Profil oświetleniowy LIPOD-50 - instrukcja montażu

Image

Panel oświetleniowy LIPOD - 50 C2609 ustawiamy tak by widzieć wewnętrzną stronę profilu typu „U” (powinny być widoczne wewnętrzne szyny montażowe), a następnie po odmierzeniu identycznej odległości od każdego końca profilu, przewiercamy go w dwóch punktach na środku profilu dobranym wiertłem (zalecane jest odpowiednie ułożenie przewiercanego elementu, lub podłożenie pod niego podkładki, gdyż wiertło musi przejść na wylot) .

Bardzo istotne jest zachowanie precyzji w tym kroku, które ułatwi skorzystanie z „linii pomocniczej” biegnącej przez całą długość profilu i wyznaczającej jego środek.

Przygotowanie profilu LED do montażu

Kiedy mamy już gotowe otwory montażowe, oczyszczamy konstrukcję z opiłków i jeśli zachodzi taka konieczność czyścimy i odtłuszczamy powierzchnię, po czym przystępujemy do naklejania pasków oświetleniowych LED.

Taśma LED do profili aluminiowych

Paski LED w równych odstępach od końców profilu naklejamy w linii prostej ( tu ponownie możemy skorzystać z „linii pomocniczej” ) wzdłuż profilu LIPOD - 50 odsuwając pasek LED nieznacznie od środka, tak by nie zakleić wykonanych wcześniej otworów montażowych , oraz powtarzamy tą samą czynność wzdłuż drugiej połówki naszego profilu.

Po naklejeniu pasków świetlnych po obu stronach, nasza lampka jest gotowa do następnego etapu montażu, chyba ze wybraliśmy wersję z 3 lub 4 paskami oświetleniowymi wtedy analogicznie przyklejamy je w linii prostej, po bokach wcześniej przyklejonych pasków LED.

Łączenie pasków LED w profilu aluminiowym

Kolejnym etapem jest połączenie szeregowe pasków oświetleniowych LED. Za pomocą narzędzi lutowniczych, wewnątrz przyszłej lampki, po jednej stronie łączymy krótkimi kabelkami wszystkie PLUS-y, a po przeciwnej stronie lampki wszystkie MINUS-y (na paskach LED są odpowiednie oznaczenia biegunów przy punktach lutowniczych ) robimy tak przez JEDNĄ szerokość pasków LED co da nam odpowiednie bieguny zasilania


Obrazek


Ostatnim elementem lutowania jest wlutowanie kabelków zasilających paski oświetleniowe które montujemy do dowolnego PLUSA i MINUSA jak najbliżej otworów montażowych które wcześniej zrobiliśmy, gdyż przez te właśnie otwory poprowadzimy kable zasilające.

Po zakończeniu lutowania odwracamy profil LIPOD - 50 „plecami” do góry i wtedy widzimy szynę prowadzącą, biegnącą wzdłuż całego profilu, i jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie wewnątrz niej znajdziemy wywiercone wcześniej otwory.


Obrazek


Do szyny prowadzącej wkładamy śrubunki z wybranego rodzaju głowicy i ustawiamy je nad otworami montażowymi po czym odwracamy listwę i przeprowadzamy kable zasilające poprzez nachodzące na siebie otwory.

Gdy kabel wyjdzie na zewnątrz na odizolowany odcinek drut zakładamy zacisk z zestawu i zaciskamy go solidnie a następnie zakręcamy na śrubunek osłonkę która jednocześnie dociśnie i ustabilizuje mocowanie.

Montaż oprawy LED - prace końcowe

Teraz pozostaje jedynie kosmetyka estetyczna czyli obudowa sprawnego technicznie profilu LIPOD - 50 W tym celu obracamy lampkę na jeden z boków i w szyny montażowe wkręcamy z każdej strony po 2 śrubki dołączone do zestawu, w takiej odległości by móc wcisnąć w śrubki boczne zaślepki maskujące które następnie dokręcamy by nadać im stabilności.


Obrazek


Ostatnim krokiem jest założenie wybranej osłonki na profil która nada światłu łagodny i równomiernie rozprowadzony blask po całej powierzchni panelu oświetleniowemu LIPOD - 50 i gdy usłyszymy ciche „klik” panel jest gotowy do zawieszenia w wybranym miejscu, gdzie będzie cieszył zarówno oko jak i… portfel :)

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą RESTAN – illuminations.pl

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =