Opozycja zagłębia się w temat bloków na Orzeszkowej

Image

Dwa bloki już stoją. Powstać ma jeszcze trzeci. Będzie drożej, bo wzrosły ceny materiałów budowlanych i usług, ale i tak chętnych nie brakuje. Lista rezerwowych liczy sobie prawie 100 osób.

Blok powstanie w ramach programu „Z perspektywą w Stalowej Woli”. Są to komunalne bloki czynszowe. Lokatorzy spłacają zadłużenie co miesiąc by później stać się właścicielem mieszkania.

Pierwszeństwo w przydzielaniu nowych lokali miały małżeństwa i osoby w wieku do 45 lat, a oprócz tego wychowujące małoletnie dzieci, będące dotychczasowymi najemcami zasobów komunalnych w Gminie Stalowa Wola, nieposiadające zaległości czynszowych, opłacające regularnie czynsz i inne zobowiązania związane z użyłkowaniem mieszkania, wpisane na listę mieszkaniową w Gminie Stalowa Wola, oczekujące na przydział lub takie, których wnioski zostały odrzucone z uwagi albo na brak lokalu, albo na wyższe dochody, niż te określone w kryteriach przydziału lokali komunalnych. Punkty były też dla- między innymi- wychowujący dzieci, a wynajmujących mieszkania w mieście, niewpisanych na listę mieszkaniową, małżeństw bezdzietnych, niepełnosprawnych. W przypadku braku kandydatów zasady można byłoby pominąć, ale jak wiemy, chętnych nie brakowało. Miastu zależało zwłaszcza na osobach, których działalność wspiera rozwój miasta Stalowej Woli. I w razie czego te osoby miałyby przydział gdyby nie było innych chętnych.

- Prezydent L. Nadbereżny wielokrotnie w swoich wypowiedziach prasowych i na sesjach Rady Miasta podkreślał potrzebę zaspokojenia „głodu mieszkaniowego” młodych mieszkańców Stalowej Woli i zapewniał, że w wybudowanym trzecim bloku przy ul. Orzeszkowej zamieszkają ci, którzy znaleźli się na liście rezerwowej, czyli spełniali warunki regulaminowe, ale lokali było za mało (cyt. „Mamy ponad 100 rodzin, które znajdują się na liście rezerwowej z pierwszego naboru, więc uważam, że nie ma się nad czym zastanawiać i (3 blok) trzeba budować... https://www.stalo(...)ci-blok/)- czytamy w interpelacji.

Lokale przydzielone w 2 pierwszych blokach dostały się tym, którzy uzyskali najwięcej punktów w postępowaniu. Radni ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego: Renata Butryn, Joanna Grobel- Proszowska, Damian Marczak i Andrzej Szymonik chcieli dowiedzieć się czy aby na pewno wszystko poszło tak, jak powinno. Wciąż wiele jest znaków zapytania. Dlatego też stworzyli tę interpelację by wyjaśnić niejasne kwestie. Jak mówiła podczas sesji rady miasta Renata Butryn inspiracją była rozmowa z prezesem MZB Tomaszem Gunią. Radna spytała o osoby, które bez zameldowania w Stalowej Woli dostały mieszkania. Czy były to osoby zasłużone dla miasta? Na liście rezerwowej są tacy, którzy spełniali kryteria i mieli meldunek w mieście. Nie zaszła więc sytuacja, że „wolne” lokale trzeba było przekazać innej niż uprawniona grupie.

- Należałoby też wyjaśnić sprawę mieszkań dwupoziomowych, ponad stumetrowych. O ile się nie mylę, było ich 4, gdzie na moje pytania, kto otrzymywał takie mieszkania, bo w zasadzie one przypominają apartamenty, okazywało się, że rodziny wielodzietne, więc też chciałabym wiedzieć jak wyliczano metry w ramach przydziału tychże mieszkań- mówiła na sesji radna.

Przypomniała, że kontrola w MZB nie była do końca możliwa. Radnym z SPS nie dano wglądu we wszystkie dokumenty. I nie chodziło tu o łamanie ustawy RODO, ale o ogólne dane i zasady.

- Sporo rodzin, w tym wielodzietnych, wciąż czeka na powstanie 3 bloku, szczególnie te osoby, które znalazły się na liście rezerwowej oraz te rodziny, których dochód nie pozwala starać się o przydział mieszkania komunalnego (po weryfikacji dokumentów, po przekroczeniu górnej granicy dochodów, są skreślane z listy po nawet kilku latach oczekiwania). W związku z wypowiedziami pana prezesa Guni na Komisji Mieszkaniowej 16 marca 2021 r. oraz zważywszy na fakt, że kontrola w MZB została nam uniemożliwiona, chcielibyśmy zadać kilka pytań dotyczących kryteriów przydziału mieszkań w ramach programu „Z perspektywą w Stalowej Woli”:- czytamy w interpelacji.

