Mało miejsca na sprzęt. Przebudują remizę strażacką

Image

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozwadowie przy Targowej powstała jakieś 50 lat temu. Przez lata strażakom przybyło sprzętu, a ten by był odpowiednio przechowywany, nie może leżeć na podwórku. Czas więc już był najwyższy, by poszerzyć infrastrukturę o kolejne obiekty.

Budynek remizy Ochotniczej Straży Pożarnej jeszcze w tym roku czeka rozbudowa (stan surowy otwarty przewidziano na rok 2021). Zadanie będzie finansowane ze środków gminy Stalowa Wola, powiatu stalowowolskiego i KG Państwowej Straży Pożarnej.

Ochotnicza Straż Pożarna pracuje pełną parą. Realizuje zadania nie tylko te pożarnicze. Teraz, w czasie pandemii tej pracy jest naprawdę wiele. Ochotnicy są świetnie wyszkoleni i jako nieliczni, angażowani są do akcji również na rzekach i akwenach. Rozbudowa jest konieczna ze względu na niewystarczające pomieszczenia do przechowywania sprzętu. Obecnie OSP ma do dyspozycji małe boksy garażowe, które, co tu dużo mówić, nie są przystosowane do wielkogabarytowych samochodów. To samo tyczy się bram wjazdowych. Obecnie wjazd do garażu grozi… zerwaniem lusterek. Zanim więc strażak doda gazu, musi złożyć lusterka i prawie dotknąć zderzakiem do ściany by mógł zamknąć drzwi. I te obostrzenia dotyczą średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego. Część sprzętu, ze względu na ciasnotę pomieszczeń, leży w altanie na zewnątrz (łodzie, przyczepa pompy, sanie lodowe). Nietrudno się domyśleć, że nie jest to odpowiednie miejsce dla sprzętu silnikowego.

Rozbudowa dotyczyć będzie części garażowej. Pojawi się też nadbudówka w postaci świetlicy i pomieszczenia socjalnego. Powstaną dwa duże boksy garażowe skierowane na ulicę Strażacką, co umożliwi szybki i bezkolizyjny wyjazd.

Właścicielem budynku jest Gmina Stalowa Wola. Koszt na rozpoczęcie inwestycji to 485 640 zł, z czego 50 tys. zł pochodzi z budżetu powiatu stalowowolskiego, 150 tys. zł to środki z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Resztę zapłaci miasto.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~zibi

Pewnie chodzi o te nowe sprzęty co dostali od rządu za głosowanie na Dude

~Lupin

Dla większości komentujących czerwony samochód z napisem STRAŻ to tylko i wyłącznie PSP i nie ma bladego pojęcia, że w rzeczywistości w większości zdarzeń PSP działa wspólnie z OSP. Nie mówiąc już o tym co taki przeciętny Kowalski może wiedzieć o zapotrzebowaniu na sprzęt, do czego służy, jak i kiedy się przydaje. Ktoś kto ma chociaż trochę pojęcia na ten temat nigdy nie napisze "a po co, a na co?" Ludzie, mamy XXI wiek, czas zaściankowych poglądów minął. OSP z lat 80, rodem z koziej Wólki odeszło do lamusa.

~Hejt

I jak zwykle odezwali sie znawcy wam zawsze cos nie pasuje ale jak by potrzebna byla pomoc wam albo psoboe wam bliskiej to lament gdzie byli a jak chcecie robic porzadki to od samych siebie bo to od was smierdzi na kilometr a kto bez skazy niech pierwszy rzuci kamien i powie to tym ludziom ktorzy w srodku nocy wstaja i jada do wyjazdu ze swiadomoscia ze moze to byc ostatni wyjazd Takze hejtujcie dalej bo tylko to potraficie buc mocni zza monitora

~axeli

Moje wątpliwości dotyczą tego skąd strażacy 'ochotnicy" mieli taką kasę by aż tyle sprzętu zakupić? Przecież nawet w zawodowej straży nie posiadają tyle różności co w jednej osp i to w odległości ok. 1,8 km od strażaków zawodowych. Wątpliwości także rodzą się na okoliczność planowania wydatków, ich celowości, sponsoringu i tego wszystkiego co zwie się wydatkami bieżącymi jednostki budżetowej. Czy ktokolwiek panuje nad potrzebami jednostki, weryfikuje je, ustala priorytety? Wymienione w opisie podmioty mające dorzucić się do rozbudowy budynków to także jednostki budżetowe, a więc jak one to uzasadnią faktycznymi potrzebami skoro takich nie ma? Pachnie to nieświeżością i to na odległość, ale wszystko jest do czasu! Kilkaset metrów od tej jednostki jest kolejna straż ochotnicza i także na utrzymaniu podatników. Więc może dla równowagi można powołać kolejną np. na "OZECIE"! Kto może bogatemu zabronić?

