Miasto planuje wiele eko - inwestycji

Image

Czy miasto ma szanse na lepsze warunki środowiskowe? Czy będziemy mieć czystsze powietrze i wody?

Rada Miejska przyjęła „Plan adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Stalowa Wola do roku 2030”. Został także zaktualizowany Program ochrony środowiska Gminy Stalowa Wola na lata 2020-2023 z perspektywą do roku 2026.

W jednym z tych dokumentów wyznaczono kierunki oraz zadania do wykonania w celu poprawy stanu środowiska naturalnego. W zakresie poprawy jakości powietrza prowadzonych będzie kilka zadań m.in. termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, wymiana niskosprawnych kotłów na terenie gminy, montaż instalacji OZE na budynkach gminnych, montaż czujników powietrza na terenach zagrożonych negatywnym oddziaływaniem (m.in. obszarów przemysłowych). By uzyskać poprawę systemu gospodarowania wodami opadowymi planowana jest m.in. budowa systemu retencji wód opadowych w rejonie ulic: Okulickiego, Niezłomnych, 1 Sierpnia, KEN. Dokument zawiera także inne zadania związane np. z rozbudową i przebudową infrastruktury związanej z gospodarką wodno- ściekową, zapobieganiem zanieczyszczeniu wód powierzchniowych i podziemnych przez przemysł, ochroną gleb przed degradacją i dewastacją.

Problemy omawiane były na sesji Rady Miasta. Jako pierwsza w dyskusji na ten temat głos zabrała radna ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego.

- Oba te programy nie zawierają faktu, który się dzieje wokół Gminy Stalowa Wola, na terenie powiatu stalowowolskiego i w pobliskiej okolicy. Chodzi o utworzenie terenu poligonu na terenie Gminy Stalowa Wola, o wycinkę lasu związaną z budową drogi S19, a głównie łączników do tej drogi, gdzie wycina się ogromne połacie lasu wtedy, kiedy nadleśnictwa zachowały swoje etapy rębne i tną również drzewostan na terenie Gminy Stalowa Wola, na terenie powiatu stalowowolskiego. I te fakty dzieją się jakby poza gminą, poza powiatem- mówiła Joanna Grobel- Proszowska.

Radna zwróciła też uwagę na to, że w jednym z programów napisane jest, że teren Gminy Stalowa Wola tworzy z… Bieszczadami korytarz ekologiczny dla zwierząt, które dzięki niemu będą miały swobodę przemieszczania się.

- Budowa drogi S19, obwodnicy, dojazdów do S19, absolutnie poprzerywała te ekologiczne korytarze, a zwierzęta utraciły swoje drogi stałych przemarszów. Do tego jeszcze dochodzi nowelizacja prawa łowieckiego, gdzie te zwierzęta są bezlitośnie tępione- mówiła radna Joanna Grobel- Proszowska.

Radna przypomniała także o swoim wniosku dotyczącym zakupu drona, który lokalizowałby tych, którzy permanentnie „częstują” mieszkańców szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

Radny Jan Sibiga zaapelował o stworzenie specjalnego obszaru lasu gdzie nie prowadzono by wyrębu drzew. Chciałby, aby takie tereny były przystosowane do uprawiania aktywności i były strefą rekreacji.

- Myślę, że jeżeli potrafiliśmy zagospodarować w celach wypoczynkowych kilkadziesiąt hektarów błoni nadsańskich, tak samo miasto, razem z Państwowymi Lasami, mogłoby zagospodarować ten teren- mówił radny Sibiga.

Prezydent odniósł się do słów radnej Joanny Grobel– Proszowskiej. Podkreślił, że budowa drogi S19 podlega rygorystycznym przepisom dotyczącym kwestii ochrony środowiska i oddziaływania na środowisko.