Pytania, które zadano:

1. Na jakiej podstawie komisja stwierdzała, że wnioskodawcy nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego w bankach?

2. Ile osób (dzieci) liczyły rodziny, które zamieszkały w 4 największych mieszkaniach w dwóch oddanych blokach?

3. Ilu wnioskodawców niemających żadnego zameldowania na terenie naszej gminy (stałego bądź tymczasowego) otrzymało mieszkanie? Jakie konkretne argumenty zadecydowały o pozytywnej weryfikacji ich wniosków przez komisję?

4. Ile osób, które miały stałe bądź tymczasowe zameldowania na terenie Stalowej Woli, po weryfikacji ich wniosków, znalazło się na tzw. liście rezerwowej? Jakie punkty regulaminu miały na to wpływ?

5. Ile osób, które starają się lub starały się o przydział mieszkań komunalnych w naszym mieście zostało umieszczonych na liście rezerwowej?

6. Ile osób spoza naszej gminy zostało umieszczonych na liście rezerwowej?

Pytania powstały ze względu na to, że budowa trzeciego bloku budzi dużo emocji.

W tej sprawie głos zabrał prezydent Stalowej Woli.

- Wiem ze swojej strony, że MZB prowadzi taką wstępną weryfikację i zapytania dla osób, które były na liście rezerwowej. Wiem, że pojawiają się ustne rezygnacje ze względu na nabycie innego lokalu, przez zmianę planów życiowych. Dodatkowo są wysyłane zawiadomienia pisemne o możliwości skorzystania z oferty budowlanej trzeciego bloku. Jeżeli ta weryfikacja pokaże wolne miejsca, to będzie ogłoszony nowy nabór, który na pewno będzie skonsultowany z wysoką radą tak, by nie było wątpliwości w tym zakresie- mówił podczas sesji Rady Miasta prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Odpowiedź na interpelację.

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Snach

Przekręt jakich mało najpierw było do 35. Roku życia w regulaminie skąd się wzięło do 45????Czyżby **** się paliła.Jedni tam wynajmują ,drudzy nie mieszkają a mają .Mieszka stara panna co ma w głowie jak w śmietniku masakrayja xd.

~Biskup

A nie moze miec ten blok z 10 pieter? Wszystkich chetnych by pomiescil a nie marnujecie dzislke na 3p. Zenada

~do stalowa

Nie 100 tys. zł ale 100 tys. euro. Oni złotówek nie uznają.
A Panu Czarneckiemu zarzucili (i udowodnili) że podróżował zezłomowanym samochodem z warszawy do jasła, albo z kierowcami, którzy o tym nic nie wiedzieli.

~Mocz

Codziennie ***** burza opozycji.

~Stalowa

Właśnie " Parlament Europejski nakazał Ryszardowi Czarneckiemu zwrot bezprawnie pobranych pieniędzy za podróże służbowe europosła, chodzi o kwotę 100 tys. zł". Brawo. Zaczyna się rozliczanie. Miejscy Obajtki i Misiewicze - pora na was.

~Żal

@Norweg - jak byli uczciwi to dlaczego cierpią? Przecież nie mają się czego obawiać. Bać się powinni winni. Którzy coś potwierdzili, zataili, okłamali, potwierdzili nieprawdę, itd. A jeśli w dokumentach również, to do 5 lat z KPK. Brawo opozycja. Wiadomo było, że czas sprawdzania nadejdzie. Małymi kroczkami do przodu. Koniec Obajtków i Misiewiczów. Na naszym lokalnym podwórku niestety namnożyło się ich. Odpowiedzą.

~Sasin

Przestałem tankować u Obajtka.

~Norweg

Przez takie komentarze cierpią ci którzy dostali uczciwie i ciężko pracując opłacają kredyt.Dlatego że te mieszkania nie są za darmo. Bonus polega na tym że jest to kredyt na dobrych warunkach.NIE MA TAM NIC ZA DARMO

~arriss

Ja znam kawalera co dostał 50 m2 co miał niby trudne warunki mieszkaniowe ale pracuje w Anglii

jusek

Krytyka na Lucjusza nie przeszła.Kilka razy próbowałem i wpisy były odrzucane .
Inf -na Waszą korzyść przemawia to,że 29 srebrników to nie zdrada.Tak dalej trzymajcie...

jusek

Puk,puk Redakcjo.Cenzura?