~jan

.... @~Lopez ..... zgoda, poducha powinna być, ale obowiązkowo a nie ZAMIAST ..... może nie ma poduchy, bo PSP Stalowa Wola ma drabinę na 10 pięter która też uchodzi za ,, rarytas" a powinna być NORMALNYM SPRZĘTEM w straży nawet w małym mieście ....

~tola

Moim skromnym zdaniem to te samochody, które są za duże do tej jednostki(po co je kupowano skoro były za duże?) należy przekazać do PSP - jednej albo drugiej i po problemie. Wyciągnąć wnioski na przyszłość, że nie układy i znajomości powinny się liczyć a faktyczne potrzeby jednostki. W sposób opisany w artykule można rozbudowywać jednostkę w... nieskończoność! Widać z opisu, że tyle tego sprzętu zakupiono, że pełno go wszędzie. Ten temat powinien zbadać NIK, tak dla transparentności tylko niczemu więcej. Znowu bogacze się zrzucą i będą budować, dobudowywać i... dokupować, ą błędne koło dalej się będzie toczyć. Jest to dojenie budżetu a nie załatwianie realnych potrzeb.

~Andrzej

Według mnie towszystkie OSP powinny odśnieżać drogi w zimie dowozić chorych na covid do szpitala a nie jechać do byle stłuczki razem z innymi OSP z całego regionu i liczyć jadę za przyjazd albo kupić forda rengera i lansować się w Boże ciało

~Lopez

~Do Jan.
Masz w 100% rację, tylko że, Stalowa Wola Rozwadów to nie Zaklików , Lipa czy Zbydniów. OSP Rozwadów jest oddalone od PSP Stalowa Wola około 2 km. Ostatnie zdarzenie pokazało że w Stalowej Woli nie ma poduchy powietrznej dla ratowania samobójców. Myślę że za te pieniądze lepszym rozwiązaniem byłoby kupić poduchę.

~antek

topienie pieniedzy na lans

********

"powstała jakieś 50 lat temu"
Co za profesjonalny artykuł umiech

"Ochotnicza Straż Pożarna pracuje pełną parą. Realizuje zadania nie tylko te pożarnicze"
Jakieś konkrety?
Bo reszta tekstu opowiada o tym że mają za małe garaże do gromadzenia fajnego sprzętu którym mogą szpanować na lokalnych festynach.

~jan

..... @~qwerty ...... nie masz bladego pojęcia i piszesz bzdury...... strażaków ochotników w Polsce jest więcej niż zawodowców, i są to jednostki wyposażone w bardzo dobry sprzęt, strażacy regularnie szkoleni, Straże funkcjonujące w KRAJOWYM SYSTEMIE RATOWNICTWA DROGOWEGO, to oni zazwyczaj są pierwsi do wypadku gdy jest to w miejscu oddalonym od siedziby powiatu, to oni stanowią uzupełnienie zawodowej straży przy dużych pożarach jak np. pożary lasów..... ty mieszkasz w mieście i zawodową straż masz tuż za oknem, do Zaklikowa czy Chwałowic straż ze Stalowej Woli dojedzie gdzieś za 25-30 minut, przy ratowaniu ludzi to niemal wieczność, a utrzymywanie straży zawodowej w małych miejscowościach nie ma sensu z uwagi na małą ilość zdarzeń w ciągu roku.... dobrze że są OSP, szacun panowie ....

~qwerty

Koś ma wybujałe "ego" utopione pieniądze i bez sensu .Są straże zawodowe w naszym mieście i tam za te pieniądze można je doposażyć .A tu pozostawić tak jak jest, niech młodzież się doskonali na początek .

kabi

Psp, po co się odzywasz jak nie znasz się na temacie. Jak zabraknie strażaka w porę to się dowiesz że jest za daleko. Ale do tego trzeba mieć wyobraźnię a u ciebie jej brak.

~Psp

Jaki sens ma osp skoro mamy dwie państwowe straże w mieście?
Osp powinno być tam gdzie daleko do państwowej tak to zwykła strata pieniędzy