgodnień z gminą, zabieramy mieszkańcom możliwość korzystania z nowo wybudowanej infrastruktury, ścieżki rowerowej, która ciągnie się aż do Jamnicy- mówiła radna Joanna Grobel- Proszowska.

Prezydent podkreślił, że obecność firm, instytutów, które wokół Stalowej Woli zajmują się badaniem sprzętu zbrojeniowego, jest wpisana w tożsamość historyczną miasta i regionu. Przyznał, że w czasie ostatnich miesięcy mocno poszerzył się zakres oddziaływania poligonu.

- Faktycznie, nie mamy tutaj mocy prawnej do tego, aby tego typu decyzje zablokować, czy ograniczyć. Wspólnie z wójtem Gminy Zaleszany, która to gmina jest bardzo mocno dotknięta poszerzeniem poligonu, podejmujemy kolejne starania dotyczące ograniczenia strefy, szczególnie w zakresie rekreacyjnym. To teren lasu przy ścieżce rowerowej, która w takim trójkącie, pomiędzy Gminą Grębów, Miastem Stalowa Wola a Gminą Zaleszany tworzy bardzo ważny teren spacerowy, teren zbierania darów runa leśnego, jak chociażby grzyby, jagody. Ma to bardzo negatywne oddziaływanie w ocenie również mieszkańców, bo faktycznie żandarmeria wojskowa w tym terenie wystawia mandaty za przekroczenie linii. Wnioskujemy o to, aby ten teren był bardziej racjonalnie ograniczony- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Jak zauważa włodarza miasta obecność maszyn, czołgów, które znajdują się na tym terenie sprawia ewentualne zagrożenie dla osób tam spacerujących, jeżdżących na rowerze.

- Jest to duży problem, ale trzeba powiedzieć, że z punktu widzenia formalnego trudno aby on był zapisany jako zadanie dla samorządu i władz gminy. Rada Miasta Stalowej Woli w formie apelu może wesprzeć te działania Miasta Stalowej Woli, Gminy Zaleszany tak, aby teren poligonu, tych działań treningowych, szkoleniowych, wojskowych, był jak najbardziej odsunięty od tej linii rekreacyjnej lasu wokół Stalowej Woli- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent zapewnia, że miasto od dawna działa na tym polu i zapowiada, że rozmowy na ten temat będą podejmowane także w przyszłości.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

rowerzysta, nie znajdziesz takiej mapy, w zasadzie tylko w czasie prób, czyli strzelań w ośrodku badawczym na krzyżówkach będziesz ścigany i to w zasadzie do tej drogi ze szlabanem naprzeciw drogi do Aluteku i Kuźni i to w pasie przelotu pocisków na Nową Dębę.

~rowerzysta

Piszę o co mi chodzi - tablice ustawione wszędzie przy drogach na Przyszów czy Tarnobrzeg oznaczają, że ten teren jest terenem poligonu.
To oznacza - chcemy czy nie - że jeśli już spotkamy tam niechcący patrol to bedziemy mieć problemy.
Szukam mapy, która będzie miała zaznaczone właśnie te obszary - oznaczone tablicami - czyli znacznie większy obszar niż wspomniany przez e2rds.

e2rds

zibi, to proste, bo lasy państwowe i wszystkie budowle mające związek z nadleśnictwami stają się prywatnymi folwarkami nadleśnictw i wojska, natomiast miasta zarządzane są przez pisaczków przy aktywnym udziale formacji porządkowych i są nietykalni jako swoi przez aparat zwany prokuraturą.

~obca

DO Pani -Uli -A Pani Ulu trawniki są dla ludzi a nie dla wandali .Pozdrawiam .Obca

~zibi

@turysta70
Jestem prostym cwokiem więc wytłumacz mi dlaczego praktycznie przy każdym wejściu do lasu są tablice z napisem WSTĘP SUROWO WZBRONIONY?

~turysta70

Zibi ty widzę jesteś jakiś nawiedzony cwok , który by tylko protestował o wszystko , a komandosem to ty możesz zostać na protestach LGBT w stopniu starszego geja.

~zibi

Dziwne że nikt nie protestuje.
Niedługo (o ile nie już) żeby na legalu wejść do lasu to będzie trzeba zapisać się do komandosów macierewicza albo zostać leśniczym :

e2rds

rowerzysta, mógł bym ci podać jeszcze inną mapę, z ogromną ilością danych, ale po, do jazdy rowerem to ta wystarczy.

e2rds

rowerzysta, tak w ogóle to o co tobie chodzi, czy o ogrodzony teren wojskowy, czy dokładnie co tam jest. Jeśli chodzi o teren ogrodzony to masz dokładnie na mapie i to dokładnie się pokrywa, co prawda teren w Nowej Dębie nie jest ogrodzony, ale jest oznakowany. Jeśli chodzi co tam jest, to jest tajemnicą, przynajmniej dla ogółu co dokładnie tam jest i nikt ci na mapie nie napisze, że współrzędne X takie a taki i Y takie a takie to stanowisko prób artyleryjskich produktów produkowanych tu i tu, a w innym miejscu o współrzędnych takich a takich to stanowiska radarów obrony terytorialnej. O co tobie chodzi. Na tej mapie masz dane każdego kwadratu lasy z podziałem na tzw. linie po których można jeździć np. rowerem i to nie są dane społecznościowe tylko państwowe.