~Kpn

Do KO dodac LASA i wyjdzie Franek Kolasa z Kogiel Mogiel on też miał niezle pomysły.

~andrzej

zgadzam się z tym , że tam nie mieszkają rodziny z dziećmi , ktoś za to powinien beknąć!!! bo jak to rozumieć ,że urzędnik w stalowej woli już nie potrafi sprawdzić czy ktoś posiada dzieci no i w jakiej liczbie?

~wali mu!

Luckowi już całkiem wali. Powywieszał portrety Kaczyńskiego na rondzie na Ofiar Katynia.smiech2

~Mieszkaniec

Zbliża się nieuchronny koniec pewnej ery. Ery Obajtkow i Misiewiczow.

~oPOzycja

Codziennie ***** burza ;-)

~Mieszkaniec

Gdzie jest PO ? Ile punktow procentowych w sondażach macie?nic nie robicie a pieniążki pobieracie co miesiąc.Poza sadzeniem drzew nic nie robicie.

~M.M

No to teraz Państwo z bloków, oczywiście ci którzy nie byli uczciwi, strach zaglądnie w oczy? Nie tylko oddacie, ale poniesiecie karę. Z Kodeksu Karnego. Kończy się czas Obajtków. Brawo.

~hehe

Eksperymencie edku - daj już spokój. Wiesz, że pogrążacie się z każdym wpisem?

~Eksperyment

Ja tej opozycji dałbym możliwość rozdania mieszkań.
ciekawe kto by dostał smiech2

~Gonzo

Malgorzato nawiedzona takie jak ty są niebezpieczne dla otoczenia mieszając Boga w to bagno i przekręty jakich jeszcze nie było jesteś żałosna mało powiedziane

~Stalowa

Najważniejsze, że odpowiedzialni odpowiedzą. Poczekamy.

~hehe

Mieszkaniec - ile osób według ciebie? Zacytujmy: "Akcja pod nazwą „Razem zazieleniajmy wspólną przestrzeń” . No fakt, tam prezydenta nie było. Wysłał zastępcę Renatę Knap, a także radnych Rady Miejskiej: Agata Krzek, Łukasz Durek, Mariusz Bajek oraz pracownicy Miejskiego Zakładu Budynków.". Kolejny: "Miasto chce z Lasami Państwowymi sadzić sosny. W planach inne duże drzewa". Pytać dalej @edek?

~Ala

Takiego przekrętu jak na tych blokach to dawno w STW nie było. Kto inny dostał, kto inny mieszka. Powinni badać stopień spokrewnienia z urzędnikami, policją i innymi organami rządzącymi.

~~~123

znam rodzinę z 1 dzieckiem i dostała mieszkanie 2 poziomowe czyli apartamenty ponad 100 metrów takie są stadarty Nadbrzeżnego

~Mieszkaniec

Sadzicie drzewo w 8 osób ,nic nowego nie możecie wymyśleć i zrobić żeby ludziom żyło się lepiej.Kto oczy otwiera popatrz na sondaże i gdzie jest to PO ? A jest za Hołownia i tyle warci jesteście.

~hehe

@Mieszkaniec - cały czas coś robią. To, że pokazują hipokryzję i łamanie prawa jest bardzo ważne. Mieszkańcy otwierają oczy. I dzięki im za to. A twój czas @edek też się kończy. Ale taki ktoś jak ty nie ma honoru. Pewnie zmienisz barwy. Najważniejsze, że odpowiedzą za wszystko. Prawnie, moralnie i karnie. Dzisiaj Kaczyński zawłaszczył sobie nawet Park Saski. Już nawet zabrania ludziom wyjść na spacer. Policja bez odrobiny zastanowienia pałuje ludzi i rzuca w nich petardami. Na razie pisowcom żyje się lepiej. Rodzina na swoim. Już niedługo. Mogą być na cudzym. Za kratami koszty poniosą podatnicy. Ale wtedy z przyjemnością.

~Mieszkaniec

Taka prawda że nic więcej nie potraficie zrobić poza sadzeniem drzewek.Co zrobiliście przez ten czas bycia radnymi ? A no nic

~Stw

Przydział był nie sprawiedliwy niewiadome czym się sugerowali. Mieszkania te miały być dla rodzin z dziećmi pracujący w Stalowej A nie dla par bezdzietnych które się tu trafiają. Zakłamanie i tyle.

~@Mieszkaniec

Ale trzęsiesz portkami Boisz się ,że Lucek potężnego kopa w zad odPana Boga dostanie? Jak uczciwy to nie dostanie .Nie musisz się ani martwic,ani tu nic pisać Prawda ma to do siebie ,że zawsze wyjdzie na jaw.