- Wiemy, że te realizacje są drogie ze względu na przejścia dla zwierząt, które albo są stawiane nad drogą, albo są to przepusty pod drogami. Jadąc tamtędy widzimy tą infrastrukturę, korytarze przejść dla zwierząt, także ja bym tutaj jednak tej sprawy tak nie stawiał, że ona jest oderwana od zasad ochrony środowiska czy przepisów środowiskowych, bo jednak wieloletnia procedura wydawania pozwoleń na takie drogi wskazuje, że te uwarunkowania środowiskowe są brane pod uwagę- przekonywał Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent przypomniał, że obwodnica Stalowej Woli i Niska będzie podlegała dodatkowym ocenom już po jej oddaniu. Będą sporządzane więc raporty z oddziaływania jej na środowisko.

- Po realizacji takiej inwestycji wykonywane są pomiary, badania, chociażby natężenia głośności, oddziaływania hałasu na bezpośrednie sąsiedztwo drogi- mówił podczas sesji Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz Stalowej Woli przypomniał, że w roku ubiegłym, wspólnie z Nadleśnictwem Rozwadów, zaplanowano zadania dotyczące zagospodarowania leśnych dróżek, stworzenia ścieżki edukacyjnej biegnącej od urzędu celnego do Ciemnego Kąta. Na ten cel znalazły się środki w budżecie miasta.

- Czekamy na to, że sytuacja gospodarcza, COVID-owa umożliwi wspólne działania Miasta Stalowej Woli, Nadleśnictwa żeby wykonać planowane tam ścieżki ekologiczne, odnowić pewne elementy miejsc odpoczynku, które są zdewastowane, bardzo zniszczone. Bez wątpienia to miejsce wymaga zmian- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Decyzją radnych uchwały w sprawie programu ochrony środowiska oraz planu adaptacji do zmian klimatu zostały przyjęte.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

ekolog vel pseudointeligencie, powiem ci tak, cyt:" gdybyś cichutko siedział to nikt by nie wiedział , że jesteś największym idiotą w naszym mieście", do tego wazeliniarzem, do tego głąbem nie mającym pojęcia co w nazwie oznacza "zbiornik retencyjny", dalej, głąbem co nie wie kto to rybak i wędkarz, co notorycznie kłamie z sprawie zadłużenia miasta przez Szreka, już któryś kolejny raz i robi z siebie jak to on nazywa "użytecznego idiotę i nikt by nie wiedział, że w Stalowej Woli na urzędzie, na państwowej posadzie pracuje hejter i troll stalowowolskiego Palca i Sznura, pisząc bzdury wazeliniarskie za pieniądze Podatnika. Pozdrawiam itd.......

~ekolog

Do e2rds , powiem ci tak gdybyś cichutko siedział to nikt by nie wiedział , że jesteś największym idiotą w naszym mieście.

e2rds

ekolog, vel pseudointeligencie, nie pleć głupot o deszczówce, już ci pisałem, że ty masz takie pojęcie o ekologii i o wędkarstwie jak św..ia o gwiazdach. Czy ty wiesz gamoniu co to jest "zbiornik retencyjny", pojęcia nie masz, gdzie tam jest jakiś ciek który wylewa i gdzie tam jest teren zalewowy i co ma chronić. Piszesz jak potł.czony, z którego piętra spadłeś na tą głowę, jeszcze takich idiotyzmów by budować zbiornik "retencyjny" na deszczówkę to nie słyszałem, tylko taki "użyteczny idiota" mógł to wymyślić, pamiętaj, że to twoje powiedzonko.
Piszesz, cyt: " Kiedy komentowałem o przystani rybackiej to wiadomo, że chodziło o wędkarzy ale ty zaraz głupio musiałeś zagęgać.", bo jak nie odróżniasz rybaka od wędkarza to ci dosadnie napisałem czy się różnią i to ty mat.ła z siebie robisz i cyt:
" lepiej zrobisz jak będziesz milczał bo ja na twoim miejscu bardzo cichutko bym siedział". Pozdrawiam itd.........