~rowerzysta

no, to w takim razie trzeba zauważyć jeszcze jedno - obszary wojskowe na mapie BDL nie są danymi z warstw udostępnianych przez Lasy Państwowe, ale pochodzą z podkładu - czyli map OpenStreetMap - co jest zresztą odnotowane wpisem licencji w prawym dolnym rogu.
To samo, tyle że bez danych leśnych zobaczycie na openstretmap kropka org.
Uwaga: to projekt społecznościowy, dane są na tyle dokładne na ile mapujący mieli dostęp do źródeł i czas, żeby nanieść odpowiednie dane.

~Mecenas

@Cebula
Nie, cebularzu. Po pierwsze w wojsku nie ma snajperów, po drugie nie czekają ma to żeby odstrzelić łeb glupiemu rowerzyście, ale np. prowadzą strzelanie do celów ukazujących się i wjedzie im pod lufy taki głupi rowerzysta.

~Gumiś

Bo kto to widział drzewa w lesie. Las ma być lasem bez drzewnym!

e2rds

rowerzysta, kombinuj z różnym oznaczaniem warstw, zobaczysz jak zmieniają się informacje na mapie i jednocześnie dysponując taką mapę mapą masz pogląd jak nie można zginąć w lesie i jak bez GPS możesz podać gdzie jesteś.

e2rds

rowerzysta, tereny wojskowe i strategiczne na tej mapie oznaczone są jeszcze troszeczkę innym kolorem i nie na każdym jest opis co to jest, ale najważniejszy jest inny kolor. Poligon w Nowej Dębie też tylko w odpowiedniej skali ma inny kolor.

~Bbyk

Dzis poligon jutro obóz pracy dla pisiorów.

~takaprawda

Jeszcze jedna mądrość chcesz pokoju to uzbrój się po uszy. Bo słabeusza każdy może napaść i zniszczyć. Po za tym im lepsze uzbrojenie ty morale we wojsku jest pewniejsze.

~takaprawda

Jeszcze jedna mądrość chcesz pokoju to uzbrój się po uszy. Bo słabeusza każdy może napaść i zniszczyć. Po za tym im lepsze uzbrojenie ty morale we wojsku jest pewniejsze.

Andrzejwts

e2rds dzieki za pomoc!

~takaprawda

Cała prawda o poligonie , jedyny poligon to jest między BOJANOWEM a BRZOSTOWĄ GÓRĄ. Tylko tam jest strzelanie z broni ostrej ja tam byłem na wycieczce i jakoś mandatu nie dostałem. A mieszkańcy BOJANOWA mają tam najlepsze miejsca na borowiki i jagody. Tylko poligon wie o tym , że od czerwca do końca października wiele osób się tam przewija i wtedy z ostrej broni nie strzelają. A kiedy strzelają z ostrej broni to na wszystkich drzewach między BOJANOWEM a NOWĄ DĘBĄ są na drzewach plakaty , że obecnie nie wolno wchodzić do lasu. Czy wy myślicie , że w elitach polskiego wojska nie ma inteligentnych ludzi co mają o wszystkim mądre pojęcie.

~rowerzysta

e2rds, to mam ( mam nadzieje ostatnie) pytanie - mówiąc "są zaznaczone obszary wojskowe" masz na myśli obszary zaznaczone na mapie BDL kolorem i z opisem np. "Wojskowy Techniczny Instytut uzbrojenia?"

~Rio

Co za durny /sugestywny / tytuł .Lasów rośnie coraz więcej ,wokół pola zarastają , robi się puszcza .Mam wrażenie , że chodzi tu tylko o mieszanie i zaistnienie w sieci . Dbajcie kochani o nasadzoną w mieście zieleń , jeżdżę ul WP ile tam zniszczonych , nowonasadzonych drzewek , żadnym obrońcom to nie przeszkadza .

e2rds

rowerzysta, w Banku Danych Leśnych są zaznaczone i opisane tereny wojskowe, oczywiście wojsko wtyznacza znacznie większe tereny leśne oznaczając ich tablicami "Teren wojskowy, wstęp wzbroniony" bo ma to na celu szczególnie w okresie strzelań by nikomu nie stała się krzywda i to jest na terenie lotu pocisków. Czasem patrole wojskowe w czasie strzelań czepiają się też grzybiarzy, ale to rzadkość.

~rowerzysta

e2rds, gdzie na mapie BDL są informacje gdzie jest poligon?

~Ula A.

Trawniki są dka człowieka czy człowiek dla trawników?

~Do obca

Im dłużej będziemy walczyć tym więcej twoich dzieci zginie...

~obca

W Stalowej Woli nastała moda i przyzwolenie na niszczenie drzew ,trawników i przyrody. Serce pęka patrzeć co kierowcy wyprawiają z trawnikami ,zwrócić uwagę to usłyszysz bluzgi lub stwierdzenie ==ja tylko na chwilę==jakby to miało jakieś znaczenie ile minut niszczy trawnik.Zapraszam pod blok W,Pol.-40 samochody parkujące na trawniku na korzeniach pięknych drzew ,matki ,ktore bezmyślnie pozwalwją dziecią ryć doły na trawniku a po drugiej stronie jest plac zabaw pytam gdzie pracownicy Sp. Mieszkaniowej ,która nic nie robi w tym temacie.Myślicie że przesadzam? zapraszam a zobaczycie jak to wygląda.

~xxx

@Jeff Wyborca zmądrzeje jak psychopata ze wschodu zaprzestanie zbrojeń.

~Rogacz

Jak strzelali w piątek to aż się posrałem...

~Steve Wonder

Patrzeć nie mogę na niszczenie tego lasu.

~John Lennon

Make love not war.