e2rds

taka prawda vel takaprawda vel pseudointeligencie, o tak, tak jak tą czteropasmówkę otworzą to będzie tylko cisza i powietrze krystalicznie czyste.
Budżet 2014
Wydatki Stalowej Woli na 2014 rok oszacowano na 254.685.131,38 zł, a dochody 226.120.813,86 zł. Przyszłoroczny deficyt ma wynieść nieco ponad 28,5 mln zł. Miasto będzie musiało spłacić jeszcze dodatkowo 10 mln zł zaciągniętych w latach poprzednich kredytów i pożyczek, więc łączne zadłużenie Stalowej Woli wyniesie nieco ponad 38,5 mln zł.
Zadłużenie z 2013 roku wynosi 33 mln 616 tys. dodać zadłużenie za 2014 rok 38,5 mln, to:
Faktyczne zadłużenie wyniosło na koniec 2014 roku 72 mln 116 tys. zł.
Dlaczego wazeliniarzu kłamiesz, że Szrek zostawił 200 mln długu. co prawda Wielkanoc dopiero za rok, to do spowiedzi daleko, ale niby katolik nie powinien aż tak kłamać.
Pozdrawiam naczelnego hejtera i trolla stalowowolskiego Palca i Sznura zagarniającego za hejt kasę w godzinach urzędowania na państwowej posadzie.

maszynista

Juz mielismny ekoinewstycje na skarpie i program Natura 2000 .Juz wiecej takich inwestycji nie chce .Program polega na wycince starych drzew zdrowych i zastapoieniu ich rzadszymi gatynkami drzew czyli patyki .

~Ares

Do taką prawda
Węch straciłeś słuch straciłeś ale wazelina aż kapie. Uważaj bo się jeszcze udławisz.

~viki

o, yntelygent sie uaktywnił.... mamy lepsze powietrze niz w Rymanowie. słyszeliście? a kto ma inne zdanie ten jest hejter i opozycja szkalująca LN. normalnie jak za stalina w ZSRR

~taka prawda

Do norma, STALOWA WOLA ma najlepsze powietrze na PODKARPACIU , dużo lepsze niż w RYMANOWIE czy IWONICZU ZDROJU a tam mamy sanatoria. A hałasu ja żadnego nie słyszę. Już na początku maja jak otworzymy obwodnicę to będzie u nas cichutko jak na wsi.

~takaprawda

Do zeus, oszolomie SZREK to zostawił PANU PREZYDENTOWI L.N. 200 milionów długu do spłacenia a ty ciemraku wypociłeś o pieniądzach które zostawił SZREK. Takiego idioty już bardzo dawno nie czytałem . Gdyby nie te długi SZREKA to dziś rozwijali byśmy się w kosmicznym tempie. Ale nasz prezydent musi spłacać pożyczki SZREKA.

~ekolog

Do e2rds, emerycie po co się kompromitujesz i ośmieszasz w oczach wszystkich mieszkańców naszego miasta. To ja pierwszy byłem za tym aby te wszystkie drzewa od ulicy ENERGETYKA do SANU wyciąć w pień i zrobić tam zbiornik retencyjny który przyjmował by deszczówkę z całego ZATORZA. Sam bym te drzewa wyciął za te brzozy które tam rosną. A miasto spychaczami i koparkami wyrwali by po tych drzewach wszystkie pniaki następnie by pogłębili to miejsce i woda by tam szła z deszczówki. Tam nawet jest już zrobiony przepust który obecnie jest zablokowany aby nie płynęła tam deszczówka bo niszczy te wszystkie drzewa. Było by to wspaniałe miejsce dla wędkarzy po zarybieniu tego zbiornika. Kiedy komentowałem o przystani rybackiej to wiadomo, że chodziło o wędkarzy ale ty zaraz głupio musiałeś zagęgać. Ni masz o niczym zielonego pojęcia a o ekologii to ty myśliwy lepiej zrobisz jak będziesz milczał bo ja na twoim miejscu bardzo cichutko bym siedział.

~norma

A co z hałasem i smrodem przemysłowym?
Chyba to jest największy problem tego hutnieczego miasta!
Strefa przemysłowa z kazdej strony wchodzi na osiedla mieszkaniowe.
Wycinka drzew temu nie pomaga!!!

manukun

Ale o czym jest ten artykuł? Tak naprawdę poza gadaniem i tworzeniem kolejnych koncepcji nie ma niczego. Cośtam kiedyśtam może zbudujemy, ale w sumie nie wiemy, bo nie mamy pieniędzy.

Ale wreszcie coś się dzieje, bo wcześniej się nie dało...

~@e2rds

Nie wsadza badyle, a wsadziła badyla.
To spora różnica.
Nie kłam i nie manipuluj.

e2rds

~Zgomiann, opozycja wsadza w ziemię badyle, a suweren na czele z drwalem wyrywa to i wszystko inne co bez sadzenia opozycji tam wyrosło i tak się to wszystko toczy.

~Cacek

I nie można zapominać o nowych piaskownicach dla ekipy rządzącej miastem.

~Zgomiann

Opozyja już zaniepokojona? Zamiast wpisywać bzdury może jakiś protest pod sądem?
Może kartoniada w 8 osób?
Albo łażenie buciorami po pomnikach?
Wy jedynie wsadziliście badylka w ziemię, który usechł.
To są wasze ekodziałania, takie realne za ostatnie kilka lat.

~EVVA

Tak coś czułem że mądrych komentarzy nie zobaczę i nie zawiodłam się.
Nic tylko hejt opozycyjnych trolli.

~ifka

"Myślę, że jeżeli potrafiliśmy zagospodarować w celach wypoczynkowych kilkadziesiąt hektarów błoni nadsańskich" - serio? zrobienie pustyni i puszczenie tuz obok 'obowdnicy' to raczej kiepskie zagospodarowanie

Andrzej_2.0

@art Ikea nie wycina drzew tylko je kupuje. Pisz do nadleśnictwa. Wszystko ci wyjaśnią.

~Baltazar

@Ekolog.Dokladnie ,jak ppwoe jakiś stary jakiś komuch był hałas i ma być .Jest coraz głośniej ,ale ludzie patrzą w chodnik jak idą .Jednak nie wiedzą ,że tak zachowują się niewolnicy....stalowa syfola tak.powinno się nazywać miasto

~.............

Dokładnie @Ekolog masz rację, co z hałasem i smrodem z HSJ-tu?

~Angel

Poligon się rozrasta? Czyżby się jakaś wojna zbliżała?

~Ryk 12

Gdzies mam to miasto wies,zenada tylko sciezki parki i takie pierd...ly tylko

~Ares

Najbardziej "ekologiczna" inwestycja to planowany do budowy zakład termicznego przetwarzania odpadów czyli mówiąc prosto spalarnia wysokokalorycznej frakcji odpadów. Będą przewożone do Stalowej i spalane. Malo mamy hałasu i własnego smrodu. To dopiero ekologia!

ziuta

Miasto planuje wiele eko - inwestycji??? A to ciekawe. Skoro tak wiele planuje i to eko, to ciekawi mnie dlaczego z takim upodobaniem wycinają zdrowe drzewa i to tam, gdzie mogłyby one spokojnie rosnąć. Zeus ma rację: zaczyna się czarowanie. ŻENADA!

art2deco

A co z Ikea, to dopiero drwale!

~Ekolog

A sprawa hałasu w mieście? Co zrobił z tym tematem nadberezny? Obiecał w kampanii wyborczej to przecież i cisza w tym temacie, zamieciono pod dywan?

~kaja

to przestańcie wycinać drzewa a na poligon to możecie wydzierżawić kawałek Sahary

~Zeus

Miasto planuje eko inwestycje, tzn że zaczyna się czarowanie. Skończyły się pieniądze po Andrzeju Szlęzaku i kłedytów na głupoty już nie dają smiech2